Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, lak10 είπε

καλημερα παιδια εκανα αιτηση για επιδομα πετρελαιου και εγινε δεκτη. Το σπιτι ειναι στο δικο μου ονομα και του αδερφου μου ο λογαριασμος της ΔΕΗ ειναι στο ονμα του πατερα που στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι φιλοξενω εγω στο σπιτι. Θα υπαρξει προβλημα?

Καλημέρα... Το επίδομα γινεται με το αριθμό παροχης του ρεύματος.. Αυτός που του ανήκει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Το επίδομα γινεται με το αριθμό παροχης του ρεύματος.. Αυτός που του ανήκει.. 

αρα την  κανω στο ονομα του πατερα μου ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lak10 είπε

καλημερα παιδια εκανα αιτηση για επιδομα πετρελαιου και εγινε δεκτη. Το σπιτι ειναι στο δικο μου ονομα και του αδερφου μου ο λογαριασμος της ΔΕΗ ειναι στο ονμα του πατερα που στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι φιλοξενω εγω στο σπιτι. Θα υπαρξει προβλημα?

1 ώρα πριν, lak10 είπε

αρα την  κανω στο ονομα του πατερα μου ευχαριστω

...μα ΕΓΙΝΕ δέκτη (δεν ξέρω πώς και γιατί, καθώς κι εγώ ξέρω πως το ρεύμα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα με του αιτούντα, ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ). Από εδώ και πέρα δεν "θα υπάρξει πρόβλημα", παρά μόνο αν δεν αγοράσεις πετρέλαιο...(θα σου καταβάλουν το επίδομα - ίσως και διπλό, αν πέρσι είχες φυσικό άεριο ή αν δεν έκανες καν αίτηση αλλά δικαιούσουν) 

edit: μάλλον μαλακία είπα, η απόδειξη του πετρελαίου θα κοπεί βάσει του λογαριασμού ρεύματος και θα διασταυρωθεί από τις υπηρεσίες που δίνουν το επίδομα...Καλύτερα ρώτα λογιστή - ίσως να πρέπει να πάρει ο πατέρας τον λογαριασμό ρεύματος στο όνομά του (που δεν ξέρω και αν γίνεται). Εκτός κι αν σου απαντήσει εδώ κάποιος που ξέρει με σιγουριά πώς πάει-τί πρέπει να γίνει (αν μπορεί να γίνει κάτι). Στον πατέρα πάντως να την κάνεις σίγουρα δεν παίζει, γιατί οι φιλοξενούμενοι γενικά δεν δικαιούνται επιδόματα....(το σπίτι και σε ποιον ανήκει, είναι το πιο βασικό).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μα ΕΓΙΝΕ δέκτη (δεν ξέρω πώς και γιατί, καθώς κι εγώ ξέρω πως το ρεύμα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα με του αιτούντα, ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ). Από εδώ και πέρα δεν "θα υπάρξει πρόβλημα", παρά μόνο αν δεν αγοράσεις πετρέλαιο...(θα σου καταβάλουν το επίδομα - ίσως και διπλό, αν πέρσι είχες φυσικό άεριο ή αν δεν έκανες καν αίτηση αλλά δικαιούσουν) 

edit: μάλλον μαλακία είπα, η απόδειξη του πετρελαίου θα κοπεί βάσει του λογαριασμού ρεύματος και θα διασταυρωθεί από τις υπηρεσίες που δίνουν το επίδομα...Καλύτερα ρώτα λογιστή - ίσως να πρέπει να πάρει ο πατέρας τον λογαριασμό ρεύματος στο όνομά του (που δεν ξέρω και αν γίνεται). Εκτός κι αν σου απαντήσει εδώ κάποιος που ξέρει με σιγουριά πώς πάει-τί πρέπει να γίνει (αν μπορεί να γίνει κάτι). Στον πατέρα πάντως να την κάνεις σίγουρα δεν παίζει, γιατί οι φιλοξενούμενοι γενικά δεν δικαιούνται επιδόματα....(το σπίτι και σε ποιον ανήκει, είναι το πιο βασικό).

το σπιτι ανηκει σε μενα και τον αδερφο μου η ΔΕΗ ειναι στο ονομα του πατερα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...το κατάλαβα (για το σπίτι) και στην τελευταία μου πρόταση δεν ρώταγα, (επεξηγηματική) κατάφαση ήταν, για να τονίσω ότι "από την στιγμή που ο πατέρας δηλώνεται φιλοξενούμενος, επίδομα δεν διακαιούται/η αίτηση στο όνομά του δεν έχει νόημα". Όπως και κατάλαβα και για το ρεύμα. Ρώτα λογιστή ΑΝ ξέρει να σου πει, για το αν έχει νόημα να πάρεις το ρεύμα στο όνομά σου (και είναι κι ένα θέμα πότε θα εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός στο δικό σου όνομα. Βέβαια πετρέλαιο μπορείς ν' αγοράσεις ως το τέλος του χρόνου, κι ας έχεις κάνει πιο νωρίς την αίτηση - θα προλάβει δηλαδή μάλλον να εκδοθεί ως τότε).  

...εκτός πια κι αν δεν παίζει ρόλο ο λογαριασμός, αν οι διασταυρώσεις γίνονται στην ουσία μέσω Taxis (εφορία τεσπα), και απλά δεχτεί ο πετρελαιάς να του πεις εσύ στοιχεία στα οποία θα κοπεί η απόδειξη: το ονοματεπώνυμο/ΑΦΜ/διεύθυνσή  σου, και τον αριθμό της παροχής ρεύματος του σπιτιού (χωρίς τα τελευταία 2 ψηφία που έχουν σχέση με τον πάροχο), ο οποίος ούτως ή άλλως μάλλον είναι δηλωμένος και στην δική σου φορολογική, καθότι αφορά την κύρια σου κατοικία....Ίσως τελικά να μην παίζει ρόλο σε ποιανού το όνομα είναι το ρεύμα, από την στιγμή που όλοι που μένετε εκεί δηλώνετε στην φορολογική τον ίδιο αριθμό παροχής. Τί να πω, ρώτα κι έναν πετρελαιά, αν δέχεται απλά να του δώσεις στοιχεία χωρίς να δει/πιάσει στα χέρια του λογαριασμό.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το κατάλαβα (για το σπίτι) και στην τελευταία μου πρόταση δεν ρώταγα, (επεξηγηματική) κατάφαση ήταν, για να τονίσω ότι "από την στιγμή που ο πατέρας δηλώνεται φιλοξενούμενος, επίδομα δεν διακαιούται/η αίτηση στο όνομά του δεν έχει νόημα". Όπως και κατάλαβα και για το ρεύμα. Ρώτα λογιστή ΑΝ ξέρει να σου πει, για το αν έχει νόημα να πάρεις το ρεύμα στο όνομά σου (και είναι κι ένα θέμα πότε θα εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός στο δικό σου όνομα. Βέβαια πετρέλαιο μπορείς ν' αγοράσεις ως το τέλος του χρόνου, κι ας έχεις κάνει πιο νωρίς την αίτηση - θα προλάβει δηλαδή μάλλον να εκδοθεί ως τότε).  

ρωτησα τον λογιστη και μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα να ειναι η ΔΕΗ στο ονομα του πατερα μου το ιδιο μου ειπε και  ο θειος μου που εινα πρατηριουχος. Τους ενδιαφερει σε ποιανου ονομα ειναι το κτισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...μα ΕΓΙΝΕ δέκτη (δεν ξέρω πώς και γιατί, καθώς κι εγώ ξέρω πως το ρεύμα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα με του αιτούντα, ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ).

 

δε παίζει ρόλο.

Κι εγώ προσωπικά τόσα χρόνια που κάνω αίτηση καθώς και γνωστός, έχουμε λογαριασμό σε άλλο όνομα και μια χαρά παίρνουμε το επίδομα.

Το ρεύμα μπορεί να είναι και στον Μ. Αλέξανδρο. Αν εγώ δηλώνω το σπίτι θα το πάρω. Και σε φίλο πάλι το ίδιο γίνεται.

η μισή ελλάδα έχει τη ΔΕΗ σε άτομο που έχει πεθάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lak10 είπε

ο θειος μου που εινα πρατηριουχος

..αυτά τα λένε απ' την αρχή :P

Έλεγα μήπως το να δώσεις τον λογαριασμό (τον ζητάνε) στον πετρελαιά, σημαίνει ότι θα καταχωρίσει τα στοιχεία όπως τα βλέπει, και δεν ξέρω αν αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα μετά (στην διασταύρωση των στοιχείων - διότι όπως είπες, ήδη η αίτησή σου έγινε δεκτή). Αλλά αφού όλοι λένε κομπλέ, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες εκανα και γω αιτηση και δειχνει αποδεκτη,αυτο σημαινει οτι ειμαι δικαιουχος και οταν βαλω πετρελαιο θα παρω το επιδομα ή το παιρνω πριν βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Bitbit είπε

η μισή ελλάδα έχει τη ΔΕΗ σε άτομο που έχει πεθάνει

...αυτό θα μπορούσε να ήταν λόγος να μην παίρνει η μισή Ελλάδα το επίδομα πάντως

Αλλά αφού στην πράξη (όπως επιβεβαιώνεις κι εσύ) δεν παίζει ρόλο (και μάλλον τελικά από το Taxis αντλούν ό,τι στοιχεία αντλούν για διασταυρώσεις), όλα καλά. Απλά απορώ τί διάλο στοιχεία καταχωρεί ένας πετρελαιάς, όταν ζητά λογαριασμό ρεύματος (και είναι σε άλλο όνομα από του δικαιούχου....).

19 λεπτά πριν, elen46 είπε

Εχθες εκανα και γω αιτηση και δειχνει αποδεκτη,αυτο σημαινει οτι ειμαι δικαιουχος και οταν βαλω πετρελαιο θα παρω το επιδομα ή το παιρνω πριν βαλω?

....αυτό σημαίνει ότι βάλεις-δεν βάλεις πετρέλαιο, επιδόμα ΘΑ πάρεις. Απλά όταν (από το 2023) γίνουν έλεγχοι, αν διαπιστωθεί ότι τελικά δεν έβαλες πετρέλαιο, θα σου ζητηθούν πίσω (τα λεφτά του επιδόματος). Πετρέλαιο βάζεις όποτε θες, μέχρι το τέλος της χρονιάς (αφού ήδη έκανες αίτηση). Όσο για τα λεφτά, θα μπουν (προκαταβολή νομίζω, ένα μεγάλο μέρος τους) κάπου στο μέσο προς το τέλος της χρονιάς, και τα υπόλοιπα αρχές του '23.

Σε κάθε περίπτωση, όσο πιο νωρίς βάλεις πετρέλαιο τόσο καλύτερα, γιατί θα έχεις και το θέμα της τιμής του που όσο χειμωνιάζει, θ' ανεβαίνει. Και αν πάρεις από ΕΚΟ (δεν ξέρω τί τυχόν εκπτωτικές πολιτικές έχουν οι άλλες εταιρίες) ως τις 20 Νοέμβρη (άρα πρέπει να βιαστείς να κλείσεις παραγγελία, γιατί αυτές τις μέρες γίνεται χαμός και αργούνε να παραδώσουν), θα έχεις (για πάνω από 300 λίτρα σόρι, Ευρώ ) 5% έκπτωση (αν όντως πάρεις από ΕΚΟ, ζήτα να φέρουν μαζί τον μετρητή "EKO Control System" που δείχνει στην μάνικα τί πετρέλαιο βάλανε (δεν ξέρω αν τον έχουν όλα τα ΕΚΟ, ή μόνο τα "εταιρικά" και όχι τα ιδιόκτητα, δεν ξέρω κατά πόσο όντως σε διασφαλίζει κι αυτός ή όχι, αλλά ζήτα τον εσύ αν τυχόν πάρεις ΕΚΟ....).

(...με άλλα λόγια: μπορείς να το καθυστερήσεις ν' αγοράσεις πετρέλαιο, ώστε να πάρεις ΠΡΩΤΑ την προκαταβολή, αλλά εκείνες τις μέρες - τέλος χρονιάς - και πιο ακριβό λογικά θα είναι, και γενικά καλό είναι να μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή - όπως πολλοί - και μετά "τρέχεις"....Αν τα έχεις τα λεφτά, βάλε από τώρα - χωρίς αυτό να έχει να κάνει με το επίδομα...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, washcloud είπε

...αυτό θα μπορούσε να ήταν λόγος να μην παίρνει η μισή Ελλάδα το επίδομα πάντως

Αλλά αφού στην πράξη (όπως επιβεβαιώνεις κι εσύ) δεν παίζει ρόλο (και μάλλον τελικά από το Taxis αντλούν ό,τι στοιχεία αντλούν για διασταυρώσεις), όλα καλά. Απλά απορώ τί διάλο στοιχεία καταχωρεί ένας πετρελαιάς, όταν ζητά λογαριασμό ρεύματος (και είναι σε άλλο όνομα από του δικαιούχου....).

δε ξέρω τι γίνεται ακριβώς. προφανώς αυτοί διασταυρώνουν τον αριθμό παροχής με το σπίτι που έχω δηλώσει σαν κατοικία. Θα μπορούσαν να βάλουν κι έναν εξτρά έλεγχο ώστε ο κάτοχος του ρολογιού να είναι ο ίδιος με αυτόν που παίρνει το επίδομα. εκεί θα υπήρχε θέμα.

κάτι άσχετο,

αν έχουν περάσει 10 (ή 15) και ζητήσεις αλλαγή στο όνομα της ΔΕΗ επειδή πχ ο κάτοχος έχει πεθάνει, σου ζητάνε και ηλεκτρολογικό σχέδιο. Όταν πήγα να ρωτήσω μου είπαν κάπου στα 150€. Ε το άφησα έτσι, να πάνε να..... Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται κι άλλοι. και το ξέρω προσωπικά. Γι αυτό λέω ότι δε παίζει ρόλο το όνομα που φαίνεται στη ΔΕΗ. όλοι αυτοί παίρνουν το επίδομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα. 

Σχετικά με το ποιος είναι υπόχρεος αίτησης του επιδόματος που συζητάτε.

Εγώ επειδή κάνουμε κοινή φορολογική δήλωση με την σύζυγο, αλλά εγώ είμαι υπόχρεος φορολογικής δήλωσης, έκανα εγώ την αίτηση για το επίδομα. Το αναφέρει στην εγκύκλιο.

Το σπίτι και η ΔΕΗ είναι στο όνομα της συζύγου. 

Η αίτηση μου έγινε κανονικά αποδεκτή. Μάλιστα μπήκα από περιέργεια και με τους κωδικούς της συζύγου για το επίδομα και έγραφε πως έχει υποβάλλει ήδη ο σύζυγος, οπότε δεν μπορείτε να υποβάλλετε αίτηση. 

 

 

Επεξ/σία από Raki-meze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Bitbit είπε

δε ξέρω τι γίνεται ακριβώς. προφανώς αυτοί διασταυρώνουν τον αριθμό παροχής με το σπίτι που έχω δηλώσει σαν κατοικία. Θα μπορούσαν να βάλουν κι έναν εξτρά έλεγχο ώστε ο κάτοχος του ρολογιού να είναι ο ίδιος με αυτόν που παίρνει το επίδομα. εκεί θα υπήρχε θέμα.

κάτι άσχετο,

αν έχουν περάσει 10 (ή 15) και ζητήσεις αλλαγή στο όνομα της ΔΕΗ επειδή πχ ο κάτοχος έχει πεθάνει, σου ζητάνε και ηλεκτρολογικό σχέδιο. Όταν πήγα να ρωτήσω μου είπαν κάπου στα 150€. Ε το άφησα έτσι, να πάνε να..... Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται κι άλλοι. και το ξέρω προσωπικά. Γι αυτό λέω ότι δε παίζει ρόλο το όνομα που φαίνεται στη ΔΕΗ. όλοι αυτοί παίρνουν το επίδομα

Καλό θα ήταν να γίνει κάποια στιγμή η αλλαγή του ονόματος... Στην παροχή του ρεύματος γιατί από εκεί αντλούν πολλά στοιχεία.. Ναι θα το ζητήσουν  το ΥΔΕ αλλά όχι για τέτοιο ποσό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα του ονόματος στον λογαριασμό του ηλεκτρικού: Ο μόνος έλεγχος που γίνεται -και που έχει νόημα να γίνεται- είναι αν ταυτίζεται ο αριθμός της παροχής με αυτόν που δηλώνεται από τον υπόχρεο στο taxis σαν παροχή ρεύματος της πρώτης του κατοικίας.

Είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις που το όνομα στον λογαριασμό είναι άλλο (και νομίμως δηλαδή, όχι μόνο επειδή βαρεθήκαμε να το βάλουμε στο όνομα αυτού που κατοικεί) που ο έλεγχος με βάση το όνομα απλά θα δημιουργούσε χάος χωρίς να συνεισφέρει τίποτα στον έλεγχο του ποιός δικαιούται το επίδομα, ίσα ίσα θα πέταγε εκτός πάρα πολύ κόσμο που το δικαιούται.

 

Για τις ΥΔΕ: Στην Αθήνα υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός στους ηλεκτρολόγους και σου φτιάχνουν την ΥΔΕ και με 40 ευρώ, σχεδόν το κόστος δηλαδή του παράβολου και του φπα. Στην επαρχία όμως είναι μικρή η πιάτσα και κρατάνε τις τιμές ψηλά (120 - 150 ευρώ άνετα). Δε θα μπω στο θέμα του ποιά είναι η σωστή τιμή, απλά να ξέρετε πως μια πλήρης και ορθή ΥΔΕ έχει κόπο και θέλει χρόνο όπως και ακριβή (και ακριβά! ) όργανα μέτρησης. Αυτό για να είμαστε σίγουροι για την ασφάλεια της εγκατάστασης κι όχι για να πάρουμε στα χέρια μας ένα ακόμα χαρτί...

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλό θα ήταν να γίνει κάποια στιγμή η αλλαγή του ονόματος... Στην παροχή του ρεύματος γιατί από εκεί αντλούν πολλά στοιχεία.. Ναι θα το ζητήσουν  το ΥΔΕ αλλά όχι για τέτοιο ποσό.. 

το ξέρω ότι πρέπει να γίνει αλλά είναι και κοροϊδία το ποσό. Αφορμή για να τα αρπάξουν. Οπότε όσο γίνεται η δουλειά μας έτσι δεν αλλάζουμε κάτι.

Γενικά η λογική.. ό,τι και να κάνεις πρέπει να τα σκάσεις, ακόμα και για ανούσια πράγματα όπως η αλλαγή του ονόματος, είναι πολύ εξοργιστική. Αλλά ας μη βγαίνουμε εκτός θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...