Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις μίλησα με το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης φορολογουμένων και μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν βγει η εντολή μεταφοράς των χρημάτων θα είναι εντάξει. Αναμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα, μπήκα πάλι να δω αν έχει αλλάξει κάτι και όντως έχει φύγει το προηγούμενο μήνυμα και τώρα γράφει προς πίστωση. 

 

Ερώτηση: γνωστός μου που ο λογαριασμός του αερίου είναι στο όνομα της μητέρας του υπέβαλε αίτηση και έχει βάλει λογαριασμό δικό του που φαίνεται ως δικαιούχος μόνο αυτός. Ο ίδιος του μένει στο διαμέρισμα με την οικογένειά του. Η μητέρα του έχει πεθάνει.  Θα έχει θέμα με τη πίστωση του ποσού;

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Στο επίδομα θέρμανσης και στην   Εισαγωγή Παραστατικού (για λογαριασμούς φυσικού αερίου ),


ο  "αριθμός  Παραστατικού" στο λογαριασμό φυσικού αερίου της ΔΕΗ ποιος είναι ?

Επεξ/σία από Walternet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2022 στις 10:33 ΠΜ, kalaxan είπε

καλημέρα.

Έγγαμος με τρία παιδιά στη Θεσσαλονίκη, αν δεν είχε κάνει αίτηση για πετρέλαιο θέρμνασης και κάνει τώρα, πόσα είναι τα ελάχιστα λίτρα πετρελαίου που πρέπει να βάλει προκειμένου να πάρει το επίδομα θέρμνασης;

Πουθενά δεν μπορώ να  βρω  ποσα ειναι τα ελαχιστα που πρεπει να βαλεις. 😕

Γενικά ρωτάς λογιστή (αν έχεις δικό σου ή πες σε κάποιον γνωστό σου να ρωτήσει τον δικό του), αλλά :

α) το "έγγαμος" παίζει ρόλο μόνο (=εισοδήματα νοικοκυριού/όρια επιδόματος) για αν δικαιούσαι το επίδομα

β) πολλαπλασιάζεις τον ειδικό συντελεστή της περιοχής σου (ανεβάζω PDF με το ΦΕΚ που περιέχει τους συντελεστές/ΤΚ  : για να βρεις τον δικό σου συντελεστή, κάνε αναζήτηση στο PDF με βάση τον ΤΚ σου, διότι είναι τεράστιο το PDF. Mπορεί να καθυστερήσει λίγο να στο βρει) με το 300 και μετά πολλαπλασιάζεις το αποτέλεσμα με 60% που αντιστοιχεί στο έξτρα ποσοστό λόγω 3 παιδιών. Το τελικό ποσό είναι το επίδομα. Η ποσότητα πετρελαίου που πρέπει να παραγγείλεις είναι το λιγότερο το διπλάσιο αυτού του ποσού, σε Ευρώ, και ζητάς στον πετρελαιά να σου κόψει απόδειξη για τόσα Ευρώ (το πόσα λίτρα θα είναι δεν σε αφορά για το επίδομα.  

ΤΚ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΕΛΛΕΤ.pdf

14 ώρες πριν, caveneo είπε

Ερώτηση: γνωστός μου που ο λογαριασμός του αερίου είναι στο όνομα της μητέρας του υπέβαλε αίτηση και έχει βάλει λογαριασμό δικό του που φαίνεται ως δικαιούχος μόνο αυτός. Ο ίδιος του μένει στο διαμέρισμα με την οικογένειά του. Η μητέρα του έχει πεθάνει.  Θα έχει θέμα με τη πίστωση του ποσού;

...από την στιγμή που κάνεις την αίτηση, ή αποδέχεται το σύστημα τα στοιχεία που δηλώνεις και την εγκρίνει, ή την απορρίπτει και δηλώνει και τα προβλήματα που βρήκε. Αν λοιπόν του είπε το σύστημα ΟΚ, τότε,,,ΟΚ ήδη - δεν είναι ότι περιμένει άλλη έγκριση για όταν θα είναι να μπει το ποσό (στο πετρέλαιο τουλάχιστον έτσι κάνει - και δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να κάνει διαφορετικά στο αέριο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις γιατι τα παραστατικα που ανεβασα στο mythermansi για φυσικο αεριο, εμφανιζονται με την μιση τιμη?

πχ ανεβασα αυτα:

image.png.c4b622e9f6d357f512a70b3e42863d84.png

 

και στην ΑΑΔΕ μου εμφανιζονται ετσι:

image.png.346941cfbeb096a0f42cca6b1a9c1993.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και γω μόλις μπήκαν τα χρήματα 

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Μπήκε όντως.

Αλλά δεν έχω καταλάβει, φέτος δεν υπάρχει ανώτατο ποσό επιδότησης ανεξαρτήτως ποσότητας;

Υπάρχει ανώτατο ποσό βάσει ΦΕΚ , φαντάζομαι θα πηγαίνει ανάλογα με την περιοχή και τις κλιματολογικές συνθήκες. 

Σε όσους είδα Θεσσαλονίκη είχαμε μέγιστο 266 ευρώ , ουσιαστικά με παραστατικά 530 ευρώ θα πάρουμε την μέγιστη αυτή επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάθε χρόνο έτσι ήταν, απλά διαβάζω κάτι περίεργα και λέω μην έκανα μαλακία και δεν έβαλα περισσότερα λίτρα.

133.4€ μπήκαν, για τριμελή οικογένεια στην Αττική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα μπήκαν.

5 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Σε όσους είδα Θεσσαλονίκη είχαμε μέγιστο 266 ευρώ , ουσιαστικά με παραστατικά 530 ευρώ θα πάρουμε την μέγιστη αυτή επιδότηση

Σε εμάς βγάζει μέγιστη επιδότηση 270€ (Θεσσαλονίκη μένουμε).

Επίσης η επόμενη δόση είναι μέχρι 29/04 αν είδα καλά αλλά το κακό είναι ότι μέχρι τις 15/04 που θέλει υποβολή παραστατικών ίσως να μην έχει εκδοθεί ο εκκαθαριστικός ο οποίος είναι πιο φουσκωμένος από όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Και σε εμένα μπήκαν.

Σε εμάς βγάζει μέγιστη επιδότηση 270€ (Θεσσαλονίκη μένουμε).

Επίσης η επόμενη δόση είναι μέχρι 29/04 αν είδα καλά αλλά το κακό είναι ότι μέχρι τις 15/04 που θέλει υποβολή παραστατικών ίσως να μην έχει εκδοθεί ο εκκαθαριστικός ο οποίος είναι πιο φουσκωμένος από όλους.

Λογικά θα προλάβεις να καταχωρήσεις. 

Ναι πάει και ανάλογα τον Δήμο εντός Νομού κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Λογικά θα προλάβεις να καταχωρήσεις. 

 

Τελικά ίσως δεν προλάβω τον εκκαθαριστικό για την επόμενη δόση (29/04) γιατί τώρα π.χ. στις 16/02 βγήκε ο έναντι του Ιανουαρίου άρα ο εκκαθαριστικός θα βγει Μάιο και άρα θα περαστεί για την εξόφληση που είναι τον Ιούνιο (αν θυμάμαι σωστά).

Πάντως κάτι είναι και το επίδομα θέρμανσης τώρα που οι τιμές έχουν ανέβει.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια!

Γιατι γραφει σε μενα και σε αυτη την πληρωμη δεν εκκαθαριστηκε?

Εχω παρει μονο την προκαταβολη αρχες δεκεμβριου...

Τι γινεται?

Βαζω φωτο και απο τα παραστατικα.

epid.png

epid2.png

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...