Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Παρακαλώ.

οκ τη δέχτηκε την αίτηση, επίσης και τη δική μου. 

σας εμφάνισε όμως ποσό που δικαιούστε?

και εμένα τη δέχτηκε την αίτηση, όμως όταν κάνω έλεγχο να δώ αν και πόσα δικαιούμαι, μ εμφανίζει "δεν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα πληρωμής της πολυκατοικίας". 

Που κάνεις έλεγχο για να δεις πόσα δικαιουσαι;Δεν το βρίσκω.

Σε εμένα τα δείχνει έτσι:

 

 

B7B8789E-0B47-4707-B0A4-B7C2B49F36FC.png

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Που κάνεις έλεγχο για να δεις πόσα δικαιουσαι;Δεν το βρίσκω.

Σε εμένα τα δείχνει έτσι:

 

 

B7B8789E-0B47-4707-B0A4-B7C2B49F36FC.png

δε ξέρω πού το ελέγχεις, έτσι μου απάντησαν χθες εδώ.

είσαι οκ πάντως θεωρώ, ο διαχειριστής, έχει κάνει τις ενέργειες που απαιτούνται για την πολυκατοικία, γ αυτό κ σ εμφανίζει το "είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι καθόλου οκ, εκτός αν όταν παραγγελθεί πετρέλαιο η απόδειξη κοπεί στο αφμ και τον αριθμό του μετρητή ΔΕΗ του αιτούντα. Η πληρωμή φαίνεται ενεργοποιημένη αφού δηλώθηκε (ψευδώς) ως μονοκατοικία το κτίριο.

Όταν πρόκειται για πολυκατοικία με κοινό λέβητα πετρελαίου δεν υπάρχει τρόπος παράκαμψης του διαχειριστή.

Βέβαια μπορεί να δηλώσει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος το αφμ του ως διαχειριστής και να αναλάβει σε συνεννόηση με τους άλλους ενοίκους να δηλώσει την πολυκατοικία, τα χιλιοστά κλπ. Μπλέξιμο...

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας βοηθηθούμε όλοι εδώ ώστε ν λάβουμ€ .

Εγώ σε πολυκατοικία με φυσικό αέριο και κεντρική θέρμανση, πέρασα 2 διαμερίσματα "δοκιμαστικά", σε συνεννόηση με τον διαχειριστή.

αν θυμάμαι καλά, έγραφε εκεί η σελίδα, "καταχωρείστε όλα τα διαμερίσματα και στη συνέχεια θα ενεργοποιηθεί η "δυνατότητα πληρωμής" την οποία θα πρέπει να επιλέξετε.

-Άρα, ολοκληρώνοντας την καταχώριση διαμερισμάτων, μετά επιλέγω "ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής" (με τα στοιχεία του διαχειριστή πολυκατοικίας εννοείται) και είμαι οκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

ας βοηθηθούμε όλοι εδώ ώστε ν λάβουμ€ .

Εγώ σε πολυκατοικία με φυσικό αέριο και κεντρική θέρμανση, πέρασα 2 διαμερίσματα "δοκιμαστικά", σε συνεννόηση με τον διαχειριστή.

αν θυμάμαι καλά, έγραφε εκεί η σελίδα, "καταχωρείστε όλα τα διαμερίσματα και στη συνέχεια θα ενεργοποιηθεί η "δυνατότητα πληρωμής" την οποία θα πρέπει να επιλέξετε.

-Άρα, ολοκληρώνοντας την καταχώριση διαμερισμάτων, μετά επιλέγω "ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής" (με τα στοιχεία του διαχειριστή πολυκατοικίας εννοείται) και είμαι οκ ?

Στο φυσικό αέριο δεν χρειάζεται ο διαχειριστής, ούτε η δήλωση χιλιοστών της πολυκατοικίας. Ο καθένας κάνει ατομική αίτηση και κατόπιν καταχώρηση παραστατικών, με απαραίτητα στοιχεία:

α) το ΑΦΜ του διαχειριστή,

β) Την ειδοποίηση πληρωμής κοινοχρήστων με τα στοιχεία της εταιρείας διαχείρισης (ΑΦΜ, επωνυμία) και το ποσό που χρεώθηκε για θέρμανση στο διαμέρισμα (εκεί φαίνονται και τα χιλιοστά συμμετοχής του διαμερίσματος στη θέρμανση)

γ) Την απόδειξη εξόφλησης κοινοχρήστων

δ) Τον μηνιαίο λογαριασμό του παρόχου φυσικού αερίου

 

Φυσικά μπορεί να ακολουθηθεί και η διαδικασία που ακολουθείται με το πετρέλαιο, αλλά ποιός ο λόγος; Η ατομική αίτηση είναι απείρως πιο απλή και σίγουρη.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Στο φυσικό αέριο δεν χρειάζεται ο διαχειριστής, ούτε η δήλωση χιλιοστών της πολυκατοικίας. Ο καθένας κάνει ατομική αίτηση με απαραίτητα στοιχεία:

α) το ΑΦΜ του διαχειριστή,

β) Την ειδοποίηση πληρωμής κοινοχρήστων με τα στοιχεία της εταιρείας διαχείρισης (ΑΦΜ, επωνυμία) και το ποσό που χρεώθηκε για θέρμανση στο διαμέρισμα (εκεί φαίνονται και τα χιλιοστά συμμετοχής του διαμερίσματος στη θέρμανση)

γ) Την απόδειξη εξόφλησης κοινοχρήστων

δ) Τον μηνιαίο λογαριασμό του παρόχου φυσικού αερίου

 

Φυσικά μπορεί να ακολουθηθεί και η διαδικασία που ακολουθείται με το πετρέλαιο, αλλά ποιός ο λόγος; Η ατομική αίτηση είναι απείρως πιο απλή και σίγουρη.

Έχεις κάποιο λινκ που εξηγεί πως το κάνεις ή αν ξέρεις να περιγράψεις γιατί πέρσι φάγαμε πανηγυρικό άκυρο. Κάτι λάθος πρέπει να ακολουθήσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Στο φυσικό αέριο δεν χρειάζεται ο διαχειριστής, ούτε η δήλωση χιλιοστών της πολυκατοικίας. Ο καθένας κάνει ατομική αίτηση με απαραίτητα στοιχεία:

α) το ΑΦΜ του διαχειριστή,

β) Την ειδοποίηση πληρωμής κοινοχρήστων με τα στοιχεία της εταιρείας διαχείρισης (ΑΦΜ, επωνυμία) και το ποσό που χρεώθηκε για θέρμανση στο διαμέρισμα (εκεί φαίνονται και τα χιλιοστά συμμετοχής του διαμερίσματος στη θέρμανση)

γ) Την απόδειξη εξόφλησης κοινοχρήστων

δ) Τον μηνιαίο λογαριασμό του παρόχου φυσικού αερίου

 

Φυσικά μπορεί να ακολουθηθεί και η διαδικασία που ακολουθείται με το πετρέλαιο, αλλά ποιός ο λόγος; Η ατομική αίτηση είναι απείρως πιο απλή και σίγουρη.

άρα κάτι έκανα λάθος στη διαδικασία;

να διαγράψω την αίτησή μου κ να το πάω από την αρχή, ? επιλέγω δλδ "μονοκατοικία" ?

εμένα, η κατάσταση αίτησης εμφανίζει το εξής:

υποβλήθηκε ηλεκτρονικά αίτηση ένταξης στο Μητρώο Δικαιούχων του Επιδόματος Θέρμανσης με αριθμό ΧΧΧΧΧΧ της περιόδου 2022 - 2023 την 29/11/2022, για είδος καυσίμου Φυσικό αέριο στον οικισμό Αθήναι,αι, για την οικία με αριθμό παροχής ΔΕΗ ΧΧΧΧΧΧ και τετραγωνικά μέτρα ΧΧΧ, που βρίσκεται στη δ/νση ΧΧΧ. H oικία ανήκει στην πολυκατοικία με ΑΦΜ διαχειριστή ΧΧΧΧΧ και αριθμό παροχής ΔΕΗ ΧΧΧΧ (για την έκδοση παραστατικού αγοράς καυσίμου αυτός ο ΑΦΜ - ή ο ΑΦΜ της πολυκατοικίας εφόσον έχει δηλωθεί από το διαχειριστή σε αυτή την ηλ.υπηρεσία - και ο αριθμός παροχής θα πρέπει να δοθούν στον προμηθευτή). Η αίτηση έγινε αποδεκτή.

 

Επαναλαμβάνω, πρόκειται για διαμέρισμα πολυκατοικίας, με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου.

Αν μπορεί κάποιος ν περιγράψει τα σίγουρα κ όσο πιο απλά βήματα για επιτυχή υποβολή αίτησης, θα το εκτιμούσα(με).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, primeragt είπε

Έχεις κάποιο λινκ που εξηγεί πως το κάνεις ή αν ξέρεις να περιγράψεις γιατί πέρσι φάγαμε πανηγυρικό άκυρο. Κάτι λάθος πρέπει να ακολουθήσαμε.

Στο site της ΑΑΔΕ έχει οδηγίες για τα πάντα. Προκειμένου για φυσικό αέριο στην ίδια την αίτηση έχει επιλογή για άλλα καύσιμα πλην πετρελαίου. Αν δεν τσεκάρεις τα άλλα καύσιμα σου βγάζει τις επιλογές για πετρέλαιο που στις πολυκατοικίες είναι μονόδρομος να εμπλακεί ο διαχειριστής . Διαβάστε προσεκτικά και θα βρείτε την άκρη.

17 λεπτά πριν, Locke_John είπε

άρα κάτι έκανα λάθος στη διαδικασία;

να διαγράψω την αίτησή μου κ να το πάω από την αρχή, ? επιλέγω δλδ "μονοκατοικία" ?

Καταρχήν επιλέγεις πως έχεις άλλο καύσιμο και όχι πετρέλαιο και θα σου ανοίξουν οι επιπλέον επιλογές.

Να διαγράψεις την αίτηση και να διαβάσεις τις οδηγίες (προσεκτικά, όχι διαγώνια! ) και δεν θα δυσκολευτείς.

17 λεπτά πριν, Locke_John είπε

εμένα, η κατάσταση αίτησης εμφανίζει το εξής:

υποβλήθηκε ηλεκτρονικά αίτηση ένταξης στο Μητρώο Δικαιούχων του Επιδόματος Θέρμανσης με αριθμό ΧΧΧΧΧΧ της περιόδου 2022 - 2023 την 29/11/2022, για είδος καυσίμου Φυσικό αέριο στον οικισμό Αθήναι,αι, για την οικία με αριθμό παροχής ΔΕΗ ΧΧΧΧΧΧ και τετραγωνικά μέτρα ΧΧΧ, που βρίσκεται στη δ/νση ΧΧΧ. H oικία ανήκει στην πολυκατοικία με ΑΦΜ διαχειριστή ΧΧΧΧΧ και αριθμό παροχής ΔΕΗ ΧΧΧΧ (για την έκδοση παραστατικού αγοράς καυσίμου αυτός ο ΑΦΜ - ή ο ΑΦΜ της πολυκατοικίας εφόσον έχει δηλωθεί από το διαχειριστή σε αυτή την ηλ.υπηρεσία - και ο αριθμός παροχής θα πρέπει να δοθούν στον προμηθευτή). Η αίτηση έγινε αποδεκτή.

 

Επαναλαμβάνω, πρόκειται για διαμέρισμα πολυκατοικίας, με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου.

Αν μπορεί κάποιος ν περιγράψει τα σίγουρα κ όσο πιο απλά βήματα για επιτυχή υποβολή αίτησης, θα το εκτιμούσα(με).

Έτσι που το πήγες, θα πρέπει και να το συνεχίσεις με όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας και φυσικά με την συμμετοχή του διαχειριστή στην διαδικασία. Φυσικά μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση και να το πας ατομικά. Επαναλαμβάνω, οδηγίες υπάρχουν, έδωσα το λινκ παραπάνω.

 

Και εδώ μέσα στο forum έχουν δοθεί απαντήσεις για όλα, κοιτάξτε και κάποιες σελίδες πίσω. Θα προσπαθήσω να σας επισημάνω τα ποστ που τα περιγράφουν αναλυτικά αλλά θα μπορέσω να το κάνω αργότερα.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οδηγίες της ααδε για να κάνεις το φυσικό αέριο σε πολυκατοικία πρέπει να περάσεις σαν μονοκατοικία το διαμέρισμα άσχετα αν έχεις ατομική εγκατάσταση ή κεντρική. Το θέμα έγκειται στα παραστατικά που δεν τα δέχεται για κάποιο λόγο. Γι'αυτό ρωταγα για κάποιο λινκ αν υπάρχει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Στο site της ΑΑΔΕ έχει οδηγίες για τα πάντα. Προκειμένου για φυσικό αέριο στην ίδια την αίτηση έχει επιλογή για άλλα καύσιμα πλην πετρελαίου. Αν δεν τσεκάρεις τα άλλα καύσιμα σου βγάζει τις επιλογές για πετρέλαιο που στις πολυκατοικίες είναι μονόδρομος να εμπλακεί ο διαχειριστής . Διαβάστε προσεκτικά και θα βρείτε την άκρη.

Καταρχήν επιλέγεις πως έχεις άλλο καύσιμο και όχι πετρέλαιο και θα σου ανοίξουν οι επιπλέον επιλογές.

Να διαγράψεις την αίτηση και να διαβάσεις τις οδηγίες (προσεκτικά, όχι διαγώνια! ) και δεν θα δυσκολευτείς.

ακούγοντάς σε, πλέον βλέπω:

Αποδεκτή

Είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή.

Δεν επέλεξα "η κατοικία σας ανήκει σε πολυκατοικία όπου μοιράζεται η κατανάλωση πετρελαίου", επέλεξα φυσικό αέριο κτλ στοιχεία, πουθενά όμως δε με "ρώτησε" για χιλιοστά, τιμολόγια κτλ.

Στην αίτησή μου, όμως εμφανίζει πλέον το εξής:

Για την έκδοση παραστατικού αγοράς καυσίμου θα πρέπει να δοθούν στον προμηθευτή ο ΑΦΜ του αιτούντος (ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) (το προσωπικό μου ΑΦΜ έχει) και ο αριθμός παροχής της οικίας (ΧΧΧΧΧΧΧ) (του σπιτιού μου έχει).

Απ' ότι ξέρω, έχουμε ήδη βάλει φυσικό αέριο στην πολυκατοικία...

 

 
 
 
Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Locke_John είπε

ακούγοντάς σε, πλέον βλέπω:

Αποδεκτή

Είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή.

Δεν επέλεξα "η κατοικία σας ανήκει σε πολυκατοικία όπου μοιράζεται η κατανάλωση πετρελαίου", επέλεξα φυσικό αέριο κτλ στοιχεία, πουθενά όμως δε με "ρώτησε" για χιλιοστά, τιμολόγια κτλ.

 
 
 

Αυτά θα τα ζητήσει όταν ξεκινήσεις να καταχωρείς τα παραστατικά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Αυτά θα τα ζητήσει όταν ξεκινήσεις να καταχωρείς τα παραστατικά.

και πότε/πώς το ξεκινάμε αυτό ?

edit: εντάξει, είδα το πεδίο "τα παραστατικά μου" μέσω του οποίου γίνεται αυτό που ρωτάω.

ερώτηση: στα στοιχεία μου, δλδ στα στοιχεία μητρώου, αν και ανήκω σε ΔΟΥ επαρχίας, μου εμφανίζει κάποια ΔΟΥ Αθηνών, προφανώς "βλέποντας" τη διεύθυνση της κατοικίας μου.

Υπάρχει θέμα με αυτή την αναντιστοιχία ;

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, primeragt είπε

Στις οδηγίες της ααδε για να κάνεις το φυσικό αέριο σε πολυκατοικία πρέπει να περάσεις σαν μονοκατοικία το διαμέρισμα άσχετα αν έχεις ατομική εγκατάσταση ή κεντρική. Το θέμα έγκειται στα παραστατικά που δεν τα δέχεται για κάποιο λόγο. Γι'αυτό ρωταγα για κάποιο λινκ αν υπάρχει.

Το πέρασες σωστά λοιπόν το στάδιο της αίτησης. Για παραστατικά τώρα θα πρέπει να έχεις καταχωρήσει σωστά τα στοιχεία τους και η περίοδος τιμολόγησης να είναι από 1η Οκτωβρίου, ή μάλλον να έχει διάστημα και του Οκτωβρίου και όχι μόνο προηγούμενων μηνών. Το λινκ σε οδηγεί και στις οδηγίες καταχώρησης παραστατικών, είναι αναλυτικότατο.

7 λεπτά πριν, Locke_John είπε

και πότε/πώς το ξεκινάμε αυτό ?

Κοίτα το παραπάνω λινκ, σε οδηγεί στο pdf με ακριβείς οδηγίες καταχώρησης παραστατικών.

Μπορείς να ξεκινήσεις να περνάς από τώρα αν έχεις λογαριασμό που έχει διάστημα χρέωσης και από 1η Οκτωβρίου και μετά.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει αίτηση κι εγώ για το επίδομα θέρμανσης για μονοκατοικία αλλά στην προβολή διασταυρωμένων αγορών δεν εμφανίζεται η αγορά πετρελαίου που έχω κάνει στις 25/10/2022. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, marsele είπε

έχω κάνει αίτηση κι εγώ για το επίδομα θέρμανσης για μονοκατοικία αλλά στην προβολή διασταυρωμένων αγορών δεν εμφανίζεται η αγορά πετρελαίου που έχω κάνει στις 25/10/2022. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;;

Δεν φαίνεται τίποτα μέχρι κάποιες ώρες/ημέρες πριν γίνει η πληρωμή του επιδόματος. Μην ανησυχείς.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...