Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, xraxra είπε

Σε περίπτωση που σου βγαίνεις να πάρεις πχ 150 ευρώ (350*τον συντελεστη σου 0,43 ) πρέπει να δειξεις πληρωμές κοινοχρήστων 300 ευρώ.

Αν τελικά μαζέψεις 200 ευρώ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ 100 και ΟΧΙ 150? ΣΩΣΤΑ?

και οχι οτι θα πρέπει να επιστρεψεις ΟΛΟ το ποσό που πήρες. Σωστά?

Σωστά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ερώτηση να δω αν έχει κάποια διαφορά.

Σπίτι με 2 ιδιοκτήτες (ο Α και ο Β). Δικαιούνται και οι 2 επίδομα (εδώ και χρόνια). Κάθε χρονιά κάνει ο ένας από τους 2, διότι μόνο ο ένας θα πάρει για λογαριασμό και των 2.

Πέρυσι και πρόπερσυ έκανε ο Β. Την προηγούμενη έκανε ο Α.

Φέτος με τα bonus που δίνουν έχει σημασία ποιος θα κάνει για λογαριασμό και των 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την εφαρμογή για υπολογισμό της επιδότησης σε πετρέλαιο? Βγάζει σωστά αποτελέσματα? https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

image.png.870013302c255514ed203cf756692587.png

Πέρυσι είχα πάρει 270€ σύνολο οπότε φέτος θα πάρω προκαταβολή τα ίδια;

(Βάσει των φετινών κριτηρίων δικαούμαι 315€)

Επεξ/σία από Tony316
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την εφαρμογή για υπολογισμό της επιδότησης σε πετρέλαιο? Βγάζει σωστά αποτελέσματα? https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

Ναι

1 ώρα πριν, Tony316 είπε

Πέρυσι είχα πάρει 270€ σύνολο οπότε φέτος θα πάρω προκαταβολή

...270

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Πέρυσι και πρόπερσυ έκανε ο Β. Την προηγούμενη έκανε ο Α.

Φέτος με τα bonus που δίνουν έχει σημασία ποιος θα κάνει για λογαριασμό και των 2?

..."λογικά" και πάλι δεν έχει σημασία ποιος θα κάνει,,,,αλλά δεν κάνει καλύτερα ο "Α"...; (μπας και...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bitbit είπε

ερώτηση να δω αν έχει κάποια διαφορά.

Σπίτι με 2 ιδιοκτήτες (ο Α και ο Β). Δικαιούνται και οι 2 επίδομα (εδώ και χρόνια). Κάθε χρονιά κάνει ο ένας από τους 2, διότι μόνο ο ένας θα πάρει για λογαριασμό και των 2.

Πέρυσι και πρόπερσυ έκανε ο Β. Την προηγούμενη έκανε ο Α.

Φέτος με τα bonus που δίνουν έχει σημασία ποιος θα κάνει για λογαριασμό και των 2?

Δεν έχει σημασία ποιος είναι ιδιοκτήτης, αλλά ποιος το χρησιμοποιεί σαν κύρια κατοικία.

Οπότε οι Α και Β είναι συγκάτοικοι? Δηλώνουν και οι 2 το σπίτι σαν κύρια κατοικία?

Αν ναι, λογικά θα μπορούσαν να πάρουν και οι 2 επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mezger είπε

Δεν έχει σημασία ποιος είναι ιδιοκτήτης, αλλά ποιος το χρησιμοποιεί σαν κύρια κατοικία.

Οπότε οι Α και Β είναι συγκάτοικοι? Δηλώνουν και οι 2 το σπίτι σαν κύρια κατοικία?

Αν ναι, λογικά θα μπορούσαν να πάρουν και οι 2 επίδομα.

είναι και οι 2 ιδιοκτήτες, μένουν στο σπίτι και το δηλώνουν σαν κύρια κατοικία και οι 2.

Μέχρι τώρα κάθε χρονιά έκανε ο ένας από τους 2 αίτηση, τυχαία. Εξάλλου το επίδομα ήταν ίδιο, όποιος και να έκανε την αίτηση. Θεωρώ αν έκανε και ο 2ος δε θα έπαιρνε το επίδομα. Δε ξέρω τι ισχύει στην πραγματικότητα αλλά είναι λίγο κουλό να πάρει και ο 2ος. Δηλαδή για το ίδιο σπίτι θα μπορούσε να δοθεί πολλές φορές το ίδιο επίδομα; Δε στέκει. Βέβαια για να δοθεί πρέπει να αγοραστεί και η κατάλληλη ποσότητα πετρελαίου αλλά και πάλι δε μου στέκει.

Αν έχει κανείς εμπειρία από ανάλογη κατάσταση ας μας γράψει.

Οκ, τότε φέτος θα κανονίσω να κάνει πρώτα αυτός που δεν έκανε πέρυσι και πρόπερσι και όταν εγκριθεί η αίτηση θα ρίξουμε άλλη μια αίτηση με τα στοιχεία του 2ου ατόμου. Φοβάμαι θα χτυπήσει όμως. Θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Bitbit είπε

είναι και οι 2 ιδιοκτήτες, μένουν στο σπίτι και το δηλώνουν σαν κύρια κατοικία και οι 2.

Μέχρι τώρα κάθε χρονιά έκανε ο ένας από τους 2 αίτηση, τυχαία. Εξάλλου το επίδομα ήταν ίδιο, όποιος και να έκανε την αίτηση. Θεωρώ αν έκανε και ο 2ος δε θα έπαιρνε το επίδομα. Δε ξέρω τι ισχύει στην πραγματικότητα αλλά είναι λίγο κουλό να πάρει και ο 2ος. Δηλαδή για το ίδιο σπίτι θα μπορούσε να δοθεί πολλές φορές το ίδιο επίδομα; Δε στέκει. Βέβαια για να δοθεί πρέπει να αγοραστεί και η κατάλληλη ποσότητα πετρελαίου αλλά και πάλι δε μου στέκει.

Αν έχει κανείς εμπειρία από ανάλογη κατάσταση ας μας γράψει.

Οκ, τότε φέτος θα κανονίσω να κάνει πρώτα αυτός που δεν έκανε πέρυσι και πρόπερσι και όταν εγκριθεί η αίτηση θα ρίξουμε άλλη μια αίτηση με τα στοιχεία του 2ου ατόμου. Φοβάμαι θα χτυπήσει όμως. Θα ενημερώσω

Δεν είναι ιδιαίτερα παράλογο, αντί για συγκατοίκηση δες το σαν ένα σπίτι που χωρίστηκε ανεπίσημα αλλα παραμένει κοινό το ρολόι. Το επίδομα προβλέπει πάντως ρητά έως και 2 αιτήσεις ανά αρ.παροχής.

Για το πως θα το κάνουν, αν βάζουν για τον εαυτό τους πετρέλαιο είναι απλό: ζητούν 2 αποδείξεις απο τον προμηθευτή. Αν είναι σε πολυκατοικία είναι πιο σκούρα τα πράγματα, θα πρέπει λογικά ο διαχειριστής να κάνει 2 καταχωρήσεις (σαν να ήταν 2 σπίτια) μοιράζοντας τα χιλιοστά.

Πάντως για φέτος που υπάρχει το bonus, ίσως συμφέρει απλά να κάνει αίτηση αυτός που δεν έκανε πέρυσι προκειμένου να το πάρουν διπλό (ειδικά αν οι αγορές που κάνουν δεν αρκούν για να καλύψουν 2 επιδόματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2022 στις 7:12 ΜΜ, Sadako είπε

2. Στο σημείο που λέει να βάλουμε τα τετραγωνικά, υποθέτω βάζουμε τα τ.μ που αναγράφονται στο λογαριασμό του ρεύματος, έτσι; Απλά στο λογαριασμό ΔΕΗ του πεθερού μου εκεί που λέει για τις χρεώσεις του Δήμου βλέπω ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ.

image.png.931c2dae6f7e367b02e2e4240417800f.png

Ομοίως και στους γονείς μου που είναι Ζενίθ

image.png.f5d45f102f47817a0686d3ec91e2dd41.png

Εγώ τι βάζω δηλαδή ως τ.μ. στην αίτηση στις 2 περιπτώσεις;

 

Επιστρέφω λίγο, γιατί μπήκα λίγο στα 2 έντυπα Ε1 για να δω τι παίζει, στο πρώτο που είναι του πεθερού μου βλέπω αυτό:

image.jpeg.4394488cbf57dce60813529de20a3c65.jpeg

, δηλαδή 117 τ.μ που δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει 🤔

 

Και στους γονείς μου τα έχει ξεχωριστά κύριους και βοηθητικούς χώρους:

image.jpeg.55a48325f7b63c855428e9ee341ee66f.jpeg

αλλά ΥΠΟΘΕΤΩ ότι εδώ θα βάλω 109 που είναι το άθροισμά τους, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mezger είπε

Δεν είναι ιδιαίτερα παράλογο, αντί για συγκατοίκηση δες το σαν ένα σπίτι που χωρίστηκε ανεπίσημα αλλα παραμένει κοινό το ρολόι. Το επίδομα προβλέπει πάντως ρητά έως και 2 αιτήσεις ανά αρ.παροχής.

Για το πως θα το κάνουν, αν βάζουν για τον εαυτό τους πετρέλαιο είναι απλό: ζητούν 2 αποδείξεις απο τον προμηθευτή. Αν είναι σε πολυκατοικία είναι πιο σκούρα τα πράγματα, θα πρέπει λογικά ο διαχειριστής να κάνει 2 καταχωρήσεις (σαν να ήταν 2 σπίτια) μοιράζοντας τα χιλιοστά.

Πάντως για φέτος που υπάρχει το bonus, ίσως συμφέρει απλά να κάνει αίτηση αυτός που δεν έκανε πέρυσι προκειμένου να το πάρουν διπλό (ειδικά αν οι αγορές που κάνουν δεν αρκούν για να καλύψουν 2 επιδόματα)

μονοκατοικία είναι. δε μπλέκεται διαχειριστής.

Αν κάνει αυτός που δεν έκανε πέρυσι θα πάρει διπλό;

Θα τους κάνω εγώ την αίτηση το βράδυ. Θα δούμε τι θα βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση βαλαμε 2000€ πετρελαιο αλλα παιζει να ξαναβαλουμε στους επομενους μήνες αλλα τοσα αναλογα και τον καιρο βεβαια η αιτηση για το επιδομα θερμανσης θα πρεπει να γινει όταν ξαναβαλουμε ή δεν εχει σχεση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι και πάλι, γιατί τελικά για την μια από τις 2 περιπτώσεις βρήκα την περσινή αίτηση και έβαλα τα ίδια τ.μ., στο αποτέλεσμα της αίτησης πρόσεξα μια σημείωση στο τέλος που λέει:

"Σε περίπτωση εγγάμων ή μερών συμφώνων συμβίωσης με κοινή δήλωση, δικαιούχος είναι ο υπόχρεος της δήλωσης Φόρου Εισοδήματος. Σε περίπτωση εγγάμων που υποβάλλουν χωριστή δήλωση δικαιούχος είναι ο ένας εκ των δυο και στον Α.Φ.Μ. του θα πρέπει να εκδοθεί το παραστατικό αγοράς καυσίμου."

Οπότε στην περίπτωση των γονιών μου που κάνουν κοινή δήλωση, αλλά υπόχρεος είναι ο πατέρας μου ενώ η κύρια κατοικία είναι στο Ε1 της μητέρας μου (και ο λογαριασμός φυσικού αερίου εκδίδεται στο όνομα της μητέρας μου), εγώ με ποιους κωδικούς taxisnet από τους 2 θα μπω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Tony316 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.870013302c255514ed203cf756692587.png

Πέρυσι είχα πάρει 270€ σύνολο οπότε φέτος θα πάρω προκαταβολή τα ίδια;

(Βάσει των φετινών κριτηρίων δικαούμαι 315€)

Επίσης και σε αυτό μπερδεύτηκα:

Spoiler

image.png.578d618e6f9e835d8d73885454225640.png

Δηλαδή θα πάρω 270€ + ότι έξτρα από τα τιμολογία που θα έχω περάσει μέχρι τότε (π.χ. αν είναι 70€ τιμολόγια θα πάρω άλλα 35€); Ή θα πρέπει τα τιμολογία να υπερβαίνουν τα 270€ που είναι η προκαταβολή (πράγμα αδύνατον);

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sadako είπε

Οπότε στην περίπτωση των γονιών μου που κάνουν κοινή δήλωση, αλλά υπόχρεος είναι ο πατέρας μου ενώ η κύρια κατοικία είναι στο Ε1 της μητέρας μου (και ο λογαριασμός φυσικού αερίου εκδίδεται στο όνομα της μητέρας μου), εγώ με ποιους κωδικούς taxisnet από τους 2 θα μπω;

...αφού σπίτι&ΦΑ είναι στη μητέρα σου, λογικά στο δικό της όνομα θα δοκιμάσεις να κάνεις την αίτηση. Κι αν την απορρίψει, δοκίμασε να αιτηθείς για τον πατέρα. Κι αν πάλι δεν, ρώτα λογιστή, γιατί δύσκολο το βλέπω να προλάβουν ν΄ αλλαχτούν ονόματα (ο λογαριασμός δλδ). Κι αν δεν γίνεται τίποτα,,,,,θα αλλάξετε ό,τι χρειάζεται κάποια στιγμή, για του χρόνου έστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...