Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, johnnyman είπε

Παιδιά πληρώθηκε κανείς η μπα? 

Είχαν πει σήμερα προκαταβολή για τους περσινούς.

 

4 ώρες πριν, johnnyman είπε

Εδώ σε αέριο τπτ ακόμη...

Αέριο, μου βάλανε όλο το περσινό ποσό...

30 Δεκεμβρίου θα βάλουν κι άλλα... άντε να δούμε

Αναφορά σε κείμενο

το επίδομα  αυξάνεται κατά 36% για νοικοκυριά χωρίς τέκνα, κατά 49% για νοικοκυριά με ένα τέκνο και 59% για νοικοκυριά με δυο τέκνα.

Υπόψιν οι αιτήσεις για όλους λήγουν 15 Δεκεμβρίου, παραστατικά βάζουμε και του χρόνου. Συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο κάθε μέρα και ακούω πολλούς να λένε ότι θα βάλουν πετρέλαιο του χρόνου και δεν έχουν κάνει ακόμα αίτηση. Τους εξηγώ ότι οι αιτήσεις είναι μέχρι τη Τετάρτη και δε χαμπαριάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως χρήματα ακόμα δεν έχω δει έβαλα πετρέλαιο 24/11/2021, βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση στο My Θέρμανση

Spoiler

Screenshot_1.png.418d64e7337e6f24384360db5ca61403.png

Υ.Γ θεώρησα ότι IBAN έχει πρόβλημα, αλλά παρόλο που είναι κενό είναι δηλωμένο στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ (άλλωστε δεν θα γινόταν η αίτηση αλλιώς) επίσης κάτω γράφει Πρόβλημα IBAN: ΟΧΙ

Έχει κανείς καμιά εικόνα τι γίνεται ακριβώς;

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Εγώ πάντως χρήματα ακόμα δεν έχω δει έβαλα πετρέλαιο 24/11/2021, βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση στο My Θέρμανση

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_1.png.418d64e7337e6f24384360db5ca61403.png

Υ.Γ θεώρησα ότι IBAN έχει πρόβλημα, αλλά παρόλο που είναι κενό είναι δηλωμένο στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ (άλλωστε δεν θα γινόταν η αίτηση αλλιώς) επίσης κάτω γράφει Πρόβλημα IBAN: ΟΧΙ

Έχει κανείς καμιά εικόνα τι γίνεται ακριβώς;

Στο πρόβλημα IBAN δεν λέει σκέτο ΟΧΙ, αλλά λέει "ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. Η ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS" άρα ξεκάθαρα είναι εκεί το πρόβλημα. Μήπως δεν συμβαδίζει το IBAN με αυτόν που κόπηκε η απόδειξη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Greenleaf είπε

Στο πρόβλημα IBAN δεν λέει σκέτο ΟΧΙ, αλλά λέει "ΟΧΙ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡ. Η ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟ WS" άρα ξεκάθαρα είναι εκεί το πρόβλημα. Μήπως δεν συμβαδίζει το IBAN με αυτόν που κόπηκε η απόδειξη; 

Το λάθος δηλαδή μπορεί να έγινε από αυτούς; Σε εμάς στην ΑΑΔΕ είναι σωστά δηλωμένο το IBAN πάντως εδώ και χρόνια άλλωστε και πέρυσι έγινε η ίδια διαδικασία. Η επιχείρηση με το πετρέλαιο τι λάθος μπορεί να έκανε; Από όσο ξέρω δεν δηλώνουν κάποιο IBAN αυτοι

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ΙΒΑΝ στην ΑΑΔΕ είναι εκείνου στου οποίο κόπηκε η απόδειξη; Η επιχείρηση φαίνεται να το δήλωσε σωστά, αφού βγαίνει στις διασταυρωμένες αγορές.

Δεν ξέρω αν έχουν άλλοι θέμα, εγώ δεν πήρα τίποτα ενώ ήμουν πέρσι, αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι δεν βλέπω κάτι στις διασταυρωμένες αγορές, ενώ έχουμε κάνει ήδη 3. Από την επιχείρηση μου είπαν ότι τα στέλνουν κανονικά. Αναγκαστικά θα πέσει τηλέφωνο την Δευτέρα στην ΑΑΔΕ μπας και βγάλουμε άκρη και χρειαστεί άλλη αίτηση ή κάτι τέτοιο που είναι μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Greenleaf είπε

Άρα ΙΒΑΝ στην ΑΑΔΕ είναι εκείνου στου οποίο κόπηκε η απόδειξη; Η επιχείρηση φαίνεται να το δήλωσε σωστά, αφού βγαίνει στις διασταυρωμένες αγορές.

Δεν ξέρω αν έχουν άλλοι θέμα, εγώ δεν πήρα τίποτα ενώ ήμουν πέρσι, αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι δεν βλέπω κάτι στις διασταυρωμένες αγορές, ενώ έχουμε κάνει ήδη 3. Από την επιχείρηση μου είπαν ότι τα στέλνουν κανονικά. Αναγκαστικά θα πέσει τηλέφωνο την Δευτέρα στην ΑΑΔΕ μπας και βγάλουμε άκρη και χρειαστεί άλλη αίτηση ή κάτι τέτοιο που είναι μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου.

Έχεις τηλέφωνο ; αν το βρεις πες μου για να πάρω και εγώ, μπας και βγάλω άκρη. Όλο αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος έχει;

Ο πελάτης (εγώ) έχω δηλωμένο IBAN κανονικά

Η αγορά φαίνεται (δισταυρωμένη) από το κατάστημα

Το που υπάρχει λάθος και τι δηλωμένο λάθος δεν βγάζω άκρη

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το κλασσικό της ΑΑΔΕ, αν απαντήσει κανείς άλλο θέμα.

Κ.Ε.Φ. - Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων

+30 213 162 1000
Σας ενημερώνουμε ότι το Τηλεφωνικό Κέντρο του Κ.Ε.Φ. λειτουργεί τις εργάσιμες ημέρες από 07:30 έως 17:00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ περα απο μια αίτηση για το επίδομα που συμπλήρωσα στην σελίδα του υπουργείου τι άλλο πρεπει να κάνω, την απόδειξη του πετρελαιου την ανεβάζω κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, έκανα αίτηση πρώτη φορά για το επίδομα θέρμανσης και ο πρατηριουχος μου ζήτησε αντίγραφο ΔΕΗ για την αριθμό παροχής καθώς και ΑΦΜ.

Η αίτηση εγκρίθηκε και μπήκα μόλις να τσεκάρω τις διασταυρωμένες αγορές και δεν φαίνεται τίποτα. Παρατηρώντας την απόδειξη αγοράς πετρελαίου (ημερομηνίας 10/11) ο πρατηριούχος έχει καταχωρήσει στον αριθμό παροχής ΔΕΗ επιπλέον ψηφία υπο την εννοια οτι στον λογαριασμό ΔΕΗ ο αριθμός παροχής φαίνεται με την μορφή xxxxxxxxx-051 και τον εχει καταχωρήσει ενιαίο σαν xxxxxxxxx051 (οπου x ο 9ψήφιος αριθμός παροχής).

Προφανώς τα 3 τελευταία ψηφία δεν χρειάζονται καθώς τα πρώτα 9 είναι ο αριθμός παροχής που φαίνεται και στην αίτηση του επιδόματος. Θα επικοινωνήσω μαζί του απο Δευτέρα αλλά ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν διορθώνεται εκ των υστέρων ή αν χάσαμε το επίδομα απο λάθος καταχωρημένο αριθμό παροχής στην απόδειξη αγοράς.

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση αλλά ξεχωριστούς μετρητές για κάθε διαμέρισμα (στην ουσία όσο ανάβεις πληρώνεις), το κόστος θέρμανσης έρχεται μέσα στα κοινόχρηστα.

Τι παραστατικά πρέπει να ανεβάσω στην ΑΑΔΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 6:14 ΜΜ, Phoenix7 είπε

Εγώ πάντως χρήματα ακόμα δεν έχω δει έβαλα πετρέλαιο 24/11/2021, βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση στο My Θέρμανση

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_1.png.418d64e7337e6f24384360db5ca61403.png

Υ.Γ θεώρησα ότι IBAN έχει πρόβλημα, αλλά παρόλο που είναι κενό είναι δηλωμένο στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ (άλλωστε δεν θα γινόταν η αίτηση αλλιώς) επίσης κάτω γράφει Πρόβλημα IBAN: ΟΧΙ

Έχει κανείς καμιά εικόνα τι γίνεται ακριβώς;

Στο IBAN είσαι κύριος δικαιούχος ή συνδικαιούχος; Πρέπει να είσαι κύριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...