Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα πάω να κάνω την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και μου βγάζει το διαμέρισμα είναι σε διαφορετική τοποθεσία από την πολυκατοικία (λάθος τκ). Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι η δεη έχει βάλει λάθος τκ στην πολυκατοικία με αποτέλεσμα να μας πετάει όλους από την αίτηση. Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, VasKag είπε

Δεν ξερω αν εχει ερωτηθει/απαντηθει στις τοσες σελιδες. Εχουμε κανει σαν διαχειριστης πολυκατοικιας την διαδικασια για επιδομα θερμανσης την περιοδο 2014-2015. Κανανε τοτε αιτηση ολοι, και πηραν επιδομα αυτοι που δικαιουνται. Για φετος, κανουν απλως αιτηση αυτοι που μενουν στα διαμερισματα ή πρεπει να γινει ξανα η διαδικασια σαν διαχειριστης?

Θα πρεπει α ξαναγινει παλι..

2 ώρες πριν, harris20 είπε

Καλησπέρα!! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα πάω να κάνω την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και μου βγάζει το διαμέρισμα είναι σε διαφορετική τοποθεσία από την πολυκατοικία (λάθος τκ). Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι η δεη έχει βάλει λάθος τκ στην πολυκατοικία με αποτέλεσμα να μας πετάει όλους από την αίτηση. Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??

Δηλαδη υπαρχει αλλο ΤΚ για την  παροχη που ανηκει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, harris20 είπε

Καλησπέρα!! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα πάω να κάνω την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και μου βγάζει το διαμέρισμα είναι σε διαφορετική τοποθεσία από την πολυκατοικία (λάθος τκ). Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι η δεη έχει βάλει λάθος τκ στην πολυκατοικία με αποτέλεσμα να μας πετάει όλους από την αίτηση. Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??

Ο λογιστής μου μου έχει πει για το συγκεκριμένο (λάθος ΤΚ), πρέπει ν' απευθυνθείς στον δήμο σου και χέζε ψηλά κι αγνάντευε πότε θα τον αλλαξουν ώστε να ενημερωθούν όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς (στη δικιά μου περίπτωση, που έχει να κάνει για την ακρίβεια με τον ΤΚ των γονιών, απλά χανόταν ένα 20άρι λόγω ψιλοδιαφορετικού ΤΚ και μου πρότεινε/συμφώνησα να το αφήσω έτσι για τώρα, καθώς ο δήμος τους είναι μακρυά και τα πάνε-έλα κόστος/φασαρία που δεν αξίζει). Πάρε εσύ ένα τηλέφωνο στον δήμο και ρώτα, μπας και βγάλεις άκρη. Την ΔΕΗ που είχα ρωτήσει, νομίζω μου είχε πει ότι αν είναι για το επίδομα, δουλειά του ΔΕΔΔΗΕ είναι και δεν θυμάμαι αν πήρα κι αυτούς και τί μου είπαν. Πάντως σίγουρα πήρα τον λογιστή και μου είπε περί δήμου και ότι δεν είναι δουλειά των ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ.

Βασικά και σ' εσένα το ίδιο υποθέτω θα έπρπε να γίνει: να γίνει δεκτή μεν η αίτηση, απλά με τον συντελεστή "βαθμοημέρας" που αντιστοιχεί στον ΤΚ της πολυκατοικίας, κι όχι "τον πραγματικό". Εσύ λες όμως ότι "σας πετάει από την αίτηση", πράγμα κουλό...; Όλοι άλλωστε οι ΤΚ επιδοτούνται (όταν μιλάμε για πετρέλαιο, και λογικά και για αέριο). Εκτός κι αν το σφάλμα που σου βγάζει είναι επειδή εσύ προσπαθείς να βάλεις "τον κανονικό ΤΚ", κι όχι αυτόν που φαίνεται στον λογαριασμό ρεύματος...(αν είναι έτσι, τσέκαρε τί συντελεστή δίνει ο λάθος ΤΚ και τί ο πραγματικός, μήπως και συμφέρει να βάλεις τον λάθος, είτε γιατί είναι σχεδόν ο ίδιος είτε μήπως είναι και υψηλότερος. Εκτός πια κι αν ο κανονικός είναι 0,8 κι ο λάθος δίνει μόνο 0,4 ξερωγώ και δεν συμφέρει καθόλου). Μίλα με λογιστή ή/και με δήμο πάντως. Ίσως αν πάρεις και σε ΚΕΠ να έχουν απάντηση (γιατί στον δήμο, τρέχα-γύρευε ποιον να βρεις και πότε θα το σηκώσουν. Ο λογιστής μου είπε πάντως για την προνοιακή υπηρεσία του δήμου, Αν θες, δοκίμα σε πρώτα σε αυτούς, αντί να λες στο τηλ. κέντρο "την ιστορία σου", μέχρι να βρεθεί ποιος είναι "αρμόδιος"....)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, harris20 είπε

Καλησπέρα!! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα πάω να κάνω την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και μου βγάζει το διαμέρισμα είναι σε διαφορετική τοποθεσία από την πολυκατοικία (λάθος τκ). Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι η δεη έχει βάλει λάθος τκ στην πολυκατοικία με αποτέλεσμα να μας πετάει όλους από την αίτηση. Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??

Αν δεν έχει γίνει αγορά ακόμα, δώστε στον προμηθευτή αριθμό παροχής διαμερίσματος που θα εχει το σωστό ΤΚ, και φτιάξτε εκ νέου την πολυκατοικία στο σύστημα με αυτόν τον αριθμό παροχής. Δεν έχει σημασία που δε θα ειναι το κοινόχρηστο, σημασία έχει να υπάρχει συμφωνία μεταξύ στοιχείων τιμολογίου, στοιχείων πολυκατοικίας και αιτήσεων.

Αργότερα διορθώνεις τον ΤΚ με την ησυχία σου και του χρόνου τα κάνεις σωστά.

Αν έχετε ήδη βάλει πετρέλαιο, πάρτε τον προμηθευτή μήπως και δεν το έχει ανεβάσει ακόμα, να αλλάξει τον αρ.παροχής.

Αν το έχει ανεβάσει, τρεχάτε ποδαράκια μου και να ελπίζεις σε παράταση.

Αν δεν έχετε πετρέλαιο αλλά αέριο, δες ερώτηση 13 στο FAQ της ααδε και σταμάτα να ασχολείσαι με πολυκατοικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@takoulou όταν πάω να ξανακάνω καινουρια με το ίδιο ρολόι, μου λέει ότι υπάρχει ήδη πολυκατοικία. Πρέπει να τη σβήσω και να την ξαναπεράσω?

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, VasKag είπε

@takoulou όταν πάω να ξανακάνω καινουρια με το ίδιο ρολόι, μου λέει ότι υπάρχει ήδη πολυκατοικία. Πρέπει να τη σβήσω και να την ξαναπεράσω?

Ναι καντο ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την αιτηση,έγινε αποδεκτή.Χρειαζεται από δω κ πέρα να κάνω κάτι αλλο,για να δω λεφτά στο λογαριασμό μου; Πρόκειται για διαμέρισμα σε πολυκατοικία,με θερμανση πετρελαίου,αυτονομη,με κοινόχρηστο καυστήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εκανα την αιτηση,έγινε αποδεκτή.Χρειαζεται από δω κ πέρα να κάνω κάτι αλλο,για να δω λεφτά στο λογαριασμό μου; Πρόκειται για διαμέρισμα σε πολυκατοικία,με θερμανση πετρελαίου,αυτονομη,με κοινόχρηστο καυστήρα.

 

Καλημέρα.. Περιμένεις... Να βάλουν τα χρήματα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αγορασει περιπου 700 λιτρα λιγες ημερες μετα που ειχε ξεκινησει επισημα η διαθεση του πετρ. θερμανσης. Εχω δωσει ολα τα στοιχεια (αριθμ. παροχης κλπ) αλλα ακομη δεν βλεπω να εχει γινει καταχωρηση στο συστημα το παραστατικο. Ισχυει για ολους αυτο οσοι τουλαχιστον εχουν αγορασει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekparot είπε

Ειχα αγορασει περιπου 700 λιτρα λιγες ημερες μετα που ειχε ξεκινησει επισημα η διαθεση του πετρ. θερμανσης. Εχω δωσει ολα τα στοιχεια (αριθμ. παροχης κλπ) αλλα ακομη δεν βλεπω να εχει γινει καταχωρηση στο συστημα το παραστατικο. Ισχυει για ολους αυτο οσοι τουλαχιστον εχουν αγορασει;

Ναι και εδω το ιδιο αργουν απο οτι φαινεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ougxar είπε

Ναι και εδω το ιδιο αργουν απο οτι φαινεται

Ευχαριστω για την απαντηση, αρα οκ να μην ανησυχω. Ισως να τα εχουν καταχωρισει οι πρατηριουχοι αλλα να μην τα εμφανιζει ακομη το συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε ολους

Έχω κοινό καυστήρα φυσικού αερίου ισογειο-1οροφο μαζί με τους γονείς μου. η αίτηση μου έγινε αποδεκτή αλλά ο λογαριασμός αερίου είναι στο όνομα των γονιών μου. θα υπάρχει πρόβλημα στην εκκαθάριση;

σκέφτηκα να κάνω προσθήκη πολυκατοικίας και να βάλω διαχειριστές τους γονείς μου και να κάνω τροποποίηση της αίτησης οτι ανοίκω σε πολυκατοικία με κοινόχρηστη θέρμανση.
τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστοί μου διαπίστωσαν ότι στο myθερμανση δεν τους είχαν περαστεί 2 από τις 6 περσινές αποδείξεις καυσίμων που έβαλαν σαν πολυκατοικία και έτσι έχασαν χρήματα, αφού με τις 4 δεν έπιασαν το όριο. Το πρατήριο ισχυρίζεται ότι τις καταχώρισε όλες κανονικά στο "Ήφαιστος". Τι μπορούν να κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Everest είπε

Γνωστοί μου διαπίστωσαν ότι στο myθερμανση δεν τους είχαν περαστεί 2 από τις 6 περσινές αποδείξεις καυσίμων που έβαλαν σαν πολυκατοικία και έτσι έχασαν χρήματα, αφού με τις 4 δεν έπιασαν το όριο. Το πρατήριο ισχυρίζεται ότι τις καταχώρισε όλες κανονικά στο "Ήφαιστος". Τι μπορούν να κάνουν;

τιποτα

7 ώρες πριν, greekparot είπε

Ειχα αγορασει περιπου 700 λιτρα λιγες ημερες μετα που ειχε ξεκινησει επισημα η διαθεση του πετρ. θερμανσης. Εχω δωσει ολα τα στοιχεια (αριθμ. παροχης κλπ) αλλα ακομη δεν βλεπω να εχει γινει καταχωρηση στο συστημα το παραστατικο. Ισχυει για ολους αυτο οσοι τουλαχιστον εχουν αγορασει;

τα παραστατικα θα φανουν οταν γινει η εκκαθαριση, καμια βδομαδα πριν την πρωτη πληρωμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...