Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, therion1985 είπε

Καλησπερα σας.Την αιτηση για επιδομα θερμανσης την κανεις πριν παραγγειλεις πετρελαιο η μετά?

Δεν παίζει ρόλο. Απλά την αίτηση πρέπει να την κάνεις έως 9/12 (θα ξανανοίξουν βέβαια από την νέα χρονιά κάπου μέσα στον Γενάρη). Και πετρέλαιο μπορείς να βάλεις όποτε θες, αλλά ως την Τετάρτη αν βάλεις (δύσκολο να προλάβουν να σου φέρουν πάντως ως την Τετάρτη αλλά ρώτα "παντού" μπας και), επίδομα θα πάρεις λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Αν βάλεις από 1/12 και μετά, επίδομα θα πάρεις από τη νέα χρονιά - δε θυμάμαι πότε. Γενάρη; Φλεβάρη; 

59 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Εγω βιάστηκα και αγόρασα με 1.35  και μετά από μια μέρα έπεσε και θα πέσει κιαλλο από ότι λένε.

....έλα να βάλω ξύδια να μοιραστούμε το ζόρι μας :P

(...κερνάω, γιατί για την ακρίβεια έβαλα με 0,26 λόγω έκπτωσης ΕΚΟ :ρ)

7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Πριν.

Δεν παίζει ρόλο.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, washcloud είπε

αυτό που ήδη σου είπα:

Αναφορά σε κείμενο

διπλό θα το πάρεις αν είχες πέρσι Φ.Α. και φέτος έβαλες/βάλεις πετρέλαιο

Το διάβασα αυτό για το πετρέλαιο και το γνωρίζω. 

Για το άλλο που αναφέρεις σε ρωτάω που λες ότι αν πληρούσα και πέρσι τα κριτήρια και δεν είχα κάνει αίτηση θα το πάρω διπλό. (που όντως έτσι έχει γίνει μιας και δεν πρόλαβα να κάνω αίτηση εγκαίρως πέρσι). 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Μήπως καλύτερα να περιμένει να πάρει σε ακόμα καλύτερη τιμή? Και 30 ευρώ να γλυτώσει είναι θέμα για αυτόν. 

...τί να σου πω...Εγώ έβαλα όταν έβαλα γιατί βενζινάδες μου λέγανε "σίγουρα θα ανέβει" ("μέχρι 7-8 λεπτά, ΣΙΓΟΥΡΑ" κι όλας μου 'πε ένας....και μέρες μετά, άρχισε η πτώση🤬). Γενικά το πετρέλαιο, αν θυμάσαι, όσο χειμώνιαζε, και κυρίως όσο πλησίαζε το τέλος της χρονιάς, ανέκαθεν ανέβαινε (αυξάνει η ζήτηση άρα και η τιμή, αφού "όλοι" μέσα με τέλος Δεκέμβρη που αρχίζουν τα γερά κρύα βάζουν...).Να τον πάρουμε στον λαιμό μας....; Ίσως να ΕΧΕΙ νόημα να περιμένει, άλλα όπως είπα, αν δεν βάλει μέχρι Τετάρτη, θα καθυστερήσει το επίδομα...Κατά τ' άλλα, να πούμε σ' έναν με χαμηλό εισόδημα, να "παίξει ρουλέτα" ΠΟΤΕ θα βάλει, ΕΙΝΑΙ κάπως......

5 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Για το άλλο που αναφέρεις σε ρωτάω που λες ότι αν πληρούσα και πέρσι τα κριτήρια και δεν είχα κάνει αίτηση θα το πάρω διπλό. (που όντως έτσι έχει γίνει μιας και δεν πρόλαβα να κάνω αίτηση εγκαίρως πέρσι)

α, σόρι.

Ε ναι, διπλό θα πάρεις. Πάντως (για πέρσι λέω, έτσι για την ιστορία), ΞΑΝΑΝΟΙΓΕΙ κάποια στιγμή τον Γενάρη η πλατφόρμα...Αλλα΄οκ, αυτά που δεν πήρες πέρσι, θα τα πάρεις μαζεμένα.

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Για τα καυσόξυλα ισχύει το εξής? 

Αφορά περιοχές έως 10.000 κατοίκους με συντελεστές οικισμού ίσους ή μεγαλύτερους του 0,8.

δεν γνωρίζω, για πέρσι πχ ήξερα για μέχρι 2-3 χιλιάδες (και δεν είχα ιδέα για συντελεστή οικισμού αν και τί παίζει). Μάλλον ισχύει αυτό που (κάπου βρήκες και) πόσταρες. Επιβεβαίωσε με το ονλάιν εργαλείο που έχει ποσταριστεί στην προηγούμενη σελίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

α, σόρι.

Ε ναι, διπλό θα πάρεις. Πάντως (για πέρσι λέω, έτσι για την ιστορία), ΞΑΝΑΝΟΙΓΕΙ κάποια στιγμή τον Γενάρη η πλατφόρμα...Αλλα΄οκ, αυτά που δεν πήρες πέρσι, θα τα πάρεις μαζεμένα.

Και όταν εννοείς διπλά θα πάρω όντως ότι δικαιούμαι για φέτος x2 ή πρέπει να ανεβάσω και περσινούς λογαριασμούς μέχρι αρχές Δεκέμβρη που είναι η προθεσμία. (σόρυ για το πρήξιμο προσπαθώ να καταλάβω πως εννοείς το διπλό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν είναι πρήξιμο αδερφέ, και ειδικά εγώ δεν έχω τέτοια θέματα :-) Καλά κάνεις και ρωτάς.

...ΟΜΩΣ, δεν τα θυμάμαι ακριβώς (αν και τα διάβασα όταν είχαν ανακοινωθεί). Ή που θα σου απαντήσει άλλος πιο σίγουρα (ειδικά περί αερίου που δεν το γνωρίζω καθόλου ούτως ή άλλως), ή απλά γκούγκλαρε για "αέριο διπλό επίδομα" και λογικά θα βρεις αμέσως κατατοπιστικά αποτελέσματα. (...αν και, ΝΟΜΙΖΩ ότι απλά "το φετινό,,,,επί δύο". Χωρίς να έχουν σχέση οι περσινοί λογαριασμοί σου.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν είναι πρήξιμο αδερφέ, και ειδικά εγώ δεν έχω τέτοια θέματα :-) Καλά κάνεις και ρωτάς.

...ΟΜΩΣ, δεν τα θυμάμαι ακριβώς (αν και τα διάβασα όταν είχαν ανακοινωθεί). Ή που θα σου απαντήσει άλλος πιο σίγουρα (ειδικά περί αερίου που δεν το γνωρίζω καθόλου ούτως ή άλλως), ή απλά γκούγκλαρε για "αέριο διπλό επίδομα" και λογικά θα βρεις αμέσως κατατοπιστικά αποτελέσματα. (...αν και, ΝΟΜΙΖΩ ότι απλά "το φετινό,,,,επί δύο". Χωρίς να έχουν σχέση οι περσινοί λογαριασμοί σου.) 

Η αλήθεια είναι πως το googlαρα και δεν βρήκα κάτι για αυτό που αναφέρεις. 

Μόνο για το αν επιλέξω πετρέλαιο για θέρμανση φέτος. 

Τεσπα ότι πάρουμε καλοδεχουμενο. 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως φίλε μου. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να 'σαι καλά αδερφέ.

@Mule206

ΩΩΩΩΩΩΠΑΑΑΑΑ, κάτσε, κάτσε, γιατί λίγο με μπέρδεψες εσύ, λίγο έκανα μπακαλοδουλειά εγώ στο διάβασμα αυτών που μου έγραψες "διευκρινιστικά" πιο πάνω,,,,,,,,,,,,,και τα 'κανα σκατά :

Μόλις συνειδητοποίησα ότι σου έλεγα ότι θα πάρεις διπλό επίδομα για ΑΕΡΙΟ. Ε αμ δε....

Το σκεπτικό της "διπλοεπιδότησης", είναι "ΦΕΥΓΑΤΕ απ' το αέριο (που δεν συμφέρει ούτε εμάς) και θα σας επιδοτήσουμε (ως κίνητρο) διπλά, αν δεν είχατε πάρει πέρσι το επίδομα ενώ το δικαιούσασταν". ΑΥΤΟ εννοούσα πιο πριν, που σου είπα "σου τα 'χω πει ήδη": ότι ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΙΠΛΟ, πρέπει να το γυρίσεις σε πετρέλαιο φέτος....

Εσύ δηλαδή που θα συνεχίσεις με αέριο, σε στραβοκοιτάει η κυβέρνηση......(και απλά θα πάρεις την απλή επιδότηση που δικαιούσαι).

Σόρι για την "χαρά" πριν.....

Το

Αναφορά σε κείμενο

ή απλά γκούγκλαρε για "αέριο διπλό επίδομα" και λογικά θα βρεις αμέσως κατατοπιστικά αποτελέσματα. (...αν και, ΝΟΜΙΖΩ ότι απλά "το φετινό,,,,επί δύο".

κάθομαι και το κοιτάω και λέω αν είναι δυνατόν, τί στο διάλο σκεφτόμουν όταν το έγραφα (ή μάλλον τί στο διάλο άλλο έκανα εκείνη την ώρα), αφού το ΞΕΡΩ ότι "αέριο και διπλό επίδομα", ούτε με σφαίρες (για τον λόγο που είπα πιο πάνω....)

Πω, ντροπή.

Τέσπα τουλάχιστον το κατάλαβα "εγκαίρως" (ελπίζω να μην πρόλαβες να κλείσεις καμμιά παραγγελία πριν :P)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αίτηση που εγκρίθηκα για πετρέλαιο θέρμανσης δεν γράφει ούτε το ποσό ούτε αν είναι διπλό το επίδομα. Επειδή πέρυσι δεν το έκανα καθόλου και δεν το είχα ψάξει πως ξέρω αν φέτος δικαιούμαι το διπλό επίδομα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/11/2022 στις 4:36 ΜΜ, Tony316 είπε

Σε συνέχεια αυτού μου ήρθε σήμερα εκκαθαριστικός λογαριασμός για την περίοδο 27/04 έως 17/10. Μπορώ να τον περάσω στα παραστατικά;

Αυτοί μπορούν να ζητήσουν από τον πάροχο μόνο τη χρέωση που αντιστοιχεί στην περίοδο 01/10 έως 17/10;

Έστειλα μήνυμα στην ΑΑΔΕ και μου απάντησαν το εξής:

"Θα υποβάλλετε τα παραστατικά που έχουν περίοδο χρήσης από 1/10/2022 έως 31/3/2022. Η υπηρεσία μας θα κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για την εκκαθάρισή τους."

Οπότε θα τα υποβάλλω κανονικά και θα βγάλουν άκρη.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Έστειλα μήνυμα στην ΑΑΔΕ και μου απάντησαν το εξής:

"Θα υποβάλλετε τα παραστατικά που έχουν περίοδο χρήσης από 1/10/2022 έως 31/3/2022. Η υπηρεσία μας θα κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για την εκκαθάρισή τους."

Οπότε θα τα υποβάλλω κανονικά και θα βγάλουν άκρη.

Χαχα, τι εκκαθάριση να κάνουν οι άχρηστοι. Θα πάρεις επίδομα κανονικά για ολόκληρο το ποσό πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gemis XTX είπε

Στην αίτηση που εγκρίθηκα για πετρέλαιο θέρμανσης δεν γράφει ούτε το ποσό ούτε αν είναι διπλό το επίδομα. Επειδή πέρυσι δεν το έκανα καθόλου και δεν το είχα ψάξει πως ξέρω αν φέτος δικαιούμαι το διπλό επίδομα; 

Ισχύουν τα περσινά κριτήρια (εισοδηματικά/περιουσιακά), για να το πάρεις διπλό. Αν τα πληρούσες, θα το πάρεις διπλό (αλλιώς μόνο το φετινό, με τα φετινά κριτήρια). Ρώτα και τον λογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα..Ειχα γραψει κ πριν καιρο για ενα μπερδεμα που ειχαμε.. Λοιπόν παραθετω με αριθμούς για να βγαλουμε ακρη..Αιτηση για επιδομα κανω ξανα φετος μετα απο 3 χρονια νομιζω...

Λοιπον,ειμαστε 7 σπιτια,βαλαμε 1000 λιτρα με 1,14..Κοινως 1140€ αν δν κανω λαθος..Εμεις δωσαμε τα 400 κ θεωρητικα τα υπολοιπα 6 σπιτια βαλανε 740€...(Μη ρωτατε τι κ πως,κουλο αλλα αυτα ξερω!!)

Εκανα αιτηση σημερα κ μου λεει οτι είμαι κ δικαιουχος για διπλη επιδοτηση..

Εκανα κατι υπολογισμους σ ενα site κ μου εβγαλε οτι πρέπει να πάρω κοντα στα 260€..

Κ ρωταω εγω τωρα,πως θα ξερουν αυτοι ποιος εδωσε τι??

Επεξ/σία από Πανος999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, washcloud είπε

Να 'σαι καλά αδερφέ.

@Mule206

ΩΩΩΩΩΩΠΑΑΑΑΑ, κάτσε, κάτσε, γιατί λίγο με μπέρδεψες εσύ, λίγο έκανα μπακαλοδουλειά εγώ στο διάβασμα αυτών που μου έγραψες "διευκρινιστικά" πιο πάνω,,,,,,,,,,,,,και τα 'κανα σκατά :

Μόλις συνειδητοποίησα ότι σου έλεγα ότι θα πάρεις διπλό επίδομα για ΑΕΡΙΟ. Ε αμ δε....

Το σκεπτικό της "διπλοεπιδότησης", είναι "ΦΕΥΓΑΤΕ απ' το αέριο (που δεν συμφέρει ούτε εμάς) και θα σας επιδοτήσουμε (ως κίνητρο) διπλά, αν δεν είχατε πάρει πέρσι το επίδομα ενώ το δικαιούσασταν". ΑΥΤΟ εννοούσα πιο πριν, που σου είπα "σου τα 'χω πει ήδη": ότι ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΙΠΛΟ, πρέπει να το γυρίσεις σε πετρέλαιο φέτος....

Εσύ δηλαδή που θα συνεχίσεις με αέριο, σε στραβοκοιτάει η κυβέρνηση......(και απλά θα πάρεις την απλή επιδότηση που δικαιούσαι).

Σόρι για την "χαρά" πριν.....

Το

κάθομαι και το κοιτάω και λέω αν είναι δυνατόν, τί στο διάλο σκεφτόμουν όταν το έγραφα (ή μάλλον τί στο διάλο άλλο έκανα εκείνη την ώρα), αφού το ΞΕΡΩ ότι "αέριο και διπλό επίδομα", ούτε με σφαίρες (για τον λόγο που είπα πιο πάνω....)

Πω, ντροπή.

Τέσπα τουλάχιστον το κατάλαβα "εγκαίρως" (ελπίζω να μην πρόλαβες να κλείσεις καμμιά παραγγελία πριν :P)

Ναι αδερφε μην τρελαίνεσαι όλα καλά. Τι παραγγελία να κλείσω με το αέριο; 

Ευτυχώς έχω κλείσει συμβόλαιο πρόπερσι με ζενίθ και κααααπως παλεύεται η κατάσταση με τα 0.085 σταθερό και τις επιδοτήσεις αλλιώς για κουβερτοιλ θα ειμασταν για φέτος. 

Μας πιάσανε μακακες εμάς με το αέριο... Κάνε είναι φθηνό μας έλεγαν, φιλικό προς το περιβάλλον κοκ.. 

Και τώρα διπλή επιδοτηση στο πετρέλαιο.... 

Αυτά είναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mule206 είπε

Τι παραγγελία να κλείσω με το αέριο; 

...κομματάκια ήμουν χθες: σύμβαση ήθελα να πω (χαβαλέ έκανα εν τω μεταξύ) - παραγγελία έγραψα...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...