Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Ρε παιδια χθες απο του παλιους δικαιουχους εξοφληθηκε κανεις?

 

Εγώ όχι...  Αρχές Δεκεμβρίου πήρα μόνο την προκαταβολή 130€ και από τότε τίποτα. Μήπως δεν έχει υπόλοιπο τώρα δεν ξέρω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

Εγώ όχι...  Αρχές Δεκεμβρίου πήρα μόνο την προκαταβολή 130€ και από τότε τίποτα. Μήπως δεν έχει υπόλοιπο τώρα δεν ξέρω.. 

Και εγώ έτσι,ενώ χθες είπαν κάτι για εξόφληση και 2η πληρωμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2021 στις 9:48 ΠΜ, kosmasgr είπε

Καλημέρα. Στη σύζυγο μου ο πρώτος λογαριασμός ήταν έναντι , περιείχε ποσό εγγύησης , πιστωτικό , με τελικό ποσο πληρωμής 124 ευρω και χωρίς να αναγράφει κατανάλωση . Επίσης το IBAN ήταν σωστό , δικό της στην ALPHA.

Προφανώς αυτό που βλέπω ειναι οτι επειδή ειναι έναντι και δεν είχε πραγματική κατανάλωση , δεν επιδοτήθηκαν λίτρα ?aerio.jpg.60f378828e5073e5c35e55b1d16698f9.jpg

Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια φάση μόνο που ο δικός μου λογαριασμός ήταν εκκαθαριστικός από ζενιθ και το iban από εθνική.

Στις 31/12/2021 στις 9:48 ΠΜ, kosmasgr είπε

Καλημέρα. Στη σύζυγο μου ο πρώτος λογαριασμός ήταν έναντι , περιείχε ποσό εγγύησης , πιστωτικό , με τελικό ποσο πληρωμής 124 ευρω και χωρίς να αναγράφει κατανάλωση . Επίσης το IBAN ήταν σωστό , δικό της στην ALPHA.

Προφανώς αυτό που βλέπω ειναι οτι επειδή ειναι έναντι και δεν είχε πραγματική κατανάλωση , δεν επιδοτήθηκαν λίτρα ?aerio.jpg.60f378828e5073e5c35e55b1d16698f9.jpg

Μηπως για το Iban παιζει ρόλο αυτό που αναγράφει στις σημειώσεις

Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2021 - 2022
Σημείωση: Σε περίπτωση εγγάμων ή μερών συμφώνων συμβίωσης με κοινή δήλωση, δικαιούχος είναι ο υπόχρεος της δήλωσης Φόρου Εισοδήματος. Σε περίπτωση εγγάμων που υποβάλλουν χωριστή δήλωση δικαιούχος είναι ο ένας εκ των δύο και στον Α.Φ.Μ. του θα πρέπει να εκδοθεί το παραστατικό αγοράς καυσίμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jimakos897 είπε

Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια φάση μόνο που ο δικός μου λογαριασμός ήταν εκκαθαριστικός από ζενιθ και το iban από εθνική.

Μηπως για το Iban παιζει ρόλο αυτό που αναγράφει στις σημειώσεις

Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2021 - 2022
Σημείωση: Σε περίπτωση εγγάμων ή μερών συμφώνων συμβίωσης με κοινή δήλωση, δικαιούχος είναι ο υπόχρεος της δήλωσης Φόρου Εισοδήματος. Σε περίπτωση εγγάμων που υποβάλλουν χωριστή δήλωση δικαιούχος είναι ο ένας εκ των δύο και στον Α.Φ.Μ. του θα πρέπει να εκδοθεί το παραστατικό αγοράς καυσίμου.

Δυο δηλώσεις βλέπω στο taxis , υπόχρεου ( δική μου ) και συζύγου , βεβαια εμένα δειχνει πρώτα. Οπότε δε ξέρω τι παίζει. Σε μια γρήγορη ερώτηση στο λογιστή μου , μου ειπε  οτι οφείλετε πιθανών στη μη επικυροποίηση στοιχείων στην ALPHA απο την σύγυζο , το οποίο έκανα προχθές. Το θέμα ειναι πότε θα πληρωθούν αυτά.

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Δυο δηλώσεις βλέπω στο taxis , υπόχρεου ( δική μου ) και συζύγου , βεβαια εμένα δειχνει πρώτα. Οπότε δε ξέρω τι παίζει. Σε μια γρήγορη ερώτηση στο λογιστή μου , μου ειπε  οτι οφείλετε πιθανών στη μη επικυροποίηση στοιχείων στην ALPHA απο την σύγυζο , το οποίο έκανα προχθές. Το θέμα ειναι πότε θα πληρωθούν αυτά.

Εγω αυτό που συμπεραίνω απο την σημείωση είναι οτι ο λογαριασμός θα πρέπει να βγαίνει στο όνομα του υπόχρεου της κοινής φορολογικής δήλωσης αλλιως δεν βλέπω να μπαίνουν λεφτά, αυτά οσον αφορά τα iban, τώρα γιατι και σε σενα και σε μενα  βγήκε "0" στην επιδότηση δεν εχω ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimakos897 είπε

Εγω αυτό που συμπεραίνω απο την σημείωση είναι οτι ο λογαριασμός θα πρέπει να βγαίνει στο όνομα του υπόχρεου της κοινής φορολογικής δήλωσης αλλιως δεν βλέπω να μπαίνουν λεφτά, αυτά οσον αφορά τα iban, τώρα γιατι και σε σενα και σε μενα  βγήκε "0" στην επιδότηση δεν εχω ιδέα.

Δε γίνεται αυτο καθώς ο λογαριασμός στην εταιρία φυσικού αερίου βγαίνει σε αυτόν που είναι μισθωτής στην περίπτωση μου , ενοίκιο 

Θα καλέσω αυριο στην εξυπηρέτηση φορολογούμενων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Σήμερα μπήκα στο myΘέρμανση για να υποβάλλω παραστατικό για φυσικό αέριο και μου έλεγε ότι δεν έχω δικαίωμα υποβολής παραστατικού ή ότι δεν έχει εγκριθεί η αίτηση μου. Κοίταξα την αίτηση μου και εμφανίζει το πετρέλαιο εσωτερικής καύσης ως είδος καυσίμου και όχι το φυσικό αέριο που είχα δηλώσει όταν έκανα την αίτηση. Δεδομένου ότι η περίοδος υποβολής νέας αίτησης έχει τελειώσει τι μπορώ να κάνω; Παίρνω τηλέφωνο στην ΑΑΔΕ αλλά δεν το σηκώνουν.....  

(Η αίτηση είχε εγκριθεί κανονικά και έχει ήδη μπει ένα ποσό στο λογαριασμό μου) 

Επεξ/σία από 457teo18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φέτος έκανα πρώτη φορά αίτηση για φυσικό αέριο και έγινε αποδεκτή. Έβαλα τα παραστατικά του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου ( καθώς σε εμένα έρχεται ο λογαριασμός κάθε μήνα ) αλλά ακόμη δεν έχω δεί καμιά πληρωμή. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, UltraInstict24 είπε

Καλησπέρα φέτος έκανα πρώτη φορά αίτηση για φυσικό αέριο και έγινε αποδεκτή. Έβαλα τα παραστατικά του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου ( καθώς σε εμένα έρχεται ο λογαριασμός κάθε μήνα ) αλλά ακόμη δεν έχω δεί καμιά πληρωμή. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει?

Ποτε τα εβαλες,οριστικοποίηση εκανες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 9:56 ΠΜ, tollisth είπε

Ποτε τα εβαλες,οριστικοποίηση εκανες ?

Τον τελευταίο λογαριασμό τον έβαλα 24 Δεκέμβρη και ναι έχω κάνει οριστικοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από καιρό βγήκε ο τελικός λογαριασμός, για το αέριο από την εταιρεία φυσικο αεριο Ελλάδος, 

Γύρω στα 300 ευρώ για δύο μήνες, 

Το θέμα είναι αν κάνω διακανονισμό και πληρώνω ένα ποσό κάθε μήνα, θα πάρω το επίδομα θέρμανσης ή θα πάρω του καραμπελα; 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...