Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Για κάποιον που μένει Αττική ποιο είναι το ποσό γνωρίζεις; 

βαζεις στην "εύρεση" του PDF reader σου (ακόμη και του browser) τον ΤΚ σου (για την ακρίβεια αυτόν που αναφέρεται πάνω στον λογαριασμό ρεύματός σου, αν είναι στο όνομά σου και είσαι ο υποψήφιος δικαιούχος του επιδόματος) και βρίσκεις τον "συντελεστή βαθμοημερών" που του αντιστοιχεί και πολλαπλασιάζεις με το 350 (πχ δήμος Αθηναίων, 350x0,43=150€ (αν δεν έκανες πέρσι αίτηση για επίδομα ενώ πληρούσες τα κριτήρια, θα το πάρεις ΔΙΠΛΟ φέτος. Όπως διπλό θα το πάρεις αν είχες πέρσι Φ.Α. και φέτος έβαλες/βάλεις πετρέλαιο, πήρες-δεν πήρες πέρσι επίδομα)

ΤΚ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ .pdf

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Mule206 είπε

. Για Αττική γνωρίζεις ποιο είναι το ποσό επιδοτησης; 

Πας εδώ https://dikaios.tax/tools/oikismoi-anazitisi/ πατάς τον ΤΚ και βρίσκεις τον συντελεστή

Μετά πας εδώ... https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/ γράφεις καύσιμο, συντελεστή, οικ. κατάσταση και σου βγάζει το μέγιστο ποσό επιδότησης.

Πάλι καλά που έψαχα το δικό μου, τελικά δικαιούμαι 200 επίδομα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

τελικά δικαιούμαι 200 επίδομα!

"...θα το κάψουμε απόψε (το εξτρά επίδομα σε πετρέλαιο) κυρ Στυλιανέ!"

:-D

Spoiler

χρόνια πολλά btw :-)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2022 στις 2:05 ΜΜ, caveneo είπε

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Εγώ είμαι διαχειριστής σε πολυκατοικία στην οποία 6 διαμερίσματα έχουν αποκοπεί από την κεντρική θέρμανση (μαζί και εγώ). Οι υπόλοιποι 9 θέλουν να ανάψουμε την κεντρική θέρμανση. Έτσι προμηθευτηκα για αρχή 300 λίτρα πετρέλαιο με το που άρχισε η διάθεση του πετρελαίου τον Οκτώβριο και άλλα 500 λίτρα χθες. Στην δημιουργία πολυκατοικίας έβαλα τα χιλιοστά που ζητούσε καθώς και το αφμ μου και τον αριθμό κοινόχρηστης παροχής του ρεύματος. Έβαλα οδηγίες στον πίνακα ανακοινώσεων πώς να κάνει ο καθένας την αίτησή του. Όλα καλά μέχρι εδώ; Έχω κάνει κάπου λάθος; Ρωτώ, γιατί ακόμη δεν έχει φανεί καμία διασταυρωμένη αγορά. 

 

Σημείωση πως εγώ έχω βάλει αυτόνομο αέριο και έχω κάνει και εγω αίτηση και έχει εγκριθεί. Απλώς καταχωρώ τον λογαριασμό στα παραστατικά μου.

Έχει κάποιος μήπως κάτι να προσθέσει επί αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, πρωτη φορα θα ειναι και για μενα και μπηκα στο site πιο πανω για τον υπολογισμο, αλλα δεν εχει πεδιο για τα τ.μ.

Μου ειπε συναδελφος που παιρνει καθε χρονο, οτι του δινουν το επιδομα βασει των τ.μ.

Αυτο ποιος θα το υπολογισει? Ο πρατηριουχος? 

Στο gov που εκανα την αιτηση δεν γραφει κατι. 

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, washcloud είπε

αν δεν έκανες πέρσι αίτηση για επίδομα ενώ πληρούσες τα κριτήρια, θα το πάρεις ΔΙΠΛΟ φέτος. Όπως διπλό θα το πάρεις αν είχες πέρσι Φ.Α. και φέτος έβαλες/βάλεις πετρέλαιο, πήρες-δεν πήρες πέρσι επίδομα

Όχι δεν το γύρισα σε πετρέλαιο και έχω τεταρτη χρόνια ΦΑ πλέον. 

Πέρσι δεν πρόλαβα να κάνω αίτηση αλλά φέτος την έκανα και εγκρίθηκε χωρίς να αλλάξει κάτι από πέρσι. 

Αυτό που αναφέρεις ότι θα το πάρω διπλό τι πρέπει να γίνει εκ μέρους μου; 

Πρέπει να ανεβάσω τα περσινά (2022) παραστατικά μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες μαζεμενες ερωτησεις απο πολλα μετωπα:

1) Σε περιπτωση ηλικιωμενου που δεν διαθετει ενεργο τραπεζικο λογαριασμό να υποθεσω οτι δεν μπορει να παρει το επιδομα θερμανσης;  Ή μπορει να βαλει αλλουνου ΙΒΑΝ για να τα πιστωθει συγκεκριμενα συγγενης πρωτου βαθμου;


2) Στις ποσες μερες θα επρεπε να εμφανιστει στις Διασταυρωμένες Αγορές η αγορα πετρελαιου;

3) Γενικα οσον αφορα την αιτηση, αν η αιτηση για πετρελαιο γινεται απο ιδιοκτητη τοτε θα πρεπει να εχει δηλωμενη την παροχη του στην εφορια; Ή να εχει το ρευμα στο ονομα του;

4) Γενικα οσον αφορα την αιτηση, αν η αιτηση για φυσικο αεριο γινεται απο ενοικιαστη τοτε θα πρεπει να εχει ενεργο μισθωτηριο;  Ή να εχει το ρευμα στο ονομα του;

5) Ατομο που αιτειται πρωτη φορα για φυσικο αεριο, εχει ενεργο μισθωτηριο, εχει τον αριθμο παροχης ρευματος στο ονομα του αλλα ο λογαριασμος φυσικου αεριου ειναι ακομη σε αλλο ονομα (ιδιοκτητη) δικαιουται επιδοτησης φυσικου αεριου; Και αν ειναι απλα ανεβαζει οτι λογαριασμο αεριου ερθει (αν και οποτε ερθει) στα παραστατικα; 

6) Αν καποιος ξεπερνα τα εισοδηματικα κριτηρια μετα απο την υποβολη αιτησης αναγραφεται ξεκαθαρα οτι δεν δικαιουται επιδοτησης;

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lalakis_green είπε

Μερικες μαζεμενες ερωτησεις απο πολλα μετωπα:

1) Σε περιπτωση ηλικιωμενου που δεν διαθετει ενεργο τραπεζικο λογαριασμό να υποθεσω οτι δεν μπορει να παρει το επιδομα θερμανσης;  Ή μπορει να βαλει αλλουνου ΙΒΑΝ για να τα πιστωθει συγκεκριμενα συγγενης πρωτου βαθμου;


2) Στις ποσες μερες θα επρεπε να εμφανιστει στις Διασταυρωμένες Αγορές η αγορα πετρελαιου;

3) Γενικα οσον αφορα την αιτηση, αν η αιτηση για πετρελαιο γινεται απο ιδιοκτητη τοτε θα πρεπει να εχει δηλωμενη την παροχη του στην εφορια; Ή να εχει το ρευμα στο ονομα του;

4) Γενικα οσον αφορα την αιτηση, αν η αιτηση για φυσικο αεριο γινεται απο ενοικιαστη τοτε θα πρεπει να εχει ενεργο μισθωτηριο;  Ή να εχει το ρευμα στο ονομα του;

5) Ατομο που αιτειται πρωτη φορα για φυσικο αεριο, εχει ενεργο μισθωτηριο, εχει τον αριθμο παροχης ρευματος στο ονομα του αλλα ο λογαριασμος φυσικου αεριου ειναι ακομη σε αλλο ονομα (ιδιοκτητη) δικαιουται επιδοτησης φυσικου αεριου; Και αν ειναι απλα ανεβαζει οτι λογαριασμο αεριου ερθει (αν και οποτε ερθει) στα παραστατικα; 

6) Αν καποιος ξεπερνα τα εισοδηματικα κριτηρια μετα απο την υποβολη αιτησης αναγραφεται ξεκαθαρα οτι δεν δικαιουται επιδοτησης;

Ευχαριστω !

  Διαβασε εδω..

https://www.insurancemarket.gr/odigos-energeias/xrisima-nea/epidoma-thermansis

 

https://www.taxheaven.gr/news/61419/h-apofash-gia-to-epidoma-oermanshs-20222023-oi-dikaioyxoi-kai-oi-proypooeseis-gia-th-xorhghsh-toy

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Tommygre είπε

Καλημερα, πρωτη φορα θα ειναι και για μενα και μπηκα στο site πιο πανω για τον υπολογισμο, αλλα δεν εχει πεδιο για τα τ.μ.

Μου ειπε συναδελφος που παιρνει καθε χρονο, οτι του δινουν το επιδομα βασει των τ.μ.

Αυτο ποιος θα το υπολογισει? Ο πρατηριουχος? 

Στο gov που εκανα την αιτηση δεν γραφει κατι. 

Φέτος υπολογίζετε μόνο με βάση τον συντελεστή του οικισμού και το εισόδημα και, όχι τα, τετραγωνικά. 

 

Ερώτηση προς όλους. 

Γείτονας πολύτεκνος με μεγάλη οικονομική ανάγκη εγκρίθηκε ήδη αλλά είναι σε οικισμό  με πολύ μικρό συντελεστή. Οι γονείς του μενού σε οικισμό με συντελεστή μεγαλύτερο του 0.85. Εαν κατέβουν οι δικοί του στο πρόγραμμα και βάλει αυτός το πετρέλαιο θα γλυτώσει τα μισά χρήματα. Μου είπε πως ο πρατηριουχος μπορεί να τον εξυπηρετήσει αλλά οι δικοί του δεν έχουν καν λέβητα! Υπάρχει κάποιο σύστημα ελέγχου ή γενικότερα ο καθένας κάνει ότι θέλει ακόμα και εάν δεν βρίσκετε σε ανάγκη όπως ο γείτονας? 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Mule206 είπε

διπλό τι πρέπει να γίνει εκ μέρους μου;

αυτό που ήδη σου είπα:

Αναφορά σε κείμενο

διπλό θα το πάρεις αν είχες πέρσι Φ.Α. και φέτος έβαλες/βάλεις πετρέλαιο

 

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Μου είπε πως ο πρατηριουχος μπορεί να τον εξυπηρετήσει αλλά οι δικοί του δεν έχουν καν λέβητα!

...αν εννοείς ότι ο πετρελαιάς με τον οποίο μίλησε δεν έχει πρόβλημα να πάει πετρέλαιο σε αυτόν (ζήτημα απόστασης και μόνο), όλα καλά. Ο λέβητας που ΔΕΝ έχουν οι γονείς του,,,,δεν αφορά κανέναν  - άμα θέλουν μπορούν και να το πίνουν με σόδα και παγάκια αντί να το κάψουν.

Προχθές έγραψα τα ίδια (δε διαβάζετε ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ πριν λέμε...ούτε 5' ξεφύλλισμα, που σημαίνει καμμιά 10αριά σελίδες...). ΝΑΙ, μπορεί να ζητήσει απ' τον πετρελαιά να του το πάει αυτουνού, κι ας κοπεί απόδειξη στο όνομα/τα στοιχεία των γονιών. Για την ακρίβεια, θα κοπούν ΔΥΟ αποδείξεις, μία στον γονιών και μία στο δικό του όνομα, αν θέλει να πάρει και το δικό του επίδομα (και μπορεί να πληρώσει το αντίστοιχο πετρέλαιο), και να του φέρει μια κι έξω τα "δύο φορτία" ο πετρελαιάς.

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Υπάρχει κάποιο σύστημα ελέγχου ή γενικότερα ο καθένας κάνει ότι θέλει ακόμα και εάν δεν βρίσκετε σε ανάγκη όπως ο γείτονας? 

...κανένα σύστημα ελέγχου, για το ΠΟΥ θα παραδώσει ο πετρελαιάς. Το "κάνει ό,τι θέλει", σχετικό, καθώς τί σημασία έχει ΠΟΙΟΣ θα το κάψει; Το θέμα πάνω απ' όλα είναι να πληρούν τα κριτήρια οι γονείς του, για να δικαιωθούν το επίδομα. Από εκεί και πέρα, αν θα το κάψουν αυτοί το πετρέλαιο που θ' αγοραστεί στ' όνομά τους, δεν παίζει κανένα ρόλο.

Πάντως, αν είναι σε οικισμό περιοχής της χώρας που αναγνωρίζει άλλες μεθόδους θέρμανσης, μπορούν τελικά να πάρουν οι ίδιοι το επίδομα, για το δικό τους καύσιμο (ξύλα/πέτρες;ρ/πέλλετ). Just saying.

Τέλος, θα πρέπει στην αίτηση να δηλώσει ο πετέρας του ΙΒΑΝ στο οποίο να είναι ο πρώτος δικαιούχος (αν όχι ο μόνος) για να πάρει το επίδομα (και μετά να το δώσει με την σειρά του στον γιο του,,,μην το ξεχνάμε και αυτό. Δηλαδή η "δια της πλαγίας" θα γίνει, ουσιαστικά, αν για την όλη φάση είναι ενήμερος ΚΑΙ ο πατέρας,,,,,και συμφωνεί).

(να κάνουν άμεσα όμως αιτήσεις πες του, γιατί μέχρι 9/12 θα μπορούν. Πετρέλαιο μπορούν να βάλουν και αργότερα - αν και, μέχρι την Τετάρτη αν δεν βάλουν, μετά θα καθυστερήσουν να παρουν επίδομα....Κι αν δεν έχει ήδη γίνει παραγγελία, χλωμό να βρεθεί βενζινάς να κλείσει ραντεβού αύριο, για Τετάρτη...)

5 ώρες πριν, lalakis_green είπε

Σε περιπτωση ηλικιωμενου που δεν διαθετει ενεργο τραπεζικο λογαριασμό να υποθεσω οτι δεν μπορει να παρει το επιδομα θερμανσης;  Ή μπορει να βαλει αλλουνου ΙΒΑΝ για να τα πιστωθει συγκεκριμενα συγγενης πρωτου βαθμου;

...σωστά υποθέτεις - όχι δεν μπορεί με αλλουνού, ούτε καν 1ου βαθμού. Και πρέπει να είναι και ο κύριος δικαιούχος.

5 ώρες πριν, lalakis_green είπε

Στις ποσες μερες θα επρεπε να εμφανιστει στις Διασταυρωμένες Αγορές η αγορα πετρελαιου;

...; Αν μιλάμε για μονοκατοικία ειδικά, δεν τον αφορά κάτι από τις "διασταυρώσεις". Θα περάσει την απόδειξη στο σύστημα ο πετρελαιάς και τέλος.

5 ώρες πριν, lalakis_green είπε

3) Γενικα οσον αφορα την αιτηση, αν η αιτηση για πετρελαιο γινεται απο ιδιοκτητη τοτε θα πρεπει να εχει δηλωμενη την παροχη του στην εφορια; Ή να εχει το ρευμα στο ονομα του;

εφορία

5 ώρες πριν, lalakis_green είπε

5) Ατομο που αιτειται πρωτη φορα για φυσικο αεριο, εχει ενεργο μισθωτηριο, εχει τον αριθμο παροχης ρευματος στο ονομα του αλλα ο λογαριασμος φυσικου αεριου ειναι ακομη σε αλλο ονομα (ιδιοκτητη) δικαιουται επιδοτησης φυσικου αεριου; Και αν ειναι απλα ανεβαζει οτι λογαριασμο αεριου ερθει (αν και οποτε ερθει) στα παραστατικα; 

...περί αερίου δεν γνωρίζω γενικά, αλλά αυτό που μετράει πάνω απ' όλα (για επίδομα) είναι η φορολογική που έδωσε μέσα στο '22 (και αφορά στοιχεία ΤΟΥ ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ.......Οπότε, για το ΠΑΛΙΟ σπίτι "θα κριθεί"...)

5 ώρες πριν, lalakis_green είπε

6) Αν καποιος ξεπερνα τα εισοδηματικα κριτηρια μετα απο την υποβολη αιτησης αναγραφεται ξεκαθαρα οτι δεν δικαιουται επιδοτησης;

ξεκαθαρότατα (είναι ο λόγος της μη έγκρισης, που θα αναφέρει το σύστημα)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

 

(να κάνουν άμεσα όμως αιτήσεις πες του, γιατί μέχρι 9/12 θα μπορούν. Πετρέλαιο μπορούν να βάλουν και αργότερα - αν και, μέχρι την Τετάρτη αν δεν βάλουν, μετά θα καθυστερήσουν να παρουν επίδομα....Κι αν δεν έχει ήδη γίνει παραγγελία, χλωμό να βρεθεί βενζινάς να κλείσει ραντεβού αύριο, για Τετάρτη...)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Συνήθως διαβάζω όσες σελίδες υπάρχουν σε ένα topic για να βρω αυτό που θέλω αλλά υπέθεσα πως αυτό που ρώτησα δεν θα είχε αναφερθεί πάλι.

Εγω βιάστηκα και αγόρασα με 1.35 και μετά από μια μέρα έπεσε και θα πέσει κιαλλο από ότι λένε. Μήπως καλύτερα να περιμένει να πάρει σε ακόμα καλύτερη τιμή? Και 30 ευρώ να γλυτώσει είναι θέμα για αυτόν. 

 

Για τα καυσόξυλα ισχύει το εξής? 

Αφορά περιοχές έως 10.000 κατοίκους με συντελεστές οικισμού ίσους ή μεγαλύτερους του 0,8.

 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, therion1985 είπε

Καλησπερα σας.Την αιτηση για επιδομα θερμανσης την κανεις πριν παραγγειλεις πετρελαιο η μετά?

Πριν. Τωρα πρεπει έως τις 9/12

https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...