Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Locke_John είπε

δλδ ένας μέσος, προς ηλικιωμένος, κάτοικος της χώρας, μπορεί να κάνει τη διαδικασία λήψης των χρημάτων, εύκολα, μόνος του, χωρίς βοήθεια από γιο/εγγονό/φίλο ;

τέλος πάντων...

ε αν ειναι ηλικιωμενος/ψηφιακα αναλφαβητος παει στα κεπ να κανει αιτηση. 

να μοιρασουν "αυτοματα" επιδοματα δε γινεται γιατι δε ξερουν τι ακριβως θερμανση χρησιμοποιεις. ΠΧ αν καις ξυλα στην Αττικη, δε δικαιουσαι. Αν καις κλιματιστικα οπουδηποτε, δε δικαιουσαι. ΚΛΠ

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Ερώτηση:

Ειμαι διαχειριστής και στην οικοδομή έχουμε κεντρική θερμανση φυσικό αεριο. 

Τι ακριβως πρεπει να κανω? Μιλησα με το γραφειο που εκμεταλευετε τα κοινοχρηστα και μου ειπαν οτι πρεπει να το κανω μονο για τον εαυτο μου, αλλα νομιζω οτι δεν ξερουν τι λενε γιατι βρηκα μια επιλογη στο myθερμανση που λεει για διαχειριστες. 

κάνετε μόνο για τον εαυτό σας όντως, δείτε και στην προηγούμενη σελίδα, είστε ίδια περίπτωση με εμένα, μόνο που εγώ δεν είμαι διαχειριστής.

στο διαχειριστή πολυκατοικίας μου όμως, απλή αίτηση θα κάνω σήμερα.

(το "διαχειριστές" που λέει στο myθέρμανση είναι μόνο για όσους χρησιμοποιούν πετρέλ. θέρμανσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Locke_John είπε

κάνετε μόνο για τον εαυτό σας όντως, δείτε και στην προηγούμενη σελίδα, είστε ίδια περίπτωση με εμένα, μόνο που εγώ δεν είμαι διαχειριστής.

στο διαχειριστή πολυκατοικίας μου όμως, απλή αίτηση θα κάνω σήμερα.

(το "διαχειριστές" που λέει στο myθέρμανση είναι μόνο για όσους χρησιμοποιούν πετρέλ. θέρμανσης).

δεν καταλαβα. δηλαδη κανω μονο για τον εαυτο μου? και αυτοι που ξερουν ποσο φυσικο αεριο εχω καψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

δεν καταλαβα. δηλαδη κανω μονο για τον εαυτο μου? και αυτοι που ξερουν ποσο φυσικο αεριο εχω καψει?

κάνετε την αίτηση μόνο γ τον εαυτό σας.

μετά, έχει νέο στάδιο "πέρασμα παραστατικού" όπου περνάμε το "πόσο κάψαμε" το οποίο φαίνεται από τις αποδείξεις κοινοχρήστων.

κ εγώ τώρα τα μαθαίνω...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επομένως, σε πολυκατοικίες με:

-φυσικό αέριο κ με κεντρική θέρμανση, απλά ο κάθε ένοικος κάνει μια ξεχωριστή αίτηση; 

Καμία καταχώρηση απ' τον διαχειριστή δεν απαιτείται για το σύνολο των διαμερισμάτων,χιλιοστά κτλ, σωστά;

 

 

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Επομένως, σε πολυκατοικίες με:

-φυσικό αέριο κ με κεντρική θέρμανση, απλά ο κάθε ένοικος κάνει μια ξεχωριστή αίτηση; 

Καμία καταχώρηση απ' τον διαχειριστή δεν απαιτείται για το σύνολο των διαμερισμάτων,χιλιοστά κτλ, σωστά;

 

 

Σωστά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Επομένως, σε πολυκατοικίες με:

-φυσικό αέριο κ με κεντρική θέρμανση, απλά ο κάθε ένοικος κάνει μια ξεχωριστή αίτηση; 

Καμία καταχώρηση απ' τον διαχειριστή δεν απαιτείται για το σύνολο των διαμερισμάτων,χιλιοστά κτλ, σωστά;

 

 

Επιβεβαιώνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας:

Πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση αέριο και μετρητές για κάθε διαμέρισμα. Πέρυσι είχε δημιουργηθεί προφίλ από το διαχειριστή και έγιναν οι αιτήσεις για το επίδομα.

Ο διαχειριστής απεβίωσε δυστυχώς και η εταιρία που ανέλαβε τα κοινόχρηστα δηλώνει αμέτοχη στη διαδικασία αυτή. Η υπεύθυνη μου είπε ότι πλέον γίνεται και για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά, δεν είναι απαραίτητο το δημιουργημένο προφίλ.

Τι ισχύει τελικά;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα. Εχω μια απορια που ισως εχει ξαναεκφραστει. Μενω σε πολυκατοικια  και εχουμε απο περισυ φυσικο αεριο. Εχουμε αυτονομη θερμανση. Οταν εκδιδονται τα κοινόχρηστα το παραστατικό που ειναι για να δηλωσω στην εφαρμογη ο διαχειριστης μου το δινει? Πρεπει να του πω το αφμ μου και μετα αυτος συννενοειται με την εταιρεια εκδοσης κοινοχρηστων για να παρω αυτο το παραστατικο?? Ξερει κανεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkisgiana είπε

Kαλησπέρα. Εχω μια απορια που ισως εχει ξαναεκφραστει. Μενω σε πολυκατοικια  και εχουμε απο περισυ φυσικο αεριο. Εχουμε αυτονομη θερμανση. Οταν εκδιδονται τα κοινόχρηστα το παραστατικό που ειναι για να δηλωσω στην εφαρμογη ο διαχειριστης μου το δινει? Πρεπει να του πω το αφμ μου και μετα αυτος συννενοειται με την εταιρεια εκδοσης κοινοχρηστων για να παρω αυτο το παραστατικο?? Ξερει κανεις ???

Κοινόχρηστα πώς πληρώνετε; Δεν σας δίνουν μηνιαίο λογαριασμό / ανάλυση με τα ποσά από την εταιρεία διαχείρισης;

Όταν το εξοφλείτε δεν παίρνετε αντίστοιχη απόδειξη εξόφλησης; Αν όχι κάτι δεν πάει καλά με την εταιρεία ή και με τη συνεννόηση με τον διαχειριστή σας. Απαιτείστε να τα λαμβάνετε.

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας:

Πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση αέριο και μετρητές για κάθε διαμέρισμα. Πέρυσι είχε δημιουργηθεί προφίλ από το διαχειριστή και έγιναν οι αιτήσεις για το επίδομα.

Ο διαχειριστής απεβίωσε δυστυχώς και η εταιρία που ανέλαβε τα κοινόχρηστα δηλώνει αμέτοχη στη διαδικασία αυτή. Η υπεύθυνη μου είπε ότι πλέον γίνεται και για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά, δεν είναι απαραίτητο το δημιουργημένο προφίλ.

Τι ισχύει τελικά;

Ευχαριστώ.

Λίγα μηνύματα  πιο πισω να διαβάσεις, έχουν απαντηθει όλα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BigBlack είπε

 

Λίγα μηνύματα  πιο πισω να διαβάσεις, έχουν απαντηθει όλα αυτα

Τις έχω διαβάσει, αλλά το μόνο που βλέπω είναι ότι θα πρέπει να το δηλώσω σα να είναι μονοκατοικία.

Αυτή την απάντηση λες;

Όταν όμως μπαίνω για την αίτηση, μου βγάζει την επιλογή αν είναι πολυκατοικία ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Τις έχω διαβάσει, αλλά το μόνο που βλέπω είναι ότι θα πρέπει να το δηλώσω σα να είναι μονοκατοικία.

Αυτή την απάντηση λες;

Όταν όμως μπαίνω για την αίτηση, μου βγάζει την επιλογή αν είναι πολυκατοικία ή όχι.

Η απάντηση είναι ακριβώς αυτή. Δηλώνεις και καύσιμο φυσικο αέριο και προχωράς. Έχουν δοθεί και τα λινκ με ακριβείς οδηγίες της ΑΑΔΕ πιο πίσω,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Κοινόχρηστα πώς πληρώνετε; Δεν σας δίνουν μηνιαίο λογαριασμό / ανάλυση με τα ποσά από την εταιρεία διαχείρισης;

Όταν το εξοφλείτε δεν παίρνετε αντίστοιχη απόδειξη εξόφλησης; Αν όχι κάτι δεν πάει καλά με την εταιρεία ή και με τη συνεννόηση με τον διαχειριστή σας. Απαιτείστε να τα λαμβάνετε.

Λίγα μηνύματα  πιο πισω να διαβάσεις, έχουν απαντηθει όλα αυτα

Παίρνω την απόδειξη εξόφλησης. Απλώς πανω σε αυτή δε γράφει το αφμ μου ή κάποιον αριθμό παραστατικού  ή κάποιον αριθμό παραστατικού η δεν ξέρω πως το λένε και χω την απορία μήπως πρέπει να ζητησω απο τον διαχειριστή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, BigBlack είπε

Στο φυσικό αέριο δεν χρειάζεται ο διαχειριστής, ούτε η δήλωση χιλιοστών της πολυκατοικίας. Ο καθένας κάνει ατομική αίτηση και κατόπιν καταχώρηση παραστατικών, με απαραίτητα στοιχεία:

α) το ΑΦΜ του διαχειριστή,

β) Την ειδοποίηση πληρωμής κοινοχρήστων με τα στοιχεία της εταιρείας διαχείρισης (ΑΦΜ, επωνυμία) και το ποσό που χρεώθηκε για θέρμανση στο διαμέρισμα (εκεί φαίνονται και τα χιλιοστά συμμετοχής του διαμερίσματος στη θέρμανση)

γ) Την απόδειξη εξόφλησης κοινοχρήστων

δ) Τον μηνιαίο λογαριασμό του παρόχου φυσικού αερίου

 

Φυσικά μπορεί να ακολουθηθεί και η διαδικασία που ακολουθείται με το πετρέλαιο, αλλά ποιός ο λόγος; Η ατομική αίτηση είναι απείρως πιο απλή και σίγουρη.

Αυτά χρειάζεσαι, συν το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος στην περίπτωση που είσαι ενοικιαστής.

Το ΑΦΜ σου όπως και τον αριθμό του μετρητή της ΔΕΗ τα ξέρεις εσύ και τα δηλώνεις στην αίτηση.

Αν δεν σου δίνουν κάτι από τα άλλα, ζήτα το. Επίμονα και αδιαπραγμάτευτα, είναι δικαίωμά σου και υποχρέωση της εταιρείας διαχείρισης και του διαχειριστή.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...