Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. έχω φυσικό αέριο ατομικό απο 1/9/2022, όπου και αποκόπηκα απο την κεντρική θέρμανση πετρελαίου της οικοδομής. Ακόμα δεν έχω λάβει λογαριασμό αερίου (ΔΕΗ gasControl). Μπορώ να κάνω αίτηση? Και αν ναι σε πια φόρμα και με πια διαδικασία, αφού είμαι με ατομική θέρμανση?? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνεις αίτηση στο mythermansi με ατομική θέρμανση φυσικού αερίου. Η διαδικασία της αίτησης είναι διαφορετική από το ανέβασμα των παραστατικών. Όταν βγουν τα παραστατικά, τα ανεβάζεις και αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επιχειρώ να ενεργοποιήσω ως διαχειριστής το ΑΦΜ μου στην αίτηση μου, υπόψιν είναι ο διαχειριστής τα τελευταία 6 χρόνια και απλά πατάω το κουμπί ενεργοποίησης και δεν δέχεται το ΑΦΜ μου ως διαχειριστή... Γράφει το το ΑΦΜ αυτό δεν ανήκει σε πολυκατοικία.

 

Επιχειρω να υποβάλλω ατομική αίτηση στην άλλη καρτέλα ατομική και μου ζητά ΑΦΜ διαχείριστη το οποίο δεν δέχεται στην οριοθέτηση της οικοδομής. 

 

Υπόψιν τα στοιχεία τα ονόματα τα χιλιοστά είναι ήδη περασμένα απο προηγούμενη χρονιά που έκανα την διαδικασία....

 

 

Μήπως πρέπει πρώτα να μπει πετρελαίο θέρμανσης στην οικοδομή και κατόπιν να ορίσω ενεργοποίηση οικοδομής  και αποστολη αιτήσης ατομικα πλέον για να λάβω....χρήματα όπως κάθε χρόνο;;;

 

Ευχαριστώ πολύ....

 

Γιατί δεν ενεργοποιείται η οικοδομή δλδη δεν αποδέχεται το ΑΦΜ μου στο σύστημα ως διαχειριστή; Επειδή δεν έχει αγοράστει ακόμη πετρελαίο μηπως....;;;

Ξέρει κανείς που του έκανε δεκτή την αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις προσπαθησα να κανω αιτηση, για λογαριασμο του πατερα μου, αφου η παροχη της δεη ειναι στο ονομα του, στο πατρικο σπιτι.

Με το που πατησα υποβολη, μου εβγαλε αμεσως μηνυμα 'μη δικαιουχος λογω εισοδηματος'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μολις προσπαθησα να κανω αιτηση, για λογαριασμο του πατερα μου, αφου η παροχη της δεη ειναι στο ονομα του, στο πατρικο σπιτι.

Με το που πατησα υποβολη, μου εβγαλε αμεσως μηνυμα 'μη δικαιουχος λογω εισοδηματος'.

ναι, εχετε δει ποσο ειναι το εισοδημα ; υπαρχει οριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeG είπε

ναι, εχετε δει ποσο ειναι το εισοδημα ; υπαρχει οριο

Μαλλον συνυπολογιζει, οχι ατομικο, αλλα οικογενειακο εισοδημα; Ο πατερας μου εχει χαμηλοτερο ποσο απο τα 16k που διαβαζω οτι εχει οριο, αλλα μαλλον συνυπολογιζει ενα συνολικο οικογενειακο εισοδημα, και απο της συνταξη της θανουσης πλεον μητερας μου....

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μαλλον συνυπολογιζει, οχι ατομικο, αλλα οικογενειακο εισοδημα; Ο πατερας μου εχει χαμηλοτερο ποσο απο τα 16k που διαβαζω οτι εχει οριο, αλλα μαλλον συνυπολογιζει ενα συνολικο οικογενειακο εισοδημα, και απο της συνταξη της θανουσης πλεον μητερας μου....

:(

νομιζω βασιζεται σε περσινα δεδομενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις θεμα με  το να μην εμφανιζει το checkbox για να διαγραφει η πολυκατοικια στην εφαρμογη? Θελω σαν διαχειριστης να αλλαξω καποιους ενοικους και να αλλαξω τα συνολικα χιλιοστα (αυτονομηθηκε ενα διαμερισμα) αλλα δε με αφηνει να αλλαξω κατι στην καρτελα.Οποτε και ειπα να τη διαγραψω και να την περασω απο την αρχη αλλα τζιφος.Εχει κανεις θεμα στην εφαρμογη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή φέτος μπήκα σε σπίτι πρώτη φορά. Για να καταλάβω έχοντας ατομικό φυσικό αέριο, θα πρέπει από 1η Οκτωβρίου μέχρι 30 Μαρτίου να έχω λογαριασμούς άνω των 200 ευρώ το ελάχιστο για να πάρω επιδότηση 100 ευρώ σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τα καταφερα περασα την |Ατομικη Αιτηση οπως κανω καθε χρονο κλικαροντας σωστα στα κουτακια και περνωντας για αλλη μια φορα τα σωστα στοιχεια!

Αυτο που εκκρεμει τωρα ειναι να μπει η σωστη ποσοτητα πετρελαιου στη δεξαμενη δλδη απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι τουλαχιστον διπλασια η τιμη του πετρελαιου απ οσο επιδομα δικαιουμε στις μελλοντικες αγορες!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makis225 είπε

Επειδή φέτος μπήκα σε σπίτι πρώτη φορά. Για να καταλάβω έχοντας ατομικό φυσικό αέριο, θα πρέπει από 1η Οκτωβρίου μέχρι 30 Μαρτίου να έχω λογαριασμούς άνω των 200 ευρώ το ελάχιστο για να πάρω επιδότηση 100 ευρώ σωστά? 

Σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Δεν εχουμε κανει ποτέ αιτηση για επιδομα θερμανσης για την κόρη μου. Ειναι σε πολυκατοικία  Αθήνα που εχουν φυσικό αέριο κεντρικά(αναβει καποιες ώρες ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ καθε μέρα)

Απο οτι ειδα στο ΦΕΚ η επιδίοτηση ειναι 350 ευρώ επι τον συντελεστη του ταχ κωδικα ,αρα 0,43= 150  ευρώ.

1) Αιτηση την κανει κανεις άμεσα. Σωστά?

2) Ισχύει ή οχι ,οτι πρεπει να ξοδεψεις το διπλάσιο ποσό? Στην περίπτωση μας 300 ευρώ. ? Αλλιώς τι γίνεται? Στο παιρνουν όλο πίσω? Αν τυχόν δηλαδή πληρώσεις πχ 280 ευρώ όλη την σαιζόν?

3) Πέρυσι ειχαν δώσει τελη  Νοέμβριου με τα κοινόχρηστα  προκαταβολή εναντι αγοράς Φυσικού αερίου. Η αγορά εγινε νομιζω Δεκέμβριο και πληρώσανε την διαφορά που αναλογούσε στον καθέναν στα κοινόχρηστα του Δεκεμβρίου,και ισως ενα μικρό ποσό και στα κοινόχρηστα του Ιανουαρίου.

Πότε θα μπει να δηλώσει στοιχεία αν γινει το ίδιο? Τον Δεκέμβριο πχ? Και θα ανεβάσει τα στοιχεία του τιμολογίου της αγοράς του Δεκεμβρίου ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ?

και αν τον Ιανουάριο δεν αγορασουν,ποτε θα δηλώσει τα κοινόχρηστα του Ιανουαρίου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά,οσους απαντήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα.

Δεν εχουμε κανει ποτέ αιτηση για επιδομα θερμανσης για την κόρη μου. Ειναι σε πολυκατοικία  Αθήνα που εχουν φυσικό αέριο κεντρικά(αναβει καποιες ώρες ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ καθε μέρα)

Απο οτι ειδα στο ΦΕΚ η επιδίοτηση ειναι 350 ευρώ επι τον συντελεστη του ταχ κωδικα ,αρα 0,43= 150  ευρώ.

1) Αιτηση την κανει κανεις άμεσα. Σωστά?

2) Ισχύει ή οχι ,οτι πρεπει να ξοδεψεις το διπλάσιο ποσό? Στην περίπτωση μας 300 ευρώ. ? Αλλιώς τι γίνεται? Στο παιρνουν όλο πίσω? Αν τυχόν δηλαδή πληρώσεις πχ 280 ευρώ όλη την σαιζόν?

3) Πέρυσι ειχαν δώσει τελη  Νοέμβριου με τα κοινόχρηστα  προκαταβολή εναντι αγοράς Φυσικού αερίου. Η αγορά εγινε νομιζω Δεκέμβριο και πληρώσανε την διαφορά που αναλογούσε στον καθέναν στα κοινόχρηστα του Δεκεμβρίου,και ισως ενα μικρό ποσό και στα κοινόχρηστα του Ιανουαρίου.

Πότε θα μπει να δηλώσει στοιχεία αν γινει το ίδιο? Τον Δεκέμβριο πχ? Και θα ανεβάσει τα στοιχεία του τιμολογίου της αγοράς του Δεκεμβρίου ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ?

και αν τον Ιανουάριο δεν αγορασουν,ποτε θα δηλώσει τα κοινόχρηστα του Ιανουαρίου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά,οσους απαντήσουν 

1 Σωστά

2 Δικαιουσε μέχρι ένα ποσό π.χ. 300 για να το παρεις ολο πρέπει να κάψεις 600  αν κάψεις 400 θα παρεις 200

3 Οταν θα πάρει το παραστατικό το δηλώνει και πάντα οριστική για να πληρωθείς μέσα στις προθεσμίες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...