Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, spyros91gk7 είπε

Καλημέρα σας. Μου βγάζει αυτήν την ειδοποίηση , ενώ ο iban μου ισχυει κανονικά. Ξέρετε τι φταιει??

ΠΡΟΒΛΗΜΑ IBAN: ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. ή ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS

Και σε μένα αυτό δείχνει...

image.png.e4e4bd2a4e88c9aa30b306e40360e9ba.png

Βρήκα αυτά από παλαιότερη ανάρτηση

Στις 11/12/2021 στις 6:42 ΜΜ, Greenleaf είπε

Στο πρόβλημα IBAN δεν λέει σκέτο ΟΧΙ, αλλά λέει "ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. Η ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS" άρα ξεκάθαρα είναι εκεί το πρόβλημα. Μήπως δεν συμβαδίζει το IBAN με αυτόν που κόπηκε η απόδειξη;

 

Στις 11/12/2021 στις 7:57 ΜΜ, Greenleaf είπε

Ε το κλασσικό της ΑΑΔΕ, αν απαντήσει κανείς άλλο θέμα.

Κ.Ε.Φ. - Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων

+30 213 162 1000
Σας ενημερώνουμε ότι το Τηλεφωνικό Κέντρο του Κ.Ε.Φ. λειτουργεί τις εργάσιμες ημέρες από 07:30 έως 17:00
Στις 14/12/2021 στις 2:08 ΜΜ, Phoenix7 είπε

Προκύπτει ότι η Eurobank έχει κάποιο πρόβλημα στις πληρωμές του συγκεκριμένου επιδόματος, μου είπαν ότι έχουν πάρα πολλά τηλέφωνα από ιδιώτες για μη εξόφληση προκαταβολών και ότι όλοι ήταν από την ίδια τράπεζα, και ότι δεν είναι λάθος σε κάποια καταχώρηση. Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω

Update: Το πρόβλημα ήταν στην Eurobank, όσοι έχουν ίδια τράπεζα και έχουν παρόμοιο μήνυμα να επικοινωνήσουν με ΑΑΔΕ

 

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, spyros91gk7 είπε

Καλημέρα σας. Μου βγάζει αυτήν την ειδοποίηση , ενώ ο iban μου ισχυει κανονικά. Ξέρετε τι φταιει??

ΠΡΟΒΛΗΜΑ IBAN: ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. ή ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS

Θα μπουν κανονικά τα χρήματα. Και 'μένα έτσι έγραφε πέρυσι και μπήκαν κανονικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έχει φανεί σε κανέναν με φυσικό αέριο ή κηροζινη το ποσό που θα πιστωθει;γιατί για το φυσικό αέριο που κάνω στον πατέρα μου είχα κάνει και πέρσι και λέγανε πως θα πιστωθει ένα ποσό έναντι τώρα στις 21 που θα τα βάλουν. το μόνο που άλλαξα είναι πέρσι πως το έκανα σαν ένοικος πολυκατοικίας και φέτος το έκανα ατομικό γιατί λένε γίνεται και έτσι. δεν ξέρω μην το επηρεάζει αυτό.Οσο για το επίδομα που έκανα για μένα με μπλε κηροζινη πάλι δεν έχει φανεί κάτι για τις 2 αγορές που έχω κάνει η μία από 25 Νοεμβρίου και η άλλη 1 Δεκεμβρίου 

11 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί:

Φυσικό αέριο σε πολυκατοικία, με κοινό καυστήρα και ξεχωριστούς μετρητές.

Ποιό είναι η ελάχιστη κατανάλωση για να πάρει το επίδομα;

ανάλογα τι πληρώσεις πηγαίνει.παίρνεις την αναλογία που δικαιούσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

πέρσι πως το έκανα σαν ένοικος πολυκατοικίας και φέτος το έκανα ατομικό γιατί λένε γίνεται

Πέρυσι είχες κεντρική θέρμανση ή ατομική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Πέρυσι είχες κεντρική θέρμανση ή ατομική;

κεντρική είχα και φέτος και πέρσι. απλά γράφουν μέσα πως δεν είναι ανάγκη να υποβάλλεται σαν κεντρική(πολυκατοικία)αλλά μπορείς και ατομική γιατί βγαίνει μεσώ κοινοχρήστων το ποσό που σου αναλογεί.Περσι δηλαδή είχα υποβάλει σαν κεντρική με φυσικό αέριο και φέτος το υπεβαλλα ατομική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος τι κάνουμε σε λογαριασμούς ΦΑ που είναι πιστωτικοί; Υπάρχει επιστροφή στην ζενιθ από τις οτι να'ναι χρεώσεις έναντι που κάνανε το καλοκαιρι. Ανεβάζω το ποσό αρνητικό όπως φαίνεται στο πεδίο 'ποσό πληρωμής'; Ή καταχωρώ την χρεώση της προμήθειας φυσικού αερίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vely_tsm είπε

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος τι κάνουμε σε λογαριασμούς ΦΑ που είναι πιστωτικοί; Υπάρχει επιστροφή στην ζενιθ από τις οτι να'ναι χρεώσεις έναντι που κάνανε το καλοκαιρι. Ανεβάζω το ποσό αρνητικό όπως φαίνεται στο πεδίο 'ποσό πληρωμής'; Ή καταχωρώ την χρεώση της προμήθειας φυσικού αερίου;

δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να περαστεί. εξάλλου είναι για καταναλώσεις από αρχές Νοεμβρίου. εγώ πέρσι ΦΑ πέρναγα μετά τον Φεβρουάριο που ήταν οι λογαριασμοί τον Νοεμβρίου και πήρα όλοι την επιδότηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να περαστεί. εξάλλου είναι για καταναλώσεις από αρχές Νοεμβρίου. εγώ πέρσι ΦΑ πέρναγα μετά τον Φεβρουάριο που ήταν οι λογαριασμοί τον Νοεμβρίου και πήρα όλοι την επιδότηση 

Η περίοδος κατανάλωσης είναι από 19/5 εώς 21/11, γι'αυτό ρώτησα. Θεωρητικά πιάνει τις 21 μέρες του Νοεμβρίου αλλά λόγω των χρεώσεων που κοπανούσαν στα έναντι τώρα επιστρέφουν πίσω. Αν υποθετικά μιλώντας ο επόμενος έρθει πάλι με πίστωση, έχεις ιδέα αν δηλώνω την πραγματική κατανάλωση ή το τελικό ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vely_tsm είπε


Γνωρίζει κάποιος τι κάνουμε σε λογαριασμούς ΦΑ που είναι πιστωτικοί; Αν υποθετικά μιλώντας ο επόμενος έρθει πάλι με πίστωση, έχεις ιδέα αν δηλώνω την πραγματική κατανάλωση ή το τελικό ποσό;

To επίδομα θέρμανσης βλέπει το ποσό πληρωμής του λογαριασμού... αν και στις 2 περιπτώσεις είναι μείον, δεν ανεβάζεις καθόλου το λογαριασμό. Αν για παράδειγμα δικαιούσαι 200ευρώ επίδομα θέρμανσης και πρέπει να ανεβάσεις λογαριασμούς 400 ευρώ... αν εσύ ανεβάσεις τώρα ένα λογαριασμό -100 ευρώ, μετά θα πρέπει να ανεβάσεις λογαριασμούς 500ευρώ για να πάρεις τα 200 ευρώ που δικαιούσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vely_tsm είπε

Η περίοδος κατανάλωσης είναι από 19/5 εώς 21/11, γι'αυτό ρώτησα. Θεωρητικά πιάνει τις 21 μέρες του Νοεμβρίου αλλά λόγω των χρεώσεων που κοπανούσαν στα έναντι τώρα επιστρέφουν πίσω. Αν υποθετικά μιλώντας ο επόμενος έρθει πάλι με πίστωση, έχεις ιδέα αν δηλώνω την πραγματική κατανάλωση ή το τελικό ποσό;

το ποσο πληρωμης βαζεις

αν βαλεις οτι σε συμφερει θα σου ζητησουν πισω τα λεφτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση για τους γνώστες. Ο πατέρας μου είχε βάλει πέρσι πετρέλαιο. Εγώ του έκανα την αίτηση νωρίς νωρίς φέτος. Το πρατήριο δεν έχει ανεβάσει ακόμα τα στοιχεία που πρέπει. Θα πέσει ρευστό αύριο; 😜

 

Άλλη ερώτηση, η μάνα μου δεν έχει κάνει ούτε αίτηση ούτε τίποτα. Ούτε πέρσι είχε κάνει. Τώρα έχουν κλείσει οι αιτήσεις σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ihavetheanswers είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση για τους γνώστες. Ο πατέρας μου είχε βάλει πέρσι πετρέλαιο. Εγώ του έκανα την αίτηση νωρίς νωρίς φέτος. Το πρατήριο δεν έχει ανεβάσει ακόμα τα στοιχεία που πρέπει. Θα πέσει ρευστό αύριο; 😜

 

Άλλη ερώτηση, η μάνα μου δεν έχει κάνει ούτε αίτηση ούτε τίποτα. Ούτε πέρσι είχε κάνει. Τώρα έχουν κλείσει οι αιτήσεις σωστά; 

συγγνωμη αλλα πετρελαιο που εβαλε περσυ δε μετραει. Αγορες απο 15 Οκτωβριου 2022 και μετα μετρανε

εχουν ξανανοιξει οι αιτησεις, μπορει να κανει και η μητερα σου (προφανως αν ζει σε αλλο σπιτι, με αλλο ρολοι δεη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Εμενα μου λεει αυτο. Τι φαση. 

Εγινε λαθος απο μενα ή τον βενζιναδικο? 

Εμένα εχθές έλεγε διασταυρωμένο σήμερα δείχνει κατάσταση δεν εκκαθαρίστηκε θα πρέπει να γίνει κάτι από εμάς η θα πιστωθούν κανονικά σήμερα τα χρήματα άμα γνωρίζει κάποιος ας απατήσει σχετικά με το θέμα   

000.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...