Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη φορά ασχολούμαι με το επίδομα θέρμανσης, διάβασα λίγο την διαδικασία αλλά έχω κάποια κενά.

1. Για αυτόνομη θέρμανση αέριο, αν έχω καταλάβει καλά στο πρώτο στάδιο απλά βάζω τα στοιχεία που βλέπω στην φόρμα, εγκρίνεται ή όχι και μετά ανοίγει σε δεύτερο στάδιο η φόρμα για τα παραστατικά; Στα οποία παραστατικά για φυσικό αέριο δηλαδή τι βάζω; Τα στοιχεία των λογαριασμών της ΖΕΝΙΘ;

2. Στο σημείο που λέει να βάλουμε τα τετραγωνικά, υποθέτω βάζουμε τα τ.μ που αναγράφονται στο λογαριασμό του ρεύματος, έτσι; Απλά στο λογαριασμό ΔΕΗ του πεθερού μου εκεί που λέει για τις χρεώσεις του Δήμου βλέπω ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ.

image.png.931c2dae6f7e367b02e2e4240417800f.png

Ομοίως και στους γονείς μου που είναι Ζενίθ

image.png.f5d45f102f47817a0686d3ec91e2dd41.png

Εγώ τι βάζω δηλαδή ως τ.μ. στην αίτηση στις 2 περιπτώσεις;

 

3. Στον δηλωμένο λογαριασμός IBAN πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι υποχρεωτικά κύριος δικαιούχος; Γιατί πχ το σπίτι είναι στο όνομα της μητέρας μου, αλλά στον λογαριασμό τραπέζης κύριος δικαιούχος είναι ο πατέρας μου (και η μητέρα μου συνδικαιούχος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα κανω combo break με μια ψιλοακυρη, σχετικα, ερωτηση. 

Αφου οι κωδικοι για ταξις, φαξις, μαξις κτλ ειναι αποθηκευμενοι στον browser και οπου και να παω να κανω log in σε σχετικες υπηρεσιες, βγαινει κλασικα λιστα με τα usernames και αυτοσυμπληρωνονται οι κωδικοι, τι στο διαολο το πιανει στο site για το επιδομα και δεν συμπληρωνει αυτοματα τους κωδικους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ σε Opera παίζει πάντως η "αυτοσυμπλήρωση". Επίσης βάλε το SimpleFill στον μπράουζερ, και μ' ένα δεξί κλικ θα συμπληρώνεις αμέσως κωδικούς.

3 ώρες πριν, Sadako είπε

Εγώ τι βάζω δηλαδή ως τ.μ. στην αίτηση στις 2 περιπτώσεις;

 

3. Στον δηλωμένο λογαριασμός IBAN πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι υποχρεωτικά κύριος δικαιούχος; Γιατί πχ το σπίτι είναι στο όνομα της μητέρας μου, αλλά στον λογαριασμό τραπέζης κύριος δικαιούχος είναι ο πατέρας μου (και η μητέρα μου συνδικαιούχος)

Λογικά βάζεις "τα περισσότερα" (που μάλλον εμπεριέχουν και τους "βοηθητικούς χώρους"). Ή περιμένεις απάντηση από κάποιον που το ξέρει καλύτερα. Σπήκινγκ οφ "καλύτερα", ρωτάς τον λογιστή σας.

Ναι, αν δεν κάνω λάθος πρέπει ο ιδιοκτήτης να δώσει ΙΒΑΝ στο οποίο είναι κύριος δικαιούχος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sadako είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη φορά ασχολούμαι με το επίδομα θέρμανσης, διάβασα λίγο την διαδικασία αλλά έχω κάποια κενά.

1. Για αυτόνομη θέρμανση αέριο, αν έχω καταλάβει καλά στο πρώτο στάδιο απλά βάζω τα στοιχεία που βλέπω στην φόρμα, εγκρίνεται ή όχι και μετά ανοίγει σε δεύτερο στάδιο η φόρμα για τα παραστατικά; Στα οποία παραστατικά για φυσικό αέριο δηλαδή τι βάζω; Τα στοιχεία των λογαριασμών της ΖΕΝΙΘ;

2. Στο σημείο που λέει να βάλουμε τα τετραγωνικά, υποθέτω βάζουμε τα τ.μ που αναγράφονται στο λογαριασμό του ρεύματος, έτσι; Απλά στο λογαριασμό ΔΕΗ του πεθερού μου εκεί που λέει για τις χρεώσεις του Δήμου βλέπω ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ.

image.png.931c2dae6f7e367b02e2e4240417800f.png

Ομοίως και στους γονείς μου που είναι Ζενίθ

image.png.f5d45f102f47817a0686d3ec91e2dd41.png

Εγώ τι βάζω δηλαδή ως τ.μ. στην αίτηση στις 2 περιπτώσεις;

 

3. Στον δηλωμένο λογαριασμός IBAN πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι υποχρεωτικά κύριος δικαιούχος; Γιατί πχ το σπίτι είναι στο όνομα της μητέρας μου, αλλά στον λογαριασμό τραπέζης κύριος δικαιούχος είναι ο πατέρας μου (και η μητέρα μου συνδικαιούχος)

Ναι, πρώτα κάνεις την αίτηση, εγκρίνεται (αν πληροίς τα κριτήρια) και μετά πας στα παραστατικά και βάζεις τα στοιχεία που σου ζητάει, τα οποία βρίσκονται στον λογαριασμό. Δεν ξέρω τι ισχύει με τα τετραγωνικά σου... στον δικό μου λογαριασμό, τα ΔΤ ΔΦ και ΤΑΠ έχουν όλα τον ίδιο αριθμό τετραγωνικών. Ίσως αν πήγαινες και έβλεπες στα περιουσιακά  στοιχεία στο taxis τι λέει για το σπίτι, το πόσα τετραγωνικά είναι δηλωμένο και έβαζες εκείνο. Αλλιώς μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον λογιστή. Όσο για το IBAN απ' όσο γνωρίζω θα πρέπει όντως να είναι στο όνομα του δικαιούχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tollisth είπε

1 Σωστά

2 Δικαιουσε μέχρι ένα ποσό π.χ. 300 για να το παρεις ολο πρέπει να κάψεις 600  αν κάψεις 400 θα παρεις 200

3 Οταν θα πάρει το παραστατικό το δηλώνει και πάντα οριστική για να πληρωθείς μέσα στις προθεσμίες  

Τι εννοείς  " πάντα οριστική" στην τελευταία παράγραφο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα ΤΜ δες τι δηλώνεις στο Ε1 γιατί από εκεί τραβάει δεδομένα

4 ώρες πριν, Sadako είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη φορά ασχολούμαι με το επίδομα θέρμανσης, διάβασα λίγο την διαδικασία αλλά έχω κάποια κενά.

1. Για αυτόνομη θέρμανση αέριο, αν έχω καταλάβει καλά στο πρώτο στάδιο απλά βάζω τα στοιχεία που βλέπω στην φόρμα, εγκρίνεται ή όχι και μετά ανοίγει σε δεύτερο στάδιο η φόρμα για τα παραστατικά; Στα οποία παραστατικά για φυσικό αέριο δηλαδή τι βάζω; Τα στοιχεία των λογαριασμών της ΖΕΝΙΘ;

2. Στο σημείο που λέει να βάλουμε τα τετραγωνικά, υποθέτω βάζουμε τα τ.μ που αναγράφονται στο λογαριασμό του ρεύματος, έτσι; Απλά στο λογαριασμό ΔΕΗ του πεθερού μου εκεί που λέει για τις χρεώσεις του Δήμου βλέπω ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ.

image.png.931c2dae6f7e367b02e2e4240417800f.png

Ομοίως και στους γονείς μου που είναι Ζενίθ

image.png.f5d45f102f47817a0686d3ec91e2dd41.png

Εγώ τι βάζω δηλαδή ως τ.μ. στην αίτηση στις 2 περιπτώσεις;

 

3. Στον δηλωμένο λογαριασμός IBAN πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι υποχρεωτικά κύριος δικαιούχος; Γιατί πχ το σπίτι είναι στο όνομα της μητέρας μου, αλλά στον λογαριασμό τραπέζης κύριος δικαιούχος είναι ο πατέρας μου (και η μητέρα μου συνδικαιούχος)

Για τα ΤΜ δες τι δηλώνεις στο Ε1 γιατί από εκεί τραβάει δεδομένα

Επεξ/σία από Alkazar21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Clytoceyx είπε

Αφου οι κωδικοι για ταξις, φαξις, μαξις κτλ ειναι αποθηκευμενοι στον browser και οπου και να παω να κανω log in σε σχετικες υπηρεσιες, βγαινει κλασικα λιστα με τα usernames και αυτοσυμπληρωνονται οι κωδικοι, τι στο διαολο το πιανει στο site για το επιδομα και δεν συμπληρωνει αυτοματα τους κωδικους;

Αυτό συμβαίνει επειδή διαφέρουν τα domains. Οι κωδικοί είναι αποθηκευμένοι κάτω από το gsis.gr ενώ αν πας μέσω του gov.gr για υποβολή αίτησης θα σε βγάλει σε subdomain του aade.gr.

Αν σε βγάλει εδώ: https://www1.aade.gr/gsisapps/oilbft/login/login.htm

Μπορείς να αλλάξεις το "aade" σε "gsis" και θα μπορείς να κάνεις τη δήλωση με τους αποθηκευμένους κωδικούς που έχεις. Εγώ συνήθως πατάω "epidoma pet" στο Google και μου βγάζει ως πρώτο αποτέλεσμα το παραπάνω σύνδεσμο αλλά από το gsis.gr, οπότε παίζει με τη μία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία παιδιά, ευχαριστώ. Βέβαια θα μπορούσαν εφόσον βάζεις κωδικούς taxisnet να τραβάει μόνο του το εμβαδό από το Ε1 για να αποφεύγονται τέτοια μπερδέματα (βέβαια επιλέγοντας το κατάλληλο ακίνητο αν υπάρχουν περισσότερα του ενός) αλλά τέλος πάντων. 

Αλήθεια, αν υπάρχουν περισσότερα από ένα ακίνητα στο όνομα σου και ισχύουν τα υπόλοιπα κριτήρια μπορείς να πάρεις επίδομα για  περισσότερα του ενός; 

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Sadako είπε

Ωραία παιδιά, ευχαριστώ. Βέβαια θα μπορούσαν εφόσον βάζεις κωδικούς taxisnet να τραβάει μόνο του το εμβαδό από το Ε1 για να αποφεύγονται τέτοια μπερδέματα (βέβαια επιλέγοντας το κατάλληλο ακίνητο αν υπάρχουν περισσότερα του ενός) αλλά τέλος πάντων. 

Αλήθεια, αν υπάρχουν περισσότερα από ένα ακίνητα στο όνομα σου και ισχύουν τα υπόλοιπα κριτήρια μπορείς να πάρεις επίδομα για  περισσότερα του ενός; 

Όχι. Το επίδομα θέρμανσης δίνεται μόνο για την κύρια κατοικία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που σου βγαίνεις να πάρεις πχ 150 ευρώ (350*τον συντελεστη σου 0,43 ) πρέπει να δειξεις πληρωμές κοινοχρήστων 300 ευρώ.

Αν τελικά μαζέψεις 200 ευρώ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ 100 και ΟΧΙ 150? ΣΩΣΤΑ?

και οχι οτι θα πρέπει να επιστρεψεις ΟΛΟ το ποσό που πήρες. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα αίτηση για επίδομα θέρμανσης (φυσικό αέριο).

Μπορώ να περάσω στα παραστατικά από τώρα έναντι λογαριασμό με περίοδο κατανάλωσης 17/09/2022 έως 18/10/2022;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Μόλις έκανα αίτηση για επίδομα θέρμανσης για φυσικό αέριο.

Μπορώ να περάσω στα παραστατικά από τώρα έναντι λογαριασμό με περίοδο κατανάλωσης 17/09/2022 έως 18/10/2022;

Απο 1/10/22 και μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Ναι αλλά συμπεριλαμβάνεται μια περίοδος από 01/10 και μετά

Προφανώς θα την πιάσει αυτήν την περίοδο αφού είναι απο 1/10 και μετα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...