Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 2 τελευταιοι λογαριασμοι μου Φ.Α που καταχωρηθηκαν αμεσα μολις εκδοθηκαν

ημερομηνια εκδοσης 25/2 650€

ημερομηνια εκδοσης 25/3 150€

Ποσο επιδοτησης σημερα 47,96 🤣

Υπαρχει οριο στην επιδοτηση; μεχρι τωρα ειχα παρει 190+47,96 τα σημερινα = 238€

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα ένα 140άρι. Ο πίνακας αναφέρει 7 λογαριασμούς, στους 4 μου δίνει το 50% περίπου και στους 3 μου δίνει 0 ευρώ.
Άκυρο. 140 ευρώ είναι το μέγιστο ποσό που δικαούμαι, δεν κάνει κρύο στα Νότια.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2022 στις 11:32 ΜΜ, steliosmavros είπε

Ρε παίδες σε αυτό το αναθεματισμένο "Αριθμός παραστατικού εξόφλησης κοινοχρήστων" τι στα κομμάτια γράφουν? Στα κοινόχρηστα πάνω δεν αναγράφει τπτ. Παίρνω την εταιρεία κοινοχρήστων κ μου λένε δεν έχουν ιδέα...Είναι δυνατόν? Έχω φυσικό αέριο..

Να 'στε καλά όλοι όσοι βοηθάτε..

Φίλε ειμαι ίδια περίπτωση σε πολυκατοικία και δεν υπάρχει αυτός ο αριθμός στις αποδείξεις ούτε σε εμάς .. τι έκανες τελικά πως τα πέρασες ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε...για φυσικό αέριο πλήρωσα 543€ και έλαβα 222,60€. Για Αθήνα. Βέβαια δεν το έκαιγα όπως πέρυσι που το είχα στάνταρ σε μια θερμοκρασία. Τις περισσότερες ώρες της ημέρας το είχα στο 18 ή 19. Ας ελπίσουμε να τελειώσει όλο αυτό να ησυχάσουμε όλοι μας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

370 δήλωσα και πήρα πίσω 185. Οπότε στα ίδια με πέρσι τα έξοδα μου για αεριο.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τιμολόγιο βγαίνει ονομαστικά. Η απλή απόδειξη δεν μπορεί να συσχετιστεί με όνομα (για να διασταυρωθεί αν είσαι δικαιούχος επιδόματος), άρα δεν νομίζω να σε καλύπτει. Δεν τους ρώτησες στο μαγαζί όταν ήταν ν' αγοράσεις; Ρώτα τους επίσης αν υπάρχει περίπτωση να την ακυρώσουν και να σου εκδόσουν τιμολόγιο.

Είσαι όμως σίγουρος ότι δικαιούσαι επίδομα για καυσόξυλα; Δεν επιδοτούνται όλοι όσοι αγοράζουν (έχει να κάνει με περιοχές. Πχ στην Αττική, δεν παίρνουν).

Στις 30/4/2022 στις 12:59 ΜΜ, tounion είπε

Φίλε ειμαι ίδια περίπτωση σε πολυκατοικία και δεν υπάρχει αυτός ο αριθμός στις αποδείξεις ούτε σε εμάς .. τι έκανες τελικά πως τα πέρασες ?? 

...λίγα ποστ παρακάτω από αυτό που παρέθεσες, δόθηκε η λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

Το τιμολόγιο βγαίνει ονομαστικά. Η απλή απόδειξη δεν μπορεί να συσχετιστεί με όνομα (για να διασταυρωθεί αν είσαι δικαιούχος επιδόματος), άρα δεν νομίζω να σε καλύπτει. Δεν τους ρώτησες στο μαγαζί όταν ήταν ν' αγοράσεις; Ρώτα τους επίσης αν υπάρχει περίπτωση να την ακυρώσουν και να σου εκδόσουν τιμολόγιο.

Είσαι όμως σίγουρος ότι δικαιούσαι επίδομα για καυσόξυλα; Δεν επιδοτούνται όλοι όσοι αγοράζουν (έχει να κάνει με περιοχές. Πχ στην Αττική, δεν παίρνουν).

 

Ναι είμαι σε περιοχή που δικαιούμαι. Αλλά τώρα έχει περάσει η προθεσμία για τα παραστατικά θα μπορεί να γίνει και τώρα αν μου δώσουν τιμολόγια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Στις 29/4/2022 στις 7:24 ΜΜ, nikos121 είπε

 

Υπαρχει οριο στην επιδοτηση; μεχρι τωρα ειχα παρει 190+47,96 τα σημερινα = 238€

Ναι, το ίδιο ακριβώς ποσό πήρε και ο παππούς μου για πετρέλαιο. 100 + 16 τον Δεκέμβρη και 116 τέλη Απριλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ ένα ευχαριστώ ευτράπελο. Πήρα περισυ συνολικό επίδομα για φυσικό αέριο 180 ευρώ. Φέτος με το που έκανα την αίτηση πήρα αλλά 180, αλλά φτάσαμε Μάιο και εγώ έχω κάψει 163. Παίζει λέτε να μου ζητήσουν λεφτά πίσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Donmitsos10 είπε

Να πω κι εγώ ένα ευχαριστώ ευτράπελο. Πήρα περισυ συνολικό επίδομα για φυσικό αέριο 180 ευρώ. Φέτος με το που έκανα την αίτηση πήρα αλλά 180, αλλά φτάσαμε Μάιο και εγώ έχω κάψει 163. Παίζει λέτε να μου ζητήσουν λεφτά πίσω; 

Για τιμολόγια 163, δικαιούσαι επίδομα 81.5. Πρέπει να δώσεις πίσω 98.50... (με επιφυλάξη, αλλά νομίζω έτσι είναι).

Εμένα με έσωσε φέτος η εγγύηση 100 ευρώ (άλλαξα πάροχο) που προσμετράται κανονικά στις δαπάνες.  😛 Επίσης το λογαριασμό Φεβρουαρίου που ήταν πιστωτικός (χαμηλή σταθερή τιμή μείον επιδοτήσεις) δεν τον πέρασα καθόλου στις δαπάνες.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για τιμολόγια 163, δικαιούσαι επίδομα 81.5. Πρέπει να δώσεις πίσω 98.50... (με επιφυλάξη, αλλά νομίζω έτσι είναι).

Εμένα με έσωσε φέτος η εγγύηση 100 ευρώ (άλλαξα πάροχο) που προσμετράται κανονικά στις δαπάνες.  😛 Επίσης το λογαριασμό Φεβρουαρίου που ήταν πιστωτικός (χαμηλή σταθερή τιμή μείον επιδοτήσεις) δεν τον πέρασα καθόλου στις δαπάνες.

Αν μου τα ζητήσουν θα τα δώσω. Ποιος ξέρει μπορεί να περάσει κι έτσι. Απλά μου κάνει εντύπωση επειδή μου έδωσαν όσα και περισυ με το που ξανά έκανα την αίτηση, δεν γράφει δίπλα στα παραστατικά οποιαδήποτε πληροφορία σε σχέση με αξιολόγηση ποσού εκταμίευση κλπ. Δηλαδή δεν γράφουν καν τι δικαιούμαι για φέτος, το ποσό που εισέπραξα ακόμα και την διαφορά. Απολύτως τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donmitsos10 είπε

Αν μου τα ζητήσουν θα τα δώσω. Ποιος ξέρει μπορεί να περάσει κι έτσι. Απλά μου κάνει εντύπωση επειδή μου έδωσαν όσα και περισυ με το που ξανά έκανα την αίτηση, δεν γράφει δίπλα στα παραστατικά οποιαδήποτε πληροφορία σε σχέση με αξιολόγηση ποσού εκταμίευση κλπ. Δηλαδή δεν γράφουν καν τι δικαιούμαι για φέτος, το ποσό που εισέπραξα ακόμα και την διαφορά. Απολύτως τίποτα 

Σε όσους πήρανε λεφτά πέρυσι, τα έδωσαν φέτος προκαταβολικά. Συν ένα επιπλέον ποσό αργότερα.

Ο κανόνας πάντως παραμένει ότι για να πάρεις Χ επίδομα πρέπει να προσκομίσεις διπλάσια αξία τιμολογίων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...