Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Σήμερα ανακάλυψα ότι πρέπει να κάνω οριστική υποβολή για τα παραστατικά του φυσικού αερίου και έπειτα να κάνω τροποποιητικές για τους επόμενους λογαριασμούς.

Επομένως μπορώ κάθε μήνα με το που εκδίδεται ο λογαριασμός να κάνω τροποιητική και να τον προσθέτω; (Άρα να κάνω σύνολο άλλες 3 τροποποιητικές για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο όταν εκδοθούν οι αντίστοιχοι λογαριασμοί);

 

Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος πότε αναμένεται να μπει κάποιο ποσό για τους προηγούμενους 3 μήνες για τους οποίους υπέβαλλα τα παραστατικά (Οκτώβριο-Δεκέμβριο);

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Tony316 είπε

 

Επομένως μπορώ κάθε μήνα με το που εκδίδεται ο λογαριασμός να κάνω τροποιητική και να τον προσθέτω; (Άρα να κάνω σύνολο άλλες 3 τροποποιητικές για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο όταν εκδοθούν οι αντίστοιχοι λογαριασμοί);

Ναι

13 ώρες πριν, Tony316 είπε

 

 

Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος πότε αναμένεται να μπει κάποιο ποσό για τους προηγούμενους 3 μήνες για τους οποίους υπέβαλλα τα παραστατικά (Οκτώβριο-Δεκέμβριο);

 

 

Διαβασε εδω

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-11/FAQs_EpidomaThermansis_2021-2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Λογικά αναφέρεστε σε αυτό εδώ το σημείο:

image.png.b052f35f936912aa24ffae796b9693fa.png

Έχω μπερδευτεί λίγο. Το επίδομα θέρμανσης θα καταβάλλεται σύμφωνα με τις ημερομηνίες των περιπτώσεων α, β, γ ή όλο μαζί κάποια στιγμή έως τις 15 Ιουνίου;

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς λάβαμε την επιδότηση όταν βάλαμε πετρέλαιο τον Δεκέμβριο (2021-2022)

Τώρα που ξαναβάλαμε, δικαιούμαστε και δεύτερη φορά ή όχι;

edit: Είδα στην προηγούμενη σελίδα πως μόνο μια φορά είναι.

Επεξ/σία από Gatoskylo8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κανείς, εχω μια πολυκατοικία, εχω βαλει στην σελίδα στο ίντερνετ τα χιλιοστά τής πολυκατοικίας για καθε διαμέρισμα εδω και αρκετά χρόνια, οταν πρωτο φτιάχτηκε αυτό το σύστημα. Έχουν αποτυπωθεί τα ονόματα των ενοικιαστων που μενανε τότε. Οι περισσότεροι έχουν αλλάξει απο τοτε. Η ίδια η σελίδα γράφει ότι δεν μπορείς να κάνεις καμιά αλλαγή στα ονόματα τα οποία είναι ενδεικτικα. Ουσιαστικά αυτό που τους ενδιαφέρει είναι τα χιλιοστά καθε διαμέρισματος τα οποία δεν αλλάζουν. 

Κάποιοι ενοικιάστες όμως, πανε στους λογιστές τους βλέπουν αλλά ονόματα να γράφει η σελίδα και φοβούνται οτι δε θα πάρουν επιδότηση λογω αυτού. Ο λογιστής ενος μάλιστα του είπε ότι μπορώ να αλλάξω τα ονόματα αν θέλω (πως οταν η ίδια η σελίδα γράφει οτι δε γίνεται). Και οτι πρεπει να τα αλλάξω. Αντιθέτως άλλοι λογιστές τους λένε οτι ειναι οκ ετσι. Γενικά ακόμα και οι λογιστές διαφωνούν μεταξύ τους. Ο δικός μου λέει οτι δε χρειάζεται να αλλάξω κάτι. Γνωρίζει κανείς σίγουρα? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες σε αυτό το αναθεματισμένο "Αριθμός παραστατικού εξόφλησης κοινοχρήστων" τι στα κομμάτια γράφουν? Στα κοινόχρηστα πάνω δεν αναγράφει τπτ. Παίρνω την εταιρεία κοινοχρήστων κ μου λένε δεν έχουν ιδέα...Είναι δυνατόν? Έχω φυσικό αέριο..

Να 'στε καλά όλοι όσοι βοηθάτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, steliosmavros είπε

Ρε παίδες σε αυτό το αναθεματισμένο "Αριθμός παραστατικού εξόφλησης κοινοχρήστων" τι στα κομμάτια γράφουν? Στα κοινόχρηστα πάνω δεν αναγράφει τπτ. Παίρνω την εταιρεία κοινοχρήστων κ μου λένε δεν έχουν ιδέα...Είναι δυνατόν? Έχω φυσικό αέριο..

Να 'στε καλά όλοι όσοι βοηθάτε..

...τί ακριβώς σου είπαν δηλαδή στην εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα; "δεν έχουν ιδέα" για ποιο ακριβώς πράγμα...;

Λογικά σου έχει έρθει (από την εταιρία των κοινοχρήστων) ένα χαρτί/απόδειξη (="παραστατικό") ότι εξόφλησες. Ε ο αύξων αριθμός ("241348" ξερωγώ) που (πρέπει να) υπάρχει πάνω σε αυτό, είναι αυτός που χρειάζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

...τί ακριβώς σου είπαν δηλαδή στην εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα; "δεν έχουν ιδέα" για ποιο ακριβώς πράγμα...;

Λογικά σου έχει έρθει (από την εταιρία των κοινοχρήστων) ένα χαρτί/απόδειξη (="παραστατικό") ότι εξόφλησες. Ε ο αύξων αριθμός ("241348" ξερωγώ) που (πρέπει να) υπάρχει πάνω σε αυτό, είναι αυτός που χρειάζεσαι...

Μου είπε ο υπάλληλος ότι δε ξέρει τπτ κ ότι είναι αδύνατον η απόδειξη των 5ευρό για τα κοινόχρηστα να έχει αριθμό που να είναι περασμένο στο σύστημα κ να αναγνωρίζεται στο my Θερμανση ώστε να πληρωθώ εγώ, από που κι ωσπού με ρωτάει. Μου είπε να βάλω ένα τυχαίο νούμερο (καλά δεν περίμενα αυτόν για να το κάνω) και λογικά θα πάω αύριο από εκεί...

Όσον αφορά την απόδειξη (έχουμε στην πολυκατοικία κοινό καυστήρα - φυσικό αέριο) ο διαχειριστής τη σούταρε στα σκουπίδια λέει...Εγώ φταίω δεν τον πρόλαβα..Κ είναι μέρες..Αλλιώς θα έψαχνα στον κάδο..Φτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, steliosmavros είπε

Μου είπε ο υπάλληλος ότι δε ξέρει τπτ κ ότι είναι αδύνατον η απόδειξη των 5ευρό για τα κοινόχρηστα να έχει αριθμό που να είναι περασμένο στο σύστημα κ να αναγνωρίζεται στο my Θερμανση ώστε να πληρωθώ εγώ, από που κι ωσπού με ρωτάει. Μου είπε να βάλω ένα τυχαίο νούμερο (καλά δεν περίμενα αυτόν για να το κάνω) και λογικά θα πάω αύριο από εκεί...

Όσον αφορά την απόδειξη (έχουμε στην πολυκατοικία κοινό καυστήρα - φυσικό αέριο) ο διαχειριστής τη σούταρε στα σκουπίδια λέει...Εγώ φταίω δεν τον πρόλαβα..Κ είναι μέρες..Αλλιώς θα έψαχνα στον κάδο..Φτου.

...κάτσε γιατί με μπερδεύεις : 5€ εννοείς την απόδειξη για το κόστος έκδοσης των κοινοχρήστων; Αν ναι, εγώ δεν εννοούσα αυτή, αλλά την απόδειξη που φέρνουν υπάλληλοι της εταιρίας κοινοχρήστων, η οποία αφορά την εξόφληση του ποσού κοινοχρήστων που σου αντιστοιχεί...Είναι χρόνια που ήμασταν σε διαμέρισμα, αλλά αν θυμάμαι καλά, πρώτα σου έρχεται ένα χαρτάκι που λέει πόσα χρωστάς, κι αφού εξοφλήσεις σου έρχεται άλλο χαρτάκι το οποίο πιστοποιεί ότι εξόφλησες (και προφανώς έχει κάποιον αύξοντα αριθμό έκδοσης επάνω και είναι αυτός που σε ενδιαφέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

5€ εννοείς την απόδειξη για το κόστος έκδοσης των κοινοχρήστων;

Ναι

Εσύ λες το ειδοποιητήριο κοινοχρήστων. Αυτό δεν έχει κανένα αριθμό παραστατικού απολύτως (εκτός από ενα τριψήφιο κωδικό που λογικά είναι ο κωδικός πελάτη - πάραυτα το δοκίμασα ΚΑΙ αυτό αλλά τζίφος - δοκίμασα κ ένα τρελά μικρό νούμερο που είναι εκτός πλαισίου - λογικά είναι ο αριθμός σελίδων από το εργοστασιακό πακέτο - το δοκίμασα με πολλές παραλλαγές, σάλταρα λέμε). Ούτε αυτό ούτε και η απόδειξη εξώφλησης που παίρνω από τον διαχειριστή γράφει κάποιον αύξοντα αριθμό..Αν θέλετε το στέλνω. Κ βέβαια πουθενά στο google κ στο σάιτ για το επίδομα θέρμανσης δε δίνεται εξακριβωμένη πληροφορία. Μάλλον είμαι ο μοναδικός κάτοικος Ελλάδας σε πολυκατοικία με κοινό καυστήρα που θέλει να πάρει το επίδομα και η εταιρεία κοινοχρήστων δε διαθέτει αριθμό παραστατικού! Κ δεν πρόλαβα να πάω σήμερα από εκεί. Παντού ξερά αναφέρεται να γράφεται ο "Αριθμός παραστατικού εξόφλησης κοινοχρήστων". Οπότε στην απόδειξη του 5ευρου κατευθύνομαι, εκεί να υπάρχει κάποιος αριθμός.  Πάντως και τυχαία νούμερα που βάζω ή το αφήνω κενό ή γράφω π.χ 11111 δε μ αφήνει να υποβάλω το παραστατικό κ συνέχεια μου βγάζει

Στοιχεία Παραστατικών

 

 

 

A/A Περιγραφή προβλημάτων

Δεν έχετε πιστοποιήσει την ακρίβεια των δηλούμενων στοιχείων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steliosmavros είπε

Ναι

Εσύ λες το ειδοποιητήριο κοινοχρήστων. Αυτό δεν έχει κανένα αριθμό παραστατικού απολύτως (εκτός από ενα τριψήφιο κωδικό που λογικά είναι ο κωδικός πελάτη - πάραυτα το δοκίμασα ΚΑΙ αυτό αλλά τζίφος - δοκίμασα κ ένα τρελά μικρό νούμερο που είναι εκτός πλαισίου - λογικά είναι ο αριθμός σελίδων από το εργοστασιακό πακέτο - το δοκίμασα με πολλές παραλλαγές, σάλταρα λέμε). Ούτε αυτό ούτε και η απόδειξη εξώφλησης που παίρνω από τον διαχειριστή γράφει κάποιον αύξοντα αριθμό..Αν θέλετε το στέλνω. Κ βέβαια πουθενά στο google κ στο σάιτ για το επίδομα θέρμανσης δε δίνεται εξακριβωμένη πληροφορία. Μάλλον είμαι ο μοναδικός κάτοικος Ελλάδας σε πολυκατοικία με κοινό καυστήρα που θέλει να πάρει το επίδομα και η εταιρεία κοινοχρήστων δε διαθέτει αριθμό παραστατικού! Κ δεν πρόλαβα να πάω σήμερα από εκεί. Παντού ξερά αναφέρεται να γράφεται ο "Αριθμός παραστατικού εξόφλησης κοινοχρήστων". Οπότε στην απόδειξη του 5ευρου κατευθύνομαι, εκεί να υπάρχει κάποιος αριθμός.  Πάντως και τυχαία νούμερα που βάζω ή το αφήνω κενό ή γράφω π.χ 11111 δε μ αφήνει να υποβάλω το παραστατικό κ συνέχεια μου βγάζει

Στοιχεία Παραστατικών

 

 

 

A/A Περιγραφή προβλημάτων

Δεν έχετε πιστοποιήσει την ακρίβεια των δηλούμενων στοιχείων

 

Δεν διασταυρώνεται κάτι απο τα παραστατικά, βάλε ότι σσε φωτίσει στον αριθμο (εγώ βάζω πάυλα όταν δεν υπάρχει).

Το μήνυμα στο βγάζει γιατι δεν τσέκαρες το checkbox (θα το βρεις, ένα είναι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mezger είπε

Δεν διασταυρώνεται κάτι απο τα παραστατικά, βάλε ότι σσε φωτίσει στον αριθμο (εγώ βάζω πάυλα όταν δεν υπάρχει).

Το μήνυμα στο βγάζει γιατι δεν τσέκαρες το checkbox (θα το βρεις, ένα είναι)

Στραβομάρααα...Τι να πω..Γκάφα ολικής!

Ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μαγκες, ειχα κανει αιτηση για επιδομα θερμανσης αλλα τον οκτωβριο εκανα συμβολαιο στην ΔΕΗ (εφυγα απο ζενιθ) και τα εκανα στο ονομα μου (ηταν στο ονομα των γονεων μου) το αποτελεσμα ειναι να εχει ερθει ενα λογαριασμως τελος του χρονου εκκαθαριστικος  στο ονομα της μητερας μου και απο τοτε τιποτα (απο οτι μου ενημερωσαν θα ερθει λογαριασμος μολις βαλω την μετρηση του φεβρουαριου) το παραστατικο που ειναι στο ονομα της μητερας μου να το ανεβασω η οχι; Δεν βρηκα καποια πληροφορια για τετοιο θεμα καπου. 

Επεξ/σία από nermain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...πολύ τα μπερδεύεις...Τα στοιχεία του "παραστατικού" πρέπει να συμφωνούν με το όνομα του δικαιούχου του επιδόματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.

Έγγαμος με τρία παιδιά στη Θεσσαλονίκη, αν δεν είχε κάνει αίτηση για πετρέλαιο θέρμνασης και κάνει τώρα, πόσα είναι τα ελάχιστα λίτρα πετρελαίου που πρέπει να βάλει προκειμένου να πάρει το επίδομα θέρμνασης;

Πουθενά δεν μπορώ να  βρω  ποσα ειναι τα ελαχιστα που πρεπει να βαλεις. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...