Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, nikolasthes είπε

Τους λογαριασμούς του Οκτώβρη τους ανεβάζουμε ή ξεκινάει από Νοέμβριο και μετά? 

Αν έχει ο λογαριασμός διάστημα χρέωσης και μετά τις 15 Οκτώβρη που ξεκινάει η σεζόν, τον ανεβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έκανα την αίτηση για επίδομα θέρμανσης και έγινε δεκτή για φωτιστικό πετρέλαιο (μπλε κηροζίνη).  Έχω μια kerosun και αγοράζω μπιτονια.

Το κατάστημα που πήγα να αγοράσω λέει ότι μπορεί να κόψει μόνο απόδειξη λιανικής στην οποία δεν μπορεί να μπει το ΑΦΜ μου ούτε ο αριθμός παροχής όπως ζητάει το σημείωμα από την ΑΑΔΕ.

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία για να πάρω τελικά το επίδομα;;

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iokaz είπε

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έκανα την αίτηση για επίδομα θέρμανσης και έγινε δεκτή για φωτιστικό πετρέλαιο (μπλε κηροζίνη).  Έχω μια kerosun και αγοράζω μπιτονια.

Το κατάστημα που πήγα να αγοράσω λέει ότι μπορεί να κόψει μόνο απόδειξη λιανικής στην οποία δεν μπορεί να μπει το ΑΦΜ μου ούτε ο αριθμός παροχής όπως ζητάει το σημείωμα από την ΑΑΔΕ.

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία για να πάρω τελικά το επίδομα;;

 

Ευχαριστώ

 

ποιος σου ειπε οτι χρειαζονται ολα αυτα στην αποδειξη?

 

αυτα αφορουν το πετρελαιο θερμανσης, εσυ ανεβαζεις αποδειξη λιανικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, fredd0 είπε

ποιος σου ειπε οτι χρειαζονται ολα αυτα στην αποδειξη?

 

αυτα αφορουν το πετρελαιο θερμανσης, εσυ ανεβαζεις αποδειξη λιανικης

Μάλλον μπερδεύτηκα λόγω αυτού του μηνύματος . Όπωτε στην δικιά μου περίπτωση (μπιτονια κηροζίνης) απλά ανεβάζω εγώ τις αποδείξεις και το κατάστημα δεν χρειάζεται να ανεβάσει ή να δηλώσει κάτι σε κάποια πλατφόρμα, σωστά;

Επίσης το ύψος του ποσού του επιδόματος που μπορώ να το δω; Φαίνεται κάπου;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :) 

IMG_20221116_094735.jpg.bdb65545fb1af38f33f9a71462c23e52.jpg

Επεξ/σία από iokaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iokaz είπε

μπιτονια κηροζίνης

Πόσο σου βγαίνει το λίτρο; Τί το καλό έχουν οι Κεροσάν; Πετρέλαιο σε μικρό χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Πόσο σου βγαίνει το λίτρο; Τί το καλό έχουν οι Κεροσάν; Πετρέλαιο σε μικρό χώρο;

Η άοσμη κοστίζει περίπου 3€/λίτρο και χρειάζομαι περίπου 150 λίτρα για τον χειμώνα.Η τιμή της παίζει ανάλογα με το πετρέλαιο. Αυτή που δεν είναι άοσμη κοστίζει λιγότερο αλλά δεν αξίζει γιατί μυρίζει.

Γενικά μυρίζουν όταν ανάβουν και όταν σβήνουν αυτές οι σόμπες και πρέπει να αερίζεται λίγο ο χώρος.Σου ζεσταίνουν έναν ενιαίο χώρο καλά. Γενικά φέρουν τα θετικά και τα αρνητικά των φορητών πηγών θέρμανσης. 

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/16962122/Kerosun-LC-56-Αερόθερμη-Σόμπα-Κηροζίνης-4-7kW-Ασημί.html?from=sku_spec_variations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς. Μια θεία της δικιάς μου έλεγε να πάρει και γενικά της είπα να της πει μακρυά γιατί τη φανταζόμουν πανάκριβη φάση. Και όντως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια άσχετη με το θέμα αλλά σίγουρα κάποιος γνωρίζει εδώ να βοηθήσει.

Είμαστε στο κτήριο 4 διαμερίσματα με κοινό λέβητα και ωρομετρητές. Πως υπολογίζουμε σε αυτή την περίπτωση το πόσα λίτρα καίει ο καθένας/ημέρα ή μήνα? Μια λύση να αφήσουμε να τελειώσει το πετρέλαιο που ξέρουμε πόσα λίτρα και να διαιρέσουμε στον καθένα με τον χρόνο που άνοιξε. Υπάρχει άλλος τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητέρα μου για διάφορους λόγους έκανε φορολογική δήλωση στις 6/11...

Στο σύστημα που κάνω αίτηση για το επίδομα θέρμανσης μου βγάζει ότι "δεν υπάρχει εκκαθαρισμένη δήλωση μέχρι τις 3/11".

υπάρχει δυνατότητα να κάνει την αίτηση ο αδερφός μου για το επίδομα, ο οποίος είναι δηλωμένος ως φιλοξενούμενος στο σπίτι της μαμάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η μητέρα μου για διάφορους λόγους έκανε φορολογική δήλωση στις 6/11...

Στο σύστημα που κάνω αίτηση για το επίδομα θέρμανσης μου βγάζει ότι "δεν υπάρχει εκκαθαρισμένη δήλωση μέχρι τις 3/11".

υπάρχει δυνατότητα να κάνει την αίτηση ο αδερφός μου για το επίδομα, ο οποίος είναι δηλωμένος ως φιλοξενούμενος στο σπίτι της μαμάς;

https://www.ethnos.gr/Economy/article/231653/epidomathermanshsoroikaiproypotheseisgiatoysdikaioyxoysanalytikaoihmeromhniestonplhromon

 

https://www.insurancemarket.gr/odigos-energeias/xrisima-nea/epidoma-thermansis

https://www.odigostoupoliti.eu/epidoma-thermansis-2022-2023-dikaiouchoi-aitiseis-prothesmia/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τώρα κατάλαβα γιατί λέει 3/11... τότε βγήκε το ΦΕΚ. Οπότε μαλλον χάθηκε το επίδομα για φέτος.

Η φορολογικη δηλωση γιατι αργησε να γινει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...