Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, arcadian27 said:

Σε εμένα δεν έχουν στείλει κάτι , αλλά στο λογαριασμό μου στο portal της volton δείχνει ένα πιστωτικό υπόλοιπο και λέει  Ο τελευταίος λογαριασμός σας θα είναι διαθέσιμος 2-3 ημέρες μετά την ημ. έκδοσης του. Λογικά είναι το επίδομα.Θα περιμένω να δω τις επόμενες ημέρες.

Ετσι ειναι και σε μενα, πηρα τηλεφωνο για την μεταφορα του πιστωτικου στην νεα παροχη μια και ξανα πηγα βολτον για ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/7/2024 στις 3:41 ΜΜ, revmatopliktos είπε

Ενημερώνω ότι σήμερα μέσω ΡΑΕΕΥ η βόλτον μου έστειλε πιστωτικό λογαριασμό με το επίδομα θέρμανσης. 

Το κλείνω το αίτημα ή περιμένω να μου τα βάλουν στο ibank που τους έστειλα;

Έχω κάνει καταγγελια στην ΡΑΕΕΥ και δεν πήρα ποτέ απάντηση

Εσύ πως κινήθηκες?

Με προτεργια ακόμα δεν έχει πιστωθει και προφανώς έχω ήδη μιλήσει μαζί τους δεν βγαίνει άκρη 

Στις 6/8/2024 στις 12:15 ΠΜ, Tony316 είπε

Φέτος θα έρθει το ραβασάκι ή του χρόνου;

Δεν γίνεται να έρθει στην εφορία για χρεος σε ιδιώτη 

Προσωπικά χρωστάω σε παλαιότερο αριθμό παροχής ποσό κάτω των 150ευρω, κλασσικά με χει πάρει εισπρακτική να με απειλήσει,τους είπα κάντε μου καταγγελια και μην με ξαναενοχλήσετε 

Κοντεύει να κλείσει 3ετια

Ακόμα με παίρνουν..μάλιστα μου έστειλαν και sms σε περίπτωση που το έχω ξεχάσει να το πληρώσω 

 

Καταγγελια δεν μου έχουν κάνει και στην εφορία δεν έχει έρθει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xameleon7 είπε

 

Δεν γίνεται να έρθει στην εφορία για χρεος σε ιδιώτη 

 

το ραβασακι στην εφορια αφορα αχρειαστητως καταβεβλημενο επιδομα, αν δηλαδη παρεις επιδομα  θερμανσης 200 ευρω και δεν επισυναψεις αποδειξεις για αγορες 400 ευρω καυσιμων (ΦΑ και λοιπα). Η διαφορα εισπραχθεν επιδομα - 1/2 αποδειξεων σου ερχεται ως οφειλη στην εφορια

Πως εμπλεξες εσυ χρεος σε ιδιωτη κανεις δε ξερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alefther είπε

το ραβασακι στην εφορια αφορα αχρειαστητως καταβεβλημενο επιδομα, αν δηλαδη παρεις επιδομα  θερμανσης 200 ευρω και δεν επισυναψεις αποδειξεις για αγορες 400 ευρω καυσιμων (ΦΑ και λοιπα). Η διαφορα εισπραχθεν επιδομα - 1/2 αποδειξεων σου ερχεται ως οφειλη στην εφορια

Πως εμπλεξες εσυ χρεος σε ιδιωτη κανεις δε ξερει

Πήγα αρκετές σελίδες πίσω και δεν κατάφερα να βρω το αρχικό ποστ το πως προκύπτει το χρέος στην εφορία 

Ναι υπό αυτή την περίπτωση έχεις απολυτο δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2024 στις 7:31 ΜΜ, arcadian27 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μίλησα και τηλεφωνικά ξανά μαζί τους άλλα το μόνο που μου είπαν είναι ότι δεν υπάρχει ακόμα κάποια ενημέρωση από την διεύθυνση και ότι ίσως ξέρουν στο τέλος του μήνα. Δηλαδή δεν φτάνει που δεν το έχουν βάλει ακόμα δεν έχουν και απάντηση στο πότε θα το βάλουν. Καταγγελία όλοι μας γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνουν.

 

Στις 25/7/2024 στις 3:41 ΜΜ, revmatopliktos είπε

Ενημερώνω ότι σήμερα μέσω ΡΑΕΕΥ η βόλτον μου έστειλε πιστωτικό λογαριασμό με το επίδομα θέρμανσης. 

Το κλείνω το αίτημα ή περιμένω να μου τα βάλουν στο ibank που τους έστειλα;

Συμφορουμιτες θα ήθελα να ενημερώσω πως μετά από Γολγοθά και καταγγελία στην ΡΑΕ μπήκε την προηγούμενη εβδομάδα σε IBAN το επίδομα θέρμανσης-ρευματος από την VOLTON, αφού έχω αποχωρήσει εδώ και αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη,πως κατάφερες να επικοινωνήσεις με την ραε 

3 ώρες πριν, lmag είπε

 

Συμφορουμιτες θα ήθελα να ενημερώσω πως μετά από Γολγοθά και καταγγελία στην ΡΑΕ μπήκε την προηγούμενη εβδομάδα σε IBAN το επίδομα θέρμανσης-ρευματος από την VOLTON, αφού έχω αποχωρήσει εδώ και αρκετό καιρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, xameleon7 είπε

Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη,πως κατάφερες να επικοινωνήσεις με την ραε 

 

Καλημέρα θα κάνεις μια εγγραφή στο site της ΡΑΕ και θα ανοίξεις/υποβάλλεις ένα αίτημα/ticket ώστε να το εξετάσουν.

https://my.rae.gr/

Εδώ μπήκα εγώ, έκανα εγγραφή, διάλεξα τον πάροχο(στην προκειμένη περίπτωση VOLTON) κατηγορία έβαλα ΑΛΛΟ και στο κείμενο έγγραψα ότι δεν μου έχει αποδοθεί το Επίδομα Θέρμανσης-ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lmag είπε

Καλημέρα θα κάνεις μια εγγραφή στο site της ΡΑΕ και θα ανοίξεις/υποβάλλεις ένα αίτημα/ticket ώστε να το εξετάσουν.

https://my.rae.gr/

Εδώ μπήκα εγώ, έκανα εγγραφή, διάλεξα τον πάροχο(στην προκειμένη περίπτωση VOLTON) κατηγορία έβαλα ΑΛΛΟ και στο κείμενο έγγραψα ότι δεν μου έχει αποδοθεί το Επίδομα Θέρμανσης-ρευματος.

Το ίδιο ακριβώς έκανα και έχουν περάσει κοντά 2 μήνες χωρίς απαντηση

Update,έλαβα την εξής απάντηση 

 

Αξιότιμε κύριε ...,

 

Σε απάντηση της από 15/07/2027 διαμαρτυρίας – πρόσκλησής σας, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

 

Σε συνέχεια σχετικού ελέγχου από το οικονομικό τμήμα της εταιρείας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι είστε δικαιούχος του επιδόματος θέρμανσης στο λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας για την εν θέματι παροχή. Ωστόσο θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η απόδοση του ανωτέρω επιδόματος αποδίδεται σε εκκαθαριστικό λογαριασμό. Παρακαλούμε θερμά όπως αναμείνατε την ολοκλήρωση της διαδικασίας απόδοσής του, η οποία θα υλοποιηθεί εντός του επόμενου χρονικού διαστήματος και θα αποδοθεί σε επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

 

Θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι βασική προτεραιότητα της εταιρείας μας, αποτελεί η πλήρης ενημέρωση και η ολοκληρωμένη εξυπηρέτηση των πελατών σε κάθε στάδιο της συνεργασίας μας.

 

Σας ευχαριστούμε,

 

Με εκτίμηση.

 

 

την αίτηση επιδόματος θέρμανσης την έκανα με το που άνοιξε η πλατφόρμα τον Νοέμβρη 

Κοντεύει να περάσει ένας χρόνος και ακόμα δεν έχει επιδοτηθει

Πως μπορω να κινηθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xameleon7 είπε

Το ίδιο ακριβώς έκανα και έχουν περάσει κοντά 2 μήνες χωρίς απαντηση

Update,έλαβα την εξής απάντηση 

 

Αξιότιμε κύριε ...,

 

Σε απάντηση της από 15/07/2027 διαμαρτυρίας – πρόσκλησής σας, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

 

Σε συνέχεια σχετικού ελέγχου από το οικονομικό τμήμα της εταιρείας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι είστε δικαιούχος του επιδόματος θέρμανσης στο λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας για την εν θέματι παροχή. Ωστόσο θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η απόδοση του ανωτέρω επιδόματος αποδίδεται σε εκκαθαριστικό λογαριασμό. Παρακαλούμε θερμά όπως αναμείνατε την ολοκλήρωση της διαδικασίας απόδοσής του, η οποία θα υλοποιηθεί εντός του επόμενου χρονικού διαστήματος και θα αποδοθεί σε επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

 

Θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι βασική προτεραιότητα της εταιρείας μας, αποτελεί η πλήρης ενημέρωση και η ολοκληρωμένη εξυπηρέτηση των πελατών σε κάθε στάδιο της συνεργασίας μας.

 

Σας ευχαριστούμε,

 

Με εκτίμηση.

 

 

την αίτηση επιδόματος θέρμανσης την έκανα με το που άνοιξε η πλατφόρμα τον Νοέμβρη 

Κοντεύει να περάσει ένας χρόνος και ακόμα δεν έχει επιδοτηθει

Πως μπορω να κινηθώ?

Κάτω κάτω στην σελίδα της ΡΑΕ έχει ένα κόκκινο κουμπί, εκεί θα πατήσεις απόρριψη απάντησης και θα γράψεις τις οποίες ενστάσεις σου.

Πχ εμένα μου είχαν βγάλει το ποσό του επιδόματος αλλά με πήγαιναν από μηνα σε μήνα για να μου το πιστωσουν, όποτε πατούσα συνεχώς απόρριψη στις απαντήσεις τους και έγραφα πως ακόμα εκκρεμεί η πίστωση.

ΥΓ Το επίδομα αφορά το επίδομα Ρεύματος που άνοιξε η εφαρμογή σε δεύτερο χρόνο εάν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lmag είπε

Κάτω κάτω στην σελίδα της ΡΑΕ έχει ένα κόκκινο κουμπί, εκεί θα πατήσεις απόρριψη απάντησης και θα γράψεις τις οποίες ενστάσεις σου.

Πχ εμένα μου είχαν βγάλει το ποσό του επιδόματος αλλά με πήγαιναν από μηνα σε μήνα για να μου το πιστωσουν, όποτε πατούσα συνεχώς απόρριψη στις απαντήσεις τους και έγραφα πως ακόμα εκκρεμεί η πίστωση.

ΥΓ Το επίδομα αφορά το επίδομα Ρεύματος που άνοιξε η εφαρμογή σε δεύτερο χρόνο εάν δεν κάνω λάθος.

Μου το εμφανίζει ως ολοκληρωμένο δεν μου εμφανίζει απόρριψη απάντησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...