Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Καλησπέρα, πότε περίπου ξεκινούν οι αιτήσεις;

Καλημέρα. 

Τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου εάν θυμάμαι καλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καιρο να ασχοληθω με το 'επιδομα θερμανσης'. Τελευταια φορα πρεπει να ηταν πριν απο καμια δεκαετια... απο τα 'πρωτα' επιδοματα προς το ευρυ κοινο ( και προς μια πιο 'επιδοματικη' κοινωνια...)

Σιγουρα υπαρχουν προϋποθεσεις φανταζομαι, απλα με απλα λογια αν καποιος το παρακολουθει χρονια, ας πει χονδρικα τι αλλαξε.

Ας πουμε, το δικαιουνται ολοι; Τοτε που ειχα ασχοληθει, πηγαινε 'και καλα' με εισοδηματικα κριτηρια, και αν θυμαμαι καλα, αν δεν δικαιουσουν οτι σου εβαλαν (γιατι πχ ειχες παραπανω εισοδηματα), τοτε επρεπε (θεωρητικα) να επιστρεψεις μερος του ποσου πισω στο κρατος....και κατι τετοια....μπορει να θυμαμαι και λαθος πια...

 

Εχει 'αυτοματοποιηθει' καθολου η διαδικασια;

Πχ με μια ηλεκτρονικη αιτηση, οπως ολα τα 'μοντερνα' επιδοματα, μηπως τραβα τα στοιχεια απο αλλου, και σε βγαζει σχετικα γρηγορα, αν και τι δικαιουσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mindreader είπε

 

Πχ με μια ηλεκτρονικη αιτηση, οπως ολα τα 'μοντερνα' επιδοματα, μηπως τραβα τα στοιχεια απο αλλου, και σε βγαζει σχετικα γρηγορα, αν και τι δικαιουσαι;

Ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mindreader είπε

Εχει 'αυτοματοποιηθει' καθολου η διαδικασια;

Εγώ θα κάνω φέτος πρώτη φορά και απ' ό,τι έχω καταλάβει έως τωρα, είναι απλά καθώς αντλεί στοιχεία από TAXIS για το δικαίωμα και τα παραστατικά ενημερώνονται και αυτά αυτόματα εφόσον τα εκδίδεις στο ΑΦΜ αυτού που ανήκει το ακίνητο.

https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home

https://www.ethnos.gr/Economy/article/139443/epidomathermanshspotelhgeihprothesmiaposginetaihaithshoidikaioyxoi

Επεξ/σία από Alkazar21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη βοήθεια σας να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Ενοικιάζω διαμέρισμα στον 1ο όροφο κατοικίας, υπάρχει άλλο ένα διαμέρισμα που νοικιάζεται στον 1ο όροφο. Στο ισόγειο μένει η σπιτονοικοκυρά. Μέχρι τώρα βάζαμε πετρέλαιο και κάθε φορά πληρώναμε δια 3 το ποσό. (υπήρχε μια σύμπτωση κάθε φορά που βάζαμε να μας ζητάει η σπιτονοικοκυρά το λογαριασμό ρεύματος) Εμείς επειδή δεν πιστεύαμε ότι είμαστε δικαιούχοι του επιδ. θέρμανσης δεν είχαμε ασχοληθεί μέχρι τώρα(ναι λάθος μας). Φέτος με τη διεύρυνση των κριτηρίων πιστεύουμε ότι θα είμαστε σίγουρα μέσα στους δικαιούχους.

Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να κάνω ξεχωριστή αίτηση για επίδομα θέρμανσης ασχέτως τι κάνει, νομίζω ότι κάνει δικής της η σπινοκοικοκυρά; Κοινόχρηστα κτλ με τη μορφή που είναι σε πολυκατοικίες δεν υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 hours ago, mindreader said:

Ας πουμε, το δικαιουνται ολοι;

Όχι, έχει κριτήρια, πέρα από τα εισοδηματικά που γράφουν σήμερα τα ενημερωτικά sites, υπάρχουν και περιουσιακά (τουλάχιστον μέχρι πέρσι)

Quote

Κριτήριο ακίνητης περιουσίας. Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας, όπως αυτή προσδιορίζεται για τον υπολογισμό του συμπληρωματικού ΕΝΦΙΑ, η οποία προκύπτει από την πράξη διοικητικού προσδιορισμού ΕΝΦΙΑ του έτους 2021, υπόχρεου, συζύγου ή μέρους συμφώνου συμβίωσης και εξαρτώμενων τέκνων, που αναγράφονται στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φορολογικού έτους 2020, να μην υπερβαίνει το ποσό των 180.000 ευρώ για τους άγαμους, τους υπόχρεους σε κατάσταση χηρείας ή εν διαστάσει και το ποσό των 300.000 ευρώ για τους έγγαμους ή μέρη συμφώνου συμβίωσης και τις μονογονεϊκές οικογένειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

κάτι διάβασα για επιδότηση 0,25€/λίτρο. Δηλαδή τελική τιμή γύρω στα 1,35€. Κάθε πέρυσι και καλύτερα

Εγώ έβαλα πέρσι τέλη Νοεμβρίου στο 1.30, πόσο είχε πιο πριν δηλαδή;

Αν διπλασιάσουν το επίδομα θέρμανσης θα είναι καλύτερα από πέρσι, ανάλογα και τα λίτρα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ έβαλα πέρσι τέλη Νοεμβρίου στο 1.30, πόσο είχε πιο πριν δηλαδή;

Αν διπλασιάσουν το επίδομα θέρμανσης θα είναι καλύτερα από πέρσι, ανάλογα και τα λίτρα βέβαια.

εγώ ήμουν τυχερός γιατί είχα βάλει στο 1,17€, Δε θυμάμαι πότε ακριβώς, αν θες κοιτάω.

Αυτά είναι εκτιμήσεις βέβαια, μπορεί να πέσει, μπορεί να ανέβει, αλλά με τα σημερινά δεδομένα υπολογίζουν τιμή ~1,60€/λίτρο.

το 1,35€ δε το λες και καλό. Δε βάζουμε 10-20 λίτρα να πεις πάει στο διάολο. Και το θέμα είναι ότι δεν είναι μόνο το θέρμανσης, βάλε και το ρεύμα, βάλε και το κίνησης, βάλε και τις γενικές αυξήσεις.....

Ας δούμε το τελικό όμως και σχολιάζουμε τότε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς παίζει ρόλο πόσα λίτρα καίει ο καθένας.

Εγώ που τη βγάζω με ~400 λίτρα να δώσω και 250€ απ' την τσέπη μου (αν διπλασιαστεί το επίδομα και πάρω κανά 300άρι βέβαια); Και τι έγινε, σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευτηκα. Θα επιδοτηθουν 'ατομα', ή θα επιδοτησει απευθειας η κυβερνηση το πετρελαιο, ωστε να πωλειται στην αγορα σε χαμηλοτερη τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μπερδευτηκα. Θα επιδοτηθουν 'ατομα', ή θα επιδοτησει απευθειας η κυβερνηση το πετρελαιο, ωστε να πωλειται στην αγορα σε χαμηλοτερη τιμη;

Είναι πολύ νωρίς.

Δεν έχουν αναλυθεί τα μέτρα.

Θα δοθεί επιπλέον κίνητρο σε όσους δεν άναψαν περισυ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, mindreader said:

Μπερδευτηκα. Θα επιδοτηθουν 'ατομα', ή θα επιδοτησει απευθειας η κυβερνηση το πετρελαιο, ωστε να πωλειται στην αγορα σε χαμηλοτερη τιμη;

Και στην αντλία θα επιδοτηθεί το πετρέλαιο θέρμανσης + επίδομα θέρμανσης για όποιους το δικαιούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Titos301 είπε

Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να κάνω ξεχωριστή αίτηση για επίδομα θέρμανσης ασχέτως τι κάνει, νομίζω ότι κάνει δικής της η σπινοκοικοκυρά; Κοινόχρηστα κτλ με τη μορφή που είναι σε πολυκατοικίες δεν υπάρχουν. 

...αν δεν σου πει κάποιος εδώ "λύση", πρέπει να μιλήσεις με τον λογιστή σου. Λογικά (...με το δικό μου μυαλό έστω, που μέχρι τόσο φτάνει) το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να παραγγείλετε ξεχωριστά, την ΙΔΙΑ ποσότητα (η οποία να είναι το λιγότερο η ελάχιστη που προβλέπεται για το επίδομα που δικαιούται ο καθένας, πες δηλαδή πως φέτος θα πάρεις ένα 300άρι, ε θα πρέπει να παραγγείλεις 600€ πετρέλαιο (δηλαδή κάπου 350 με 400 λίτρα, εκεί που είναι να πάνε οι τιμές). Και το ένα θέμα φυσικά είναι αν όντως θα κάψεις τόσο (λογικά βέβαια θα κάψεις και περισσότερο, αλλά λέμε).

Το άλλο θέμα είναι κάτι που ήδη θα έπρεπε να σε απασχολεί : πώς "εξασφαλίζεις" ότι κάποιο από τα 3 διαμερίσματα δεν καίει περισσότερο και δεν το....πληρώνεις εσύ στην ουσία....; Δηλαδή όσον αφορά τις επιδοτήσεις, ο καθένας θα πάρει τις δικές του κι όλα καλά (...εκτός κι αν βγαίνει πρόβλημα με τις ίδιες διευθύνσεις και τα διαφορετικά ΑΦΜ, αλλά αυτό θα στο ξεκαθαρίσει ο λογιστής λογικά) από αυτής της άποψης. Το θέμα είναι στο πόσο θα κάψει ο καθένας όμως, εκτός κι αν ήδη υπάρχει τρόπος (μετρητές σε κάθε διαμέρισμα πχ) και το έχετε λυμένο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...