Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εμένα γράφει για 1η φορά επίδομα:

Μέγιστο ποσό: 357€

Συνολικά Λίτρα Επιδότησης: 250

Συνολική Υπολογ. Αξία: 350€

Και στις 22/12 έλαβα 350€ , κομπλέ μάλλον 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλη χρονια σε ολους! μου μπηκε προκαταβολη επιδοματος 230 ευρω πριν τις γιορτες, εχω δηλωσει στην αιτηση καυσιμο υγραεριο!Μεχρι στιγμης εχω καψει 100 ευρω σε μπουκαλες κι επειδη καιω κλιματιστικα πιο πολυ μεχρι τωρα, αν δεν καψω αλλο υγραεριο, τοτε θα μου ζητησουν μερος της προκαταβολης πισω; Το συνολικο ποσο επιδοματος που δικαιουμαι ειναι 350 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2023 στις 9:07 ΜΜ, GeG είπε

ειχες κανεις παρομοιο θεμα και ειχε καποια ενημερωση ; γιατι εμενα ακομα τιποτα

 

ειχα εγω παρομοιο θεμα ...αλλα δεν εχει γινει τιποτα ακομη...μπηκα στο mytaxis δηλωσα και το δικο μου IBAN και περιμενω την επομενη πληρωμη μηπως και γινει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2023 στις 3:33 ΜΜ, energy52 είπε

Καλη χρονια σε ολους! μου μπηκε προκαταβολη επιδοματος 230 ευρω πριν τις γιορτες, εχω δηλωσει στην αιτηση καυσιμο υγραεριο!Μεχρι στιγμης εχω καψει 100 ευρω σε μπουκαλες κι επειδη καιω κλιματιστικα πιο πολυ μεχρι τωρα, αν δεν καψω αλλο υγραεριο, τοτε θα μου ζητησουν μερος της προκαταβολης πισω; Το συνολικο ποσο επιδοματος που δικαιουμαι ειναι 350 ευρω

Ακριβώς. Θα περαστούν στα αχρεωστήτως καταβληθέντα και θα τα γυρίσεις πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Haldol είπε

Ακριβώς. Θα περαστούν στα αχρεωστήτως καταβληθέντα και θα τα γυρίσεις πίσω.

Με ποιο τρόπο γίνεται αυτό; Τραβάνε απευθείας χρήματα απ'τον τραπεζικό λογαριασμό ή πάει στις βεβαιωμένες οφειλές και τα πληρώνεις;

edit: Άστο βρήκα την απάντηση, πάει στις βεβαιωμένες οφειλές.

Κι εδώ το αναφέρει:

https://www.sofokleousin.gr/apokleismos-dia-pantos-apo-tin-epidotisi-tou-petrelaiou-thermansi

Αναφορά σε κείμενο

Στις περιπτώσεις μη νόμιμης είσπραξης επιδόματος θέρμανσης ή είσπραξης ποσού επιδόματος μεγαλύτερου του δικαιούμενου, το αχρεωστήτως καταβληθέν ποσό καταλογίζεται σε βάρος του ανοικείως λαβόντος, και εισπράττεται κατά τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μπορεί να πάρει κάνεις επιδότηση πετρελαίου σε πολυκατοικία που χρησιμοποιεί φυσικό αέριο;

Δεν το γνωρίζω, αλλά δε βλέπω λόγο να μη γίνεται. Αρκεί φυσικά να αγοράσεις το πετρέλαιο στο δικό σου ΑΦΜ / παροχή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 3:30 ΠΜ, zoranb είπε

Χρησιμοποιώ φυσικό αέριο… πώς παίρνω κάποιο επίδομα;

Κάνεις αίτηση έως σήμερα και στην επιλογή καυσίμου βάζεις φυσικό αέριο. Στο φυσικό αέριο δεν είναι ανάγκη να βάλεις πως είσαι σε πολυκατοικία και μπορείς να το δηλώσεις με τον αρ.παροχης ρεύματος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκε πετρελαιο τελη Δεκεμβριου,στις διασταυρωμενες αγορες γραφει: "Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2022 - 2023"   

ετσι πρεπει να ειναι ή κατι εχει γινει λαθος; πρωτη φορα καναμε αιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλη μια απορια..Επικειται συνδεση με ΦΑ, ηδη μου τοποθετησαν το ρολόι,  για την ωρα καιω μπουκαλες υγραεριου και αυτο εχω δηλωσει στο myΘερμανση για το επιδομα κι οπως ειπα και παραπανω εχω παρει προκαταβολη! Αν κανω συνδεση αμμεσα, λογικα χανω το επιδομα ή μερος αυτου (εχω καψει ηδη 200 ευρω σε μπουκαλες κι εχω περασει τα παραστατικα στην εφαρμογη) ετσι δεν ειναι; ο μηχανικος που θα κανει την μελετη μου λεει δεν παιζει ρολο το αλλαζεις και βαζεις λογαριασμο ΦΑ αλλα θεωρω πως δεν ειναι ετσι! Θα περιμενω να περασει ο χειμωνας με μπουκαλες εγω λεω, αλλωστε εχω περιθωριο για συνδεση με ΦΑ εως 09/23 τι λετε;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, energy52 είπε

Αλλη μια απορια..Επικειται συνδεση με ΦΑ, ηδη μου τοποθετησαν το ρολόι,  για την ωρα καιω μπουκαλες υγραεριου και αυτο εχω δηλωσει στο myΘερμανση για το επιδομα κι οπως ειπα και παραπανω εχω παρει προκαταβολη! Αν κανω συνδεση αμμεσα, λογικα χανω το επιδομα ή μερος αυτου (εχω καψει ηδη 200 ευρω σε μπουκαλες κι εχω περασει τα παραστατικα στην εφαρμογη) ετσι δεν ειναι; ο μηχανικος που θα κανει την μελετη μου λεει δεν παιζει ρολο το αλλαζεις και βαζεις λογαριασμο ΦΑ αλλα θεωρω πως δεν ειναι ετσι! Θα περιμενω να περασει ο χειμωνας με μπουκαλες εγω λεω, αλλωστε εχω περιθωριο για συνδεση με ΦΑ εως 09/23 τι λετε;

Καλημέρα εσύ εφόσον έκανες αίτηση για υγραέριο από εκεί θα παρουσιάζεις τα παραστατικά σου.Αρα όταν συμπληρώσεις το απαιτούμενο ποσοστό σταματάς να περνάς αποδείξεις.Και το φυσικό αέριο να χρησιμοποιείς δεν παίζει κανένα ρόλο απλά δεν μπορείς να το αλλάξεις τώρα σαν επιλογή καυσίμου. 

Στις 16/1/2023 στις 7:17 ΠΜ, Tefo είπε

μπηκε πετρελαιο τελη Δεκεμβριου,στις διασταυρωμενες αγορες γραφει: "Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2022 - 2023"   

ετσι πρεπει να ειναι ή κατι εχει γινει λαθος; πρωτη φορα καναμε αιτηση

Είναι πολλά σε εκκρεμότητες. Δεν συντρέχει λόγο ανυσηχιας αρκεί να ναι σωστά δηλωμένα 

Στις 15/1/2023 στις 10:15 ΜΜ, ThanosR92 είπε

Εμένα η κατάσταση έχει παραμείνει έτσι. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή απλά περιμένω; 

ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ
(15/12/2022

Αναμενεις ακόμα συνήθως τέλος του μήνα εκκαθαριζουν και άλλες δηλώσεις 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα την αίτηση πρώτη φορά για το διαμέρισμα μας στην πολυκατοικία μας φέτος επειδή το δικαιούμαστε. Μίλησα με το διαχειριστή και μου είπε ότι ο ίδιος δεν το δικαιούται λόγω αξίας ακίνητης περιουσίας και γι'αυτό δεν έχει ασχοληθεί.

Τώρα στην αίτηση βγάζει 'Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή της πολυκατοικίας' .

Αυτό τι σημαίνει πρέπει και ο διαχειριστής να κάνει την αίτηση για να το λάβω εγώ, αν και αυτός δεν το δικαιούται; Τι πρέπει να του πω ότι χρειάζεται να κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bark0z είπε

Παιδιά έκανα την αίτηση πρώτη φορά για το διαμέρισμα μας στην πολυκατοικία μας φέτος επειδή το δικαιούμαστε. Μίλησα με το διαχειριστή και μου είπε ότι ο ίδιος δεν το δικαιούται λόγω αξίας ακίνητης περιουσίας και γι'αυτό δεν έχει ασχοληθεί.

Τώρα στην αίτηση βγάζει 'Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή της πολυκατοικίας' .

Αυτό τι σημαίνει πρέπει και ο διαχειριστής να κάνει την αίτηση για να το λάβω εγώ, αν και αυτός δεν το δικαιούται; Τι πρέπει να του πω ότι χρειάζεται να κάνει;

Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί και η πολυκατοικία.. Να κατατεθούν οι αγορές σε πετρέλαια.. Και μετά έχει δρόμο.. Με τον αριθμό παροχής του κοινόχρηστου το ΑΦΜ κτλπ.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...