Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, giannisbb είπε

κ νομίζω είναι πιο safe γιατί είναι μιγμα για αυτό το λόγο με σφραγίδες κλπ μάρκας ΕΚΟ... κ όχι καθαρό για κίνηση αυτοκινητου που λογικά είναι διαφορετικές αναλογίες ανάλογα τα κέφια του βενζινα..

Όπως νομίζεις κάνε, εγώ απλά σου παραθέτω την εμπειρία μου μιας ολόκληρης χρονιάς που παίζει να "έκαψα" (μαζί με αυτές που πάω στους γονείς), καμμιά 40αριά  φιάλες ("10κιλες" λέω, ναι) από Νοέμβρη ως Απρίλη, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα "ασφαλείας" με γέμισμα από αντλία (...για την ακρίβεια, όταν έπαιρνα "ετοιματζίδικες" για 5 χρόνια, κάποιες φορές ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΝ οι σόμπες και η "λύση" ήταν ν' αφήνω,,,,να φύγει λίγο αέριο στο μπαλκόνι, το οποίο ποιος ξέρει τί πρόσμιξης ήταν. Με της αντλίας, ούτε μια φορά δεν μου 'βγαλε τέτοιο θέμα για ένα χρόνο). Επίσης στο βενζινάδικο γίνεται "πατείς με - πατώ σε" για το συγκεκριμένο, προφανώς λοιπόν δεν είμαι μόνο εγώ με "θετική εμπειρία" (και το γνώριζα και από παλιά από άλλους, δεν το "ανακάλυψα" ο ίδιος...).

31 λεπτά πριν, geodimis είπε

Η προγεμισμενη φιάλη πέρυσι κόστιζε 18-20€. Το 15-16 δεν υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια ενώ φέτος ενδεικτικά έχω ρωτήσει και πάει γύρω στα 25-30€. 
επισης από βενζινάδικο κανονικά απαγορεύεται να γεμίζεις -όπως και το να μεταφερεις προφανώς-  ποσό μάλλον να περνάνε και οι αποδείξεις τους. 

Εννοείται βέβαια ότι και η μεταφορά με μηχανάκια που μου φέρνουν σπίτι είναι καραπαράνομη αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία...
@washcloud Πως προκύπτει ότι οι ετοιματζιδικες είναι μισογεμισμένες; Εγώ τέτοιες παίρνω και βγάζω άνετα 4μηνο+ με μαγείρεμα οικογένεια 4 ατόμων 3-4 φορές την εβδομάδα (χύτρα ταχύτητας συνήθως). 

...εγώ έγραψα τιμές από ανατολική Αττική ως και ψιλοβόρεια (όπου έχω τους γονείς), και διευκρίνησα ότι μιλάω για τέτοιον καιρό (Οκτώβρη). Το "15" ΔΕΝ είναι ο μέσος όρος, είναι όσο την πήρα πέρσι απ' το φθηνότερο μαγαζί ετοιματζίδικων έχοντας ψάξει σε αρκετά μεγάλο εύρος (περιοχών) και αρκετά σημεία πώλησης ετοιματζίδικων. Πέρσι λοιπόν η πρώτη που πήρα ήταν τέτοιες μέρες, και σταδιακά σκαρφάλωσε (στο συγκεκριμένο μαγαζί) στα 18-19 (το οποίο ήταν ο μέσος όρος του χειμώνα, πάντα στο συγκεκριμένο μαγαζί. Το ξέρω καθώς έπαιρνα τηλ. και τους ρωτούσα κάθε τόσο), όταν στα γύρω συνοικιακά είχε 21/22/24.

Ήδη τόνισα ότι όταν μιλάμε για γέμισμα από αντλία, δεν τίθεται θέμα επιδότησης (κι αποδείξεων - όχι ότι δεν κόβουν, αλλά κατάλαβες). Και ναι, απαγορεύτεται.

Προκύπτει από αυτό που μου έχουν πει άτομα που παίρνανε και ετοιματζίδικες και γεμίζοντας δικές τους σε αντλία και το γνωρίζανε πριν καν ασχοληθώ ο ίδιος με το "άθλημα", συν την προσωπική μου διαπίστωση (διότι ΔΕΝ το πολυπίστευα είναι η αλήθεια) από τότε που γεμίζω: α) ζύγισμα β) διάρκεια στην πράξη με τον ίδιο τρόπο χρήσης/ώρες καύσης. Στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω α) πόσο την πληρώνεις β) πόσο την γεμίζουν (αν αυτοί από τους οποίους την παίρνεις είναι "μπακάλικο της γειτονιάς" ή σιδεράδικο/χρωματοπωλείο/ξυλάδικο κτλκτλ, ή είναι κατάστημα αποκλειστικής πώλησης προϊόντων σχετικών με υγραέριο και  υπάρχει περίπτωση να γεμίζουν μόνοι τους από δική τους δεξαμενή κτλ. Φιάλη έτοιμη από όπου κι αν έχω πάρει και την έχω ζυγίσει δεν ξεπερνούσε τα 15 κιλά σύνολο, ενώ όταν την τιγκάρω εγώ είναι στα 26. Kόστος (για εμένα) σχεδόν το ίδιο (18-19 αν έπαιρνα την έτοιμη, 19-20 στο βενζινάδικο), βάρος/διάρκεια τα διπλάσια...

Παλιότερα (πολύ) πάντως μιας και το ανέφερες, στους γονείς (επαρχία τότε), που είχαμε αποκλειστικά πετρογκάζ, ζήτημα να πήγαινε μήνα η φιάλη (3 άτομα) από μπακάλικο. ΚΑΠΟΙΕΣ φορές την χρονιά που πήγαινε κοντά 40 μέρες, στηνόταν πάρτυ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/10/2022 στις 11:50 ΠΜ, giannisbb είπε

Καλημέρα,ερώτηση....ξέρεις κάνεις για επίδομα θέρμανσης υγραέριο που μπαίνουν οι αποδείξεις μονο, θα πρέπει να αναγράφει όνομα και είδος στην ίδια την απόδειξη??

Γιατί δεν ζητάς τιμολόγιο ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

Να φανταστώ ότι δεν έχει ανοίξει ακόμη η πλατφόρμα; 

image.png.92c41688b091e55a27a24e8eafb547bc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει με αυτο το επιδομα ηταν....πριν 10 χρονια, τωρα πως παει αυτο το επιδομα;

Υπολογιζουν, διασταυρωνουν στοιχεια με αφμ, και σου πιστωνουν χρηματα στο λογαριασμο;

Συσχετιζεται με καποιο τροπο, με το αν βαλεις πετρελαιο, ή οχι; (χαζη ερωτηση, αλλα να ξερω πως 'κουμπωνει').

Αλλη η τιμη στην αντλια, και αλλο - ξεχωριστο πραγμα το επιδομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όταν ανοίξει η πλατφόρμα του επιδόματος, κάνεις αίτηση, και αν γίνει δεκτή, τον Δεκέμβρη θα σου πιστωθούν στο ΙΒΑΝ που θα έχεις δηλώσει τα λεφτά που σου αναλογούν. Το πότε θα αγοράσεις πετρέλαιο δεν παίζει ρόλο, αρκεί να είναι μέχρι τέλους της χρονιάς (πρέπει βέβαια να βάλεις τα διπλάσια σε € από όσα θα δικαιωθείς ως επίδομα, πχ αν δικαιωθείς επίδομα 150, να βάλεις το λιγότερο 300€ πετρέλαιο). Διασταυρώσεις/αποδείξεις κτλ δεν σε αφορούν, εκτός κι αν μιλάμε για πολυκατοικία με κοινόχρηστα. Αν είσαι σε μονοκατοικία, απλά παραγγέλνεις, τους δίνεις λογαριασμό ρεύματος, πληρώνεις και τέλος. Τις διασταυρώσεις τις κάνει το σύστημα με το οποίο είναι διασυνδεδεμένα τα βενζινάδικα. όσο για το επίδομα, όπως ανακοινώθηκε σήμερα, το παίρνεις (μια κι έξω) κάπου μέσα στον Δεκέμβρη.

Γιατί ρωτάς όμως "να βάλεις πετρέλαιο ή όχι"; Αν τυχόν εννοείς την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το δικαίωμα άλλων (δικών σου) για επίδομα και απλά το πετρέλαιο να έρθει πρακτικά σε εσένα αντί στην δική τους διεύθυνση, ναι, γίνεται και το συνεννοείσαι με τον βενζινά.

"Τιμή στην αντλία" και "επίδομα", προφανώς και είναι διαφορετικά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, washcloud είπε

...όταν ανοίξει η πλατφόρμα του επιδόματος, κάνεις αίτηση, και αν γίνει δεκτή, τον Δεκέμβρη θα σου πιστωθούν στο ΙΒΑΝ που θα έχεις δηλώσει τα λεφτά που σου αναλογούν. Το πότε θα αγοράσεις πετρέλαιο δεν παίζει ρόλο, αρκεί να είναι μέχρι τέλους της χρονιάς (πρέπει βέβαια να βάλεις τα διπλάσια σε € από όσα θα δικαιωθείς ως επίδομα, πχ αν δικαιωθείς επίδομα 150, να βάλεις το λιγότερο 300€ πετρέλαιο). Διασταυρώσεις/αποδείξεις κτλ δεν σε αφορούν, εκτός κι αν μιλάμε για πολυκατοικία με κοινόχρηστα. Αν είσαι σε μονοκατοικία, απλά παραγγέλνεις, τους δίνεις λογαριασμό ρεύματος, πληρώνεις και τέλος. Τις διασταυρώσεις τις κάνει το σύστημα με το οποίο είναι διασυνδεδεμένα τα βενζινάδικα. όσο για το επίδομα, όπως ανακοινώθηκε σήμερα, το παίρνεις (μια κι έξω) κάπου μέσα στον Δεκέμβρη.

Γιατί ρωτάς όμως "να βάλεις πετρέλαιο ή όχι"; Αν τυχόν εννοείς την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το δικαίωμα άλλων (δικών σου) για επίδομα και απλά το πετρέλαιο να έρθει πρακτικά σε εσένα αντί στην δική τους διεύθυνση, ναι, γίνεται και το συνεννοείσαι με τον βενζινά.

"Τιμή στην αντλία" και "επίδομα", προφανώς και είναι διαφορετικά πράγματα.

Χρησιμες διευκρινησεις, να εισαι καλα!

Ακομη ομως δεν εχω ξεδιαλυνει πληρως το τοπιο.

Λογικα, καλο θα ειναι, πρωτα να γινει η αιτηση για το επιδομα θερμανσης, και μετα να βαλεις πετρελαιο; Αν ομως εγω θελω να βαλω πετρελαιο τωρα, και να μην περιμενω το Δεκεμβρη ή οποτε πιστωσουν αυτοι τα χρηματα; Γι'αυτο ρωτησα αν 'κουμπωνει' με την αγορα πετρελαιου. Ή , σε ενα αλλο σεναριο (πιανω τα ακρα, για να δω τι ισχυει), αν καποιος αιτηθει και παρει το επιδομα, αλλα δεν βαλει ποτε πετρελαιο; Οκ, εγω δεν σκοπευω να κανω κατι τετοιο, αλλα δεν εχω και σκοπο να περιμενω μηνες μεχρι οταν αυτοι πιστωσουν χρημα. Γιατι μεχρι τοτε, μπορει η αγορα να μην εχει καν πετρελαιο, ή η τιμη του μπορει να εχει διπλασιαστει, και τοτε 'βρασε' και το οποιο επιδομα...

----edit---------------------------

Διαβαζω εδω

https://www.aftodioikisi.gr/epidomata/epidoma-thermansis-ti-prepei-na-xerete-gia-tin-ypovoli-tis-aitisis/

Καταχώρηση στην εφαρμογή ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΥ τις αγορές : όπως τον αριθμό της απόδειξης, το ύψος της αγοράς, τον ΑΦΜ και την επωνυμία της επιχείρησης.

-

Αρα, πρεπει πρωτα να βαλω πετρελαιο, και μετα να κανω την αιτηση για το επιδομα; Γιατι πως αλλιως, θα ξερω περι παραστατικου; Εκτος αν βαζω πετρελαιο οποτε θελω, και αυτο το περνα μονος του ο πετρελαιας. Παει ετσι ομως; ή δεν θα μπορω να κανω αιτηση, αν δεν εχω βαλει πρωτα πετρελαιο; Αλλα και που να ξερω ποσο να βαλω, αν δεν ξερω τι θα μου πιστωσουν; (ωστε να βαλω τουλαχιστον το διπλασιο)

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Λογικα, καλο θα ειναι, πρωτα να γινει η αιτηση για το επιδομα θερμανσης, και μετα να βαλεις πετρελαιο; Αν ομως εγω θελω να βαλω πετρελαιο τωρα, και να μην περιμενω το Δεκεμβρη ή οποτε πιστωσουν αυτοι τα χρηματα;

...η δικιά σου λογική καλά το πάει, αλλά η κυβερνητική είναι αλλιώτικη...Για την ώρα δεν έχει ανοίξει η πλατφόρμα αιτήσεων, έχει όμως εκκινήσει η διάθεση του πετρελαίου, με τιμές τάδε, που λογικά (έτσι συμβαίνει κάθε χρονιά άλλωστε) σταδιακά θ' αυξηθούν (ειδικά φέτος, που ήδη - λένε οι βενζινάδες - υπάρχει 30% αύξηση ζήτησης από πέρσι τέτοιον καιρό). Άρα το πρώτο σου μέλημα ΜΑΛΛΟΝ πρέπει να είναι να αγοράσεις από τώρα, πριν ανέβει η τιμή. Το οποίο δεν είναι πρόβλημα αναφορικά με το επίδομα, διότι αρκεί που θα έχεις κάνει αγορά μετά την έναρξη διάθεσης (15/10/22 κι εντεύθεν), κι ας κάνεις την αίτηση Νοέμβρη, κι ας πάρεις το επίδομα Δεκέμβρη. Το κακό σ' αυτό το σενάριο βέβαια είναι ότι δεν ξέρεις από τώρα το ύψος του επιδόματος που θα δοθεί (διότι κάτι λέγανε για αύξηση φέτος, αν και δεν το πολυβλέπω - μάλλον απλά θα,,,διευρύνουν τα κριτήρια), ώστε να αγοράσεις "το ελάχιστο δυνατό πετρέλαιο", για να δικαιωθείς "το μάξιμου επίδομα". Αν βέβαια αυτά είναι λεπτομέρειες για 'σένα και ούτως ή άλλως θα έπαιρνες "αρκετό πετρέλαιο", τότε το παίρνεις και σίγουρα θα λάβεις όταν έρθει η ώρα και το μαξ επίδομα. Τέλος υπάρχει και το ζήτημα των κριτηρίων, δλδ η περίπτωση να μην το,,,δικαιωθείς καν (και σε αυτό θα παίξουν αρκετά οι αντιεκιμενικές αξίες, αν μιλάμε για δικό σου σπίτι, οι οποίες ως γνωστόν ανεβήκαν φέτος) - αλλά αυτό νομίζω ότι αν ρωτήσεις τον λογιστή σου (αν έχεις) θα στο πει με μια σχετική ασφάλεια...

Τεσπα, σε γενικές πάντως, έτσι πάει : πρώτα κάνεις την αίτηση (όταν ανοίγει η πλατφόρμα - πέρσι νομίζω ήταν μέσα Νοέμβρη, για φέτος λένε κατά το τέλος), βλέπεις τί ποσό δικαιώνεσαι, αγοράζεις, και περιμένεις κατά το τέλος της χρονιάς τα λεφτά του επιδόματος. Με την διαφορά όπως είπαμε ότι φέτος, αν καθυστερήσεις τόσο για την αγορά, διακινδυνεύεις να πληρώσεις μεγαλύτερη τιμή. Που σημαίνει ρώτα λογιστή αν γενικά είσαι εντός κριτηρίων (μπορείς και να τα γκουγκλάρεις βέβαια, αλλα΄για "σιγουριά", ρωτάς...), τα οποία είναι εισοδηματικά, περιουσιακά (ακίνητα), και σύνθεσης νοικοκυριού. Και ανάλογα υπολογίζεται και το επίδομα (πχ άτεκνος μαγκούφης εντός δήμου Αθήνας, 150€ - εκτός κι αν κα΄νεις μετάβαση από φυσικό αέριο, οπότε θα είναι το διπλό). Κυρίως παίζει ρόλο η περιοχή της χώρας, και ο "συντελεστής βαθμοημερών": νότια Αττική κάτω από 0,40, βόρεια πάνω από 0,50-0,60, και βόρεια Ελλάδα πάνω από 1 κτλκτλ. Υπάρχει ΦΕΚ που τους αναφέρει όλους και σε γενικές γραμμές με λίγους υπολογισμούς βρίσκεις και το επίδομα που θα πα΄ρεις πριν καν ανοίξει η πλατφόρμα, για να κανονονίσεις τί θ' αγοράσεις.

Αυτό με τα παραστατικά είναι για περίπτωση πολυκατοικίας (ή κι επειχείρισης απ' ό,τι κατάλαβα). Για τα οποία δεν έχω ιδέα πώς πάει - όπως σου είπα πριν, αν είσαι σε μονοκατοικία (δική σου ή νοίκι) δεν σε αφορούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

Το κακό σ' αυτό το σενάριο βέβαια είναι ότι δεν ξέρεις από τώρα το ύψος του επιδόματος που θα δοθεί (διότι κάτι λέγανε για αύξηση φέτος, αν και δεν το πολυβλέπω

μια χαρα ξερεις. Ο συντελεστης σου x 350 αν αγορασες και περσυ ΠΘ, x2 το προηγουμενο ποσο αν δεν αγορασες ΠΘ περσυ ειτε εκανες ειτε δεν εκανες περσυ αιτηση για επιδομα θερμανσης. Η υποσημιωση εδω ειναι οτι με βαση τη περσινη φορολογικη πρεπει να πιανεις τα περσινα κριτηρια (αν δηλαδη παρεις πρωτη φορα φετος επιδομα θερμανσης με τα διευρημενα κριτηρια δε θα ειναι διπλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως χαζη ερωτηση, εγω εβαλα περυσι, αν ομως βαλει φετος ο απο κατω που δεν εχει σαν τροπο θερμανσης ετσι και αλλιως το πετρελαιο θα παρει το διπλο ;  συγγενεις ειμαστε, το βαζει αυτος το πληρωνω εγω και παιρνω μεγαλυτερο επιδομα

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeG είπε

ισως χαζη ερωτηση, εγω εβαλα περυσι, αν ομως βαλει φετος ο απο κατω που δεν εχει σαν τροπο θερμανσης ετσι και αλλιως το πετρελαιο θα παρει το διπλο ;  συγγενεις ειμαστε, το βαζει αυτος το πληρωνω εγω και παιρνω μεγαλυτερο επιδομα

θεωρητικα ναι, αλλα πρεπει να κανει αιτηση ο απο κατω, να γινει παραγγελια στο ονομα και στο ρολοι δεη του απο κατω, και φυσικα τα λεφτα θα πανε στο λογαριασμο του απο κατω

και προφανως ο απο κατω δε θα δικαιουται επιδομα θερμανσης για ΦΑ, πελλετ, γουατεβερ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

μια χαρα ξερεις

...γιατί, ανακοινώθηκαν επίσημα; Μέχρι τις προάλλες που είχα ακούσει, για "θα" λέγανε πάντως...

1 ώρα πριν, washcloud είπε

"το μάξιμου επίδομα"

...ενδιαφέρον typo...(αν είχα κάνει λάθος ΚΑΙ στον τόνο, θα ήταν τέλειο...:ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εκει που λεει ¨τα παραστατικα μου¨ περνας αποδειξεις για καυσιμα εκτος πετρελαιου οπως υγραεριο σε μπουκαλες πχ κι οταν λεμε αποδειξεις ναι αυτες τις απλες απο ταμειακη μηχανη εχει ολα τα στοιχεια που χρειαζεται να περασεις στην εφαρμογη..Εννοειται πως ο εμπορος  κοβει ( επειδη νομιζω ρωτησε ενας πιο πριν) στην αποδειξη το σχετικο καυσιμο αναγραφει πχ ¨φιαλες υγραεριου" ..Περιμενουμε να βγει το σχετικο ΦΕΚ που θα λεει απο ποια ημερομηνια κ μετα κοβουμε αποδειξεις νομιζω περισυ ηταν για υγραεριο απο 15/12 μεχρι 31/03.

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ποια εισοδήματα μετράνε για τα 24000 που είναι το όριο για ζευγάρι; Όλα;

Μετρανε επιδόματα ανεργίας, μερίσματα, ενοίκια και υπερκέρδη από χρηματιστήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2022 στις 9:19 ΜΜ, Nauths είπε

Παιδιά ποια εισοδήματα μετράνε για τα 24000 που είναι το όριο για ζευγάρι; Όλα;

Μετρανε επιδόματα ανεργίας, μερίσματα, ενοίκια και υπερκέρδη από χρηματιστήριο;

Το ακαθάριστο της φορολογικής δήλωσης (ή το άθροισμα τους αν υποβάλλει ξεχωριστά το ζευγάρι).

2 ώρες πριν, GeG είπε

Μπορούν να παρουν το επιδομα δυο διαμερίσματα του ίδιου κτιρίου ; πρεπει κάπως να φαίνεται ότι η θέρμανση ειναι ατομική;

Αυτό είναι και μένα απορία μου:

διαμερισματα με αυτόνομη κάνει ο διαχειριστής μόνο αίτηση ή μπορεί να κάνει ανεξάρτητα ο κάθε χρήστης; Στη 2η περίπτωση υποθέτω ότι το παραστατικό αγοράς πρέπει να κόβεται στον ΑΦΜ του σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...