Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι θα το ζητήσουν  το ΥΔΕ αλλά όχι για τέτοιο ποσό

Τί εννοείς; Βασικά ο Bit μίλησε για ηλεκτρολογικό σχέδιο. Κατά τ' άλλα, μια ΥΔΕ μια χαρά μπορεί να του βγει τόσο στην επαρχία (που οι τιμές είναι φαρμάκι, συν ίσως ρελέ διαφυγής).

55 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Γενικά η λογική.. ό,τι και να κάνεις πρέπει να τα σκάσεις, ακόμα και για ανούσια πράγματα όπως η αλλαγή του ονόματος, είναι πολύ εξοργιστική

(ναι όντως οφτόπικ, αλλά) ...πάντως η αλλαγή ονόματος είναι η αφορμή. Το εξοργιστικό είναι η "λογική" ότι αν δεν παίξει αφορμή, δεν σ' ενοχλούν ποτέ, άρα πάει περίπατο το "για την ασφάλειά σας γίνεται ο έλεγχος από ηλεκτρολόγο". "Κανονικά" δηλαδή θα έπρεπε αυτομάτως να σε ειδοποιούν με την λήξη της ΥΔΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Bitbit είπε

το ξέρω ότι πρέπει να γίνει αλλά είναι και κοροϊδία το ποσό. Αφορμή για να τα αρπάξουν. Οπότε όσο γίνεται η δουλειά μας έτσι δεν αλλάζουμε κάτι.

Γενικά η λογική.. ό,τι και να κάνεις πρέπει να τα σκάσεις, ακόμα και για ανούσια πράγματα όπως η αλλαγή του ονόματος, είναι πολύ εξοργιστική. Αλλά ας μη βγαίνουμε εκτός θέματος

Σου ζητούν ΥΔΕ για οποιαδήποτε αλλαγή μόνο αν έχουν περάσει 14 χρόνια από την προηγούμενη. Αν έχεις πρόσφατη ΥΔΕ αλλάζεις όνομα και 3 φορές το μήνα αν θέλεις, ατελώς.😂

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, washcloud είπε

Από το '22, 10 πλέον.

Υπέροχα!

Στο μεταξύ τα δίκτυα και οι υποδομές του ΔΕΔΔΗΕ έχουν να αγγιχτούν δεκαετίες σε κάποιες περιοχές και οι τάσεις χορεύουν καλαματιανό με μια κακοκαιρία αλλά εκεί δεν χρειάζονται έλεγχοι...🤡

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Καλησπέρα κι από εμένα. 

Σχετικά με το ποιος είναι υπόχρεος αίτησης του επιδόματος που συζητάτε.

Εγώ επειδή κάνουμε κοινή φορολογική δήλωση με την σύζυγο, αλλά εγώ είμαι υπόχρεος φορολογικής δήλωσης, έκανα εγώ την αίτηση για το επίδομα. Το αναφέρει στην εγκύκλιο.

Το σπίτι και η ΔΕΗ είναι στο όνομα της συζύγου. 

Η αίτηση μου έγινε κανονικά αποδεκτή. Μάλιστα μπήκα από περιέργεια και με τους κωδικούς της συζύγου για το επίδομα και έγραφε πως έχει υποβάλλει ήδη ο σύζυγος, οπότε δεν μπορείτε να υποβάλλετε αίτηση. 

 

 

Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί πχ στους γονεις μου όπου

  • υπόχρεος φορολογικής δήλωσης είναι ο πατέρας μου
  • αλλά το σπίτι είναι στην μάνα μου

Έγινε αποδεκτή η αίτηση από την μάνα μου και αν μπεις με τους κωδικούς του πατέρα μου γράφει "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΣΕΙΣ Ή Η/Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΥΤΗ"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί πχ στους γονεις μου όπου

  • υπόχρεος φορολογικής δήλωσης είναι ο πατέρας μου
  • αλλά το σπίτι είναι στην μάνα μου

Έγινε αποδεκτή η αίτηση από την μάνα μου και αν μπεις με τους κωδικούς του πατέρα μου γράφει "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΣΕΙΣ Ή Η/Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΥΤΗ"

 

 

Υποβάλλουν κοινή δήλωση, με κοινή πρώτη κατοικία. Οποιοσδήποτε από τους δύο μπορεί να κάνει αίτηση για το επίδομα αφού έτσι κι αλλιώς υπολογίζεται κοινό το εισόδημα. Απλά δε μπορούν να κάνουν και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Ωραία άρα αυτό περι υπόχρεου δεν ισχύει καθώς υπόχρεοι είμαστε όλοι μετά τα 18 έτη ηλικίας 

...το "υπόχρεως" (για την υπηρεσία του επιδόματος) πάει στΟν σύζυγο, όταν υποβάλλεται κοινή φορολογική από το ζεύγος (δηλαδή στην περίπτωση αυτή, αυτός που "υποχρεούται" να κάνει αίτηση για επίδομα, είναι Ο σύζυγος. Μόνο που δεν προβλέψανε διευκρίνιση για την περίπτωση που το σπίτι ανήκει στΗν σύζυγο, τα ξεφτέρια, και μπερδεύεται ο κόσμος....).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν λέει ετήσιο οικογενειακό εισόδημα και εγώ κάνω ξεχωριστά δήλωση με την γυναίκα μου πρέπει να προσθέσω τα εισοδήματα για να δω εάν είμαστε κάτω από 20000? Την αίτηση την έκανε η γυναίκα μου η οποία νοικιάζει το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Παιδιά όταν λέει ετήσιο οικογενειακό εισόδημα και εγώ κάνω ξεχωριστά δήλωση με την γυναίκα μου πρέπει να προσθέσω τα εισοδήματα για να δω εάν είμαστε κάτω από 20000? Την αίτηση την έκανε η γυναίκα μου η οποία νοικιάζει το σπίτι. 

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, το σύστημα υπολογίζει αυτόματα το οικογενειακό εισόδημα και εγκρίνει ή απορρίπτει την αίτηση άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BigBlack είπε

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, το σύστημα υπολογίζει αυτόματα το οικογενειακό εισόδημα και εγκρίνει ή απορρίπτει την αίτηση άμεσα.

Δεν μιλάω φίλε μου για την αίτηση. Η αίτηση μπορεί να εγγριθει και με 25.000 ευρώ εισόδημα.Μιλάω για τον διπλασιασμό όταν έχεις κάνει αίτηση πρώτη φορά και έχεις κάτω από 20.000 οικογενειακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,οποίος μπορεί ας βοηθήσει να καταλάβω και εγώ.εκανα αίτηση για κηροζίνη έγινε δεκτή αν έχω καταλάβει καλά όσο περισσότερο αγοράσω τόσο περισσότερο θα είναι και το επίδομα,σωστά?Η αγορά κηροζινης θα γίνει μια φορά συνολικά η μπορώ ασπουμε κάθε μήνα να αγοράζω και να καταθέτω την απόδειξη στο σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Καλημέρα σας,οποίος μπορεί ας βοηθήσει να καταλάβω και εγώ.εκανα αίτηση για κηροζίνη έγινε δεκτή αν έχω καταλάβει καλά όσο περισσότερο αγοράσω τόσο περισσότερο θα είναι και το επίδομα,σωστά?Η αγορά κηροζινης θα γίνει μια φορά συνολικά η μπορώ ασπουμε κάθε μήνα να αγοράζω και να καταθέτω την απόδειξη στο σύστημα?

Ανάλογα πόσο δικαιούσαι,αν ειναι να παρεις π.χ. 300 θα πρέπει να βάλεις 600 αν συμπληρώσεις το όριο δεν παίρνεις άλλο δεν έχει σημασία αν το βάλεις όλο η τμηματικά αρκεί να είσαι μέσα στις προθεσμίες   

https://www.kathimerini.gr/economy/562126330/epidoma-thermansis-anoigei-simera-to-mythermansi-oi-dikaioychoi-kai-oi-imerominies-pliromis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ανάλογα πόσο δικαιούσαι,αν ειναι να παρεις π.χ. 300 θα πρέπει να βάλεις 600 αν συμπληρώσεις το όριο δεν παίρνεις άλλο δεν έχει σημασία αν το βάλεις όλο η τμηματικά αρκεί να είσαι μέσα στις προθεσμίες   

https://www.kathimerini.gr/economy/562126330/epidoma-thermansis-anoigei-simera-to-mythermansi-oi-dikaioychoi-kai-oi-imerominies-pliromis/

Άρα βάζεις συνολικά η τμηματικά πετρέλαιο μέχρι την ημερομηνια που σου δίνουν διπλασιάζοντας το ποσό που δικαιούσαι και περνεις στην ουσία τα μισά λεφτά πίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Άρα βάζεις συνολικά η τμηματικά πετρέλαιο μέχρι την ημερομηνια που σου δίνουν διπλασιάζοντας το ποσό που δικαιούσαι και περνεις στην ουσία τα μισά λεφτά πίσω!

Παίρνεις πισω το ποσό που δικαιούσαι  και εφόσον βάλεις τα διπλάσια όχι τα μισά από ότι βάλεις συνολικά,εαν π.χ το ανώτερο που βαζεις είναι 600 ναι θα παρεις τα μισά πισω αν περάσεις τα 600 και πας 800 παλι 300 θα παρεις    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...