Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Καλησπερα..Ειχα γραψει κ πριν καιρο για ενα μπερδεμα που ειχαμε.. Λοιπόν παραθετω με αριθμούς για να βγαλουμε ακρη..Αιτηση για επιδομα κανω ξανα φετος μετα απο 3 χρονια νομιζω...

Λοιπον,ειμαστε 7 σπιτια,βαλαμε 1000 λιτρα με 1,14..Κοινως 1140€ αν δν κανω λαθος..Εμεις δωσαμε τα 400 κ θεωρητικα τα υπολοιπα 6 σπιτια βαλανε 740€...(Μη ρωτατε τι κ πως,κουλο αλλα αυτα ξερω!!)

Εκανα αιτηση σημερα κ μου λεει οτι είμαι κ δικαιουχος για διπλη επιδοτηση..

Εκανα κατι υπολογισμους σ ενα site κ μου εβγαλε οτι πρέπει να πάρω κοντα στα 260€..

Κ ρωταω εγω τωρα,πως θα ξερουν αυτοι ποιος εδωσε τι??

Εάν πρόκειται για πολυκατοικία θα μοιραστεί ανάλογα με τα χιλιοστά. Ασχέτως εάν εσείς βάλατε περισσότερο, θα πάρετε όσο αντιστοιχεί στα χιλιοστά σας επί των κοινοχρήστων όπως φαίνονται από την άδεια της πολυκατοικίας και έχουν δηλωθεί από το διαχειριστή. Ο μόνος τρόπος για να πάρετε ο καθένας ότι πραγματικά έχει βάλει, θα ήταν αν ο καθένας είχε δικό του καυστήρα και έπαιρνε απόδειξη απο τον βενζινοπώλη αποκλειστικά με τα στοιχεία του (αφμ και αριθμό παροχής οικίας) όπου και θα κάνατε αίτηση αυτοτελώς και όχι σαν πολυκατοικία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή ρε παιδιά σόρι γιατί έχω μπερδευτεί λίγο, για επιδότηση Φυσικού Αερίου λέει στις οδηγίες:

"Η εφαρμογή «Τα Παραστατικά μου» σας επιτρέπει να υποβάλλετε τα παραστατικά αγοράς ειδών καυσίμων (εκτός του πετρελαίου) που τιμολογήθηκαν από 1η Οκτωβρίου 2022 έως 31η Μαρτίου 2023, ενώ κατ’ εξαίρεση για τα καυσόξυλα από 1η Ιουνίου 2022 έως 31η Μαρτίου 2023"

Κάτι πήρε το αυτί μου για μια προθεσμία μέσα στον Δεκέμβριο λήγει μία προθεσμία (δεν συγκράτησα ακριβώς δυστυχώς), αλλά στους γονείς μου ο τελευταίος λογαριασμός που έχει έρθει εκδόθηκε στις 6/9 και αφορά κατανάλωση από 14/5 ως 30/8, ενώ είναι μάλιστα πιστωτικός. Στην καλύτερη περίπτωση δηλαδή θα έρθει άλλος ένας λογαριασμός μέσα στον Δεκέμβριο, αλλά δεν ξέρουμε πότε.

Αυτοί δηλαδή θα περιμένουν μέχρι τον Απρίλιο και θα τα ανεβάσουν όλους τους λογαριασμούς μαζί; Ή ό,τι λογαριασμό έρχεται τον βάζεις και παίρνεις το επίδομα που αναλογεί για αυτόν τον λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, stolis75 είπε

Εάν πρόκειται για πολυκατοικία θα μοιραστεί ανάλογα με τα χιλιοστά. Ασχέτως εάν εσείς βάλατε περισσότερο, θα πάρετε όσο αντιστοιχεί στα χιλιοστά σας επί των κοινοχρήστων όπως φαίνονται από την άδεια της πολυκατοικίας και έχουν δηλωθεί από το διαχειριστή. Ο μόνος τρόπος για να πάρετε ο καθένας ότι πραγματικά έχει βάλει, θα ήταν αν ο καθένας είχε δικό του καυστήρα και έπαιρνε απόδειξη απο τον βενζινοπώλη αποκλειστικά με τα στοιχεία του (αφμ και αριθμό παροχής οικίας) όπου και θα κάνατε αίτηση αυτοτελώς και όχι σαν πολυκατοικία.

Αρα απ οτι καταλαβαίνω απ εξω απ εξω,κακως εβαλα 400€..Επρεπε να βαλω ενα 100αρικο κ εγω για να συμμετεχω ισα ισα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας.
Από ότι έχω καταλάβει η διαδικασία για το επίδομα θέρμανσης με πετρέλαιο θέρμανσης έχει ως εξής:
- διαχειριστής περνάει στο σύστημα τα στοιχεία της πολυκατοικίας (στοιχεία προμηθετή πετρελαίου, αφμ δικό του, αριθμός παροχής ρεύματος κοινόχρηστος ή διαμερίσματος, διαμερίσματα πολυκατοικίας, χιλιοστά θέρμανσης για κάθε διαμέρισμα κλπ)
- ένοικοι (και ο ίδιος) συμπληρώνει τα στοιχεία του, αφμ διαχειριστή, αριθμό παροχής ρεύματος διαμερίσματος του κλπ για να ολοκληρώσει την διαδικασία.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
- για τον διαχειριστή, τα χιλιοστά θέρμανσης αντιστοιχούν στον μαθηματικό αυτό τύπο: ei * fi + (ei*Ωi)/Σ(Ωi*ei)*(1-Σ(fi*ei))
όπου fi,ei συντελεστές θέρμανσης διαμερίσματος, Ωi ώρες κατανάλωσης. Είναι όντως αυτό?
- για ενοίκους: διαβάζοντας τις ερωτοαπαντήσεις από τον ΑΑΔΕ κατάλαβα πως απαιτείται αριθμός της απόδειξης εξόφλησης κοινοχρήστων ή εναλλακτικά ο αριθμός που φέρει το ειδοποιητήριο πληρωμής αυτών. Έχω καταλάβει σωστά πως απαιτείται? Και αν ναι, ποιος είναι αυτός ο αριθμός?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, manitos είπε

Έχω καταλάβει σωστά πως απαιτείται? Και αν ναι, ποιος είναι αυτός ο αριθμός?

...αν θυμάμαι καλά από τον προηγούμενο χειμώνα και μερικούς που είχαν σπάσει το κεφάλι τους, είναι μούφα και βάζεις "ό,τι να 'ναι" αριθμό. Αλλά κάτσε να επιβεβαιώσει κα'νας άλλος.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 γρήγορες ερωτησεις

  1. Αν εχουν δημιουργήσει την ίδια πολυκατοικία 2 χρήστες, υπάρχει προβλημα? (το πετρελαιο κ οι αιτήσεις θα γινουν στον 1 χρήστη φυσικα)
  2. Αν θες να αλλαξεις ΑΦΜ διαχειριστη, φτιαχνεις νεα πολυκατοικια. Σωστα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν θυμάμαι καλά από τον προηγούμενο χειμώνα και μερικούς που είχαν σπάσει το κεφάλι τους, είναι μούφα και βάζεις "ό,τι να 'ναι" αριθμό. Αλλά κάτσε να επιβεβαιώσει κα'νας άλλος.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν υπάρχει κανείς να επιβεβαιώσει θα ήταν βοηθητικό

Ευχαριστώ

Ξέχασα να ρωτήσω,

για τα χιλιοστά θέρμανσης επιβεβαιώνει κανείς; Είναι το ποσοστό που πολλαπλασιάζοντας με την αξία του πετρελαίου βγαίνουν τα κοινόχρηστα, σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωσή μου δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές παρόλο που έβαλα πετρέλαιο πριν μιάμιση εβδομάδα περίπου. Δεν φαίνονται ακόμα στο σύστημα γενικώς ακόμα; Ή δεν τα πέρασε ακόμα αυτός που μου πούλησε το πετρέλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα πως οσοι βαλουν για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουνται το διπλασιο επιδομα θερμανσης απο οτι περυσι.

Ας υποθεσουμε πως μια οικογενεια στο νομό της δικαιουται 300 ευρω. Αυτο σημαινει οτι αν βαλει για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουται 600 ευρω?

Για να τα δικαιουται αυτα, θα πρεπει να βαλει τουλαχιστον 600 ευρω πετρελαιο την πρωτη φορα που θα παραγγειλει?

Τις επομενες φορες που θα βαλει πετρελαιο, θα υπαρχει επιδοτηση?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Ας υποθεσουμε πως μια οικογενεια στο νομό της δικαιουται 300 ευρω. Αυτο σημαινει οτι αν βαλει για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουται 600 ευρω?

Θα πρέπει να δικαιούταν και πέρσι για την ακρίβεια (με τα περσινά κριτήρια) για να πάρει τα 600.

4 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Για να τα δικαιουται αυτα, θα πρεπει να βαλει τουλαχιστον 600 ευρω πετρελαιο την πρωτη φορα που θα παραγγειλει?

Ακριβώς.

5 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Τις επομενες φορες που θα βαλει πετρελαιο, θα υπαρχει επιδοτηση?

Αν βάλει τόσο ώστε να πάρει όλη την επιδότηση "με μιας", τέλος. Του χρόνου ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα να μου επιβεβαιωσει καποιος αν καταλαβα καλα αυτα που διαβασα.

Εχω φυσικο αεριο,περυσι πηρα επιδομα αλλα ειχα υγραεριο, εχω κανει αιτηση και εχει εγκριθει.

Θα παρω προκαταβολη μεχρι μεσα Δεκεμβρη και απλα κατα τελη Απριλιου θα πρεπει να καταθεσω οτι αλλο παραστατικο εχει εκδοθει για να πληρωθω και αυτο; Με μεγιστο τα 350Ε που δινουν για τη περιοχη μου.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2022 στις 8:34 ΜΜ, Sadako είπε

Δηλαδή ρε παιδιά σόρι γιατί έχω μπερδευτεί λίγο, για επιδότηση Φυσικού Αερίου λέει στις οδηγίες:

"Η εφαρμογή «Τα Παραστατικά μου» σας επιτρέπει να υποβάλλετε τα παραστατικά αγοράς ειδών καυσίμων (εκτός του πετρελαίου) που τιμολογήθηκαν από 1η Οκτωβρίου 2022 έως 31η Μαρτίου 2023, ενώ κατ’ εξαίρεση για τα καυσόξυλα από 1η Ιουνίου 2022 έως 31η Μαρτίου 2023"

Κάτι πήρε το αυτί μου για μια προθεσμία μέσα στον Δεκέμβριο λήγει μία προθεσμία (δεν συγκράτησα ακριβώς δυστυχώς), αλλά στους γονείς μου ο τελευταίος λογαριασμός που έχει έρθει εκδόθηκε στις 6/9 και αφορά κατανάλωση από 14/5 ως 30/8, ενώ είναι μάλιστα πιστωτικός. Στην καλύτερη περίπτωση δηλαδή θα έρθει άλλος ένας λογαριασμός μέσα στον Δεκέμβριο, αλλά δεν ξέρουμε πότε.

Αυτοί δηλαδή θα περιμένουν μέχρι τον Απρίλιο και θα τα ανεβάσουν όλους τους λογαριασμούς μαζί; Ή ό,τι λογαριασμό έρχεται τον βάζεις και παίρνεις το επίδομα που αναλογεί για αυτόν τον λογαριασμό;

Θα κάνουν την αίτηση μέχρι 9/12 που είναι η λήξη προθεσμίας. Αν ήταν πέρυσι δικαιούχοι θα πάρουν ένα ποσό προκαταβολικά. 

Τα παραστατικά που θα εκδοθούν το χειμώνα μπορούν να τα ανεβάσουν μέχρι τον Μάιο...είτε ένα ένα, είτε όλα μαζεμένα.

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Υπέβαλλα χθες την αίτηση για επίδομα, σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με φυσικό αέριο.

σε πόσο χρον. διάστημα λαμβάνουμε απάντηση, γνωρίζει κάποιος;

υγ. θέλω να εξυπηρετήσω τη διαχειρίστρια πολυκατοικίας μου, κάνοντας και τη δική της αίτηση. Θέλει κάποια ειδική προσοχή σε λεπτομέρεια, λόγω του ότι είναι διαχειρίστρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, washcloud είπε

Θα πρέπει να δικαιούταν και πέρσι για την ακρίβεια (με τα περσινά κριτήρια) για να πάρει τα 600.

Ακριβώς.

Αν βάλει τόσο ώστε να πάρει όλη την επιδότηση "με μιας", τέλος. Του χρόνου ξανά.

Αρα, σε αυτο το παραδειγμα, η οικογενεια δικαιουται 600 ευρω για ολοκληρη τη φετινη σεζον.

Και θα πρεπει να βαλει 1200 ευρω συνολο (δηλαδη οτι δικαιουται απο επιδομα, επι 2)?

Και μπορει να βαλει, πχ 400 ευρω τωρα, 400 μετα απο ενα μηνα, και αλλα 400 μετα απο αλλο ενα μηνα (1200 ευρω συνολο), και να το παρει το επιδομα σταδιακα με το να κανει νεα αιτηση καθε μηνα?

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Υπέβαλλα χθες την αίτηση για επίδομα, σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με φυσικό αέριο.

σε πόσο χρον. διάστημα λαμβάνουμε απάντηση, γνωρίζει κάποιος;

 

Κατευθείαν σου λέει αν παίρνεις η όχι  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...