Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/10/2022 στις 9:55 ΜΜ, geodimis είπε

διαμερισματα με αυτόνομη κάνει ο διαχειριστής μόνο αίτηση ή μπορεί να κάνει ανεξάρτητα ο κάθε χρήστης; Στη 2η περίπτωση υποθέτω ότι το παραστατικό αγοράς πρέπει να κόβεται στον ΑΦΜ του σωστά;

Κάνεις ανεξάρτητα, δηλώνεις ότι μένεις σε μονοκατοικία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Κάνεις ανεξάρτητα, δηλώνεις ότι μένεις σε μονοκατοικία

Αλλά απόδειξη πρέπει να κοπεί στο όνομα σου σωστά; Αν παίρνει ο διαχειριστής πετρέλαιο με αριθμό παροχής πολυκατοικίας υποθέτω είναι μονόδρομος να κάνει αυτός αίτηση για επίδομα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι;

Αν δικαιούμαι επίδομα για το σπίτι που είναι στο όνομα μου, μπορώ να πάρω τα χρήματα και να βάλω πετρέλαιο σε άλλο χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Αν δικαιούμαι επίδομα για το σπίτι που είναι στο όνομα μου, μπορώ να πάρω τα χρήματα και να βάλω πετρέλαιο σε άλλο χώρο;

Φυσικά, το συνεννοείσαι με τον πετρελά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Να ρωτήσω κάτι;

Αν δικαιούμαι επίδομα για το σπίτι που είναι στο όνομα μου, μπορώ να πάρω τα χρήματα και να βάλω πετρέλαιο σε άλλο χώρο;

...ναι, το κάνουν (αρκεί να μην είναι πολύ πιο μακρυά από την "ακτίνα δράσης τους" και ζητήσουν κάποια εξτρά χρέωση). Συνεννοήσου μαζί τους όπως λέει ο αποπάνω, για να μη σου σκάσει εσένα το βυτιοφόρο λόγω ζαβής συνεννόησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Για τους διαχειριστες, οταν βαλω πετρελαιο σε κεντρικη θερμανση, χρειαζεται να δωσω το ΑΦΜ μου εκει που θα το παρω ωστε να μπορουν μετα οι υπολοιποι στην πολυκατοικια να κανουν αιτηση για επιδομα θερμανσης?

Ρωταω γιατι απ' οσο ξερω για το επιδομα θερμανσης χρειαζεται να δωσω το ΑΦΜ μου ως διαχειριστης σε οσους ενδαιφερονται να κανουν αιτηση, αλλα προσπαθω να καταλαβω και τι νοημα θα εχει για το συστημα αν δεν χρησιμοποιησω και το ΑΦΜ μου κατα την αγορα.

 

Επεξ/σία από chrisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alkazar21 είπε

Την αποδειξη θα την κόψεις στο όνομα σου.

Ο διαχειριστής θα δηλώσει μόνο όσους συμμετέχουν στην κοινόχρηστη θέρμανση.

Μα στην κοινόχρηστη θερμανση συμμετέχω κι εγώ. Άρα κάνει ο διαχειριστής αίτηση και όχι εγώ σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2022 στις 6:22 ΜΜ, fredd0 είπε

μια χαρα ξερεις. Ο συντελεστης σου x 350 αν αγορασες και περσυ ΠΘ, x2 το προηγουμενο ποσο αν δεν αγορασες ΠΘ περσυ ειτε εκανες ειτε δεν εκανες περσυ αιτηση για επιδομα θερμανσης. Η υποσημιωση εδω ειναι οτι με βαση τη περσινη φορολογικη πρεπει να πιανεις τα περσινα κριτηρια (αν δηλαδη παρεις πρωτη φορα φετος επιδομα θερμανσης με τα διευρημενα κριτηρια δε θα ειναι διπλο)

βλεπω απο εδω https://eleftherostypos.gr/oikonomia/epidoma-thermansis-analytikoi-pinakes-me-ta-posa-ta-eisodimatika-kai-oikogeneiaka-kritiria-kai-oi-syntelestes-ana-dimo

οτι εχουν ναακοινωθει νεοι συντελεστες, εδω λεει για περιστερι 0,43 ενω στο link που ειναι του 20' λεει 0,57. επισης δεν καταλαβα την υποσημειωση που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeG είπε

βλεπω απο εδω https://eleftherostypos.gr/oikonomia/epidoma-thermansis-analytikoi-pinakes-me-ta-posa-ta-eisodimatika-kai-oikogeneiaka-kritiria-kai-oi-syntelestes-ana-dimo

οτι εχουν ναακοινωθει νεοι συντελεστες, εδω λεει για περιστερι 0,43 ενω στο link που ειναι του 20' λεει 0,57. επισης δεν καταλαβα την υποσημειωση που λες

 δεν υπαρχουν νεοι και παλιοι συντελεστες. Οι συντελεστες ειναι σταθεροι. Το περιστερι απο οσο ξερω εχει πολους ΤΚ, στο λινκ που σου εβαλα λεει 0.43, τι τκ εβαλες και σου εβγαλε 0,57 δε ξερω. Ισως αν μας ελεγες τον ΤΚ να σε βοηθουσαμε

η υποσημιωση ειναι οτι για να παρεις φετος διπλο επιδομα πρεπει

α) να τηρεις τα ΠΕΡΣΙΝΑ εισοδηματικα κριτηρια, δηλαδη να ησουν δυνητικα δικαιουχος περσυ και ας μην εκανες αιτηση

και

β) ειτε να καταναλωσες αλλο καυσιμο περσυ, ειτε να μην εκανες αιτηση.

peristeri.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

 δεν υπαρχουν νεοι και παλιοι συντελεστες. Οι συντελεστες ειναι σταθεροι. Το περιστερι απο οσο ξερω εχει πολους ΤΚ, στο λινκ που σου εβαλα λεει 0.43, τι τκ εβαλες και σου εβγαλε 0,57 δε ξερω. Ισως αν μας ελεγες τον ΤΚ να σε βοηθουσαμε

η υποσημιωση ειναι οτι για να παρεις φετος διπλο επιδομα πρεπει

α) να τηρεις τα ΠΕΡΣΙΝΑ εισοδηματικα κριτηρια, δηλαδη να ησουν δυνητικα δικαιουχος περσυ και ας μην εκανες αιτηση

και

β) ειτε να καταναλωσες αλλο καυσιμο περσυ, ειτε να μην εκανες αιτηση.

peristeri.jpg

εισαι τελειως! σε ευχαριστω, εγω κοιταξα αυτο

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αυτο ειναι Περιστερι στη Σπαρτη Λακωνιας. Εγω σου ειπα ψαξε τον ΤΚ σου

εε ο χαζος δεν προσεξα τι ηταν η πρωτη λιστα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους. 

Μία ερώτηση παιδιά.

Χρησιμοποιώ πετρέλαιο για θέρμανση αλλά δεν δικαιουμαι το επιδομα θέρμανσης.

Αν ο πρατηριουχος το φέρει σε εμένα,αλλά χρησιμοποιήσει στο τιμολόγιο του, τα στοιχεία της υπερήλικης μητέρας μου γίνεται?

Διότι εκεινη τηρεί τα κριτήρια του επιδόματος (εισοδηματα κάτω απο 14 χιλ ευρώ και ακινητη περιουσία εχει χαμηλή κατω και απο 70 χιλ ευρώ)

Εχει καμια σημασία που χρησιμοποιεί ρευμα για θέρμανση και δεν ειχε ποτέ πετρέλαιο? (και ποτέ δεν εχει αγοράσει πετρέλαιο φυσικά).

Γινεται δηλαδή κάποιος έλεγχος?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...