Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Titos301 είπε

Θα ήθελα τη βοήθεια σας να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Ενοικιάζω διαμέρισμα στον 1ο όροφο κατοικίας, υπάρχει άλλο ένα διαμέρισμα που νοικιάζεται στον 1ο όροφο. Στο ισόγειο μένει η σπιτονοικοκυρά. Μέχρι τώρα βάζαμε πετρέλαιο και κάθε φορά πληρώναμε δια 3 το ποσό. (υπήρχε μια σύμπτωση κάθε φορά που βάζαμε να μας ζητάει η σπιτονοικοκυρά το λογαριασμό ρεύματος) Εμείς επειδή δεν πιστεύαμε ότι είμαστε δικαιούχοι του επιδ. θέρμανσης δεν είχαμε ασχοληθεί μέχρι τώρα(ναι λάθος μας). Φέτος με τη διεύρυνση των κριτηρίων πιστεύουμε ότι θα είμαστε σίγουρα μέσα στους δικαιούχους.

Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να κάνω ξεχωριστή αίτηση για επίδομα θέρμανσης ασχέτως τι κάνει, νομίζω ότι κάνει δικής της η σπινοκοικοκυρά; Κοινόχρηστα κτλ με τη μορφή που είναι σε πολυκατοικίες δεν υπάρχουν. 

Μη βιαστεις να την πιασεις απο τα μουτρα.

Απο οσο ξερω, αιτηση για επιδομα θερμανσης για πετρελαιο μπορει να κανει ΜΟΝΟ αυτος στου οποιου το ονομα ειναι η παροχη δεη για την οποια εγινε παραγγελια πετρελαιου. Δηλαδη, σε μια μονοκατοικια πχ, παιρνεις τηλεφωνο να παραγγειλεις πετρελαιο,σου ζητανε τον αριθμο παροχης ΔΕΗ για να κοπει το παραστατικο στον Ηφαιστο (στο συστημα δηλαδη που μετραει παραδοσεις πετρελαιου θερμανσης). Και αφου εχει κοπει το παραστατικο στο δικο σου ρολοι ΔΕΗ τοτε σου δινουν το επιδομα θερμανσης που σου αναλογει. Δε μπορω εγω να κανω αιτηση επιδοματος για το δικο σου ρολοι.

Στην περιπτωση σας, αυτο που θεωρω οτι κανει η σπιτονοικυρα σου ειναι πχ παραγγελνει 900 λιτρα πετρελαιο σε τρεις παραγγελιες των 300 λιτρων, μια στο δικο της ρολοι ΔΕΗ, μια στο δικο σου και μια στου τριτου ενοικου. Βεβαια και οι τρεις παραγγελιες καταληγουν στην ιδια δεξαμενη, και προφανως ειναι "αδικο" να μην υπαρχει μηχανισμος που να μετραει τι καταναλωνει ο καθενας σας, για να εχει και την αναλογη συμμετοχη στη δαπανη, αλλα αυτος ο τροπος (3 παραγγελιες) επιτρεπει και στους 3 να κανετε αιτηση για επιδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Μη βιαστεις να την πιασεις απο τα μουτρα.

Απο οσο ξερω, αιτηση για επιδομα θερμανσης για πετρελαιο μπορει να κανει ΜΟΝΟ αυτος στου οποιου το ονομα ειναι η παροχη δεη για την οποια εγινε παραγγελια πετρελαιου. Δηλαδη, σε μια μονοκατοικια πχ, παιρνεις τηλεφωνο να παραγγειλεις πετρελαιο,σου ζητανε τον αριθμο παροχης ΔΕΗ για να κοπει το παραστατικο στον Ηφαιστο (στο συστημα δηλαδη που μετραει παραδοσεις πετρελαιου θερμανσης). Και αφου εχει κοπει το παραστατικο στο δικο σου ρολοι ΔΕΗ τοτε σου δινουν το επιδομα θερμανσης που σου αναλογει. Δε μπορω εγω να κανω αιτηση επιδοματος για το δικο σου ρολοι.

Στην περιπτωση σας, αυτο που θεωρω οτι κανει η σπιτονοικυρα σου ειναι πχ παραγγελνει 900 λιτρα πετρελαιο σε τρεις παραγγελιες των 300 λιτρων, μια στο δικο της ρολοι ΔΕΗ, μια στο δικο σου και μια στου τριτου ενοικου. Βεβαια και οι τρεις παραγγελιες καταληγουν στην ιδια δεξαμενη, και προφανως ειναι "αδικο" να μην υπαρχει μηχανισμος που να μετραει τι καταναλωνει ο καθενας σας, για να εχει και την αναλογη συμμετοχη στη δαπανη, αλλα αυτος ο τροπος (3 παραγγελιες) επιτρεπει και στους 3 να κανετε αιτηση για επιδομα.

Μπορω λοιπον εγω να κανω αιτηση με το αφμ και τον αριθμο παροχης της δεη που πληρωνω για το σπιτι μου;

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...αν δεν σου πει κάποιος εδώ "λύση", πρέπει να μιλήσεις με τον λογιστή σου. Λογικά (...με το δικό μου μυαλό έστω, που μέχρι τόσο φτάνει) το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να παραγγείλετε ξεχωριστά, την ΙΔΙΑ ποσότητα (η οποία να είναι το λιγότερο η ελάχιστη που προβλέπεται για το επίδομα που δικαιούται ο καθένας, πες δηλαδή πως φέτος θα πάρεις ένα 300άρι, ε θα πρέπει να παραγγείλεις 600€ πετρέλαιο (δηλαδή κάπου 350 με 400 λίτρα, εκεί που είναι να πάνε οι τιμές). Και το ένα θέμα φυσικά είναι αν όντως θα κάψεις τόσο (λογικά βέβαια θα κάψεις και περισσότερο, αλλά λέμε).

Το άλλο θέμα είναι κάτι που ήδη θα έπρεπε να σε απασχολεί : πώς "εξασφαλίζεις" ότι κάποιο από τα 3 διαμερίσματα δεν καίει περισσότερο και δεν το....πληρώνεις εσύ στην ουσία....; Δηλαδή όσον αφορά τις επιδοτήσεις, ο καθένας θα πάρει τις δικές του κι όλα καλά (...εκτός κι αν βγαίνει πρόβλημα με τις ίδιες διευθύνσεις και τα διαφορετικά ΑΦΜ, αλλά αυτό θα στο ξεκαθαρίσει ο λογιστής λογικά) από αυτής της άποψης. Το θέμα είναι στο πόσο θα κάψει ο καθένας όμως, εκτός κι αν ήδη υπάρχει τρόπος (μετρητές σε κάθε διαμέρισμα πχ) και το έχετε λυμένο αυτό...

Ναι αυτο που ξεχασα να αναφερω, συγνωμη, ειναι οτι η θερμανση ειναι ενιαια δηλαδη ο καυστηρας οταν ανοιγει ζεσταινει και τα 3 σπιτια ταυτοχρονα και οταν κλεινει κλεινει σε ολα

2 λεπτά πριν, Titos301 είπε

Μπορω λοιπον εγω να κανω αιτηση με το αφμ και τον αριθμο παροχης της δεη που πληρωνω για το σπιτι μου;

Ναι αυτο που ξεχασα να αναφερω, συγνωμη, ειναι οτι η θερμανση ειναι ενιαια δηλαδη ο καυστηρας οταν ανοιγει ζεσταινει και τα 3 σπιτια ταυτοχρονα και οταν κλεινει κλεινει σε ολα

Αρα απο τη στιγμη που θα το καψουμε και εγω αυτο πιστευω μας συμφερει και μπορουμε ετσι οπως ειναι η κατασταση να μπουμε και εμεις στο επιδομα γιατι θα γλυτωσουμε καποια χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Titos301 είπε

Μπορω λοιπον εγω να κανω αιτηση με το αφμ και τον αριθμο παροχης της δεη που πληρωνω για το σπιτι μου;

Ναι αυτο που ξεχασα να αναφερω, συγνωμη, ειναι οτι η θερμανση ειναι ενιαια δηλαδη ο καυστηρας οταν ανοιγει ζεσταινει και τα 3 σπιτια ταυτοχρονα και οταν κλεινει κλεινει σε ολα

Ναι φυσικα μπορεις να κανεις αιτηση. Για να εισπραξεις το επιδομα ομως πρεπει τα λιτρα πετρελαιου θερμανσης που σου αναλογουν να εχουν παραγγελθει στη δικη σου παροχη δεη. Και οπως σου εξηγησα, αυτο νομιζω οτι κανει η σπιτονοικυρα σας, αλλα οταν ερθει η ωρα να παραγγειλετε πετρελαιο επιβεβαιωσε το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fredd0 είπε

Στην περιπτωση σας, αυτο που θεωρω οτι κανει η σπιτονοικυρα σου ειναι πχ παραγγελνει 900 λιτρα πετρελαιο σε τρεις παραγγελιες των 300 λιτρων, μια στο δικο της ρολοι ΔΕΗ, μια στο δικο σου και μια στου τριτου ενοικου

...κι ένα καλό ερώτημα εδώ είναι εάν κάθε διαμέρισμα έχει το δικό του ρολόι ή είναι ένα για όλα...

...βέβαια αυτό

3 ώρες πριν, Titos301 είπε

Μπορω λοιπον εγω να κανω αιτηση με το αφμ και τον αριθμο παροχης της δεη που πληρωνω για το σπιτι μου;

...μάλλον σημαίνει πως κάθε διαμέρισμα έχει πράγματι την δική του παροχή...

Τεσπα σε αυτή την περίπτωση, Τίτο, ΛΟΓΙΚΑ "όλα είναι εντάξει", αρκεί να σπάσετε την παραγγελία πετρελαίου (σε περίπτωση που την κάνει η σπιτονοικοκυρά όλη μια κι έξω και όχι "3 διαφορετικές"), δίνοντας ο καθένας το δικό του αριθμό παροχής, αφού ο καυστήρας καίει για όλα τα διαμερίσματα και δεν υπάρχει θέμα γκρίνιας ποιος έκαψε πόσο).

Εκτός πια κι αν η σπιτονοικοκυρά έπαιρνε μεγαλύτερη επιδότηση (και την κράταγε φυσικά όλη για πάρτη της...) με βάση την σύνθεση νοικοκυριού που δηλώνει, βασιζόμενη στο ύψος της μαζικής παραγγελίας πετρελαίου (δηλαδή αν δικαιούταν πχ 600€ επιδότηση, πράγμα που σήμαινε ότι θα έπρεπε να δώσει ΚΑΙ παραστατικά τουλάχιστον 1.200€, τώρα πλέον αν χωθείς κι εσύ στο θέμα επιδότηση, θα πρέπει α) να σπάσει την παραγγελία β) να παραγγείλει λιγότερα λίτρα στην δική της περίπτωση, άρα ΙΣΩΣ και να πάρει λιγότερη επιδότηση, αναλογικά....Εκτός κι αν καίτε συνολικά πολύ πετρέλαιο όλι μαζί, οπότε δεν την επηρρεάζει αν κάνεις εσύ δική σου ξέχωρη παραγγελία.......Πάντως αυτό, μου μυρίζει ένα πιθανό μπλεξιματάκι που ίσως βρεις μπροστά σου, αν της πεις ότι θες να κάνεις αίτηση για επιδότηση, άρα ξεχωριστή παραγγελία κτλκτλ....Αν είναι εντάξει άτομο πάντως, θα δεχτεί χωρίς συζήτηση να σπάσετε την παραγγελία, απλά πρέπει να τα υπολογίσετε για να δείτε ποιος θα πραγγείλει πόσο στο δικό του όνομα ...)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, washcloud είπε

...κι ένα καλό ερώτημα εδώ είναι εάν κάθε διαμέρισμα έχει το δικό του ρολόι ή είναι ένα για όλα...

...βέβαια αυτό

...μάλλον σημαίνει πως κάθε διαμέρισμα έχει πράγματι την δική του παροχή...

Τεσπα σε αυτή την περίπτωση, Τίτο, ΛΟΓΙΚΑ "όλα είναι εντάξει", αρκεί να σπάσετε την παραγγελία πετρελαίου (σε περίπτωση που την κάνει η σπιτονοικοκυρά όλη μια κι έξω και όχι "3 διαφορετικές"), δίνοντας ο καθένας το δικό του αριθμό παροχής, αφού ο καυστήρας καίει για όλα τα διαμερίσματα και δεν υπάρχει θέμα γκρίνιας ποιος έκαψε πόσο).

Εκτός πια κι αν η σπιτονοικοκυρά έπαιρνε μεγαλύτερη επιδότηση (και την κράταγε φυσικά όλη για πάρτη της...) με βάση την σύνθεση νοικοκυριού που δηλώνει, βασιζόμενη στο ύψος της μαζικής παραγγελίας πετρελαίου (δηλαδή αν δικαιούταν πχ 600€ επιδότηση, πράγμα που σήμαινε ότι θα έπρεπε να δώσει ΚΑΙ παραστατικά τουλάχιστον 1.200€, τώρα πλέον αν χωθείς κι εσύ στο θέμα επιδότηση, θα πρέπει α) να σπάσει την παραγγελία β) να παραγγείλει λιγότερα λίτρα στην δική της περίπτωση, άρα ΙΣΩΣ και να πάρει λιγότερη επιδότηση, αναλογικά....Εκτός κι αν καίτε συνολικά πολύ πετρέλαιο όλι μαζί, οπότε δεν την επηρρεάζει αν κάνεις εσύ δική σου ξέχωρη παραγγελία.......Πάντως αυτό, μου μυρίζει ένα πιθανό μπλεξιματάκι που ίσως βρεις μπροστά σου, αν της πεις ότι θες να κάνεις αίτηση για επιδότηση, άρα ξεχωριστή παραγγελία κτλκτλ....Αν είναι εντάξει άτομο πάντως, θα δεχτεί χωρίς συζήτηση να σπάσετε την παραγγελία, απλά πρέπει να τα υπολογίσετε για να δείτε ποιος θα πραγγείλει πόσο στο δικό του όνομα ...)

Φαντάζομαι όταν γίνεται η αίτηση ξέρεις πόσα € επιδότηση δικαιούσαι σωστα δηλαδή βγαίνει απευθείας ο υπολογισμός ή όπως το power pass που δεν ξέραμε μέχρι όταν πήραμε τα χρήματα;

Αν δικαιούσαι πχ 300€ και το πετρέλαιο κοστίζει 1.5€/λίτρο και πες ότι χωράει η δεξαμενή μόνο 100 λίτρα, δεν μπορώ εγώ να κάνω 4 παραγγελίεε των 100 λίτρων και να τις καταθέσω στο σύστημα σε βάθος 3 μηνών πχ; (απ ότι κατάλαβα πρέπει να παραγγείλω συνολικά τα διπλάσια από το επίδομα θέρμανσης που θα πάρω)

Ναι το κάθε διαμέρισμα έχει δικό του ρολόι ΔΕΗ, απλά όταν βάζαμε πετρέλαιο μας έλεγε βάλαμε πχ 300€ δώσε μου 100€

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καμμία σχέση από τη μια με το ΡΡ (εκείνο ήταν,,,απάτη εντελώς για πολλές των περιπτώσεων...), αλλά κατά τ' άλλα το ποσό το βλέπεις ΟΤΑΝ στο πιστώσουν (ναι, σ' αυτό μοιάζουν). Βέβαια μπορείς να το υπολογίσεις, καθώς υπάρχουν πίνακες με ποσοστά επιδότησης ανάλογα τον ΤΚ, αλλά ούτως ή άλλως θα το αυξήσουν όπως είπαν για φέτος, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα το πόσα θα πάρεις (εφ' όσον τα δικαιούσαι).

Και ναι, πρέπει να πάρεις τουλάχιστον "τα διπλά" (σε αξία, όχι σε λίτρα), από ό,τι θα σου επιδοτηθεί.

Όσο για το αν μπορείς να παραγγείλεις τμηματικά, δεν το νομίζω. Άλλωστε δεν καταθέτεις κάτι (εκτός κι αν είναι φάση "διαμερίσματα με κοινόχρηστα σε πολυκατοικία") : απλά παραγγέλνεις στον πετρελαιά, έρχεται σου βάζει/δίνεις απλά ΑΦΜ και παροχή/πληρώνεις και οι διασταυρώσεις για το επίδομα γίνονται αργότερα αυτόματα. Άλλωστε το ίδιο το επίδομα, πέρσι πχ, αν δεν είχες πάρει ακόμη πετρέλαιο, έκανες αίτηση/το δικαιωνόσουν (γύρω στις 10/12 αν θυμάμαι καλά), και μπορούσες να πάρεις πιο μετά το πετρέλαιο (μέχρι τέλος της χρονιάς). Θα μπορούσες πχ να πάρεις πρώτα το επίδομα (αν πληρούσες τα κριτήρια βέβαια), να μην έβαζες τελικά πετρέλαιο καν καθόλου, και σε κάποια φάση θα σε,,,,κυνηγάγανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για επίδομα έχω μία ερώτηση.

Είμαστε 3 διαμερίσματα σε οικογενειακή πολυκατοικία, με 3 παροχές ΔΕΗ, κοινός λέβητας πετρελαίου 500L χωρίς να ξέρουμε πόσο καίει ο καθένας (άσχετο αλλά αυτό διορθώνεται;) με τιμή ζώνης επιδότησης στα 0.5€

Θα γίνει 1 αίτηση για κάθε διαμέρισμα και μέχρι 3 αν υποθέσουμε ότι γεμίζουμε 3 φορές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση και από εμένα, δεδομένου ότι είμαι άσχετος με τα του πετρελαίου. Υπάρχει καυστήρας πετρελαίου στην πολυκατοικία, αλλά έχει να ανάψει πάνω από δεκαετία και δεν προβλέπεται να ξαναλειτουργήσει. Όλο αυτό το διάστημα ζεσταινόμουν με θερμοπομπούς που πλέον είναι εντελώς ασύμφοροι. Φέτος για πρώτη φορά, είπα να δοκιμάσω θέρμανση με σόμπα πετρελαίου με μπουρί. Την έχω ήδη παραγγείλει και θα τοποθετηθεί σύντομα. Γέμισμα, κλασικά με μπιτονάκι 15 λίτρων. Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι επίδομα θέρμανσης με μια τέτοια επιλογή, δεδομένου απ' ότι καταλαβαίνω αυτό αφορά όσους έχουν καυστήρα και μεγάλη δεξαμενή πετρελαίου; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για τέτοιες μικρές αγορές και καταναλώσεις; Να σημειώσω ότι η παροχή του ρεύματος είναι στο όνομα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geofak είπε

Επειδή θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για επίδομα έχω μία ερώτηση.

Είμαστε 3 διαμερίσματα σε οικογενειακή πολυκατοικία, με 3 παροχές ΔΕΗ, κοινός λέβητας πετρελαίου 500L χωρίς να ξέρουμε πόσο καίει ο καθένας (άσχετο αλλά αυτό διορθώνεται;) με τιμή ζώνης επιδότησης στα 0.5€

Θα γίνει 1 αίτηση για κάθε διαμέρισμα και μέχρι 3 αν υποθέσουμε ότι γεμίζουμε 3 φορές;

 

νομιζω και πετρελαιά να ρωτησεις, θα σου πει (και τι πρέπει να κανεις)

αλλιως, λογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται σε περίπτωση που η σύνδεση του ρεύματος είναι σε διαφορετικό άτομο από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου;

Π.χ το σπίτι ανήκει στο άτομο 1, ενώ ο λογαριασμός ρεύματος εκδίδεται στο άτομο 2.

Με το powerpass δεν υπήρξε θέμα, καθώς διασταυρώνανε Ακίνητο+Παροχή ρεύματος και την επιδότηση την λάμβανε ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,ερώτηση....ξέρεις κάνεις για επίδομα θέρμανσης υγραέριο που μπαίνουν οι αποδείξεις μονο, θα πρέπει να αναγράφει όνομα και είδος στην ίδια την απόδειξη?? Το λέω γιατί από κάβα που περνώ τις φιαλες υγραέριου,μου κόβει μια απλή απόδειξη (με αριθμό κανονικά) από ταμειακή με το ποσό,δεν λέει ότι είναι υγραέριο όμως ... Θα πέρασει στο συστημα? η τζάμπα θα μαζεύω???

Thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giannisbb είπε

Καλημέρα,ερώτηση....ξέρεις κάνεις για επίδομα θέρμανσης υγραέριο που μπαίνουν οι αποδείξεις μονο, θα πρέπει να αναγράφει όνομα και είδος στην ίδια την απόδειξη?? Το λέω γιατί από κάβα που περνώ τις φιαλες υγραέριου,μου κόβει μια απλή απόδειξη (με αριθμό κανονικά) από ταμειακή με το ποσό,δεν λέει ότι είναι υγραέριο όμως ... Θα πέρασει στο συστημα? η τζάμπα θα μαζεύω???

Thx

Είσαι σίγουρος ότι επιδοτούνται οι αγορές φιαλών; Τεσπα ρώτα στην κάβα, σίγουρα θα ξέρει. Ή σε οποιοδήποτε κατάστημα ειδών υγραερίου.

Κατά τ' άλλα, αν έχεις μεταφορικό μέσο, δες αν μπορείς να βρεις βενζινάδικο που να γεμίζει φιάλες από την αντλία για αμάξια (με ειδικό αντάπτορα που διαθέτουν όσοι το κάνουν), καθώς από εκεί θα σου βγαίνει μισοτιμής: οι "ετοιματζίδικες" φιάλες που πωλούνται αυτή την εποχή από ~15-16€ στην καλύτερη (μιλάω πάντα για το περιεχόμενο) έως,,,ποιος ξέρει πόσο (μπορεί και μέχρι 25€) και είναι ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΕΣ. Ενώ στο βενζινάδικο που γεμίζει, θα την τιγκάρεις (αν δεν τους πεις τίποτα βάζουν συνήθως γύρω στα 20 λίτρα και σου λένε την ανάλογη τιμή βάσει του πόσο πάει το αέριο εκείνη την μέρα. Πχ ~0,90 είναι τώρα, οπότε ~18€. τέρμα-τέρμα παίρνει κοντά στα 24 λίτρα, αλλά καλύτερα να βάζεις το πολύ 23 για να μην έχει πρόβλημα στο άναμμα. Το κάνω από πέρσι -> βάζω 23 και ξαναλέω: από μαγαζιά όπως κάβες, οι ετοιματζίδικες διαρκούν με ~15 ώρες καύσης/ημέρα "στο 1" μια βδομάδα και με τα ίδια λεφτά από αντλία, 2 βδομάδες. Έχε το υπ' όψη, και είναι ο καλύτερος τρόπος για να σου βγουν οικονομικότερα, από το να περιμένεις "επιδότηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιάλη ετοιματζιδικη εδώ τουλάχιστον δε βρίσκεις κάτω από 25 ευρω...τη 10κιλη...κ νομίζω είναι πιο safe γιατί είναι μιγμα για αυτό το λόγο με σφραγίδες κλπ μάρκας ΕΚΟ... κ όχι καθαρό για κίνηση αυτοκινητου που λογικά είναι διαφορετικές αναλογίες ανάλογα τα κέφια του βενζινα...

Και ναι επιδοτείται το υγραέριο σαν εναλλακτικό μέσω από το πετρέλαιο με την απόδειξη αγοράς ανεβασμένη στο mythermansi.αποτι λένε δεν θέλει τίποτα άλλο από τον αριθμό αποδείξης...αλλά ρωτάω μηπως το έχει κάνει κανείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η προγεμισμενη φιάλη πέρυσι κόστιζε 18-20€. Το 15-16 δεν υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια ενώ φέτος ενδεικτικά έχω ρωτήσει και πάει γύρω στα 25-30€. 
επισης από βενζινάδικο κανονικά απαγορεύεται να γεμίζεις -όπως και το να μεταφερεις προφανώς-  ποσό μάλλον να περνάνε και οι αποδείξεις τους. 

Εννοείται βέβαια ότι και η μεταφορά με μηχανάκια που μου φέρνουν σπίτι είναι καραπαράνομη αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία...
@washcloud Πως προκύπτει ότι οι ετοιματζιδικες είναι μισογεμισμένες; Εγώ τέτοιες παίρνω και βγάζω άνετα 4μηνο+ με μαγείρεμα οικογένεια 4 ατόμων 3-4 φορές την εβδομάδα (χύτρα ταχύτητας συνήθως). 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...