Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, johnnyman said:

Εγώ που πήρα προκαταβολή 290 εάν ανεβάσω πχ λογαριασμούς που βγαίνουν 250 τι δίνω πίσω?

Τους λογαριασμούς τους υπολογίζω στην μέση? 

Δηλαδή τα 250 τα κάνω 125?

Οποτε θα πρέπει να δώσω πίσω 165 ευρώ? 

Τα είπα καλα?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι

Πω ρε φίλε....

Πέρσι βγήκε τόσο γιατί ήρθαν οι λογαριασμοί μαζεμένοι λόγο της καθυστέρησης της δεη..

Μέχρι στιγμής να φανταστείς έχω δηλώσει 84 ευρώ παραστατικά (δηλαδή 42 ευρώ)

Έχουμε ακόμη 2 μήνες και πρέπει να κάψω αλλά 500 για να καλύψω την προκαταβολή 😆 

Δεν προλαβαίνω με τπτ....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για νέα συμβόλαια ίσως να αξίζει να ζητήσετε απο τον πάροχο να χώσει την υψηλότερη εγγύηση (παίζει ρόλο και η προηγούμενη κατανάλωση , δλδ υπάρχει και ένα όριο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Έχουμε ακόμη 2 μήνες και πρέπει να κάψω αλλά 500 για να καλύψω την προκαταβολή 😆 

Δεν προλαβαίνω με τπτ....

Άμα πέρσι πηγές τόσο και χρησιμοποιείς πάνω κάτω ίδιο μέσο θέρμανσης με ίδια χρήση  θα σου έρθουν μετά έως 30/6 τα παραστατικά μην σε αγχώνει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Άμα πέρσι πηγές τόσο και χρησιμοποιείς πάνω κάτω ίδιο μέσο θέρμανσης με ίδια χρήση  θα σου έρθουν μετά έως 30/6 τα παραστατικά μην σε αγχώνει αυτό. 

Περσι είχε γίνει το μπαχαλο με τους λογαριασμούς της δεη και ήρθαν μαζεμένα γιαυτό είχα τέτοιο ποσό..

Φέτος δεν πιστεύω να γίνει έτσι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2024 στις 11:44 ΠΜ, johnnyman είπε

Εγώ που πήρα προκαταβολή 290 εάν ανεβάσω πχ λογαριασμούς που βγαίνουν 250 τι δίνω πίσω?

Τους λογαριασμούς τους υπολογίζω στην μέση? 

Δηλαδή τα 250 τα κάνω 125?

Οποτε θα πρέπει να δώσω πίσω 165 ευρώ? 

Τα είπα καλα?

Κι εγω περισυ που δεν καλυψα ολο το επιδομα θερμανσης (εμεινε ενα υπολοιπο 60 ευρω) δεν μου το ζητησαν πισω με καποιο τροπο και δε νομιζω να γινεται ετσι.. Ομως δεν μου εβαλαν προκαταβολη φετος αλλα θα τα παρω σε δοσεις κι εκει φανταζομαι θα γινει η εκκαθαριση αν πχ ειναι να μου βαλουν 350 θα κρατησουν τα περισυνα 60 κ θα παρω 290..Θα δειξει κιολας😉

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2024 στις 11:50 ΠΜ, johnnyman είπε

Πω ρε φίλε....

Πέρσι βγήκε τόσο γιατί ήρθαν οι λογαριασμοί μαζεμένοι λόγο της καθυστέρησης της δεη..

Μέχρι στιγμής να φανταστείς έχω δηλώσει 84 ευρώ παραστατικά (δηλαδή 42 ευρώ)

Έχουμε ακόμη 2 μήνες και πρέπει να κάψω αλλά 500 για να καλύψω την προκαταβολή

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Κι εγω περισυ που δεν καλυψα ολο το επιδομα θερμανσης (εμεινε ενα υπολοιπο 60 ευρω) δεν μου το ζητησαν πισω με καποιο τροπο και δε νομιζω να γινεται ετσι.. Ομως δεν μου εβαλαν προκαταβολη φετος αλλα θα τα παρω σε δοσεις κι εκει φανταζομαι θα γινει η εκκαθαριση αν πχ ειναι να μου βαλουν 350 θα κρατησουν τα περισυνα 60 κ θα παρω 290..Θα δειξει κιολας😉

😆

Δεν προλαβαίνω με τπτ....

μια απο τα ιδια και εγω πηρα περσι 200 και εκαψα 250. δεν μου πηραν πισω τιποτα.. ισως τσ αφαιρεσουν φετος δεν ξερω το ισχυει.

τζαμπα τη βγαζουμε με την δεη

φετος εγω εχω  1 ευρω λογαριασμο στη δεη 😄  ειχα παρει και το 50αρι λογω αλλαγης.

αλλα μεχρι 4/12 μονο εχω παρει λογαριασμο...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2024 στις 10:48 ΠΜ, ekrepali είπε

To επίδομα θέρμανσης στο αέριο, ζητάει να καταχωρήσεις το ποσό πληρωμής. Αν έχεις ένα λογαριασμό με κατανάλωση 50ευρω + 100 εγγύηση, σύνολο 150 ευρώ... καταχωρείς ποσο πληρωμής 150ευρω.

Αν έχεις ένα λογαριασμο με κατανάλωση 150 ευρώ - 100 ευρώ δώρο, ποσό πληρωμής 50... καταχωρείς στο επίδομα θέρμανσης ποσό πληρωμής 50.

Αν γίνεται να καταχωρήσεις στο κουτάκι του επιδόματος θέρμανσης διαφορετικό πόσο απ'το τελικό που αναγράφει ο λογαριασμός, αυτό δεν το γνωρίζω. Πώς γίνεται η διασταύρωση;

Το ποσό πληρωμής μπορεί να περιέχει και ποσά που χρωστάω από προηγούμενο λογαριασμό από πέρυσι που δεν δικαιούμουν ή τόκους υπερημερίας. Θα μου τα πληρώσει κι αυτά το επίδομα; Όχι. Βάζεις το ποσό που αντιστοιχεί στην κατανάλωση που επιδοτείται + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ και τέλος. Η εγγύηση γιατί να πληρωθεί; Πρόκειται για ενέργεια; Όταν φύγεις δεν θα την πάρεις πίσω;

Για τη διασταύρωση γράφεις τον αριθμό του λογαριασμού κανονικά. Κατά 99% θα πάρεις αυτά που θα δηλώσεις.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, doomnx είπε

Το ποσό πληρωμής μπορεί να περιέχει και ποσά που χρωστάω από προηγούμενο λογαριασμό από πέρυσι που δεν δικαιούμουν ή τόκους υπερημερίας. Θα μου τα πληρώσει κι αυτά το επίδομα; Όχι. Βάζεις το ποσό που αντιστοιχεί στην κατανάλωση που επιδοτείται + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ και τέλος. Η εγγύηση γιατί να πληρωθεί; Πρόκειται για ενέργεια; Όταν φύγεις δεν θα την πάρεις πίσω;

Για τη διασταύρωση γράφεις τον αριθμό του λογαριασμού κανονικά. Κατά 99% θα πάρεις αυτά που θα δηλώσεις.

Μακαρι να ειναι ετσι και ειδικα το παραδειγμα με τα χρωστουμενα απο περισυ ειναι κοινη λογικη!! Με την εγγυηση σιγα μη το προσεξουν αμα την περασεις μεσα θεωρω πως θα περασει! Αλλα εχει να κανει και με το πως γινεται ο ελεγχος συστημικα ή οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κοινή λογική αυτό λέει, αλλά μόλις απέστειλα ερώτημα στην ΑΑΔΕ. Θα σας ενημερώσω όταν μου απαντήσουν.

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μακαρι να ειναι ετσι και ειδικα το παραδειγμα με τα χρωστουμενα απο περισυ ειναι κοινη λογικη!! Με την εγγυηση σιγα μη το προσεξουν αμα την περασεις μεσα θεωρω πως θα περασει! Αλλα εχει να κανει και με το πως γινεται ο ελεγχος συστημικα ή οχι..

Ό,τι δηλώσεις θα περάσει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Από κει και πέρα πρέπει να κρατήσεις τα παραστατικά για 5 χρόνια ώστε σε τυχόν έλεγχο να μπορείς να δικαιολογήσεις τι δήλωσες.

Ο νόμος πάντως αναφέρεται σε ενέργεια και καύσιμα όχι σε εγγυήσεις, χρωστούμενα, τόκους και δώρα.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, doomnx said:

Το ποσό πληρωμής μπορεί να περιέχει και ποσά που χρωστάω από προηγούμενο λογαριασμό από πέρυσι που δεν δικαιούμουν ή τόκους υπερημερίας. Θα μου τα πληρώσει κι αυτά το επίδομα; Όχι. Βάζεις το ποσό που αντιστοιχεί στην κατανάλωση που επιδοτείται + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ και τέλος. Η εγγύηση γιατί να πληρωθεί; Πρόκειται για ενέργεια; Όταν φύγεις δεν θα την πάρεις πίσω;

Για τη διασταύρωση γράφεις τον αριθμό του λογαριασμού κανονικά. Κατά 99% θα πάρεις αυτά που θα δηλώσεις.

Spoiler

 

H πλατφόρμα ζητάει "ποσό συναλλαγής". Συναλλαγή = πληρωμή, δε χωράει ερμηνεία.

Το σύνολο τρέχοντος λογαριασμού δεν είναι συναλλαγή.

Το δώρο κατ'εμέ, ναι θεωρείται έκπτωση του παρόχου. Ομοίως αν αγοράσεις πετρέλαιο 100 ευρώ - 10% έκπτωση = 90 ευρώ... η συναλλαγή / ποσό πληρωμής είναι 90 ευρώ, δε γίνεται να καταχωρήσεις 100 ευρώ στη πλατφόρμα.

Για τα χρωστούμενα συμφωνώ εν μέρει μ'αυτό που λες (ειδικά αν η περίοδος κατανάλωσης των χρωστούμενων αφορά περίοδο εκτός του φετινού επιδόματος). Υπάρχει όμως και το ανάποδο ζήτημα... αν εκδωθεί τώρα λογαριασμός 400 ευρώ και ρίξεις κανόνι στον πάροχο... με τη δική σου λογική θα καταχωρήσεις το παραστατικό και θα πάρεις 200 ευρώ επίδομα θέρμανσης; Εννοείται πως και με τη δική μου λογική, επίσης θα μπορούσες να ρίξεις κανόνι και να πράξεις το ίδιο. Γι'αυτό όμως λέω πως το πεδίο 'ποσό συναλλαγής' αφορά πληρωμές/αγορές... γιατί αν σε φωνάξουν για διασταύρωση θα πρέπει να αποδείξεις τι πλήρωσες (με αποδεικτικό συναλλαγής).

Οι εγγυήσεις συμφωνώ ότι θα έπρεπε να'ναι εκτός... αλλά εφόσον ζητάνε ποσό συναλλαγής, μπαίνουν κι αυτές μέσα.

Θα'εχει ενδιαφέρον πάντως τι θα σου απαντήσουν...

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

H πλατφόρμα ζητάει "ποσό συναλλαγής". Συναλλαγή = πληρωμή, δε χωράει ερμηνεία.

Το σύνολο τρέχοντος λογαριασμού δεν είναι συναλλαγή.

Το δώρο κατ'εμέ, ναι θεωρείται έκπτωση του παρόχου. Ομοίως αν αγοράσεις πετρέλαιο 100 ευρώ - 10% έκπτωση = 90 ευρώ... η συναλλαγή / ποσό πληρωμής είναι 90 ευρώ, δε γίνεται να καταχωρήσεις 100 ευρώ στη πλατφόρμα.

Για τα χρωστούμενα συμφωνώ εν μέρει μ'αυτό που λες (ειδικά αν η περίοδος κατανάλωσης των χρωστούμενων αφορά περίοδο εκτός του φετινού επιδόματος). Υπάρχει όμως και το ανάποδο ζήτημα... αν εκδωθεί τώρα λογαριασμός 400 ευρώ και ρίξεις κανόνι στον πάροχο... με τη δική σου λογική θα καταχωρήσεις το παραστατικό και θα πάρεις 200 ευρώ επίδομα θέρμανσης; Εννοείται πως και με τη δική μου λογική, επίσης θα μπορούσες να ρίξεις κανόνι και να πράξεις το ίδιο. Γι'αυτό όμως λέω πως το πεδίο 'ποσό συναλλαγής' αφορά πληρωμές/αγορές... γιατί αν σε φωνάξουν για διασταύρωση θα πρέπει να αποδείξεις τι πλήρωσες (με αποδεικτικό συναλλαγής).

Οι εγγυήσεις συμφωνώ ότι θα έπρεπε να'ναι εκτός... αλλά εφόσον ζητάνε ποσό συναλλαγής, μπαίνουν κι αυτές μέσα.

Θα'εχει ενδιαφέρον πάντως τι θα σου απαντήσουν...

Το πετρέλαιο το βάζει το πρατήριο και από όσο ξέρω δώρα και εκπτώσεις δεν παίζουν...

Όταν λες να ρίξω κανόνι; Δλδ να μην τον πληρώσω στην ώρα του; Δεν το νοιάζει το σύστημα, θα σου δώσει το επίδομα όπως και να 'χει. Εδώ δίνει προκαταβολή.

Εντελώς κουλό σύστημα. Για να δούμε.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, doomnx said:

Εντελώς κουλό σύστημα. Για να δούμε.

Υπάρχει έμμεση "απάντηση", τώρα που το ξανασκέφτομαι...

Spoiler

3.jpg.c6fb122128e8b699bfe64c15f67bdf40.jpg

Σε κοινόχρηστους λογαριασμούς καταχωρείται είτε ο Α/Α απόδειξης εξόφλησης κοινοχρήστων είτε ο Α/Α του ειδοποιητηρίου των κοινοχρήστων.

Και στις 2 περιπτώσεις το ποσό αφορά το συνολικό ποσό πληρωμής του λογαριασμού, όχι της καθαρής αξίας αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια φετος λογω του οτι περυσι το ποσο δεν καλυφθηκε για μερικα ευρω, δεν πηρα προκαταβολη τον Δεκεμβριο. Κανένα θεμα με αυτο. Εχω ηδη προσθεσει 3 παραστατικα, για να μπουν χρηματα στην επομενη δοση που λογικα θα ειναι τον Φλεβαρη θα πρεπει να κανω Υποβολη οριστικη και αργοτερα να κανω τροποποιητικες ή τα αφηνω σαν Προσωρινα αποθηκευμενα; Θα εκκαθαριστουν δηλαδη αυτα που εχω περασει και ειναι σε προσωρινη κατασταση ή εκκαθαριζονται μονο οταν κανεις οριστικη υποβολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...