Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Το πέρασες σωστά λοιπόν το στάδιο της αίτησης. Για παραστατικά τώρα θα πρέπει να έχεις καταχωρήσει σωστά τα στοιχεία τους και η περίοδος τιμολόγησης να είναι από 1η Οκτωβρίου, ή μάλλον να έχει διάστημα και του Οκτωβρίου και όχι μόνο προηγούμενων μηνών. Το λινκ σε οδηγεί και στις οδηγίες καταχώρησης παραστατικών, είναι αναλυτικότατο.

Δλδ περνάμε 1 παραστατικό για κάθε μήνα χρήσης της θέρμανσης; εμείς πχ που "ανάψαμε" την κεντρική θέρμανση πριν 10 ημέρες, περνάμε ένα αρχικό παραστατικό τώρα, το επόμενο τέλη Δεκεμβρίου  κτλ;

επίσης, κάθε διαμέρισμα στην πολυκατοικία, ακόμα και αυτό του διαχειριστή, κάνει την ίδια διαδικασία αίτησης, όπως έκανα εγώ για εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Δλδ περνάμε 1 παραστατικό για κάθε μήνα χρήσης της θέρμανσης; εμείς πχ που "ανάψαμε" την κεντρική θέρμανση πριν 10 ημέρες, περνάμε ένα αρχικό παραστατικό τώρα, το επόμενο τέλη Δεκεμβρίου  κτλ;

Όποτε έρχονται τα απαραίτητα παραστατικά (λογαριασμός παρόχου και κοινοχρήστων) τα καταχωρείς. Εναλλακτικά τα βάζεις όλα μαζί κάπου τον Μάιο που θα έχει βγει και εκκαθαριστικός.

 

4 λεπτά πριν, Locke_John είπε

επίσης, κάθε διαμέρισμα στην πολυκατοικία, ακόμα και αυτό του διαχειριστή, κάνει την ίδια διαδικασία αίτησης, όπως έκανα εγώ για εμένα;

Σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Όποτε έρχονται τα απαραίτητα παραστατικά (λογαριασμός παρόχου και κοινοχρήστων) τα καταχωρείς. Εναλλακτικά τα βάζεις όλα μαζί κάπου τον Μάιο που θα έχει βγει και εκκαθαριστικός.

 

Σωστά.

οκ, σ 'ευχαριστώ(ούμε) πολύ.

τελευταία (ελπίζω) ερώτηση: για να με αφήνει η εφαρμογή να καταχωρήσω, σημαίνει ότι δικαιούμαι κάποιας επιδότησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με τα λεγόμενα του φίλου ακυρώνω την αίτηση,που λάθος πέρασα ως μονοκατοικία και κάνω καινούργια με πολυκατοικία και συμμετοχή διαχειριστή,σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, 26ska είπε

Άρα με τα λεγόμενα του φίλου ακυρώνω την αίτηση,που λάθος πέρασα ως μονοκατοικία και κάνω καινούργια με πολυκατοικία και συμμετοχή διαχειριστή,σωστά;

πετρέλαιο καίτε, με κεντρική θέρμανση, σωστά;

αν ναι, τότε όντως, κάνεις όπως το λες.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Locke_John είπε

πετρέλαιο καίτε, με κεντρική θέρμανση, σωστά;

αν ναι, τότε όντως, κάνεις όπως το λες.

Πετρέλαιο με αυτόνομη θέρμανση το κάθε διαμέρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Γιωργος356 είπε

Δεν υπαρχουν κοινοχρηστα, γιατι προκειται για ιδοκτητη μονοκατοικια, αλλα οχι μονο απο ενα ατομο (ιδιοκτησια εξ' αδιαιρετου).

Εννουσα τα τετραγωνικα μετρα.

Δηλαδη αν το σπιτι ειναι 100 τετραγωνικα και οποιος κανει αιτηση εχει το 50% εξ' αδιεραιτου, θα δηλωσει 100 η 50 τεραγωνικα?

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 26ska είπε

Πετρέλαιο με αυτόνομη θέρμανση το κάθε διαμέρισμα.

λογικά τότε θ μπορείτε να το κάνετε με τον "απλό" τρόπο αλλά ας επιβεβαιώσει κ ο @BigBlack που φαίνεται να τα έχει πιο ξεκάθαρα..

(νομίζω ο "περίπλοκος" τρόπος ισχύει μόνο για πολυκατοικίες με κεντρική θέρμανση πετρελαίου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 26ska είπε

Πετρέλαιο με αυτόνομη θέρμανση το κάθε διαμέρισμα.

ξεκοληστε μ'αυτη την εργολαβικη μπουρδα

αυτονομη θερμανση εχεις αν εχεις δικο σου λεβητα, και παραγγελνεις πετρελαιο στο ονομα σου. Αν ισχυουν αυτα τοτε κανεις αιτηση ως μονοκατοικια.

αν εχεις κοινοχρηστο καυστηρα, κοινη παραγγελια πετρελαιου για ολη την πολυκατοικια τοτε ΔΕΝ εχεις αυτονομη θερμανση. Εχεις απλα θερμοστατη στο διαμερισμα σου. Και κανεις αιτηση ως μερος πολυκατοικιας.

26 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

 

δεν εχουν καμια σημασια τα τετραγωνικα. Αιτηση κανει ο χρηστης του ακινητου, στο ονομα του οποιου ειναι η παροχη του ρευματος (αφου μιλας για μονοκατοικια)

ειτε 10 τμ δηλωσεις ειναι 20,000,000τμ δηλωσεις το ιδιο επιδομα θα παρεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω 1 γενική ερώτηση/διαπίστωση:

Ποιός ο λόγος που δε λένε, "για εισόδημα μικρότερο  των τάδε χιλιάδων ευρώ, τάδε ευρώ για επίδομα θέρμανσης", απλά και μόνο ελέγχοντας τα εισοδήματά μας από το gsis?

1) δε το σκέφτονται

2) όσο πιο περίπλοκο, τόσο λιγότ€ροι θα πάρουν €...

 

(η απορία μ είχε δημιουργηθεί από την επιδότηση καυσίμων και την "εκπαίδευση στην τεχνολογία nfc")...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Να κάνω 1 γενική ερώτηση/διαπίστωση:

Ποιός ο λόγος που δε λένε, "για εισόδημα μικρότερο  των τάδε χιλιάδων ευρώ, τάδε ευρώ για επίδομα θέρμανσης", απλά και μόνο ελέγχοντας τα εισοδήματά μας από το gsis?

1) δε το σκέφτονται

2) όσο πιο περίπλοκο, τόσο λιγότ€ροι θα πάρουν €...

 

(η απορία μ είχε δημιουργηθεί από την επιδότηση καυσίμων και την "εκπαίδευση στην τεχνολογία nfc")...

δε βγαζει νοημα η ερωτηση σου

το εισοδημα και η περιουσια ειναι κοφτες. Εγω δεν δικαιουμαι επιδομα. Αν εισαι κατω απο τους κοφτες, δικαιουσαι επιδομα αναλογα με την περιοχη που ζεις. Αλλο στο νευρωκοπι, αλλο στο Ηρακλειο κρητης. Δε παιζει αλλο ρολο το εισοδημα σου, περα απο το ρολο του κοφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δε βγαζει νοημα η ερωτηση σου

το εισοδημα και η περιουσια ειναι κοφτες. Εγω δεν δικαιουμαι επιδομα. Αν εισαι κατω απο τους κοφτες, δικαιουσαι επιδομα αναλογα με την περιοχη που ζεις. Αλλο στο νευρωκοπι, αλλο στο Ηρακλειο κρητης. Δε παιζει αλλο ρολο το εισοδημα σου, περα απο το ρολο του κοφτη.

εγώ ήθελα απλά να πώ ότι είναι ιδιαιτέρως περίπλοκο χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

οκ ας είχε όρια εισοδήματος και ανάλογα τον ταχυδρομικό κώδικα κατοικίας, ας έβγαζε διαφορετικά ποσά επιδότησης.

το νόημα είναι, ότι αν ήθελαν, γίνεται πιο απλό.

γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Locke_John είπε

εγώ ήθελα απλά να πώ ότι είναι ιδιαιτέρως περίπλοκο χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

οκ ας είχε όρια εισοδήματος και ανάλογα τον ταχυδρομικό κώδικα κατοικίας, ας έβγαζε διαφορετικά ποσά επιδότησης.

το νόημα είναι, ότι αν ήθελαν, γίνεται πιο απλό.

γνώμη μου.

μα απλο ειναι, οπως ακριβως το περιγραφεις. Εσεις το κανετε πολυπλοκο.

αν εισαι κατω απο το οριο εισοδηματος/περιουσιας τοτε παιρνεις επιδομα. Ποσο, 350 ευρω x τον πολλαπλασιαστη της περιοχης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μα απλο ειναι, οπως ακριβως το περιγραφεις. Εσεις το κανετε πολυπλοκο.

αν εισαι κατω απο το οριο εισοδηματος/περιουσιας τοτε παιρνεις επιδομα. Ποσο, 350 ευρω x τον πολλαπλασιαστη της περιοχης σου.

δλδ ένας μέσος, προς ηλικιωμένος, κάτοικος της χώρας, μπορεί να κάνει τη διαδικασία λήψης των χρημάτων, εύκολα, μόνος του, χωρίς βοήθεια από γιο/εγγονό/φίλο ;

τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση:

Ειμαι διαχειριστής και στην οικοδομή έχουμε κεντρική θερμανση φυσικό αεριο. 

Τι ακριβως πρεπει να κανω? Μιλησα με το γραφειο που εκμεταλευετε τα κοινοχρηστα και μου ειπαν οτι πρεπει να το κανω μονο για τον εαυτο μου, αλλα νομιζω οτι δεν ξερουν τι λενε γιατι βρηκα μια επιλογη στο myθερμανση που λεει για διαχειριστες. 

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...