Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, energy52 said:

Καμια απαντηση εδω; @ekrepali ;

  Παράδειγμα ΗΡΩΝ Gas Max για κάποιον που δικαιούται 200 ευρώ επίδομα.

On 02/12/2023 at 08:54, ekrepali said:

Για να πάρεις τα 200 ευρώ απ'το επίδομα θέρμανσης, πρέπει να ανεβάσεις λογαριασμούς αξίας 400 ευρώ.

Αν έχεις -150 απ'τα μηνιαία δώρα και -50 απ'το econtract είσαι πιστωτικός -200

Για να έχεις λογαριασμό χρεωστικό 400 ευρώ, πρέπει να κάψεις 600.

Aν το πρόγραμμα έχει τιμή πχ 0.05Ε/Κwh, θα πρέπει να κάψεις 600/0.05 = 12000kw

Δεν υπολογίζω το κόστος απ'τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις για ευκολία στη συζήτηση... η ουσία είναι πως κάποιος με μικρή κατανάλωση το χειμώνα , θα πάρει τα δώρα του ΗΡΩΝ και θα πρέπει να επιστρέψει μέρος της προκαταβολής του επιδόματος θέρμανσης.

Στη περίπτωση σου @energy52 εφόσον πρέπει να ανεβάσεις παραστατικά 300 ευρώ, λόγω του δώρου θα πρέπει να κάψεις 400 ευρώ, ώστε να λάβεις λογαριασμούς με 300ευρώ ποσό πληρωμής.

Αντιθέτως κάποιος που άλλαξε πάροχο και έκαψε πχ 200 ευρώ και πλήρωσε εγγύηση 100, σύνολο 300... βγαίνει κερδισμένος.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, ekrepali είπε

 Στη περίπτωση σου @energy52 εφόσον πρέπει να ανεβάσεις παραστατικά 300 ευρώ, λόγω του δώρου θα πρέπει να κάψεις 400 ευρώ, ώστε να λάβεις λογαριασμούς με 300ευρώ ποσό πληρωμής.

Αντιθέτως κάποιος που άλλαξε πάροχο και έκαψε πχ 200 ευρώ και πλήρωσε εγγύηση 100, σύνολο 300... βγαίνει κερδισμένος.

Σατανικη σκεψη!😅 Αρα εγω που αλλαξα παροχο να μη βαλω ακομη παγια εντολη ωστε να μου χρεωσουν εγγυηση ωστε να περασω στην  εφαρμογη τον λογαριασμο και το κανω αργοτερα ωστε καπως να ισοφαρισω το δωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, energy52 said:

Σατανικη σκεψη!😅 Αρα εγω που αλλαξα παροχο να μη βαλω ακομη παγια εντολη ωστε να μου χρεωσουν εγγυηση ωστε να περασω στην  εφαρμογη τον λογαριασμο και το κανω αργοτερα ωστε καπως να ισοφαρισω το δωρο!

Σε ποιον πάροχο πήγες και σε πιο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, energy52 said:

Ελπε σταθερο με δωρο 120 στον πρωτο λογαριασμο..

Ρώτα σίγουρα πόση είναι η εγγύηση κι αν χρεώνεται ή όχι στον 1ο λογαριασμό. Μερικοί πάροχοι πχ Ελίν δε χρεώνουν εγγύηση στο 1ο λογαριασμό και τη χρεώνουν στον 2ο (αν δε βάλεις πάγια). Η Elpedison δε ξέρω τι κάνει.

Το σίγουρο είναι ότι περνάει στο επίδομα θέρμανσης... έτσι κατάφερα και συμπλήρωσα το απαιτούμενο ποσό το 2022, γιατί το Gas Control της ΔΕΗ μαζί με τις επιδοτήσεις έβγαινε μηδενική χρέωση. Κάποιους μήνες μάλιστα καίγαμε αέριο και πληρωνόμασταν κιόλας (πίστωση αντί για χρέωση). 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το σίγουρο είναι ότι περνάει στο επίδομα θέρμανσης... έτσι κατάφερα και συμπλήρωσα το απαιτούμενο ποσό το 2022, γιατί το Gas Control της ΔΕΗ μαζί με τις επιδοτήσεις έβγαινε μηδενική χρέωση. Κάποιους μήνες μάλιστα καίγαμε αέριο και πληρωνόμασταν κιόλας (πίστωση αντί για χρέωση). 😄

Να υποθέσω πως έβαλες πάγια εντολή αφού πέρασε η περίοδος τιμολόγησης του επιδ.θερμανσης ώστε να στην επιστρέψουν μετά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, energy52 said:

Να υποθέσω πως έβαλες πάγια εντολή αφού πέρασε η περίοδος τιμολόγησης του επιδ.θερμανσης ώστε να στην επιστρέψουν μετά..

 

Ναι, είχα βάλει πάγια εντολή το καλοκαίρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.

Πήρα προκαταβολή τις γιορτές 290 εύρω.

Πρέπει να δηλώσω παραστατικά 580 ευρώ για το αέριο?

Εάν δεν μπορέσω να το Καλυψώ αυτό το ποσό τι γίνεται?

Μέχρι ποτε δηλώνουμε παραστατικά?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2024 στις 9:56 ΜΜ, ekrepali είπε

  Παράδειγμα ΗΡΩΝ Gas Max για κάποιον που δικαιούται 200 ευρώ επίδομα.

Στη περίπτωση σου @energy52 εφόσον πρέπει να ανεβάσεις παραστατικά 300 ευρώ, λόγω του δώρου θα πρέπει να κάψεις 400 ευρώ, ώστε να λάβεις λογαριασμούς με 300ευρώ ποσό πληρωμής.

Αντιθέτως κάποιος που άλλαξε πάροχο και έκαψε πχ 200 ευρώ και πλήρωσε εγγύηση 100, σύνολο 300... βγαίνει κερδισμένος.

Πού το έχετε δει ότι οι εκπτώσεις και τα δώρα ή προγούμενες οφειλές συμμετέχουν στο ποσό της επιδότησης; Εμείς στην τηλεθέρμανση δηλώνουμε μόνο το ποσό που αντιστοιχεί στην κατανάλωση+πάγιο. Ούτε χρεώσεις προς τρίτους ούτε τόκους υπερημερίας ούτε εκπτώσεις ούτε τπτ τέτοιο. Αλίμονο αν πρέπει να κάψει περισσότερο. Εδώ λέμε πώς να κάνουμε οικονομία.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnnyman είπε

Παιδιά μια ερώτηση.

Πήρα προκαταβολή τις γιορτές 290 εύρω.

Πρέπει να δηλώσω παραστατικά 580 ευρώ για το αέριο?

Εάν δεν μπορέσω να το Καλυψώ αυτό το ποσό τι γίνεται?

Μέχρι ποτε δηλώνουμε παραστατικά?

Ευχαριστώ πολύ.

Πρέπει να δεις τι ποσό δικαιούσαι από την αίτηση σου. Σωστά ότι δικαιούσαι πρέπει να βάλεις χ2 παραστατικά. Εάν δεν το καλύψεις δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως αφαιρείται από του χρόνου δεν έχω ιδέα ή εφορία θα πάει φαντάζομαι εγώ. Παραστατικά για φυσικό αέριο έως 15/7 δηλώνεις με ημερομηνία έκδοσης παραστατικού έως 30/6 και αφορά περίοδο κατανάλωσης 1/10-31/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Πρέπει να δεις τι ποσό δικαιούσαι από την αίτηση σου. Σωστά ότι δικαιούσαι πρέπει να βάλεις χ2 παραστατικά. Εάν δεν το καλύψεις δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως αφαιρείται από του χρόνου δεν έχω ιδέα ή εφορία θα πάει φαντάζομαι εγώ. Παραστατικά για φυσικό αέριο έως 15/7 δηλώνεις με ημερομηνία έκδοσης παραστατικού έως 30/6 και αφορά περίοδο κατανάλωσης 1/10-31/3

Καλημέρα. 

Οπότε ότι κάψουμε μέχρι 31 Μαρτίου έτσι?

Δεν παίζει να κάψω τόσο μέχρι τότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα. 

Οπότε ότι κάψουμε μέχρι 31 Μαρτίου έτσι?

Δεν παίζει να κάψω τόσο μέχρι τότε....

Ναι έως 31 Μαρτίου είναι για όλα τα είδη καυσίμου η καταναλωση . Απλά στο φυσικό αέριο αργούν οι λογαριασμοί πολλοί και για αυτό δίνουν περιθώριο τα παραστατικά να ναι ημερομηνία έκδοσης έως τέλος Ιουνίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, doomnx said:

Πού το έχετε δει ότι οι εκπτώσεις και τα δώρα ή προγούμενες οφειλές συμμετέχουν στο ποσό της επιδότησης; Εμείς στην τηλεθέρμανση δηλώνουμε μόνο το ποσό που αντιστοιχεί στην κατανάλωση+πάγιο. Ούτε χρεώσεις προς τρίτους ούτε τόκους υπερημερίας ούτε εκπτώσεις ούτε τπτ τέτοιο. Αλίμονο αν πρέπει να κάψει περισσότερο. Εδώ λέμε πώς να κάνουμε οικονομία.

To επίδομα θέρμανσης στο αέριο, ζητάει να καταχωρήσεις το ποσό πληρωμής. Αν έχεις ένα λογαριασμό με κατανάλωση 50ευρω + 100 εγγύηση, σύνολο 150 ευρώ... καταχωρείς ποσο πληρωμής 150ευρω.

Αν έχεις ένα λογαριασμο με κατανάλωση 150 ευρώ - 100 ευρώ δώρο, ποσό πληρωμής 50... καταχωρείς στο επίδομα θέρμανσης ποσό πληρωμής 50.

Αν γίνεται να καταχωρήσεις στο κουτάκι του επιδόματος θέρμανσης διαφορετικό πόσο απ'το τελικό που αναγράφει ο λογαριασμός, αυτό δεν το γνωρίζω. Πώς γίνεται η διασταύρωση;

 

3 hours ago, 7tasos7 said:

. Εάν δεν το καλύψεις δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως αφαιρείται από του χρόνου δεν έχω ιδέα ή εφορία θα πάει φαντάζομαι εγώ. Παραστατικά για φυσικό αέριο έως 15/7 δηλώνεις με ημερομηνία έκδοσης παραστατικού έως 30/6 και αφορά περίοδο κατανάλωσης 1/10-31/3

Πάνε στην εφορία ως αχρεωστίστως καταβληθέντα (βεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ). Πχ αν πήρες προκαταβολή 400 και ανέβασες παραστατικά 300... τοτε δικαιούσαι επίδομα 150 και θα πρέπει να πληρώσεις πίσω τα 50.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To επίδομα θέρμανσης στο αέριο, ζητάει να καταχωρήσεις το ποσό πληρωμής. Αν έχεις ένα λογαριασμό με κατανάλωση 50ευρω + 100 εγγύηση, σύνολο 150 ευρώ... καταχωρείς ποσο πληρωμής 150ευρω.

Αν έχεις ένα λογαριασμο με κατανάλωση 150 ευρώ - 100 ευρώ δώρο, ποσό πληρωμής 50... καταχωρείς στο επίδομα θέρμανσης ποσό πληρωμής 50.

Αν γίνεται να καταχωρήσεις στο κουτάκι του επιδόματος θέρμανσης διαφορετικό πόσο απ'το τελικό που αναγράφει ο λογαριασμός, αυτό δεν το γνωρίζω. Πώς γίνεται η διασταύρωση;

 

Πάνε στην εφορία ως αχρεωστίστως καταβληθέντα (βεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ). Πχ αν πήρες προκαταβολή 400 και ανέβασες παραστατικά 300... τοτε δικαιούσαι επίδομα 150 και θα πρέπει να πληρώσεις πίσω τα 50.

Εγώ που πήρα προκαταβολή 290 εάν ανεβάσω πχ λογαριασμούς που βγαίνουν 250 τι δίνω πίσω?

Τους λογαριασμούς τους υπολογίζω στην μέση? 

Δηλαδή τα 250 τα κάνω 125?

Οποτε θα πρέπει να δώσω πίσω 165 ευρώ? 

Τα είπα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...