Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, 7tasos7 είπε

Ανεβάσετε τα άμα θες για να μην τα ξεχάσεις ένα ένα όταν βγαίνουν.Μην ξεχάσει μετά να κάνει τροποποιητικη και ξανά κατάθεση κλπ κάθε φορά 

Aυτο δεν καταλαβα. Αν δηλαδή τα ανεβαζεις 1-1 καθε φορα θέλει τροποιοητική?

Ενω αν τα ανεβασουμε ολα ΜΑΖΙ πχ τον Απριλιο του 2024 δεν χρειάζονται τροποποιητικές?

Οποτε κραταμε μια σημειωση στο κινητο μας η στο ημερολόγιο μας και τα ανεβαζουμε στο τελος

Εως ποιά ημερομηνια μπορούμε να αναβάσουμε? και για λογαριασμους με εκδοση απο 110/23 εως πότε?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σε εμένα έγινε προχθές διασταύρωση τιμολογίου(20/12/2023) οπότε από Δευτέρα - Τρίτη θα μπουν στον λογαριασμό.

Επόμενη πληρωμή είναι τέλη Φεβρουαρίου εάν δεν κάνω λάθος. 

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

Aυτο δεν καταλαβα. Αν δηλαδή τα ανεβαζεις 1-1 καθε φορα θέλει τροποιοητική?

Ενω αν τα ανεβασουμε ολα ΜΑΖΙ πχ τον Απριλιο του 2024 δεν χρειάζονται τροποποιητικές?

Οποτε κραταμε μια σημειωση στο κινητο μας η στο ημερολόγιο μας και τα ανεβαζουμε στο τελος

Εως ποιά ημερομηνια μπορούμε να αναβάσουμε? και για λογαριασμους με εκδοση απο 110/23 εως πότε?

 

Ευχαριστώ

Ναι θέλει τροποποιητικη εάν τα καταθέτεις. Μπορείς να τα περνάς και να κάνεις προσωρινή αποθήκευση. Δεν είναι κάτι η τροποιητικη μην σε αγχώνει. Καταναλωση από 1/10-31/3 και ανέβασμα λογαριασμό για φυσικό αέριο έως 15/7 με τελευταίο λογαριασμό έκδοσης έως 30/6

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Επόμενη πληρωμή είναι τέλη Φεβρουαρίου εάν δεν κάνω λάθος. 

Ναι θέλει τροποποιητικη εάν τα καταθέτεις. Μπορείς να τα περνάς και να κάνεις προσωρινή αποθήκευση. Δεν είναι κάτι η τροποιητικη μην σε αγχώνει. Καταναλωση από 1/10-31/3 και ανέβασμα λογαριασμό για φυσικό αέριο έως 15/7 με τελευταίο λογαριασμό έκδοσης έως 30/6

Συγνωμη. Αφου η καταναλωση ειναι μεχρι 31/3

Γινεται να βγαζουν λογαριασμο πχ 25/6 που να αφορα κατανάλωση εως 31.3?

Τοσο πολύ διαφορά εχει η ημερομηνια εκδοσης με την ημερομηνια κατανάλωσης που αναγράφουν μέσα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xraxra είπε

Συγνωμη. Αφου η καταναλωση ειναι μεχρι 31/3

Οπως ειχα φανταστει, δεν το εχετε ψαξει πολυ καλα το θεμα. Φαινεται και απο την προσπαθεια να παρετε 2 επιδοματα.

Anyway, 1/1-31/3 αφορα επιδοτηση στο ηλεκτρικο ρευμα. Για το φυσικο αεριο ισχυει με αποδειξεις μεχρι 30/6 και καταθεση αυτων μεχρι 15/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, xraxra είπε

Συγνωμη. Αφου η καταναλωση ειναι μεχρι 31/3

Γινεται να βγαζουν λογαριασμο πχ 25/6 που να αφορα κατανάλωση εως 31.3?

Τοσο πολύ διαφορά εχει η ημερομηνια εκδοσης με την ημερομηνια κατανάλωσης που αναγράφουν μέσα?

 

Ναι πάνε πολύ πίσω. Εμένα εκεί που ναι η πολυκατοικία σε εταιρία εννοώ είναι κάνα 2μηνο πίσω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Οπως ειχα φανταστει, δεν το εχετε ψαξει πολυ καλα το θεμα. Φαινεται και απο την προσπαθεια να παρετε 2 επιδοματα.

Anyway, 1/1-31/3 αφορα επιδοτηση στο ηλεκτρικο ρευμα. Για το φυσικο αεριο ισχυει με αποδειξεις μεχρι 30/6 και καταθεση αυτων μεχρι 15/7

Οχι δεν πηγαμε να παρουμε και τα 2 επιδόματα.

Απλά δεν ειχαμε κανει ποτέ αιτηση επιδοματος θερμανσης.

Οταν πρωτοκάναμε την αιτηση για επιδομα θερμανσης δεν ειχαμε δει λεπτομέρειες.

Οταν βγηκε οτι θα υπαρξει επιδότηση για ηλεκτρικο ρευμα,δεν ξεραμε αν κάναμε καλά που καναμε αιτηση πριν,η μηπως επρεπε να κάνουμε για ηλεκτρικο ρευμα.

Το σπιτι που νοικιάσαμε ειμασταν οι πρωτοι που μπήκαμε. Εχει φυσικο αεριο και κλιματιστικά. Και δεν υπαρχει εμπειρια που θα ξοδευτουν περισσότερα λεφτά για να δούμε που θα επρεπε να κάονυμε αίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Klausx είπε

 

Σε εμένα έγινε προχθές διασταύρωση τιμολογίου(20/12/2023) οπότε από Δευτέρα - Τρίτη θα μπουν στον λογαριασμό.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Και εμένα 12/1 έγινε η διασταύρωση. Τωρα το είδα που το ανέφερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα τα τελευταία posts, απλά ήθελα μία διευκρίνιση γιατί δεν θυμάμαι από πέρυσι.

Υποβάλαμε τον Οκτώβριο στην εφαρμογή το τιμολόγιο για το υγραέριο που αγοράστηκε εκείνο τον μήνα, και πληρωθήκαμε το επίδομα πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Τώρα που βάλαμε ξανά υγραέριο και έχουμε νέο τιμολόγιο στα χέρια μας, κάνουμε τροποποίηση της οριστικής αίτησης (αυτής που είχε το 1ο τιμολόγιο), περνάμε το καινούριο, και οριστικοποιούμε την αίτηση, ή για το καινούριο τιμολόγιο θα ανοίξει κάποια στιγμή νέο πεδίο στην εφαρμογή και θα το καταχωρήσουμε χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε τροποποίηση;

 

Επεξ/σία από manost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manost είπε

Διάβασα τα τελευταία posts, απλά ήθελα μία διευκρίνιση γιατί δεν θυμάμαι από πέρυσι.

Υποβάλαμε τον Οκτώβριο στην εφαρμογή το τιμολόγιο για το υγραέριο που αγοράστηκε εκείνο τον μήνα, και πληρωθήκαμε το επίδομα πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Τώρα που βάλαμε ξανά υγραέριο και έχουμε νέο τιμολόγιο στα χέρια μας, κάνουμε τροποποίηση της οριστικής αίτησης (αυτής που είχε το 1ο τιμολόγιο), περνάμε το καινούριο, και οριστικοποιούμε την αίτηση, ή για το καινούριο τιμολόγιο θα ανοίξει κάποια στιγμή νέο πεδίο στην εφαρμογή και θα το καταχωρήσουμε χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε τροποποίηση;

Υποθέτω ότι η διαδικασία είναι ίδια με του φυσικού αερίου (που έχω εγώ).

Οπότε, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το 1ο που λες. Η επόμενη πληρωμή είναι προγραμματισμένη:

Αναφορά σε κείμενο

Έως την 29η Φεβρουαρίου 2024 για το σύνολο των αγορών που θα τιμολογηθούν έως την 31η Ιανουαρίου 2024 και υπό την προϋπόθεση καταχώρισης των απαιτούμενων στοιχείων έως και την 15η Φεβρουαρίου 2024

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manost είπε

Τώρα που βάλαμε ξανά υγραέριο και έχουμε νέο τιμολόγιο στα χέρια μας, κάνουμε τροποποίηση της οριστικής

Ναι κάθε φορά που περνάς παραστατικό και το υποβαλεις μετά εάν περάσεις άλλο κάνεις τροποποιητικη και μετά υποβολή . Μπορείς να τα περνάς και να τα κάνεις προσωρινή αποθήκευση και να κάνεις υποβολή πριν τις προθεσμίες. Όπως σε βολεύει. 

Επεξ/σία από 7tasos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dionisis777 είπε

Το εισοδηματικό όριο για άγαμο/η δεν είναι τα 16000€? Μου βγάζει μη δικαιούχος λογω εισοδήματος ενώ είμαι <16000.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Δεν έχουν κλείσει οι αιτήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dionisis777 είπε

Το εισοδηματικό όριο για άγαμο/η δεν είναι τα 16000€? Μου βγάζει μη δικαιούχος λογω εισοδήματος ενώ είμαι <16000.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

16000 είναι το ατομικό. Μήπως δηλώνεις κάποιον φιλοξενουμενο ή έχεις υψηλό Ε9; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μια ερώτηση για το επίδομα θέρμανσης με φυσικό άεριο. Διάβασα μερικές σελίδες πίσω, αλλά δε βρήκα κάτι. Λογικά είναι απορία που θα έχει απαντηθεί από το 2023, αλλά είναι αδύνατον να τη βρω.

Αν κάποιος δικαιούται ας πούμε 200€, πρέπει να κάψει 400€ για να εξαντλήσει το 200ρι; Αυτό κατάλαβα με βάση το παρακάτω που διάβασα στο ΦΕΚ:

Αναφορά σε κείμενο

Το επίδομα χορηγείται υπό τον όρο ο δικαιούχος να πραγματοποιήσει αγορές των επιδοτούμενων με την παρούσα ειδών καυσίμων θέρμανσης ή θερμικής ενέργειας αξίας μεγαλύτερης ή ίσης με το διπλάσιο του κατά τα ανωτέρω δικαιούμενου επιδόματος

Είμαι σωστός;

Κάνω και ενεργειακό τουρισμό στους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας και θέλω να ζυγίσω το κατά πόσο με συμφέρει να καταναλώσω φυσικό αέριο ή ρεύμα (για θέρμανση με κλιματισμό).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...