Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, s93060 είπε

Καλησπέρα πήρα την προκαταβολη του επίδοματος θέρμανσης (πετρέλαιο )αλλά δεν θα βάλω πετρέλαιο ποτέ μου τα περνούν πίσω τα χρηματα ; Όταν κάνω φορολογική δήλωση ;

Λογικά πιο πριν, όταν κάνουν "διασταυρώσεις" (αφού λήξει η περίοδος υποβολής αιτήσεων).

Αν έχεις κάποιον δικό σου βενζινά, μίλα μαζί του μπας και μπορεί να περάσει στο σύστημα το δικό σου ΑΦΜ για αγορές με μπιτόνια...(...είναι κάτι που ΚΑΝΟΥΝ οι βενζινάδες. Καθώς κάποιοι που παίρνουν με μπιτόνι, δεν ασχολούνται με το επίδομα/δεν το δικαιούνται ούτως ή άλλως κτλ...).

Εναλλακτικά συνεννοήσου α) με φίλο/συγγενή που θα αγοράσει πετρέλαιο, να ζητήσει "ΚΑΙ την δική σου ποσότητα" (που σου αναλογεί με βάση το τί επίδομα πήρες, αν πχ πήρες 130€, μιλάμε για τουλάχιστον 260€ σε πετρέλαιο - με πχ 1,20 ως 1,30 το λίτρο μέση τιμή, κάνε την διαίρεση και βρες τα λίτρα), και, αφού συνεννοηθείτε ΚΑΙ με τον βενζινά που θα του το πάει (ίσως να μη το δεχτούνε όλοι), να κόψει ΔΥΟ αποδείξεις (η 2η στο δικό σου ΑΦΜ/διεύθυνση/αριθμό παροχής ρεύματος κτλ..). Το κάνουν ΚΑΙ αυτό (όχι όλοι όμως, ξαναλέω).

[...δηλαδή: είναι κάποιο δικό σου άτομο να βάλει πετρέλαιο, πες 1000 λίτρα (αν μάλιστα δεν έχει να πάρει επίδομα, είναι πιο εύκολο για 'σένα, γιατί δεν περιορίζεται στο πόσα λίτρα θα παραγγείλει). Αν συμφωνήσει ο βενζινάς, θα κάνει το βυτίο ΜΙΑ διαδρομή, και θα παραδώσει "750+250" - βάσει των αποδείξεων που θα κόψει ο οδηγός - στο δικό σου άτομο. Αν είπαμε δεν τον νοιάζει το επίδομα, γιατί αν τον νοιάζει δεν μπορεί να παραγγείλει για το δικό του ΑΦΜ λιγότερα λίτρα, γιατί έτσι θα χάσει λεφτά απ' το δικό του επίδομα....Αν από την άλλη παραγγείλει περισσότερα απ' όσα ορίζει το επίδομα που έχει πάρει, τα παραπάνω λίτρα θα πρέπει να τα πληρώσει "ακριβότερα" - εκτός κι αν του πληρώσεις εσύ την διαφορά, αλλά αν είναι μεγάλη, τότε είναι σα να χάνεις εσύ το επίδομα που πήρες κτλκτλ......Γενικά είναι κατάσταση που πρέπει να "ταιριάξουν" πολλές παράμετροι, άρα "δύσκολο" - αλλά αν είσαι τυχερός και έχεις δικό σου άνθρωπο να είναι να παραγγείλει ούτως ή άλλως "αρκετό" για να καλύψει και την δική σου ποσότητα και δεν παίρνει επίδομα ΚΑΙ είναι σχετικά κοντά στην ακτίνα δράσης του βενζινάδικου ΚΑΙ συμφωνεί και ο βενζινάς να το κάνει, τότε θα "δικαιολογηθεί" η αγορά που απαιτείται να κάνεις - "στα χαρτιά" έστω - και δεν θα χρειαστεί να "δώσεις" πίσω το επίδομα που πήρες....Ακούγεται και "κάπως" όλο αυτό, ΚΑΙ "μπέρδεμα" για να το κανονίσεις - αλλά ΓΙΝΕΤΑΙ - ΑΝ όμως έχεις ανάγκη τα χρήματα, που ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ και ήδη πήρες, σκέψου το....Το ότι θα "μανιπουλάρεις" την διαδικασία αγοράς που έχεις υποχρέωση να κάνεις, είναι πιο ελαστικό ηθικά, μπροστά στην πιθανή οικονομική ανάγκη σου..."Κλέψιμο" μια φορά, ΔΕΝ είναι, και το πετρέλαιο που ήταν να παραγγελθεί θα παραγγελθεί, απλώς δεν θα το χρησιμοποιήσεις ο ίδιος....<- θα μπορούσες άλλωστε να το έπαιρνες εσύ και να το δώριζες σε όποιον ήθελες ας πούμε....

ΥΓ ...υπάρχει και μια περίπτωση να τα βρεις με όλους, ΑΛΛΑ να "τσινίσει" ο,,,οδηγός να κόψει την δική σου απόδειξη, ισχυριζόμενος ότι "αν τον ελέγξουν για τις διαδρομές που έκανε - και δεν πήγε στο σπίτι σου - να έχει πρόβλημα,,,,αλλά και σε αυτήν την περίπτωση ο ίδιος ο βενζινάς θα σου προτείνει "να περάσει αγορές από μπιτονία στο δικό σου ΑΦΜ" που λέγαμε...Λίγο λαβύρινθος όλο αυτό, αλλά είπαμε, ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ....Και γενικά δεν διακινδυνεύεις κάτι, σε στυλ "να σε πιάσουνε"/να έχεις πρόβλημα/πρόστιμο, κτλ...]

10 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Υπάρχουν και περιπτώσεις νοικοκυριών που χρησιμοποιούν ξύλα ή πέλλετ και δεν δικαιούνται επιδότηση για αυτά λόγω της περιοχής που μένουν. Αυτοί λοιπόν θα κάνουν αίτηση για επιδότηση ρεύματος (αν δεν έχουν ΚΟΤ) και ότι αρπάξουν.

Όντως. Η μισή χώρα (όλη η Αττική) ας πούμε, ΔΕΝ επιδοτείται για αυτά. Και όπου (στη χώρα) παίζει επιδότηση, γίνεται ΚΑΙ με άλλα κριτήρια (=πληθυσμιακά......=Ήμαρτον...). Γενικά "πουσάρουν" το πετρέλαιο (ή το ρεύμα πλέον), με τα "κριτήρια" που έχουν θέσει.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Που θες να καταλήξεις? Αν θερμαίνεσαι με κάτι άλλο και κάνεις αίτηση για το ρεύμα, μαλλον χαμένος θα βγεις. Αλλιώς, κάνεις αίτηση και ανεβάζεις παραστατικά. 

Γενικά όλοι μπορούν να κάνουν αίτηση. Προφανώς αυτοί που ξεπερνάνε τα κριτήρια δεν θα γίνουν δεκτοί. 

Αρα θεωρεις οτι απλά δεν συμφερει αν θερμαινεσαι με κατι άλλο,να κανεις αιτηση για ρεύμα.

Λογικά και το συστημα θα ελεγχει αν καποιος κανει αιτηση για επιδομα θερμανσης,να μην μπορει να κάνει και για το ρεύμα. Σωστά?

 

6 ώρες πριν, washcloud είπε

^...δεν "ελέγχεται", αλλά δεν μπορεί "ο οποιοσδήποτε", από την στιγμή που υπάρχουν εισοδηματικά κριτήρια για να πάρεις επίδομα. Αν με βάση αυτά δικαιούσαι, θα το πάρεις, ανεξάρτητα από το τί χρησιμοποιείς στην πράξη για να ζεσταθείς (βέβαια στην περίπτωση καυσίμων υλών, θα πρέπει να έχεις πραγματοποιήσει αγορά, ενώ στο ρεύμα απλά - φαντάζομαι - αρκεί να έχεις παροχή στ' όνομά σου. Άλλωστε αν δεν καταναλώσεις ρεύμα, αναγκαστικά θα κάψεις καύσιμα - οπότε γιατί να μη δηλώσεις την αγορά τους για το ανάλογο επίδομα...; Κτλ...). Τεσπα η ουσία είναι τα εισοδηματικά, κι όχι κάποιος άλλος "έλεγχος"...

Αρα πως υπολογίζεις τι σε συμφέρει? 

Μιλώ για συγγενικό μου πρόσωπο. Καναμε αιτηση για επιδομα θερμανσης (εχει τα κριτηρια). Θερμαινεται και με κλιματιστικά,και λίγες φορες με φυσικό αέριο. Πρωτη φορά κατοικησε στο συγκεκριμένο διαμερισμα. Αρα δεν εχει ιστορικά στοιχεία. 

Απο την αλλη βέβαια εχει καποια ουσία αυτό που ρωτάω,απο την στιγμή που εχει κανει ΗΔΗ αιτηση για επίδομα θέρμανσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Αρα πως υπολογίζεις τι σε συμφέρει? 

Δεν έχω καν ιδέα τί παίρνει κάποιος σαν επίδομα ρεύματος. Η αίσθησή μου πάντως είναι ότι "συμφέρει" το επίδομα πετρελαίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, s93060 είπε

Καλησπέρα πήρα την προκαταβολη του επίδοματος θέρμανσης (πετρέλαιο )αλλά δεν θα βάλω πετρέλαιο ποτέ μου τα περνούν πίσω τα χρηματα ; Όταν κάνω φορολογική δήλωση ;

Λογικά τα πήρες με βάση προηγούμενο τιμολογίου, πότε μπήκαν; Για τέλη Ιανουαρίου είχε ακουστεί ότι θα ξανά μπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xraxra είπε

Αρα θεωρεις οτι απλά δεν συμφερει αν θερμαινεσαι με κατι άλλο,να κανεις αιτηση για ρεύμα.

Λογικά και το συστημα θα ελεγχει αν καποιος κανει αιτηση για επιδομα θερμανσης,να μην μπορει να κάνει και για το ρεύμα. Σωστά?

Αρχικα, προφανως και δεν μπορει να κανει καποιος 2 διαφορετικες αιτησεις για την θερμανση. 

Στην συνεχεια, το ενα ισχυει σε μοερφη επιδοτησης για 3 μηνες μονο (ρευμα). Και, μιας και που εψαξα, το επιδομα ρευματος αν το επελεγα, θα επαιρνα το πολυ το μισο απο το επιδομα θερμανσης που πηρα τωρα.

Γενικα, κανε μια αναζητηση και εδω τελευταιες σελιδες, και στο google για να σου λυθουν απαντημενες αποριες :) 

Αν δεν εχεις κανει αιτηση για θερμανση, ισως ξανα ανοιξουν, ισως οχι. Δεν γνωριζω αν εχουν κλεισει για το ρευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xraxra είπε

Απο την αλλη βέβαια εχει καποια ουσία αυτό που ρωτάω,απο την στιγμή που εχει κανει ΗΔΗ αιτηση για επίδομα θέρμανσης?

ΑΠΟ την στιγμή που έχει κάνει αίτηση για άλλο είδος δεν μπορεί να κάνει και για ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, εχθές αγόρασα κηροζίνη από το κατάστημα τις kerosun στο Περιστέρι.Μπηκα να καταθέσω την αποδείξη στο σάιτ του my thermansi και μου γράφει το εξής μνμ"δεν έχετε πιστοποιήσει την ακρίβεια των δηλούμενων στοιχείων"κάνω κάτι λάθος εγώ??η να πάρω κάπου τηλ από Δευτέρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Καλημέρα σε όλους, εχθές αγόρασα κηροζίνη από το κατάστημα τις kerosun στο Περιστέρι.Μπηκα να καταθέσω την αποδείξη στο σάιτ του my thermansi και μου γράφει το εξής μνμ"δεν έχετε πιστοποιήσει την ακρίβεια των δηλούμενων στοιχείων"κάνω κάτι λάθος εγώ??η να πάρω κάπου τηλ από Δευτέρα??

Καλημέρα έχει ένα τετραγωνάκι που πρέπει να το κάνεις κλικ ακριβώς κάτω από το αφμ σου

Επεξ/σία από 7tasos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα την διευκρινιση στο οτι οποιος εκανε αιτηση για επιδομα θερμανσης,δεν μπορει να κάνει αιτηση και για επιδομα για χρηση ηλεκτρικου ρεύματος για θερμανση.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΙΤΗΣΗ  ΕΠΙΔ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ

Εως σημερα που μιλάμε και επειδη προκειται για νεόκτιστη πολυκατοικία,εχουμε λάβει 2 εναντι λογαριασμούς μικρούς. ο ενας εκδοσης 24/11/2023 και ο δευτερος εκδοσης 29/12/2023.

Ακομα δεν εχουμε παρει εκκαθαριστικό.

Πότε πρεπει να ανεβασουμε στο συστημα αυτους τους λογαριασμούς? Οταν ερθει και ο εκκαθαριστικος?

Και γενικά εως ποτε θα ανεβάζουμε στο συστημα λογαριασμούς?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7tasos7 είπε

Καλημέρα έχει ένα τετραγωνάκι που πρέπει να το κάνεις κλικ ακριβώς κάτω από το αφμ σου

Οκ.όλα καλά!!την δέχτηκε με το αυτό που μου ειπες..Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!😁😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xraxra είπε

Τελικα μετα την διευκρινιση στο οτι οποιος εκανε αιτηση για επιδομα θερμανσης,δεν μπορει να κάνει αιτηση και για επιδομα για χρηση ηλεκτρικου ρεύματος για θερμανση.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΙΤΗΣΗ  ΕΠΙΔ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ

Εως σημερα που μιλάμε και επειδη προκειται για νεόκτιστη πολυκατοικία,εχουμε λάβει 2 εναντι λογαριασμούς μικρούς. ο ενας εκδοσης 24/11/2023 και ο δευτερος εκδοσης 29/12/2023.

Ακομα δεν εχουμε παρει εκκαθαριστικό.

Πότε πρεπει να ανεβασουμε στο συστημα αυτους τους λογαριασμούς? Οταν ερθει και ο εκκαθαριστικος?

Και γενικά εως ποτε θα ανεβάζουμε στο συστημα λογαριασμούς?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Εάν αφορά φυσικό αέριο ανεβάζεις αποδείξεις έως και 15 Ιουνίου. Συνήθως περνάς πριν κάνουν τις πληρωμές. Επόμενη πληρωμή τέλη Φεβρουαρίου και περνάς έως 15 Φεβρουαρίου παραστατικά. Μπορείς να τα περνάς και από τώρα και να κάνεις αποθήκευση μόνο και τα κάνεις μετά αποστολή. Απλά εάν κάνεις αποστολή μετά κάνεις τροποποιητικη και υποβολή όταν θες πάλι. 

3 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Οκ.όλα καλά!!την δέχτηκε με το αυτό που μου ειπες..Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!😁😁😁

Άμα χρειαστείς καμία απόδειξη για συμπλήρωμα πες μου να κρατάω γιατί έχω δήλωση άλλο είδος καυσίμου. Όπως επίσης θα χω και υπόλοιπο αποδείξεων και από υγραέριο άρα άμα χρειαστεί κανείς με ενημερώνει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

Εάν αφορά φυσικό αέριο ανεβάζεις αποδείξεις έως και 15 Ιουνίου. Συνήθως περνάς πριν κάνουν τις πληρωμές. Επόμενη πληρωμή τέλη Φεβρουαρίου και περνάς έως 15 Φεβρουαρίου παραστατικά. Μπορείς να τα περνάς και από τώρα και να κάνεις αποθήκευση μόνο και τα κάνεις μετά αποστολή. Απλά εάν κάνεις αποστολή μετά κάνεις τροποποιητικη και υποβολή όταν θες πάλι. 

Άμα χρειαστείς καμία απόδειξη για συμπλήρωμα πες μου να κρατάω γιατί έχω δήλωση άλλο είδος καυσίμου. Όπως επίσης θα χω και υπόλοιπο αποδείξεων και από υγραέριο άρα άμα χρειαστεί κανείς με ενημερώνει. 

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ. Ναι αφορα φυσικο αέριο.

Τελικά δεν καταλαβα. Να τα ανεβαουμε αμεσα? Και οταν βγαινει καινουριος λογαριασμος να τον ανεβαζουμε επισης? Μηπως ετσι ειναι πιο καλά? για να μην ξεχαστει κατι/

 

Αν η απαντηση ειναι ναι,θα πώ της μικρής να ανεβασει τους 2 μικρούς έναντι που εχει πάρει εως τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2024 στις 10:52 ΠΜ, sphinxgr είπε

 

Στην Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2023 - 2024  για αγορές που έγιναν 8/12/23 ακόμα φαίνεται ότι  Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2023 - 2024

Λογικό? Γίνεται και σε άλλους?

 

Στις 9/1/2024 στις 10:12 ΠΜ, greatst είπε

Επιβεβαιώνω: έβαλα πετρέλαιο την επόμενη από εσένα (9/12/2023) και ακόμη δεν φάνηκε τίποτα!

Να ρωτήσω, εμένα στην απόδειξη αγοράς έχει σωστά το ΑΦΜ αλλά στον αριθμό παροχής δεν έχει τα 9 ψηφία μόνο, αλλά έχει επιπρόσθετα στο τέλος άλλα τρία(3) ψηφία (κωδικοποίηση της ΔΕΗ νομίζω είναι αυτά). Παίζει αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα; Εικάζω πως όχι: φαντάζομαι πως το σύστημα είτε δέχεται (ή χρησιμοποιεί) μόνο τα 9 ψηφία, αλλά ρωτάω μήπως κάποια/κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω βιωματικά!

Ευχαριστώ!

Σε εμένα έγινε προχθές διασταύρωση τιμολογίου(20/12/2023) οπότε από Δευτέρα - Τρίτη θα μπουν στον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ. Ναι αφορα φυσικο αέριο.

Τελικά δεν καταλαβα. Να τα ανεβαουμε αμεσα? Και οταν βγαινει καινουριος λογαριασμος να τον ανεβαζουμε επισης? Μηπως ετσι ειναι πιο καλά? για να μην ξεχαστει κατι/

 

Αν η απαντηση ειναι ναι,θα πώ της μικρής να ανεβασει τους 2 μικρούς έναντι που εχει πάρει εως τώρα.

 

Ανεβάσετε τα άμα θες για να μην τα ξεχάσεις ένα ένα όταν βγαίνουν.Μην ξεχάσει μετά να κάνει τροποποιητικη και ξανά κατάθεση κλπ κάθε φορά. Εγώ άμα αφορά πάγια κλπ δεν τα περνάω γιατί είναι μικρά τα ποσά και περνάω αυτά που αφορούν κατανάλωση που θα μου συμπληρώσουν το ποσό. 

Επεξ/σία από 7tasos7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...