Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2022 στις 2:40 ΜΜ, ekrepali είπε

Χαχα, τι εκκαθάριση να κάνουν οι άχρηστοι. Θα πάρεις επίδομα κανονικά για ολόκληρο το ποσό πληρωμής.

Χιχι και εγώ αυτό νομίζω 😁 (147€ εκκαθαριστικό έχω για όλο το καλοκαίρι)

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποιος  εχει το 50% του σπιτιου στο ονομα του "εξ αδιαιρετου", με αλλο μελλος της οικογενειας. Στην αιτηση, θα δηλωσει ολα τα κυβικα του σπιτιου, η τα μισα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tollisth είπε

Κατευθείαν σου λέει αν παίρνεις η όχι  

" Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή πολυκατοικίας".

 

Για να λυθεί αυτό, απλά περνάμε όλα τα διαμερίσματα πολυκατοικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, washcloud είπε

...εξαρτάται, δίχρονο είναι το σπίτι, ή τετράχρονο;

Χαχα - ωραιος - εννοουσα τετραγωνικα.

Γνωριζει κανεις?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Χαχα - ωραιος - εννοουσα τετραγωνικα.

Γνωριζει κανεις?

Ευχαριστω.

Φαίνονται αναλυτικά στο χαρτί κοινοχρήστων.

Τα χιλιοστά μάλλον εννοείς.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιωργος356 είπε

εννοουσα τετραγωνικα

...άι νόου, χαβαλέ έκανα απλά 😜

[βασικά έτυχε κι εγώ μόλις χθες να πω σε κάποιαν στ' Αγγλικά "(τάδε) cubic centimeters" μιλώντας για εμβαδό σπιτιού...Διεθνές το ρεζίλεμα 😄]

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Κατευθείαν σου λέει αν παίρνεις η όχι  

+1

@Locke_John Πού είναι το περίεργο... σου λέει άμεσα αν έχει εγκριθεί ή όχι. Τα πρώτα λεφτά θα μπούνε το Δεκέμβρη αν ήσουν δικαιούχος και πέρυσι.

7 ώρες πριν, Locke_John είπε

υγ. θέλω να εξυπηρετήσω τη διαχειρίστρια πολυκατοικίας μου, κάνοντας και τη δική της αίτηση. Θέλει κάποια ειδική προσοχή σε λεπτομέρεια, λόγω του ότι είναι διαχειρίστρια;

Αν εννοείς αίτηση για το κοινόχρηστο αέριο ή πετρέλαιο... καλύτερα να πάει σε λογιστή να πλήρώσει κάνα 20ρικο και να το χρεώσει στη πολυκατοικία. Εσύ μπορεί να τα κάνεις μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιωργος356 είπε

Γνωριζει κανεις?

"λογικά" όλα, αλλά αν δεν απαντήσει κανείς που ξέρει σίγουρα, ρώτα λογιστή (σου ή,,,και όχι "σου")

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, esertas είπε

Στην περίπτωσή μου δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές παρόλο που έβαλα πετρέλαιο πριν μιάμιση εβδομάδα περίπου. Δεν φαίνονται ακόμα στο σύστημα γενικώς ακόμα; Ή δεν τα πέρασε ακόμα αυτός που μου πούλησε το πετρέλαιο;

Έχω κι εγώ την ίδια ακριβώς απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Φαίνονται αναλυτικά στο χαρτί κοινοχρήστων.

Τα χιλιοστά μάλλον εννοείς.

Δεν υπαρχουν κοινοχρηστα, γιατι προκειται για ιδοκτητη μονοκατοικια, αλλα οχι μονο απο ενα ατομο (ιδιοκτησια εξ' αδιαιρετου).

Εννουσα τα τετραγωνικα μετρα.

Δηλαδη αν το σπιτι ειναι 100 τετραγωνικα και οποιος κανει αιτηση εχει το 50% εξ' αδιεραιτου, θα δηλωσει 100 η 50 τεραγωνικα?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,μένω σε πολυκατοικία στο κέντρο της Αθηνας.Μεχρι πέρυσι αίτηση για επίδομα θέρμανσης έκανε η σύζυγος,αλλά έχασε κινητα,κωδικούς κτλ και έκανα εγώ.

Έκανα την αίτηση σαν μονοκατοικία και μου την έκανε αποδεκτή.Εχω προβλημα;Πρεπει να την ακυρώσω και να την ξανακάνω σαν πολυκατοικία με αφμ διαχειριστή κτλ;

Πρέπει να δηλώσω παραστατικά για να μπουν τα χρήματα ή είναι διαδικασία που την κάνει ο διαχειριστής,που στην πολυκατοικία κοιμάται όρθιος και δεν ενδιαφέρεται για κανέναν εκτός από την πάρτη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλημέρα,μένω σε πολυκατοικία στο κέντρο της Αθηνας.Μεχρι πέρυσι αίτηση για επίδομα θέρμανσης έκανε η σύζυγος,αλλά έχασε κινητα,κωδικούς κτλ και έκανα εγώ.

Έκανα την αίτηση σαν μονοκατοικία και μου την έκανε αποδεκτή.Εχω προβλημα;Πρεπει να την ακυρώσω και να την ξανακάνω σαν πολυκατοικία με αφμ διαχειριστή κτλ;

Πρέπει να δηλώσω παραστατικά για να μπουν τα χρήματα ή είναι διαδικασία που την κάνει ο διαχειριστής,που στην πολυκατοικία κοιμάται όρθιος και δεν ενδιαφέρεται για κανέναν εκτός από την πάρτη του;

Καλημέρα.
εξαρτάται τί καύσιμο χρησιμοποιείτε.

Για φυσικό αέριο, είσαι πιο "ανεξάρτητος", σωστά τα έκανες, ομως πρέπει κ ο διαχειριστής να καταχωρήσει την πολυκατοικία και τα διαμερίσματα κ μετά ν ενεργοποιήσει τη "δυνατότητα πληρωμής".

Για πετρέλαιο, νομίζω είναι λίγο πιο περίπλοκο με τα παραστατικά κτλ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Καλημέρα.
εξαρτάται τί καύσιμο χρησιμοποιείτε.

Για φυσικό αέριο, είσαι πιο "ανεξάρτητος", σωστά τα έκανες, ομως πρέπει κ ο διαχειριστής να καταχωρήσει την πολυκατοικία και τα διαμερίσματα κ μετά ν ενεργοποιήσει τη "δυνατότητα πληρωμής".

Για πετρέλαιο, νομίζω είναι λίγο πιο περίπλοκο με τα παραστατικά κτλ. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Πετρελαιο έχουμε αυτόνομη θέρμανση με κεντρικό καυστήρα.

Τονίζω ότι στην αίτηση δήλωσα μονοκατοικία,γιατί στην πολυκατοικία ζηταγε ,αφμ διαχειριστή κτλ,που δεν είναι συνενοησιμος και εξυπηρετικός ο συγκεκριμένος και δεν έχουμε πολλα,πολλά.

Έβαλα λοιπόν μονοκατοικία να δω αν θα το πάρει από περιέργεια...και την έκανε αποδεκτή.

Να ακυρώσω και να ξανακάνω την αίτηση με πολυκατοικία και λοιπά στοιχεία ή και έτσι είμαι καλυμμένος;

Η όλη ιστορία γίνεται γιατί δεν θέλω να βλέπω τα μούτρα του διαχειριστή.🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 26ska είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Πετρελαιο έχουμε αυτόνομη θέρμανση με κεντρικό καυστήρα.

Τονίζω ότι στην αίτηση δήλωσα μονοκατοικία,γιατί στην πολυκατοικία ζηταγε ,αφμ διαχειριστή κτλ,που δεν είναι συνενοησιμος και εξυπηρετικός ο συγκεκριμένος και δεν έχουμε πολλα,πολλά.

Έβαλα λοιπόν μονοκατοικία να δω αν θα το πάρει από περιέργεια...και την έκανε αποδεκτή.

Να ακυρώσω και να ξανακάνω την αίτηση με πολυκατοικία και λοιπά στοιχεία ή και έτσι είμαι καλυμμένος;

Η όλη ιστορία γίνεται γιατί δεν θέλω να βλέπω τα μούτρα του διαχειριστή.🙂

Παρακαλώ.

οκ τη δέχτηκε την αίτηση, επίσης και τη δική μου. 

σας εμφάνισε όμως ποσό που δικαιούστε?

και εμένα τη δέχτηκε την αίτηση, όμως όταν κάνω έλεγχο να δώ αν και πόσα δικαιούμαι, μ εμφανίζει "δεν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα πληρωμής της πολυκατοικίας". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...