Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα εμένα μου μπήκε πληρωμή για φυσικό αέριο,το ποσό που είχα λάβει πέρυσι.Σημερα μου ήρθε το αέριο για περίοδο καταναλώσης Σεπτεμβρίου- Νοεμβρίου.Αυτο το αναρτώ στα παραστατικά;κάνω οριστική υποβολή η αποθήκευση; Έχω μπερδευτεί αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2021 στις 8:39 ΜΜ, matrixtv1 είπε

Εβαλα πετρελαιο 30 Νοεμβρη αλλα δεν βλεπω ακόμα στις διασταυρούμενες αγορες μου τπτ, έχει κανεις αλλος το ίδιο πρόβλημα?

Δεν είσαι μόνος. Μια από τα ίδια και εγώ. 

Λογικά σήμερα ή αύριο  θα περαστεί η αγορά σου. 

 

Έχουν περιθώριο 15ημερων για να περαστουν τα παραστατικά στο Ηφαιστος αλλιώς παίζει πρόστιμο και μάλιστα χοντρό. 

 

Δεν θυμάμαι ωστόσο αν είναι ημερολογιακες ή εργάσιμες οι μέρες. Αν δεν δεις μέχρι την Τετάρτη εγγραφή δώσε περιθώριο μέχρι και την άλλη Τετάρτη μήπως είναι εργάσιμες. Από προπαραμονη Χριστουγέννων προχώρα σε καταγγελία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, riga είπε

Καλησπέρα εμένα μου μπήκε πληρωμή για φυσικό αέριο,το ποσό που είχα λάβει πέρυσι.Σημερα μου ήρθε το αέριο για περίοδο καταναλώσης Σεπτεμβρίου- Νοεμβρίου.Αυτο το αναρτώ στα παραστατικά;κάνω οριστική υποβολή η αποθήκευση; Έχω μπερδευτεί αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει.Ευχαριστω.

Θα πάρεις κι άλλο ποσό τέλος Δεκέμβρη. Κάνεις σύνολο το ποσό που πήρες, και πρέπει να ανεβάσεις μετά παραστατικά διπλάσιας αξίας. Αν θες να περάσεις τώρα το παραστατικό, κάνεις αποθήκευση. Γιατί αν πατήσεις οριστική υποβολή, μετά θα α πρέπει να κάνεις διορθωτικη για να βάλεις κι άλλα παραστατικά

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2021 στις 4:58 ΜΜ, mezger είπε

Ο διαχειριστής μπαινει στο παιχνίδι μόνο για το πετρέλαιο. Για αέριο δεν χρειάζεται να γίνει πολυκατοικία και να δηλωθούν χιλιοστά κλπ. 

Το ότι πολλοί το κάνουν δεν αναίρεί το ότι δεν χρειάζεται. Οποτε εσύ εντάξει είσαι ότι και να γίνει - απλά ζητάς να σου δίνει αντίγραφα των λογαριασμών που έρχονται, μαζί με απόδειξη κοινοχρήστων είσαι κομπλέ.

(σουρσ: FAQ ερώτηση #13)

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, χρειαζόμαστε το λογαριασμό που έρχεται από την εταιρία φυσικού αερίου (και πάει στην εταιρία διαχείρισης πολυκατοικίας) και επίσης την απόδειξη πληρωμής κοινοχρήστων;

Αν δεν υπάρχει αριθμός παραστατικού στην απόδειξη πληρωμής κοινοχρήστων, τι θα βάλουμε ή πού θα τον βρούμε τον αριθμό;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2021 στις 6:14 ΜΜ, Phoenix7 είπε

Εγώ πάντως χρήματα ακόμα δεν έχω δει έβαλα πετρέλαιο 24/11/2021, βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση στο My Θέρμανση

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_1.png.418d64e7337e6f24384360db5ca61403.png

Υ.Γ θεώρησα ότι IBAN έχει πρόβλημα, αλλά παρόλο που είναι κενό είναι δηλωμένο στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ (άλλωστε δεν θα γινόταν η αίτηση αλλιώς) επίσης κάτω γράφει Πρόβλημα IBAN: ΟΧΙ

Έχει κανείς καμιά εικόνα τι γίνεται ακριβώς;

Σε επικοινωνία με Λογιστή, Τράπεζα, ΑΑΔΕ

Προκύπτει ότι η Eurobank έχει κάποιο πρόβλημα στις πληρωμές του συγκεκριμένου επιδόματος, μου είπαν ότι έχουν πάρα πολλά τηλέφωνα από ιδιώτες για μη εξόφληση προκαταβολών και ότι όλοι ήταν από την ίδια τράπεζα, και ότι δεν είναι λάθος σε κάποια καταχώρηση. Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω

Update: Το πρόβλημα ήταν στην Eurobank, όσοι έχουν ίδια τράπεζα και έχουν παρόμοιο μήνυμα να επικοινωνήσουν με ΑΑΔΕ

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2021 στις 8:39 ΜΜ, matrixtv1 είπε

Εβαλα πετρελαιο 30 Νοεμβρη αλλα δεν βλεπω ακόμα στις διασταυρούμενες αγορες μου τπτ, έχει κανεις αλλος το ίδιο πρόβλημα?

Τελικά φάνηκε η εγγραφή; 

 

Σε μένα τίποτα μια φορά. Κάνε ένα update όταν το δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, chill είπε

Τελικά φάνηκε η εγγραφή; 

 

Σε μένα τίποτα μια φορά. Κάνε ένα update όταν το δεις. 

Στην ίδια φάση είμαι και εγώ αλλά απο 10/11.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bad_freddy είπε

Στην ίδια φάση είμαι και εγώ αλλά απο 10/11.

Έλεος!!! Αθήνα ή επαρχία; Από μεγάλη εταιρία ή από κανένα "μαγαζάκι"

 

Σκιστους όπως και να χει!!!! Σε σένα έχει παρέλθει το δεκαπενθημερο όπως και να χει!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Στην ίδια φάση είμαι και εγώ αλλά απο 10/11.

Και γω τα ιδια, το εχω γραψει πιο πισω.

Εχω βάλει πετρέλαιο απο της 26/10 και δεν φαίνεται τιποτα.

Τον πήρα τηλέφωνο και παλι ακρη δεν εβγαλα. Τέλη Γενάρη μου ελεγε θα δεις λεφτα. Ο αριθμός παροχής στην αποδειξη που μου εδωσε ειναι παραπανω ψηφια. Απλα αν τα 9 πρωτα είναι σωστα με ειπε, δεν θα χω θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μια χρονιά που δεν φαινόταν τίποτα έφταιγε τελικά το πρατήριο, είχε κάνει λάθος! Είχα στείλει και ερώτημα μέσα από το taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 8:33 ΜΜ, tollisth είπε

Αυτά που έχεις κάνει οριστική μέχρι στιγμής θα τα πληρωθεί μέχρι τέλη Δεκεμβρίου αλλιώς όχι και πάει λέγοντας 

Στον αριθμό παραστατικου το τελευταίο νούμερο που είναι σε απόσταση απο τα υπόλοιπα το βάζουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheato είπε

Εμένα μια χρονιά που δεν φαινόταν τίποτα έφταιγε τελικά το πρατήριο, είχε κάνει λάθος! Είχα στείλει και ερώτημα μέσα από το taxis.

Και πως διορθωθηκε; Γιατι λογικα το πρατήριο δεν το κανει μια στο τοσο αλλα σχεδον σε καθε δικαιούχο. 

Δεν ξερω γιατι ενα απλο πράγμα εγινε πυρηνική φυσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, UltraInstict24 είπε

Στον αριθμό παραστατικου το τελευταίο νούμερο που είναι σε απόσταση απο τα υπόλοιπα το βάζουμε??

Δεν ξερω πως είναι το δικο σου αν μπορεί να το πάρει ας το βάλεις να είναι ακριβως όπως στο παραστατικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, chill είπε

Έλεος!!! Αθήνα ή επαρχία; Από μεγάλη εταιρία ή από κανένα "μαγαζάκι"

 

Σκιστους όπως και να χει!!!! Σε σένα έχει παρέλθει το δεκαπενθημερο όπως και να χει!!!! 

Επαρχία, υποτίθεται οτι είναι ο κεντρικός διανομέας μεγάλης (πολυεθνικής) εταιρείας στην πόλη.

Και πως τον σκίζω δηλαδή? Πού πρέπει να κάνω καταγγελία ή κάτι?

13 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Και γω τα ιδια, το εχω γραψει πιο πισω.

Εχω βάλει πετρέλαιο απο της 26/10 και δεν φαίνεται τιποτα.

Τον πήρα τηλέφωνο και παλι ακρη δεν εβγαλα. Τέλη Γενάρη μου ελεγε θα δεις λεφτα. Ο αριθμός παροχής στην αποδειξη που μου εδωσε ειναι παραπανω ψηφια. Απλα αν τα 9 πρωτα είναι σωστα με ειπε, δεν θα χω θεμα 

Μάλλον τον ίδιο έχουμε γιατί έτσι μου τα είπε και μένα αυτολεξεί, πως εφόσον τα 9 πρώτα είναι σωστά δεν σε νοιάζει το υπόλοιπο με το συνδυασμό ΑΦΜ+ΔΕΗ δημιουργείται ενας άλλος κωδικός στο Ήφαιστος που με εξασφαλίζει.

ΥΓ. Κατάσταση της αίτησης μου δείχνει "Αποδεκτή" και δίπλα αναφέρει "Είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή". Παίζει κάτι με αυτό?

Επεξ/σία από bad_freddy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...