Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Bark0z είπε

Παιδιά έκανα την αίτηση πρώτη φορά για το διαμέρισμα μας στην πολυκατοικία μας φέτος επειδή το δικαιούμαστε. Μίλησα με το διαχειριστή και μου είπε ότι ο ίδιος δεν το δικαιούται λόγω αξίας ακίνητης περιουσίας και γι'αυτό δεν έχει ασχοληθεί.

Τώρα στην αίτηση βγάζει 'Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή της πολυκατοικίας' .

Αυτό τι σημαίνει πρέπει και ο διαχειριστής να κάνει την αίτηση για να το λάβω εγώ, αν και αυτός δεν το δικαιούται; Τι πρέπει να του πω ότι χρειάζεται να κάνει;

Πρέπει ο διαχειριστής να ενεργοποίηση την πληρωμή. Φαντάζομαι πως έχει από παλιά η καταχώριση της πολυκατοικίας και των ενοικίων.Δεν παίζει κάποιο ρόλο εάν το δικαιούται ή όχι ο διαχειριστής πρέπει να το κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, εχω παροχη φυσικου αεριου και μερικες ερωτήσεις

1. Το νοεμβριο ο λογαριασμος εκδίδονταν στο ονομα του πεθερου μου (που εχει αποβιώσει εδω και χρονια)  , αλλα φαινεται στην εφορια ιδιοκτήτης η συζυγος μου ,    μπορω να εισαγω αυτό το παραστατικό ?

2. Στην καταχώρηση του παραστατικου (στο της ονομα συζυγου) του Δεκεμβρίου (μονο για 10 μερες γιατι άλαξα παροχο) δεν μου εμφανιζει ποσο δικαιούχου (εχω κανει μονο προσωρινή αποθηκευση) . γιατί ?

3. Τα επομενα παραστατικα που θα καταχωρησω θα ειναι απο τον νεο παροχο στο οποιο θα υπαρχει και ποσο εγγύησης . Θα πρεπει να καταχωρησω ολο τον εκδοθέντα  λογαριασμό η το ποσο - την εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makisman1973 είπε

 

2. Στην καταχώρηση του παραστατικου (στο της ονομα συζυγου) του Δεκεμβρίου (μονο για 10 μερες γιατι άλαξα παροχο) δεν μου εμφανιζει ποσο δικαιούχου (εχω κανει μονο προσωρινή αποθηκευση) . γιατί ?

3. Τα επομενα παραστατικα που θα καταχωρησω θα ειναι απο τον νεο παροχο στο οποιο θα υπαρχει και ποσο εγγύησης . Θα πρεπει να καταχωρησω ολο τον εκδοθέντα  λογαριασμό η το ποσο - την εγγύηση

2. Πρέπει να κάνεις υποβολή για να σου εμφανίσει ποσά... αλλά και πάλι νομίζω ότι θα σου εμφανίσει τα ποσά που δικαιούσαι βάσει των παραστατικών που έχεις ανεβάσει και όχι το ποσό που δικαιούσαι συνολικά αν ανεβάσεις κι άλλα παραστατικά. Ή θα περιμένες να κάνεις την υποβολή μια καλή με όλα τα παραστατικά, ή θα κάνεις τώρα υποβολή και μετά για επόμενα παραστατικά θα κάνεις τροποποιητική.

3. Όλο το ποσό καταχωρείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, συγνώμη αν έχει ερωτηθεί αλλά έψαξα και δεν το βρήκα:

Αν υπάρχουν προηγούμενες οφειλές στον λογαριασμό, αυτές τις αφαιρούμε απ'το συνολικό ποσό που αναγράφεται και βάζουμε στο παραστατικό μόνο το νέο ποσό, χωρίς τις προηγούμενες; Ή βάζουμε το συνολικό ποσό όπως αναγράφεται, συμπεριλαμβάνοντας και τις προηγούμενες οφειλές;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,
εκανα αιτηση για επιδομα και εγινε αποδεκτη. Καύσιμο: Φυσικό αέριο

Το καλοκαιρι ειχα πιστωτικο λογιαριασμο -211€. τον οκτωβρη ειχα καταναλωση 45€  με αποτελεσμα το ποσο πληρωμης του λογαριασμου του μηνα να ειναι -166€ λογω τις πιστωσης. σαν παραστατικο δηλωσα τη καταναλωση του μηνα, δηλαδη 45€

Στον επομενο λογαριασμο που μου ηρθε σημερα δηλωσα στη καταχωρηση το ποσο ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ για το   2μηνο Νοεμβρη-Δεκεμβρη και όχι το τελικο ποσο πληρωμης (που ειναι μικροτερο λογω αρνητικου υπολοιπου απο τον τελευταιο λογαριασμο)

Θα εχω καποιο προβλημα, μηπως αυτοι βλεπουν το τελικο ποσο πληρωμης μονο;
Δεν εχει μπει ακομα κατι αν και φαινονται τα παραστατικα στη λιστα παραστατικων στο myΘερμανση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, myst77 είπε

σαν παραστατικο δηλωσα τη καταναλωση του μηνα, δηλαδη 45€

Χμμμ αν ελέγξουν με αριθμό παραστατικού στον πάροχο μήπως τους εμφανιστεί το -166€;

Θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο (αν απαντήσουν) να τους ρωτήσω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, myst77 είπε

πού καλω, στην ΑΑΔΕ;

στην σελιδα 70 πηγενε και θα δεις, εγω πηρα 7κ μιση , την ωρα που ανοιγει και επιασα γραμμη αμεσος, σου συνιστω να κανεις το ιδιο γιατι οσες φορες πηρα πρωινη με μεσημεριανη ωρα επρεπε να περιμενω 30 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα για φυσικό αέριο σε πολυκατοικία που είναι για όλους τους ενοίκους και δεν υπάρχει ατομική θέρμανση πρέπει να ανεβάσεις παραστατικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας.μια ερώτηση.μου ήρθε ο λογαριασμός αερίου και τον καταχωρησα για το επίδομα θέρμανσης, μου έρχεται ο επόμενος λογαριασμός καί έχει τον ίδιο αριθμό παραστατικου με τον πρώτο λογαριασμό και δεν μπορώ να τον καταχωρήσω.τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, b.t. είπε

Καλησπέρα σε όλους σας.μια ερώτηση.μου ήρθε ο λογαριασμός αερίου και τον καταχωρησα για το επίδομα θέρμανσης, μου έρχεται ο επόμενος λογαριασμός καί έχει τον ίδιο αριθμό παραστατικου με τον πρώτο λογαριασμό και δεν μπορώ να τον καταχωρήσω.τι μπορώ να κάνω?

Πώς γίνεται να έχει τον ίδιο αριθμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, b.t. είπε

Έχω κοιτάξει τούς τελευταίους 5 λογαριασμούς και όλοι έχουν τον ίδιο αριθμό παραστατικου.η  zenith είναι ο πάροχος 

Μήπως κοιτάς κάποιο άλλο πεδίο του λογαριασμού; Ενδεικτικά σου επισυνάπτω τους 3 τελευταίους λογαριασμούς μου (ΖΕΝΙΘ).

Spoiler

image.png.5bcbff37dd1662e1968fb20d19c1e06f.png

image.png.d02dd1418b89601206db5ca06a7f19b5.png

image.png.23303e21525d7ef3c2ca45863147025d.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...