Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει αίτηση για επίδομα θέρμανσης και έχει γίνει δεκτή για μονοκατοικία αλλά στη προβολή διασταυρομενων αγορών δεν εμφανίζεται η αγορά πετρελαίου που έκανα 18/10/2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Elannik είπε

Έχω κάνει αίτηση για επίδομα θέρμανσης και έχει γίνει δεκτή για μονοκατοικία αλλά στη προβολή διασταυρομενων αγορών δεν εμφανίζεται η αγορά πετρελαίου που έκανα 18/10/2022

Πάρε τηλ. αυτόν που σου έβαλε πετρέλαιο να σου πει αν πέρασε την αγορά στο "Ήφαιστος". Δες πρώτα την απόδειξη που σου έδωσε αν είναι περασμένα σωστά τα στοιχεία σου (ΑΦΜ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ)

Επεξ/σία από esertas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, esertas είπε

Πάρε τηλ. αυτόν που σου έβαλε πετρέλαιο να σου πει αν πέρασε την αγορά στο "Ήφαιστος". Δες πρώτα την απόδειξη που σου έδωσε αν είναι περασμένα σωστά τα στοιχεία σου (ΑΦΜ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ)

Έχω πάρει τηλέφωνο και τα στοιχεία έχουν περάσει με τα σωστά ΑΦΜ και αριθμό ρευματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Δεν μιλάω φίλε μου για την αίτηση. Η αίτηση μπορεί να εγγριθει και με 25.000 ευρώ εισόδημα.Μιλάω για τον διπλασιασμό όταν έχεις κάνει αίτηση πρώτη φορά και έχεις κάτω από 20.000 οικογενειακό. 

Για να πάρεις τα διπλάσια φέτος, όντως δεν θα πρέπει να είχες κάνει αίτηση πέρυσι, αλλά το κριτήριο δεν είναι αν έχεις κάτω από 20.000 οικογενειακό εισόδημα φέτος. Θα πρέπει να κοιτάξεις το περυσινό οικογενειακό εισόδημα αν σου επέτρεπε να ήσουν δικαιούχος πέρυσι. Οπότε όντως αθροίζεις τα ατομικά εισοδήματα της περασμένης χρονιάς για να βρεις το οικογενειακό και να δεις αν ήσουν  μέσα στα περυσινά, χαμηλότερα κριτήρια.

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω, οπότε γράψε λάθος...

1 ώρα πριν, Elannik είπε

Έχω κάνει αίτηση για επίδομα θέρμανσης και έχει γίνει δεκτή για μονοκατοικία αλλά στη προβολή διασταυρομενων αγορών δεν εμφανίζεται η αγορά πετρελαίου που έκανα 18/10/2022

Δεν εμφανίζεται μέχρι λίγο πριν γίνουν οι πληρωμές. Έτσι γίνεται κάθε χρόνο όσο το θυμάμαι.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, fotini_20 είπε

Άρα βάζεις συνολικά η τμηματικά πετρέλαιο μέχρι την ημερομηνια που σου δίνουν διπλασιάζοντας το ποσό που δικαιούσαι και περνεις στην ουσία τα μισά λεφτά πίσω!

...δεν ξέρω τί ακριβώς εννοείς, αλλά: ανάλογα το σε ποια περιοχή μένεις, δικαιούσαι ένα τάδε ποσό επιδόματος, πες πχ 200€. Για να πάρεις ακέραιο αυτό το ποσό, θα πρέπει να βάλεις κατ' ελάχιστο την διπλάσια σε Ευρώ από το επίδομα, αξία πετρελαίου, δηλαδή 400€ πετρέλαιο. Με άλλα λόγια το επίδομα, στην καλύτερη περίπτωση = 50% έκπτωση στην αξία του πετρελαίου (απλά υπάρχει εμμέσως "πλαφόν" στο πόσο θα πάρεις....Και αν αγοράσεις περισσότερο πετρέλαιο, πχ  αξίας 500€, στην ουσία θα πέσει αυτό το ποσοστό της "έκπτωσης" που σου γίνεται μέσω του επιδόματος).

8 ώρες πριν, Elannik είπε

Έχω κάνει αίτηση για επίδομα θέρμανσης και έχει γίνει δεκτή για μονοκατοικία αλλά στη προβολή διασταυρομενων αγορών δεν εμφανίζεται η αγορά πετρελαίου που έκανα 18/10/2022

Στην ουσία αυτό είναι χρήσιμο μόνο στις πολυκατοικίες με κοινόχρηστα. Εφόσον αγόρασες πετρέλαιο και είσαι σε μονοκατοικία, δεν σε- πολυενδιαφέρει "και βασικά κι όλας" (;ρ) το να δεις την διασταύρωση της αγοράς....(εκτός πια κι αν σε δουλέψει ο πετρελαιάς και δεν κόψει απόδειξη στα δικά σου στοιχεία, πράγμα ε, δύσκολο....)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση,4 διαμερισματα πολυκατοικια,ιδια χιλιοστα,παραγγελια 1000 λιτρα,αυτοματα 250 λιτρα το καθε διαμερισμα??δηλαδη ο απο κατω που δεν χρησιμοποιει καν πετρελαιο μπορει να επιδοτηθει για 250 λιτρα και εγω που θα καψω 500 θα επιδοτηθω για 250??καταλαβαινω σωστα??πρωτη φορα κανω αιτηση για επιδομα θερμανσης,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, livornian7 είπε

μια ερωτηση,4 διαμερισματα πολυκατοικια,ιδια χιλιοστα,παραγγελια 1000 λιτρα,αυτοματα 250 λιτρα το καθε διαμερισμα??δηλαδη ο απο κατω που δεν χρησιμοποιει καν πετρελαιο μπορει να επιδοτηθει για 250 λιτρα και εγω που θα καψω 500 θα επιδοτηθω για 250??καταλαβαινω σωστα??πρωτη φορα κανω αιτηση για επιδομα θερμανσης,ευχαριστω

Το μόνο σίγουρο είναι πως το ποσό που θα δώσετε για αγορά θα επιμεριστεί για το επίδομα δια του 4. Εσύ θα επιδοτηθείς για όσο δικαιούσαι ανάλογα με την οικογενειακή σου κατάσταση, αρκεί το 1/4 του ποσού που θα πληρώσετε και που θεωρητικά σου αναλογεί να είναι διπλάσιο από το επίδομα που δικαιούσαι. Πχ.:

Βάζετε πετρέλαιο αξίας 1500 ευρώ (δεν μας ενδιαφέρουν τα λίτρα). Στην ιδιοκτησία σου αναλογούν 375 ευρώ (1500 δια 4). Αν είσαι εργένης πχ θα δικαιούσαι επίδομα 150 ευρώ περίπου (ανάλογα και με το συντελεστή της περιοχής σου) οπότε είσαι εντάξει αφού 150 Χ 2 = 300 < 375. Αν έχεις και δύο παιδιά το επίδομα ανεβαίνει κοντά στα 250 ευρώ οπότε θα πρέπει να βάλετε άλλο ένα 500άρικο ευρώ σε πετρέλαιο για να το εισπράξεις όλο το 250άρι. Δηλαδή 2000 ευρώ πετρέλαιο δια 4 ιδιοκτησίες = 500 ευρώ, δηλαδή ακριβώς το διπλάσιο ποσό από το επίδομα των 250 ευρώ και άρα το δικαιούσαι όλο. Αν βάλετε παραπάνω πετρέλαιο, δεν πρόκειται να επιδοτηθείς παραπάνω, αν βάλετε λιγότερο θα κοπεί αναλογικά το επίδομα που θα πάρεις.

Άσε λοιπόν τι δικαιούνται ή τι θα κάψουν οι άλλοι, δεν έχει σχέση με το τί θα πάρεις εσύ.

 

Δες και το ποστ ακριβώς πάνω από το δικό σου, του φίλου washcloud, μάλλον τα εξηγεί καλύτερα από εμένα.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Varnavas89 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σχετικά με εμάς που θα κάψουμε φ. Αέριο κάνουμε κάποια ενέργεια τώρα ή δεν χρειάζεται; Ευχαριστώ 

Αίτηση τώρα, καταχώρηση παραστατικών αργότερα και μέχρι το τέλος Μαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Αίτηση τώρα, καταχώρηση παραστατικών αργότερα και μέχρι το τέλος Μαίου

Εγινε φίλε ευχαριστώ. Παραστατικών εννοούμε τις αποδείξεις πληρωμών του εκάστοτε λογαριασμού έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Εγινε φίλε ευχαριστώ. Παραστατικών εννοούμε τις αποδείξεις πληρωμών του εκάστοτε λογαριασμού έτσι;

Ανάλογα αν είσαι με ατομικό λέβητα ή σε πολυκατοικία. Σε ατομική παροχή θέλεις μόνο το λογαριασμό του παρόχου Φ.Α., σε πολυκατοικία χρειάζεσαι και την απόδειξη εξόφλησης από την εταιρεία διαχείρισης των κοινοχρήστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Δες και το ποστ ακριβώς πάνω από το δικό σου, του φίλου washcloud, μάλλον τα εξηγεί καλύτερα από εμένα.

...εγώ πάλι ψηφίζω την δική σου ανάλυση ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BigBlack είπε

Ανάλογα αν είσαι με ατομικό λέβητα ή σε πολυκατοικία. Σε ατομική παροχή θέλεις μόνο το λογαριασμό του παρόχου Φ.Α., σε πολυκατοικία χρειάζεσαι και την απόδειξη εξόφλησης από την εταιρεία διαχείρισης των κοινοχρήστων.

Οχι ατομικό είμαι οπότε κομπλέ. Το πρώτο βέβαια ειναι να καίω το λιγότερο δυνατο ;) Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BigBlack είπε

Αίτηση τώρα, καταχώρηση παραστατικών αργότερα και μέχρι το τέλος Μαίου

από περίπου πότε θα ανεβάζουμε τις αποδείξεις Φ.Α.? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alkazar21 είπε

από περίπου πότε θα ανεβάζουμε τις αποδείξεις Φ.Α.? 

Αφού εγκριθεί η αίτηση μπορείς να αρχίσεις να περνάς τον πρώτο και κάθε επόμενο λογαριασμό κάνοντας κάθε μήνα τροποποιητική δήλωση ή να τα αφήσεις όλα να τα περάσεις στο τέλος της σεζόν κατά τον Μάιο. Υπάρχει σχετικό faq.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...