Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπερα παιδια!

Γιατι γραφει σε μενα και σε αυτη την πληρωμη δεν εκκαθαριστηκε?

Εχω παρει μονο την προκαταβολη αρχες δεκεμβριου...

Τι γινεται?

Βαζω φωτο και απο τα παραστατικα.

epid.png

epid2.png

Και σε μένα το ίδιο. Μόνο τα 130 πήρα προκαταβολή. Επίσης στην πρώτη εικόνα εμένα έχει μόνο τον πρώτο λογαριασμό σε "δεν εκκαθαριστηκε ", τον δεύτερο που έβαλα δεν τον δείχνει καθολου

Στις 5/2/2022 στις 10:30 ΜΜ, Tony316 είπε

Καλησπέρα,

Σήμερα ανακάλυψα ότι πρέπει να κάνω οριστική υποβολή για τα παραστατικά του φυσικού αερίου και έπειτα να κάνω τροποποιητικές για τους επόμενους λογαριασμούς.

Επομένως μπορώ κάθε μήνα με το που εκδίδεται ο λογαριασμός να κάνω τροποιητική και να τον προσθέτω; (Άρα να κάνω σύνολο άλλες 3 τροποποιητικές για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο όταν εκδοθούν οι αντίστοιχοι λογαριασμοί);

 

Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος πότε αναμένεται να μπει κάποιο ποσό για τους προηγούμενους 3 μήνες για τους οποίους υπέβαλλα τα παραστατικά (Οκτώβριο-Δεκέμβριο);

Ευχαριστώ.

Έτσι τα κάνω κ γω, για αέριο παρολαυτα πήρα μόνο την προκαταβολή του Δεκεμβρίου

Στις 18/2/2022 στις 11:52 ΠΜ, gr8effect είπε

Ερώτηση: Ανεβάζω παραστατικά φυσικού αερίου στο myθέρμανση. Ως τώρα κάνω προσωρινή αποθήκευση. Πότε κάνω υποβολή; Όταν ανέβει και το τελευταίο; Ποιός είναι ο τελευταίος μήνας που μπορώ να ανεβάζω; Ευχαριστώ!

Εγώ τα κάνω τροποποιητικές τα υπόλοιπα. 

Στις 21/2/2022 στις 2:33 ΜΜ, tollisth είπε

Επίσης και σε εμένα οι τελευταίες  τροποποιητικές που εκανα

Εμένα δεν μου έβγαλε τίποτα, γιατί; 

Στις 21/2/2022 στις 2:57 ΜΜ, Tony316 είπε

Καλησπέρα. Και σε εμένα εμφανίστηκαν σήμερα 3 καταχωρίσεις (Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου) που έκανα με την 1η οριστική. Η επιδότηση είναι ακριβώς η μισή από το σύνολο των λογαριασμών.

Αναμένουμε στις 28/02 να γίνει η κατάθεση του ποσού;

Μπήκαν χρήματα φίλε μου; 

Επεξ/σία από mihawk88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

Και σε μένα το ίδιο. Μόνο τα 130 πήρα προκαταβολή. Επίσης στην πρώτη εικόνα εμένα έχει μόνο τον πρώτο λογαριασμό σε "δεν εκκαθαριστηκε ", τον δεύτερο που έβαλα δεν τον δείχνει καθολου

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? 

Εγώ έστειλα μνμ στην ααδε και περιμένω απάντηση. 

Μας έχουν σκάσει μιλάμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτές έγινε κατάθεση για 2 τιμολόγια 04/12 και 14/01. Προς πληρωμή από τις 23/02 λέει στις διασταυρωμένες αγορές. 

Μέχρι πότε μετράνε τιμολόγια για το φετινό επίδομα ; Μέχρι και Μάριο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mihawk88 είπε

Μπήκαν χρήματα φίλε μου; 

Καλησπέρα ναι μπήκαν ακριβώς αυτά που έγραφε. Το ανέφερα και εχθές.

Βέβαια στη σελίδα mythermansi δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη στην καρτέλα με τις προκαταβολές. Θα θέλει λογικά μερικές ημέρες μέχρι να περαστεί στο σύστημα.

image.png.a6394d01f8e975c90438614b0609b267.png

6 ώρες πριν, mihawk88 είπε

Έτσι τα κάνω κ γω, για αέριο παρολαυτα πήρα μόνο την προκαταβολή του Δεκεμβρίου

Στις 18/2/2022 στις 11:52 ΠΜ, gr8effect είπε

Εν τέλει για την προκαταβολή του Δεκεμβρίου μπορούσα να δηλώσω μόνο έναν λογαριασμό για τον Οκτώβριο γιατί οι επόμενοι εκδόθηκαν μετά τις 15/12, οπότε δεν θα έπαιρνα μεγάλη επιδότηση (ο Οκτώβριος ήταν 14€).

Τώρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός του Ιανουαρίου τον πέρασα με 1η τροποποιητική και θα συνεχίσω έτσι για τους επόμενους μήνες. Εν τω μεταξύ ο λογαριασμός του Ιανουαρίου εκδόθηκε 16/02 μια ημέρα μετά την προθεσμία :P. Δεν πειράζει τα επόμενα τον Απρίλιο. 

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dis83 είπε

Χτές έγινε κατάθεση για 2 τιμολόγια 04/12 και 14/01. Προς πληρωμή από τις 23/02 λέει στις διασταυρωμένες αγορές. 

Μέχρι πότε μετράνε τιμολόγια για το φετινό επίδομα ; Μέχρι και Μάριο

Μέχρι και Wonder Boy μη σου πω...:P

 

Αναφορά σε κείμενο
  • Έως την 29η Απριλίου 2022 για το σύνολο των αγορών που θα τιμολογηθούν έως την 31η Μαρτίου 2022 και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 15η Απριλίου 2022.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnnyman είπε

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? 

Εγώ έστειλα μνμ στην ααδε και περιμένω απάντηση. 

Μας έχουν σκάσει μιλάμε....

Ναι άσε.. Μας έχουν τρελάνει για ψίχουλα. 

Έστειλα κ γω και από βδομάδα θα πάρω τηλ 

1 ώρα πριν, Tony316 είπε

Καλησπέρα ναι μπήκαν ακριβώς αυτά που έγραφε. Το ανέφερα και εχθές.

Βέβαια στη σελίδα mythermansi δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη στην καρτέλα με τις προκαταβολές. Θα θέλει λογικά μερικές ημέρες μέχρι να περαστεί στο σύστημα.

image.png.a6394d01f8e975c90438614b0609b267.png

Εν τέλει για την προκαταβολή του Δεκεμβρίου μπορούσα να δηλώσω μόνο έναν λογαριασμό για τον Οκτώβριο γιατί οι επόμενοι εκδόθηκαν μετά τις 15/12, οπότε δεν θα έπαιρνα μεγάλη επιδότηση (ο Οκτώβριος ήταν 14€).

Τώρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός του Ιανουαρίου τον πέρασα με 1η τροποποιητική και θα συνεχίσω έτσι για τους επόμενους μήνες. Εν τω μεταξύ ο λογαριασμός του Ιανουαρίου εκδόθηκε 16/02 μια ημέρα μετά την προθεσμία :P. Δεν πειράζει τα επόμενα τον Απρίλιο. 

Δεν τίθεται θέμα με τροποποίητικη δηλαδή σωστά; όσες και να υποβάλεις μετά την οριστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

Δεν τίθεται θέμα με τροποποίητικη δηλαδή σωστά; όσες και να υποβάλεις μετά την οριστική. 

Λογικά όχι - σε αφήνει να κάνεις όσες θέλεις (έτσι και αλλιώς το πολύ 1 λογαριασμό ανά μήνα να βάζεις οπότε δεν θα είναι πάρα πολλές οι τροποποιητικές λογικά).

53 λεπτά πριν, washcloud είπε

Χτές έγινε κατάθεση για 2 τιμολόγια 04/12 και 14/01. Προς πληρωμή από τις 23/02 λέει στις διασταυρωμένες αγορές. 

 

Για όσα περαστούν μέχρι 15/02 θα πληρωθούν τώρα. Λογικά αν περαστούν μετά τις 15/02 δεν τα λαμβάνουν υπόψιν.

Επίσης και σε εμένα ακόμη λέει προς πληρωμή 23/02 και πληρώθηκαν στις 26/02. Τα καινούργια τιμολόγια που περάσατε χθες έχουν εμφανιστεί κιόλας στις διασταυρωμένες αγορές;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

2131621000. 

Σε ευχαριστώ πολύ 

Ας μας γράψει και κάποιο άλλο μέλος άμα έχει θέμα με τις πληρωμές και του γράφει δεν εκκαθαριστηκε στην κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εξής απορία: Το ΦΕΚ λέει ότι το επίδομα αφορά παραστατικά έως 31 Μαρτίου 2022.

Ο εκκαθαριστικός λογαριασμός μου που θα αφορά Ιανουάριο - Απρίλιο και θα εκδοθεί περί τα μέσα Μαΐου. Το θέμα είναι ότι στον εκκαθαριστικό θα χρεωθούν μάλλον και οι αναπροσαρμογές των τιμών του αερίου επομένως θα έρθει φουσκωμένος.

Δηλαδή ενώ τους 3 μήνες (Ιανουάριο-Μάρτιο) που καίμε πιο πολύ αέριο από τον Απρίλιο θα πληρώνουμε χαμηλούς λογαριασμούς, τον Απρίλιο θα πληρώσουμε πιο πολύ.

Στο επίδομα θέρμανσης λαμβάνεται υπόψιν αυτό; Δηλαδή θα δουν τον εκκαθαριστικό για να επιδοτήσουν και τις αναπροσαρμογές ή δεν θα τον λάβουν υπόψιν;

Θα δώσω ένα παράδειγμα: Έστω ότι μου έρχονται λογαριασμοί ως εξής:

- Ιανουάριος 40€

- Φεβρουάριος 40€

- Μάρτιος 40€

- Απρίλιος (εκκαθαριστικός) 300€

Επομένως εδώ θα πουν επιδοτούνται μόνο οι 3 πρώτοι λογαριασμοί άρα 60€; Ή θα ανοίξουν να δουν και τον εκκαθαριστικό και θα επιδοτήσουν και τις χρεώσεις αναπροσαρμογής για τους αντίστοιχους 3 μήνες;

π.χ. να δουν ότι Ιανουάριο-Μάρτιο χρεώθηκαν 3000 kWh επί π.χ. 0.07 €/kWh = 210€ άρα επιδοτούν και άλλα 105€;

Ελπίζω να έγινε κατανοητή η ερώτησή μου. Είναι λίγο άδικο αν γίνει η χρέωση με τον πρώτο τρόπο γιατί ο πάροχός μου χρεώνει τις αναπροσαρμογές στον εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Έχω την εξής απορία: Το ΦΕΚ λέει ότι το επίδομα αφορά παραστατικά έως 31 Μαρτίου 2022.

Ο εκκαθαριστικός λογαριασμός μου που θα αφορά Ιανουάριο - Απρίλιο και θα εκδοθεί περί τα μέσα Μαΐου. Το θέμα είναι ότι στον εκκαθαριστικό θα χρεωθούν μάλλον και οι αναπροσαρμογές των τιμών του αερίου επομένως θα έρθει φουσκωμένος.

Δηλαδή ενώ τους 3 μήνες (Ιανουάριο-Μάρτιο) που καίμε πιο πολύ αέριο από τον Απρίλιο θα πληρώνουμε χαμηλούς λογαριασμούς, τον Απρίλιο θα πληρώσουμε πιο πολύ.

Στο επίδομα θέρμανσης λαμβάνεται υπόψιν αυτό; Δηλαδή θα δουν τον εκκαθαριστικό για να επιδοτήσουν και τις αναπροσαρμογές ή δεν θα τον λάβουν υπόψιν;

Θα δώσω ένα παράδειγμα: Έστω ότι μου έρχονται λογαριασμοί ως εξής:

- Ιανουάριος 40€

- Φεβρουάριος 40€

- Μάρτιος 40€

- Απρίλιος (εκκαθαριστικός) 300€

Επομένως εδώ θα πουν επιδοτούνται μόνο οι 3 πρώτοι λογαριασμοί άρα 60€; Ή θα ανοίξουν να δουν και τον εκκαθαριστικό και θα επιδοτήσουν και τις χρεώσεις αναπροσαρμογής για τους αντίστοιχους 3 μήνες;

π.χ. να δουν ότι Ιανουάριο-Μάρτιο χρεώθηκαν 3000 kWh επί π.χ. 0.07 €/kWh = 210€ άρα επιδοτούν και άλλα 105€;

Ελπίζω να έγινε κατανοητή η ερώτησή μου. Είναι λίγο άδικο αν γίνει η χρέωση με τον πρώτο τρόπο γιατί ο πάροχός μου χρεώνει τις αναπροσαρμογές στον εκκαθαριστικό λογαριασμό.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-11/FAQs_EpidomaThermansis_2021-2022.pdf

Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 31η Μαΐου 2022 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου1.10.2021 έως 31.03.2022 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η Μαΐου 2022 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2022

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 31η Μαΐου 2022 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου1.10.2021 έως 31.03.2022 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η Μαΐου 2022 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2022

Επομένως θα λάβουν υπόψιν και το τελευταίο παραστατικό που θα εκδοθεί μέσα Μαϊου;

Βασικά ξέρετε αν στον εκκαθαριστικό κοιτάνε τυχόν χρεώσεις που αφοράν τους προηγούμενους μήνες (έως και Μάρτιο) και επιδοτούν μόνο αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/2/2022 στις 9:32 ΜΜ, johnnyman είπε

Σε ευχαριστώ πολύ 

Ας μας γράψει και κάποιο άλλο μέλος άμα έχει θέμα με τις πληρωμές και του γράφει δεν εκκαθαριστηκε στην κατάσταση. 

Φίλε μου έχω νέα, 

Μου απάντησαν αυτο:

Το επίδομα θέρμανσης για τα παραστατικά που οριστικοποιήθηκαν Φεβρουάριο/2022  θα καταβληθεί στο τέλος του Απριλίου του 2022.

 

Και πάλι δεν καταλαβαίνω το λόγο. 

Επεξ/σία από mihawk88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...