Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα κι εγώ αίτηση για θέρμανση μέσω πετρελαίου και έγινε αποδεκτή, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση.

Ο διαχειριστής έβαλε πετρέλαιο πριν περίπου 2 βδομάδες.

Για την πίστωση των χρημάτων στους λογαριασμούς μας, η διαδικασία είναι ότι θα πρέπει το πρατήριο που έφερε το πετρέλαιο στην πολυκατοικία να δηλώσει σε κάποιο σύστημα (τους) ότι πληρώθηκε; Εγώ χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο πέρα από την αίτηση που έκανα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Έκανα κι εγώ αίτηση για θέρμανση μέσω πετρελαίου και έγινε αποδεκτή, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση.

Ο διαχειριστής έβαλε πετρέλαιο πριν περίπου 2 βδομάδες.

Για την πίστωση των χρημάτων στους λογαριασμούς μας, η διαδικασία είναι ότι θα πρέπει το πρατήριο που έφερε το πετρέλαιο στην πολυκατοικία να δηλώσει σε κάποιο σύστημα (τους) ότι πληρώθηκε; Εγώ χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο πέρα από την αίτηση που έκανα;

Ευχαριστώ!

Εμενα αφού έβαλε το πετρέλαιο ύστερα στο βυτίο είχε ένα laptop και το δήλωσε άμεσα. Μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι άλλο. Ο βενζινάς που θα στο φέρει θα σου πει καλύτερα όμως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agn0spt93 είπε

Έκανα κι εγώ αίτηση για θέρμανση μέσω πετρελαίου και έγινε αποδεκτή, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση.

Ο διαχειριστής έβαλε πετρέλαιο πριν περίπου 2 βδομάδες.

Για την πίστωση των χρημάτων στους λογαριασμούς μας, η διαδικασία είναι ότι θα πρέπει το πρατήριο που έφερε το πετρέλαιο στην πολυκατοικία να δηλώσει σε κάποιο σύστημα (τους) ότι πληρώθηκε; Εγώ χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο πέρα από την αίτηση που έκανα;

Ευχαριστώ!

Πρέπει την ίδια μέρα να το δηλώσει ο πρατηριουχος στο σύστημα Ήφαιστος. Αν δεν το δηλώσει επιφέρει πρόστιμο. Έτσι μου είπε ο δικός μου που τον ξέρω χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2022 στις 2:54 ΠΜ, BigBlack είπε

Αν έχει ο λογαριασμός διάστημα χρέωσης και μετά τις 15 Οκτώβρη που ξεκινάει η σεζόν, τον ανεβάζεις.

Στο εγχειρίδιο για τα παραστατικά γράφει:

Η εφαρμογή «Τα Παραστατικά μου» σας επιτρέπει να υποβάλλετε τα παραστατικά αγοράς ειδών καυσίμων (εκτός του πετρελαίου) που τιμολογήθηκαν από 1η Οκτωβρίου 2022 έως 31η Μαρτίου 2023, ενώ κατ’ εξαίρεση για τα καυσόξυλα από 1η Ιουνίου 2022 έως 31η Μαρτίου 2023.

https://www1.aade.gr/sgsisapps5/hreceipts/pdf/manual_parastatika_2022-2023.pdf

Στις 20/11/2022 στις 2:34 ΜΜ, Πανος999 είπε

Αστο φιλε μου...Σε τοιχο βρισκω..Δεν ειμαι ζητιάνος...Ο καθενας παίρνει αυτο που του αξιζει στο τελος!

Θα βρω αλλο λογιστη κ ελπιζω να βγαλω ακρη!Σ ευχαριστώ!

 

Να βάλεις μόνο τα χιλιοστά του διαμερίσματος σου δεν μπορεί να το κάνει κανένας λογιστής, καθώς πρέπει ένας διαχειριστής να κάνει διαμοιρασμό όλων των χιλιοστών με τα ονοματεπώνυμα των ενοίκων νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΗ φυσικο αεριο πως θα κανουμε αιτηση οταν δε μπορουμε να βαλουμε παραστατικα επειδή η ΔΕΗ δεν εχει εκδοσει λογαριασμο;

Καπου λιγακι η ΔΕΗ εχει χασει τη μπαλα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζονται παραστατικα για να κανεις αιτηση

αφου εγκριθει η αιτηση χρειαζονται. Μεχρι το Μαιο που ληγει η προθεσμια για τα παραστατικα σιγουρα θα χεις παρει λογαριασμους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.. Αν ο δικαιούχος είναι στις Σέρρες και θέλει επιδότηση για πελλετ μπορεί να το αγοράσει από άλλο νομό η θα πρέπει να είναι το μαγαζί απτον ίδιο νομό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ ρώτα το και στο μαγαζί "του άλλου νομού", αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο το "από πού". Ρόλο σίγουρα παίζει το πού βρίσκεσαι εσύ (επίσης δεν ξέρω εάν διαφοροποιείται από νομό σε νομό, αλλά πχ αυτό που έπαιζε παέρσι τουλάχιστον για τα πέλετ, ήταν το,,,μέγεθος της κοινότητας του νομού. Δηλαδή επιδοτούντουσαν τα πέλετ για ορεινές περιοχές, πληθυσμού κάτω των 2.500 κατοίκων, νομίζω. Αν έχεις δικό σου λογιστή, ρώτα τον και αυτόν. Συνήθως γνωρίζουν περί προϋποθέσεων.)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Στην πολυκατοικία όπου μένω, έχουμε φυσικό αέριο.

Σε ερώτημά μου προς ΑΑΔΕ, μου είπαν ότι κάνω τη διαδικασία για το διαμέρισμά μου ως "μονοκατοικία".

Επίσης, ότι:

"Δεν απαιτείται η δημιουργία προφίλ πολυκατοικίας, καθώς τα χιλιοστά θέρμανσης εμπεριέχονται στο ποσό που αναλογεί στον δικαιούχο και θα καταχωρισθεί από τον ίδιο το δικαιούχο (όχι από τον διαχειριστή) μέσω της εφαρμογής ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΥ".

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια 2 ερωτησεις. Παιζει ρολο τι κατοικια θα δηλωσεις και τι ειδος θερμανσης? Για να δω αν με συμφερει πχ φυσικο αεριο στη κυρια κατοικιο η πετρελαιο θερμανσης στο εξοχικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

5 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Παντως με την τοσο μεγαλη καθυστερηση των λογαριασμων θα εχουμε μεγαλο θεμα με το επιδομα θερμανσης στην υποβολη των παραστατικων........

Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η Μαΐου 2023 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2023.

Είναι όντως περίπλοκο ειδικά για όσους είμαστε πιστωτικοί στη ΔΕΗ (εγώ είμαι -200 ευρώ) και δε σκοπεύω να κάψω θέρμανση ούτε το Δεκέμβρη. Οπότε θέλω αρχικά να δω μόνο με τη χρήση ζεστού (καλοκαίρι ως Δεκέμβρη) πόσο θα καταφέρω να καλύψω απ'το πιστωτικό υπόλοιπο.

Μετά πρέπει να καταναλώσω 350 ευρώ από ~1-15/1 ώς ~1-15/3 αν θέλω να πάρω το maximum των 175ευρώ του επιδόματος. Αν όμως η τελική τιμή εξακολουθεί να είναι 0.11+ (έμμεσα 0.55 με το επίδομα) και πάλι δε νομίζω να συμφέρει να κάψω καλοριφέρ συγκριτικά με κλιματιστικό. Οπότε πάλι πρέπει να δω πόσο θα καλύψω με ζεστό νερό.

Όσο για το λογαριασμό του Μαΐου χαιρετίσματα... σε μένα θα έρθουν για μέτρηση 1-15/5 και οι λογαριασμοί θα βγουν λογικά τέλος του μήνα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μετά πρέπει να καταναλώσω 350 ευρώ από ~1-15/1 ώς ~1-15/3 αν θέλω να πάρω το maximum των 175ευρώ του επιδόματος.

Τα 175 που αναφέρεις είναι το όριο στο επιδομα θέρμανσης ανά δίμηνο; 

Εμένα με 0.085 ζενίθ σταθερό - 0.015 μου βγαίνει 0.07 περιπου. Το επίδομα πως το βάζεις στην εξίσωση; βάσει περσινών κατανάλωσεων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mule206 είπε

Τα 175 που αναφέρεις είναι το όριο στο επιδομα θέρμανσης ανά δίμηνο; 

Εμένα με 0.085 ζενίθ σταθερό - 0.015 μου βγαίνει 0.07 περιπου. Το επίδομα πως το βάζεις στην εξίσωση; βάσει περσινών κατανάλωσεων; 

175 είναι το συνολικό επίδομα που δικαιούμαι βάσει ταχυδρομικού κωδικα... και πρέπει να ανεβάσω παραστατικά 350. Εννοείται τους πιστωτικούς λογαριασμούς δεν τους ανεβάζουμε, δε μας συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

175 είναι το συνολικό επίδομα που δικαιούμαι βάσει ταχυδρομικού κωδικα... και πρέπει να ανεβάσω παραστατικά 350. Εννοείται τους πιστωτικούς λογαριασμούς δεν τους ανεβάζουμε, δε μας συμφέρει.

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση σου. 

Καλά ναι τους πιστωτικούς δεν τους ανεβάζουμε δεν υπάρχει λόγος. Για Αττική γνωρίζεις ποιο είναι το ποσό επιδοτησης; 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...