Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καταχωρήσει από 4/2 μια πληρωμή και μετά στις 3/3.

Δεν μου βγάζει τίποτα στις διασταυρωμένες αγορές. Στα στοιχεία παραστατικών επίσης τίποτα:

Αρ. Παραστ. Εξόφλ. Κοινοχρ.
 : δεν έχει οριστεί
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekechagi είπε

Αφού ανέβηκαν τα παραστατικά, κάνατε οριστική καταχώρηση;

Ναι και μετά για να βάλεις καινούργια παραστατικά κάνεις τροποποιητική.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Αν μου έρθει τελικός λογαριασμός λόγω αλλαγής παρόχου αυτός επιδοτείται κανονικά, σωστά;

Ναι γιατί να μην επιδοτείται,αρκεί να μην έχεις συμπληρώσει το όριο σου όσο δικαιούσε για φέτος θα το πάρεις εφόσον είσαι μέσα στις ημερομηνίες που πρέπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tollisth είπε

Ναι γιατί να μην επιδοτείται,αρκεί να μην έχεις συμπληρώσει το όριο σου όσο δικαιούσε για φέτος θα το πάρεις εφόσον είσαι μέσα στις ημερομηνίες που πρέπει 

Ωραία ναι. Επειδή ο τελικός θα έρθει φουσκωμένως είναι καλή ευκαιρία για να πάρω ένα καλό πόσο στην επόμενη δόση και όχι να περιμένω μέχρι τον Ιούνιο. Βέβαια θα έχει και την εγγύηση μέσα που δεν ξέρω αν το ελέγξουν και θα την αφαιρέσουν από την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ειχα κάνει αλλαγή παρόχου και αλλαγή στο όνομα μου (απο της μητέρας μου) τον Νοέμβριο. Μπορώ να βάλω τον λογαριασμό  αερίου του Νοεμβρίου που ήταν στο όνομα της στο δικό μου mythermansi η δεν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία καταχώρησης οριστικοποιημένων παραστατικών στις 9/3.

Είναι 2 λογαριασμοί αερίου που εκδόθηκαν στις 1/2 και 9/3. Παρόλα αυτά δεν φαίνεται τίποτα στις διασταυρωμένες αγορές.

Περιμένω και άλλο ή το ψάχνω αλλίως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, asdafas είπε

Ημερομηνία καταχώρησης οριστικοποιημένων παραστατικών στις 9/3.

Είναι 2 λογαριασμοί αερίου που εκδόθηκαν στις 1/2 και 9/3. Παρόλα αυτά δεν φαίνεται τίποτα στις διασταυρωμένες αγορές.

Περιμένω και άλλο ή το ψάχνω αλλίως;

Περιμένεις, λογικά θα φανούν μετα τις 15 Απριλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.

Μπήκα σήμερα στο mythermansi για να υποβάλλω άλλο ένα παραστατικό για φυσικό αέριο και μου βγάζει το μήνυμα 'δεν έχετε δικαίωμα υποβολής παραστατικών ή δεν έχετε υποβάλει αίτηση'....

Τι στο καλό; Απορρίφθηκα; Μπορώ να μάθω για ποιο λόγο και αν μπορώ να κάνω ένσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον συμπληρωθεί το ποσό της επιδότησης με λογαριασμούς πριν τις 31/03 (π.χ. σε εμένα ήρθε χθες ένας που ήταν μέχρι 16/02 και συμπληρώθηκε το ποσό) έχει νόημα να υποβάλλουμε και τους επόμενους λογαριασμούς στην πλατφόρμα;

Παίζει ρόλο μήπως στο συνολικό ποσό των λογαριασμών για την προκαταβολή που μπαίνει την επόμενη χρονιά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2022 στις 11:12 ΠΜ, nermain είπε

Μαγκες εμενα μου βγαζει οτι εκκαθαριστηκε 22/12 αλλα οτι υπαρχει προβλημα ΙΒΑΝ. Δεν βγαζω ακρη ΠΡΟΒΛΗΜΑ IBAN: ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. ή ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS

To IBAN πρέπει να είναι εκείνου που κάνει τη φορολογική.

Στις 14/3/2022 στις 12:02 ΜΜ, Gkats16819 είπε

Καλησπερα.Πως μπορω να δω τις διασταυρωμενες αγορες απο αιτηση για επιδομα

θερμανσης;Στα παραστατικα μου δεν εχει αυτη την επιλογη.Εχω καταχωρισει 2 τιμολογια αεριου και δεν εχω παρει κατι μεχρι τωρα ενω η αιτηση μου εγινε δεκτη.Καποιος να βοηθησει ρε παιδες

Στο myΘέρμανση θα δεις κάτω από τις Υποβληθείσες Αιτήσεις,με γαλάζια γράμματα λέει Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2021 - 2022 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας κάποιες ερωτησεις να κάνω γιατί πρώτη φορά ασχολούμαι με επίδομα και μου φαίνονται όλα κάπως περίεργα...έχω κάνει την αίτηση και έχει εγκριθεί από τον Νοέμβριο ακόμα αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα παραστατικά

1)Είμαι ένοικος σε πολυκατοικία με φυσικό αέριο κεντρικός λέβητας όμως ξεχωριστό ρολόι μέτρησης για το κάθε διαμέρισμα (στην ουσία όσο καίει ο καθένας πληρώνει). Κάθε μήνα μου έρχονται κοινόχρηστα από εταιρεία που έχει αναλάβει την πολυκατοικία και μέσα στα κοινόχρηστα εκτός της θέρμανσης που μου αναλογεί πληρώνω και το ρεύμα της πολυκατοικίας τον βόθρο τον καθαρισμό και τα λοιπά (πάντα στον βαθμό που μου αναλογούν όλα)..

Για να δηλώσω στα παραστατικά μου στην ααδε χρειάζεται να μιλήσω με την εταιρεία θέρμανσης (προτεργια) να μου στείλει τους λογαριασμούς μου κάθε μήνα ή με την εταιρεία που έχει αναλάβει τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας? Γιατί φαντάζομαι πως μόνο ο,τι έχω κάψει-πληρωσει από θέρμανση δηλώνω...

2)στους λογαριασμούς που θα μου στείλει είτε η προτεργια είτε η εταιρεία που διαχειρίζεται τα κοινόχρηστα θα φαίνονται όλα αυτά που χρειάζεται να δηλώσω στην πλατφόρμα της ααδε?? Αριθμός παραστατικου, ΑΦΜ εκδότη κτλ?

3) όταν κλικαρω στην φόρμουλα της ααδε τα παραστατικά μου την επιλογή "καταβάλλω δαπάνη θέρμανσης μέσω κοινοχρήστων" μου ζητάει επιπλέον πράγματα που επίσης δεν ξέρω πως θα τα βρω..π.χ. τον "αριθμό παραστατικου εξόφλησης κοινοχρήστων" το βρίσκω από το χαρτάκι που μου δίνει ο διαχειριστής όταν πληρώνω τα κοινόχρηστα??? Κ το "ποσό που αναλογεί στον δικαιούχο" που το βρίσκω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αριθμος παραστατικου για ΔΕΗ ειναι το Α/Α Λογαριασμου κατω απο την ημερομηνια εκδοσης πανω αριστερα. 

Επεξ/σία από nermain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...