Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εγινε δεκτη η αιτηση μου, ειμαι με φυσικο αεριο.

Επειδη εχω αρνητικο λογαριασμό -225€ , οταν θα καταθεσω λογαριασμο Νοεμβρίου θα βαλω το ποσο χρεωσης που ειχα απο τη καταναλωση αυτο το μηνα (γιατι ο λογαριασμος που θα μου ερθει θα ειναι παλι αρνητικος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μια βοήθεια μήπως κάποιος γνωρίζει. 

Έβαλε ο λογιστής μου τον αριθμό παροχής ΔΕΗ στην αίτηση για επίδομα πετρελαίου και βγαζει λάθος οικισμό που έχει πολύ χαμηλότερο συντελεστή. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Βλέπω πως οι 2 περιοχές έχουν το ίδιο ΤΚ. Ίσως για αυτό έγινε το μπέρδεμα στο σύστημα. 

 

IMG_20221111_093142.jpg.76d2d75f9d9051bd2c0f36e2fe55204d.jpg

IMG_20221111_091332.jpg.ca045cbf69296b2d0dca819e6ad776e3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζεις τον ΤΚ, σου εμφανίζει dropdown με οικισμούς που αντιστοιχούν και επιλέγεις εσύ πού ανήκεις. Πες τον λογιστή να κάνει διορθωτική στην αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είμαι σε πολυκατοικία με κεντρική πετρελαίου και έχω αυτονομηθεί απο 1/9/2022 με ατομικό φυσικό αέριο. Για την αίτηση για τα τετραγωνικά τι βάζω? Στο λογαριασμό ΔΕΗ αναφέρονται : ΔΤ=78 ΔΦ=78 και ΤΑΠ=65Χ....

Συνημμένο. Πάντως ως πέρισυ που έκανα για την κεντρική πετρελαίου ο λογιστής μου είχε πει να βάζω τα αναφερόμενα στο Ε9 ως κύριοι χώροι τα οποία είναι 69τ.μ. Οι βοηθητικοί χώροι είναι 18,87τμ. Εχω το διαμέρισμα και στο υπόγειο της οικοδομής έχω και μια αποθήκη (που ηλεκτροδοτείται)

Ευχαριστώ!

 

image.jpeg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2022 στις 4:55 ΜΜ, fredd0 είπε

Αν εχεις αλλο τροπο θερμανσης (αεριο, κηροζινη, πελλετ, ξυλο κλπ) περνας τις αποδειξεις ΑΦΟΥ εγκριθει η αιτηση σου, και πληρωνεσαι τις ιδιες ημερομηνιες, αναλογα με τις αποδειξεις που περνας. 

καλημέρα. Για το φυσικό αέριο τι στοιχεία πρέπει να περάσεις απο τα παραστατικά στο σύστημα? Είναι όλα αυτα?:

"Για τα λοιπά καύσιμα , εκτός του πετρελαίου θέρμανσης,στην αιτηση υποβάλλεται επιπρόσθετα ο αριθμός της απόδειξης αγοράς ειδών καυσίμων ή κατανάλωσης θερμικής ενέργειας μέσω τηλεθέρμανσης το ποσό/αξία της συναλλαγής, ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.) και η επωνυμία της επιχείρησης - πωλήτριας των ειδών καυσίμων θέρμανσης ή της θερμικής ενέργειας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα. Για το φυσικό αέριο τι στοιχεία πρέπει να περάσεις απο τα παραστατικά στο σύστημα? Είναι όλα αυτα?:

"Για τα λοιπά καύσιμα , εκτός του πετρελαίου θέρμανσης,στην αιτηση υποβάλλεται επιπρόσθετα ο αριθμός της απόδειξης αγοράς ειδών καυσίμων ή κατανάλωσης θερμικής ενέργειας μέσω τηλεθέρμανσης το ποσό/αξία της συναλλαγής, ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.) και η επωνυμία της επιχείρησης - πωλήτριας των ειδών καυσίμων θέρμανσης ή της θερμικής ενέργειας."

https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home

πατα το κουμπι παραστατατικα κατω δεξια, μπες με τους κωδικους σου και δες ακριβως τι χρειαζεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα την αίτηση για λογαριασμό τρίτου για την περίπτωση που ανέφερα, έγινε αποδεκτή αλλά δεν εμφανίζεται κάπου το ποσό. Πρέπει να ψάξω στο ιντερνετ το ποσοστό της περιοχής για να το βρω μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εκανα την αίτηση για λογαριασμό τρίτου για την περίπτωση που ανέφερα, έγινε αποδεκτή αλλά δεν εμφανίζεται κάπου το ποσό. Πρέπει να ψάξω στο ιντερνετ το ποσοστό της περιοχής για να το βρω μόνος μου;

Δεν φαίνεται ακόμα.. Ειναι ανάλογα με την ποσοτητα και τα χρήματα που θα καταβληθούν για την αγορά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Bitbit είπε

εκανα την αίτηση για λογαριασμό τρίτου για την περίπτωση που ανέφερα, έγινε αποδεκτή αλλά δεν εμφανίζεται κάπου το ποσό. Πρέπει να ψάξω στο ιντερνετ το ποσοστό της περιοχής για να το βρω μόνος μου;

Βάλε στην "εύρεση" τον ΤΚ του (ό,τι λέει πάνω στον λογαριασμό ρεύματος, βασικά, για ΤΚ....). Πολλαπλασιάζεις τον συντελεστή που αντιστοιχεί με 350 και θα δεις το ποσό που θα του αποδώσουν. Αν είχε και πέρσι δικαίωμα για επίδομα αλλά δεν έκανε αίτηση (ή είχε φυσικό αέριο και φέτος πήγε πετρέλαιο), θα το πάρει διπλό.

ΤΚ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ .pdf

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, washcloud είπε

Βάλε στην "εύρεση" τον ΤΚ του (ό,τι λέει πάνω στον λογαριασμό ρεύματος, βασικά, για ΤΚ....). Πολλαπλασιάζεις τον συντελεστή που αντιστοιχεί με 350 και θα δεις το ποσό που θα του αποδώσουν. Αν είχε και πέρσι δικαίωμα για επίδομα αλλά δεν έκανε αίτηση (ή είχε φυσικό αέριο και φέτος πήγε πετρέλαιο), θα το πάρει διπλό.

ΤΚ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ .pdf 1.41 MB · 2 downloads

Το ίδιο ΤΚ είναι σε πολλές περιοχές με διαφορετικό συντελεστή και στη αίτηση μου βγάζει πως είμαι σε άλλη περιοχή από αυτή που είμαι. Βγάζει μια περιοχή με το ίδιο ΤΚ. Τι κάνουμε σε υλαυτη την περίπτωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα δεν έχω. Ρώτα κατ' αρχάς λογιστή (δικό σου ή του "τρίτου") μπας και ξέρει, και μετά,,,,καλή τύχη στην επικοινωνία με υπουργεία.....

Δες βασικά προχωρώντας την αίτηση, όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν στην dropdown list της περιοχής, αναφέρονται και διαφορετικοί οικισμοί για να επιλέξεις, μπας και....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, washcloud είπε

Ιδέα δεν έχω. Ρώτα κατ' αρχάς λογιστή (δικό σου ή του "τρίτου") μπας και ξέρει, και μετά,,,,καλή τύχη στην επικοινωνία με υπουργεία.....

Δες βασικά προχωρώντας την αίτηση, όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν στην dropdown list της περιοχής, αναφέρονται και διαφορετικοί οικισμοί για να επιλέξεις, μπας και....

Να ενημερώσω πως όταν πας να κάνεις τροποποίηση της αίτησης δεν σου επιτρέπει να ξαναβάλεις τον αριθμό παροχής ΔΕΗ ώστε να ανοίξει το dropdown list με τους οικισμούς για να επιλέξεις άλλον εαν είχες κάνει λάθος.

Οπότε ακύρωσα την προηγούμενη αίτηση και έκανα άλλη. So simple. Απορώ πως δεν το γνώριζε η λογίστρια... Και πως δεν γνώριζε βέβαια εξαρχής και μου έβαλε στην τύχη απο ότι φαίνεται πως μένω σε οικισμό στην θάλασσα ενώ μένω στο βουνό!!!

Σας ευχαριστώ όλους όσους απαντήσατε να βοηθήσετε. Ελπίζω να φανεί χρήσιμη η πληροφορία σε κάποιον που έχει πάθει το ίδιο πως δεν αλλάζει δηλαδή ο οικισμός και πρέπει να κάνεις την αίτηση απο την αρχή.

Edit:
Κοιτάω τώρα την εφαρμογή που υπολογίζεις το ποσό της επιδότησης
https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/
και η ερώτηση είναι η εξής: Το σπίτι το νοικιάζει η γυναίκα μου και η αίτηση έγινε στο όνομά της. Κάνουμε χωριστές δηλώσεις κάθε χρόνο. Εάν έχεις οικογενειακό εισόδημα κάτω απο 20.000 Ευρώ και δεν έχεις επιδοτηθεί πέρσι τότε διπλασιάζετε το ποσό επιδότησης. Όταν λέει οικογενειακό, θα πρέπει να προσθέσω και το δικό μου εισόδημα ή υπολογίζουν μόνο με βάση το εισόδημα που φαίνεται στην δήλωση του αιτούντος?

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια εκανα αιτηση για επιδομα πετρελαιου και εγινε δεκτη. Το σπιτι ειναι στο δικο μου ονομα και του αδερφου μου ο λογαριασμος της ΔΕΗ ειναι στο ονμα του πατερα που στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι φιλοξενω εγω στο σπιτι. Θα υπαρξει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...