Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Παιδιά μια βοήθεια άσχετη με το θέμα αλλά σίγουρα κάποιος γνωρίζει εδώ να βοηθήσει.

Είμαστε στο κτήριο 4 διαμερίσματα με κοινό λέβητα και ωρομετρητές. Πως υπολογίζουμε σε αυτή την περίπτωση το πόσα λίτρα καίει ο καθένας/ημέρα ή μήνα? Μια λύση να αφήσουμε να τελειώσει το πετρέλαιο που ξέρουμε πόσα λίτρα και να διαιρέσουμε στον καθένα με τον χρόνο που άνοιξε. Υπάρχει άλλος τρόπος?

Δεν το υπολογίζεις. Παίρνουν όλοι επίδομα βάσει χιλιοστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αγορα πετρελαιου σε πολυκατοικια που εχει ΑΦΜ, πρεπει να δωσουμε στην αγορα του πετρελαιου το ΑΦΜ του διαχειριστη ή της πολυκατοικιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Παράλειψη του λογιστή 😕

!!!!

...αν ΔΕΝ του το 'χατε πει κατά τις τελευταίες μέρες του Αυγούστου (να κάνει την δήλωση), είναι για κρέμασμα. "Κανονικά" πρέπει να του την πέσετε να σας δώσει (αν όντως έπαιζε το πουλάκι του φυσικά και δεν έχει καμμία δικαιολογία) τα λεφτά του επιδόματος (συν το πρόστιμο για την εκπρόθεσμη δήλωση).

Ο φιλοξενούμενος αδερφός δεν δικαιούται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, The_Judas είπε

Παράλειψη του λογιστή 😕

Κακός λογιστής.

Τον έχετε με πάγια εντολή?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Δεν το υπολογίζεις. Παίρνουν όλοι επίδομα βάσει χιλιοστών. 

Δεν μιλάω για την περίπτωση επιδόματος. Γενικά μιλάω εαν έχει μέσα για παράδειγμα 700 λίτρα πως βρίσκουμε πόσα έχει κάψει ο καθένας οποιαδήποτε στιγμή χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε να αδειάσει και να υπολογίσουμε βάση των ωρών? Με το πόσο καίει ο καυστήρας π.χ. την ώρα? Δεν είναι όμως στανταρ αυτό έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελευταια φορολογικη ο αδερφος μου εμφανιζεται ως φιλοξενουμενος. Τον σεπτεμβρη νοικιασε σπιτι στο ονομα του. Το συστημα μου εβγαλε την επιλογη να δηλωσω οτι δεν ειναι πλεον φιλοξενουμενος. Να προχωρησει τη διαδικασια ή καλυτερα να παει να ενημερωσει τα στοιχεια του (εννοω να παει στα κεπ και να ενημερωσει την κατοικια του);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Εγώ είμαι διαχειριστής σε πολυκατοικία στην οποία 6 διαμερίσματα έχουν αποκοπεί από την κεντρική θέρμανση (μαζί και εγώ). Οι υπόλοιποι 9 θέλουν να ανάψουμε την κεντρική θέρμανση. Έτσι προμηθευτηκα για αρχή 300 λίτρα πετρέλαιο με το που άρχισε η διάθεση του πετρελαίου τον Οκτώβριο και άλλα 500 λίτρα χθες. Στην δημιουργία πολυκατοικίας έβαλα τα χιλιοστά που ζητούσε καθώς και το αφμ μου και τον αριθμό κοινόχρηστης παροχής του ρεύματος. Έβαλα οδηγίες στον πίνακα ανακοινώσεων πώς να κάνει ο καθένας την αίτησή του. Όλα καλά μέχρι εδώ; Έχω κάνει κάπου λάθος; Ρωτώ, γιατί ακόμη δεν έχει φανεί καμία διασταυρωμένη αγορά. 

 

Σημείωση πως εγώ έχω βάλει αυτόνομο αέριο και έχω κάνει και εγω αίτηση και έχει εγκριθεί. Απλώς καταχωρώ τον λογαριασμό στα παραστατικά μου.

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/11/2022 στις 3:03 ΜΜ, Tony316 είπε

Μπορώ να περάσω στα παραστατικά από τώρα έναντι λογαριασμό με περίοδο κατανάλωσης 17/09/2022 έως 18/10/2022;

Σε συνέχεια αυτού μου ήρθε σήμερα εκκαθαριστικός λογαριασμός για την περίοδο 27/04 έως 17/10. Μπορώ να τον περάσω στα παραστατικά;

Αυτοί μπορούν να ζητήσουν από τον πάροχο μόνο τη χρέωση που αντιστοιχεί στην περίοδο 01/10 έως 17/10;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα! κάθισα να ασχοληθώ λίγο με την αίτηση για να την υποβάλλω. Να αναφέρω οτι είμαι σε οικοδομή που έχει κεντρική θέρμανση πετρελαίου και μόνο έγω εχω αποκοπεί και απο τον Σεπτέμβριο 2022 έχω ατομική θέρμανση φυσικού αερίου. δεν πάτησα υποβολή ακόμα. Είναι εντάξει για να την υποβάλλω??. Ευχαριστώ!!!

ΑΙΤΗΣΗ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.. Είμαι σε πολυκατοικία με ενοικιο..Εχουμε αυτονομη θέρμανση με ρολογια κ έχει τα χιλιοστα του καθε διαμερισματος ο ιδιοκτήτης...

Αυτος κ περσυ κ φετος λεει οτι ο λογιστής του δεν ξερει τι να κανει κλπ κλπ..Ο δικος μου λεει οτι ο διαχειριστής πρεπει να το φτιαξει γιατί εκεινος δεν μπορει..

Θα βαλουμε Τριτη λογικα..Τι μπορω να κανω εγω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Καλημερα.. Είμαι σε πολυκατοικία με ενοικιο..Εχουμε αυτονομη θέρμανση με ρολογια κ έχει τα χιλιοστα του καθε διαμερισματος ο ιδιοκτήτης...

Αυτος κ περσυ κ φετος λεει οτι ο λογιστής του δεν ξερει τι να κανει κλπ κλπ..Ο δικος μου λεει οτι ο διαχειριστής πρεπει να το φτιαξει γιατί εκεινος δεν μπορει..

Θα βαλουμε Τριτη λογικα..Τι μπορω να κανω εγω??

Καποιος απο δυο θα πρεπει να τα φτιαξει... Ας καθησει ο διαχειριστης να το κανει αυτο ... Να τον πιεσεις αφου υποτιθεται ειναι ο υπευθυνος της πολυκατοικιας... Οι αλλοι τι λενε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καποιος απο δυο θα πρεπει να τα φτιαξει... Ας καθησει ο διαχειριστης να το κανει αυτο ... Να τον πιεσεις αφου υποτιθεται ειναι ο υπευθυνος της πολυκατοικιας... Οι αλλοι τι λενε;;

Δε λενε..!Δεν ασχολουνται καν!!

Αν βρω αλλο λογιστη εγω,μπορω να το κανω χωρίς τη βοηθεια τους?Να παρω μονο τα χιλιοστα του σπιτιου μου..

Αξιζει? Ή θα μου πάρει κανα 30αρι κ η επιστροφή μου θα είναι 40€??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα! κάθισα να ασχοληθώ λίγο με την αίτηση για να την υποβάλλω. Να αναφέρω οτι είμαι σε οικοδομή που έχει κεντρική θέρμανση πετρελαίου και μόνο έγω εχω αποκοπεί και απο τον Σεπτέμβριο 2022 έχω ατομική θέρμανση φυσικού αερίου. δεν πάτησα υποβολή ακόμα. Είναι εντάξει για να την υποβάλλω??. Ευχαριστώ!!!

ΑΙΤΗΣΗ.jpg

τι λέτε, είναι οκ συμπληρωμένο να το προχωρήσω? ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Δε λενε..!Δεν ασχολουνται καν!!

Αν βρω αλλο λογιστη εγω,μπορω να το κανω χωρίς τη βοηθεια τους?Να παρω μονο τα χιλιοστα του σπιτιου μου..

Αξιζει? Ή θα μου πάρει κανα 30αρι κ η επιστροφή μου θα είναι 40€??

 

 

Βρες... Αλλα θα σου παρει κατι... 20 Ευρω... Θα πρεπει να το ζητησεις με επιμονη... Να σου δωσουν τα χρηματα αυτοι απο το ειδομα που πρεπει να παρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Βρες... Αλλα θα σου παρει κατι... 20 Ευρω... Θα πρεπει να το ζητησεις με επιμονη... Να σου δωσουν τα χρηματα αυτοι απο το ειδομα που πρεπει να παρεις..

Αστο φιλε μου...Σε τοιχο βρισκω..Δεν ειμαι ζητιάνος...Ο καθενας παίρνει αυτο που του αξιζει στο τελος!

Θα βρω αλλο λογιστη κ ελπιζω να βγαλω ακρη!Σ ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...