Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, xraxra είπε

καλημέρα σε όλους. 

Μία ερώτηση παιδιά.

Χρησιμοποιώ πετρέλαιο για θέρμανση αλλά δεν δικαιουμαι το επιδομα θέρμανσης.το φέρει σε εμένα,αλλά χρησιμοποιήσει στο τιμολόγιο του, τα στοιχεία της υπερήλικης μητέρας μου γίνεται?

Διότι εκεινη τηρεί τα κριτήρια του επιδόματος (εισοδηματα κάτω απο 14 χιλ ευρώ και ακινητη περιουσία εχει χαμηλή κατω και απο 70 χιλ ευρώ)

Εχει καμια σημασία που χρησιμοποιεί ρευμα για θέρμανση και δεν ειχε ποτέ πετρέλαιο? (και ποτέ δεν εχει αγοράσει πετρέλαιο φυσικά).

Γινεται δηλαδή κάποιος έλεγχος?

 

Ευχαριστώ πολύ

Καλημερα... Θα πρεπει να υποβαλει επιδομα θερμανσης  η μητερα σου... Αλλα θα πρεπει και να συνεργαστει και ο πρατηριουχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Θα πρεπει να υποβαλει επιδομα θερμανσης  η μητερα σου... Αλλα θα πρεπει και να συνεργαστει και ο πρατηριουχος

Εννοείται οτι θα κανει την αιτηση η μητέρα μου.

Επίσης καταλαβαίνω οτι θα πρέπει να συνεργαστει ο πρατηριούχος.

Αλλη παγίδα μήπως υπάρχει? Αυτό ειναι το ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

Είναι ένας απ' τους πολλούς τρόπους που οι περισσότεροι κλέβουμε το κράτος.

Απλά όταν το κάνει κάποιος με μη χαμηλό εισόδημα είναι λίγο κάπως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όχι.

Είναι ένας απ' τους πολλούς τρόπους που οι περισσότεροι κλέβουμε το κράτος.

Απλά όταν το κάνει κάποιος με μη χαμηλό εισόδημα είναι λίγο κάπως.

 

Το εισόδημα ειναι χαμηλό. Η ακινητη περιουσία ειναι οριακά υψηλότερη και δυστυχως με ακινητα τα περισσότερα βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2022 στις 8:39 ΜΜ, geodimis είπε

Μα στην κοινόχρηστη θερμανση συμμετέχω κι εγώ. Άρα κάνει ο διαχειριστής αίτηση και όχι εγώ σωστά;

Δεν ξέρω τι να σου πω... στην αρχή είπες "αυτόνομη", τώρα λες "κοινόχρηστη".

Ο διαχειριστής εισάγει τα στοιχεία των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας, καθώς και τα χιλιοστά συμμετοχής κάθε ενός από αυτά στις δαπάνες θέρμανσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alkazar21 είπε

Δεν ξέρω τι να σου πω... στην αρχή είπες "αυτόνομη", τώρα λες "κοινόχρηστη".

Ο διαχειριστής εισάγει τα στοιχεία των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας, καθώς και τα χιλιοστά συμμετοχής κάθε ενός από αυτά στις δαπάνες θέρμανσης. 

Αυτόνομη θέρμανση σε κοινόχρηστο λέβητα πετρελαίου αυτό ήθελα να γίνει αντιληπτό. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτονομη ειναι η θερμανση που το καυσιμο, ο λεβητας και το συστημα θερμανσης σου ανοικουν

κοινοχρηστη ειναι η θερμανση που μοιραζεται ολο το κτιριο

 

το οτι ο κατασκευαστης σας πουλησε "κοινοχρηστη θερμανση με αυτονομια" (σας εβαλε δηλαδη ενα θερμοστατη στο διαμερισμα) δε σημαινει οτι εχεις αυτονομη θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2022 στις 10:36 ΠΜ, phanispal είπε

Είναι ένας απ' τους πολλούς τρόπους που οι περισσότεροι κλέβουμε το κράτος.

Απλά όταν το κάνει κάποιος με μη χαμηλό εισόδημα είναι λίγο κάπως.

...που κολλάει στην περίπτωσή του η κλεψιά; Δικαιούχος είναι η μάνα του. Αν της πάει δηλαδή το πετρέλαιο ο πετρελαιάς και μετά αυτή το πάει στον γιό της, πού είναι η κλεψιά;

Στις 24/10/2022 στις 10:31 ΠΜ, xraxra είπε

Εννοείται οτι θα κανει την αιτηση η μητέρα μου.

Επίσης καταλαβαίνω οτι θα πρέπει να συνεργαστει ο πρατηριούχος.

Αλλη παγίδα μήπως υπάρχει? Αυτό ειναι το ερώτημα.

...κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις από τον πρατηριούχο, αρκεί να είσαι "εντός ακτίνας δράσης του".

Καμμία παγίδα: θα κόψει την απόδειξη στα στοιχεία της μητέρας σου, το επίδομα θα πάει στον λογαριασμό της, το πετρέλαιο στην δεξαμενή σου, κι όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαζομαι να φωναξω τον πετρελαιά θα προμηθεια, άμεσα. Εντος των επομενων ημερων. Χωρις αναβολή.

Αναφορικα με το επιδομα θερμανσης, τι πρεπει να προσεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Ετοιμαζομαι να φωναξω τον πετρελαιά θα προμηθεια, άμεσα. Εντος των επομενων ημερων. Χωρις αναβολή.

Αναφορικα με το επιδομα θερμανσης, τι πρεπει να προσεξω;

Όσοι δεν πήραν το επίδομα περυσι , φέτος το παιρνουν διπλό αν ικανοποιούν τα κριτήρια.

Ατομικό εισόδημα μέχρι 16κ και οικογένιακο μέχρι 24κ

Επίσης πρεπει να βάλεις διπλό ποσο σε πετρελαιο από ότι το επίδομα για να το πάρεις

Δηλαδή εγώ που θα βάλω σήμερα, θα βάλω 500λιτρα με κόστος 660€

Το επίδομα για περιοχη Περιστερίου είναι 150€ , το διπλό 300€ άρα πρεπει τουλάχιστον να βάλω 600€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, έκανα συμβόλαιο με τη ΔΕΗ για το  control στις 30/9/22.  Στον τελευταίο λογαριασμό της Φ.Α. που έλαβα αναφέρει ως ημερομηνία επόμενης καταμέτρησης την 4/11. Μπήκα στο site της ΕΔΑ Αττικής (https://edaattikis.gr/gia-to-spiti/online-katachorisi-metrisis/?) και αναφέρει ότι:

"Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή της ένδειξης του μετρητή σας. Η χρονική περίοδος κατά την οποία μπορέσατε να εισαγάγετε την ένδειξη του μετρητή σας ήταν05/09/2022 έως 08/09/2022."

Επειδή διάβασα εδώ ότι οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ έρχονται κάααποτε:

1.Πώς θα μπορώ να κάνω την ανάρτηση των παραστατικών στο mythermansi  ώστε να πάρω το σχετικό επίδομα;

2. Έχει νόημα να κάνω την καταχώρηση της μέτρησης στην ΕΔΑ όταν ξανανοίξει η επιλογή μπας κι από εκεί λάβω κάποιο αποδεικτικό για την αίτηση του επιδόματος θέρμανσης ή τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Όσοι δεν πήραν το επίδομα περυσι , φέτος το παιρνουν διπλό αν ικανοποιούν τα κριτήρια.

Ατομικό εισόδημα μέχρι 16κ και οικογένιακο μέχρι 24κ

Επίσης πρεπει να βάλεις διπλό ποσο σε πετρελαιο από ότι το επίδομα για να το πάρεις

Δηλαδή εγώ που θα βάλω σήμερα, θα βάλω 500λιτρα με κόστος 660€

Το επίδομα για περιοχη Περιστερίου είναι 150€ , το διπλό 300€ άρα πρεπει τουλάχιστον να βάλω 600€

Να ζητησω κατι απο τον πετρελαια; Περα απο την αποδειξη.

Αιτηση για το επιδομα φυσικα, δεν εχει γινει ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Να ζητησω κατι απο τον πετρελαια; Περα απο την αποδειξη.

Αιτηση για το επιδομα φυσικα, δεν εχει γινει ακομη.

Θα πρεπει και αυτός να το δηλώσει στην εφαρμογή που πηγε και έβαλε το πετρελαιο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Οποτε να του πω να το δηλωσει;

αυτο κανονικα το κανουν ολοι, συγκεκριμενα εμενα η petroil fuels στο τηλεφωνο μου λενε σε ποιο ονομα θα κοπει η αποδειξη και ζητανε και αριθμο παροχης ρευματος. βαση αυτου περναει μετα στον ηφαιστο(νομιζω ετσι λεγεται το προγραμμα) το οποιο ειναι υπευθυνο για να παει το σωστο ποσο επιδοματος στον καθε πολιτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...