Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Α21 φαινεται οτι το εισοδημα μου ειναι χαμηλοτερο απο το εισοδηματικο οριο για να λαβω επιδομα θερμανσης. Οταν εκανα αιτηση μου την απερριψε με αιτιολογια μη δικαιουχος λογω εισοδηματος. Μηπως το Α21 δεν υπολογιζει κατι το οποιο υπολογιζεται για το επιδομα θερμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/1/2024 στις 10:52 ΠΜ, sphinxgr είπε

 

Στην Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2023 - 2024  για αγορές που έγιναν 8/12/23 ακόμα φαίνεται ότι  Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2023 - 2024

Λογικό? Γίνεται και σε άλλους?

Επιβεβαιώνω: έβαλα πετρέλαιο την επόμενη από εσένα (9/12/2023) και ακόμη δεν φάνηκε τίποτα!

Στις 4/1/2024 στις 12:08 ΜΜ, Klausx είπε

Ναι ούτε σε εμάς, όπως είπε ο @esertas θα φανούν 2-3 μέρες πριν την επόμενη πληρωμή (Φεβρουάριο) Επίσης πρέπει να αναγράφει Είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή στην αίτηση.

Να ρωτήσω, εμένα στην απόδειξη αγοράς έχει σωστά το ΑΦΜ αλλά στον αριθμό παροχής δεν έχει τα 9 ψηφία μόνο, αλλά έχει επιπρόσθετα στο τέλος άλλα τρία(3) ψηφία (κωδικοποίηση της ΔΕΗ νομίζω είναι αυτά). Παίζει αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα; Εικάζω πως όχι: φαντάζομαι πως το σύστημα είτε δέχεται (ή χρησιμοποιεί) μόνο τα 9 ψηφία, αλλά ρωτάω μήπως κάποια/κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω βιωματικά!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greatst είπε

Επιβεβαιώνω: έβαλα πετρέλαιο την επόμενη από εσένα (9/12/2023) και ακόμη δεν φάνηκε τίποτα!

Να ρωτήσω, εμένα στην απόδειξη αγοράς έχει σωστά το ΑΦΜ αλλά στον αριθμό παροχής δεν έχει τα 9 ψηφία μόνο, αλλά έχει επιπρόσθετα στο τέλος άλλα τρία(3) ψηφία (κωδικοποίηση της ΔΕΗ νομίζω είναι αυτά). Παίζει αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα; Εικάζω πως όχι: φαντάζομαι πως το σύστημα είτε δέχεται (ή χρησιμοποιεί) μόνο τα 9 ψηφία, αλλά ρωτάω μήπως κάποια/κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω βιωματικά!

Ευχαριστώ!

Οκ είναι τα ψηφία, το θέμα είναι να έχεις ενεργοποιημένη πληρωμή στην αίτηση σου με σωστό ΑΦΜ διαχειριστή και κοινόχρηστη παροχή ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greatst είπε

Επιβεβαιώνω: έβαλα πετρέλαιο την επόμενη από εσένα (9/12/2023) και ακόμη δεν φάνηκε τίποτα!

Να ρωτήσω, εμένα στην απόδειξη αγοράς έχει σωστά το ΑΦΜ αλλά στον αριθμό παροχής δεν έχει τα 9 ψηφία μόνο, αλλά έχει επιπρόσθετα στο τέλος άλλα τρία(3) ψηφία (κωδικοποίηση της ΔΕΗ νομίζω είναι αυτά). Παίζει αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα; Εικάζω πως όχι: φαντάζομαι πως το σύστημα είτε δέχεται (ή χρησιμοποιεί) μόνο τα 9 ψηφία, αλλά ρωτάω μήπως κάποια/κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω βιωματικά!

Ευχαριστώ!

Ίδιες απορίες έχουμε προφανώς! κ εμένα έχει τα 3 επιπλέον ψηφία. Τις αλλες χρονιές όμως δούλεψε κ με αυτά τα εξτρά, οπότε δεν ασχολήθηκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Klausx είπε

Οκ είναι τα ψηφία, το θέμα είναι να έχεις ενεργοποιημένη πληρωμή στην αίτηση σου με σωστό ΑΦΜ διαχειριστή και κοινόχρηστη παροχή ρεύματος.

Ενεργοποιημένη είναι η πληρωμή. Είναι ατομικός λέβητας/καυστήρας, άρα δεν δηλώθηκε ως πολυκατοικία (παρότι είναι οροφοδιαμέρισμα). Ευχαριστώ! :)

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ίδιες απορίες έχουμε προφανώς! κ εμένα έχει τα 3 επιπλέον ψηφία. Τις αλλες χρονιές όμως δούλεψε κ με αυτά τα εξτρά, οπότε δεν ασχολήθηκα. 

Αυτό θυμάμαι και εγώ από παλιότερες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά. Έκανα αίτηση επ. θερμανσης με ρεύμα όταν ήταν ανοιχτά και βγήκε μέγιστο 127 ευρώ. Σε έναν "έναντι με ένδειξη πελάτη" της ελπέντισον που βγήκε 24/12 (αλλα ήταν για περίοδο 10/11- 13/12 ) είχα αυτές τις δύο εκπτώσεις (6,64 και 13,75):
 

Spoiler

image.png.c2b15ba8585e7bbeb02ef6e4230e3ae1.png

image.png.d634c2640ec79c8fa2cab893e64a8ad8.png

 

1. Λογικά δεν θα είναι απο το επίδομα σωστά; Απο που είναι τότε αυτά τα δύο... ;; Υποπτεύομαι το 6,64 να είναι μία έκπτωση 1% απο πληρωμή με χρεωστική της εθνικής που είχε το economy plus 50+50 , αλλα 1% δεν βγαίνει 6,64.
2. Και γιατί την πίστωση ΤΕΜ την κάνει σε λιγότερες κιλοβατώρες αλλά στο ίδιο χρονικό διάστημα;
3. Πως θα φανεί το επίδομα θέρμανσης, πόσο θα είναι και σε ποιές περιπτώσεις μπαίνει ολόκληρο;

4. Οι ρυθμιζόμενες 44 ευρώ γιατί ρε φίλε;:

image.png.fb6b706dc863de16713ec210e45d27c9.png

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίδομα θέρμανσης με ρεύμα είναι για τρεις μήνες και κάθε μήνα θα καταβάλλεται συγκεκριμένο ποσό;

Μετά τους τρεις μήνες (Απρίλιο και μετά) φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλεψη να συνεχιστεί, αφού υποτίθεται δε θα κάνει τόσο κρύο, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2024 στις 12:32 ΠΜ, Cmg__ είπε

Γεια σας παιδιά. Έκανα αίτηση επ. θερμανσης με ρεύμα όταν ήταν ανοιχτά και βγήκε μέγιστο 127 ευρώ. Σε έναν "έναντι με ένδειξη πελάτη" της ελπέντισον που βγήκε 24/12 (αλλα ήταν για περίοδο 10/11- 13/12 ) είχα αυτές τις δύο εκπτώσεις (6,64 και 13,75):
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.c2b15ba8585e7bbeb02ef6e4230e3ae1.png

image.png.d634c2640ec79c8fa2cab893e64a8ad8.png

 

1. Λογικά δεν θα είναι απο το επίδομα σωστά; Απο που είναι τότε αυτά τα δύο... ;; Υποπτεύομαι το 6,64 να είναι μία έκπτωση 1% απο πληρωμή με χρεωστική της εθνικής που είχε το economy plus 50+50 , αλλα 1% δεν βγαίνει 6,64.
2. Και γιατί την πίστωση ΤΕΜ την κάνει σε λιγότερες κιλοβατώρες αλλά στο ίδιο χρονικό διάστημα;
3. Πως θα φανεί το επίδομα θέρμανσης, πόσο θα είναι και σε ποιές περιπτώσεις μπαίνει ολόκληρο;

4. Οι ρυθμιζόμενες 44 ευρώ γιατί ρε φίλε;:

image.png.fb6b706dc863de16713ec210e45d27c9.png

Το 6.64 είναι από προηγούμενο λογαριασμό έναντι που είχες και το άλλο ήταν από την κρατική επιδότηση που ταν έως 31/12.οι ρυθμιζόμενες είναι σε όλους τους παροχους και ίσως είναι τόσο λογο εκκαθαριστικου. Η πίστωση ΤΕΜ εάν δεν κάνω λάθος είναι έως 500 κιλοβατωρες τον μήνα και στο βγάζει αναλογικά 

18 ώρες πριν, phanispal είπε

Το επίδομα θέρμανσης με ρεύμα είναι για τρεις μήνες και κάθε μήνα θα καταβάλλεται συγκεκριμένο ποσό;

Μετά τους τρεις μήνες (Απρίλιο και μετά) φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλεψη να συνεχιστεί, αφού υποτίθεται δε θα κάνει τόσο κρύο, σωστά;

Θα έχεις έκπτωση βάση των Κιλοβατωρων που καις μηνιαίως. Άρα κάθε μήνα από 1/1 έως 31/3 θα χεις έκπτωση στην κατανάλωση σου. Ναι έως τέλος Μαρτίου είναι όλα τα είδη καυσίμου μαζί και το ρεύμα 

Επεξ/σία από 7tasos7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενα απλοικό ερώτημα που ισως και η απάντηση του να ειναι απλή ή να εχει απαντηθεί ήδη.

Πως ελέγχουν αν κάποιος θερμαινεται με ρεύμα και όχι με κάτι άλλο?

Αν δεν ελέγχεται ,τοτε μπορεί να κάνει ο οποισδήποτε αιτηση?

Τι κανω λάθος στον συλλογισμό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...δεν "ελέγχεται", αλλά δεν μπορεί "ο οποιοσδήποτε", από την στιγμή που υπάρχουν εισοδηματικά κριτήρια για να πάρεις επίδομα. Αν με βάση αυτά δικαιούσαι, θα το πάρεις, ανεξάρτητα από το τί χρησιμοποιείς στην πράξη για να ζεσταθείς (βέβαια στην περίπτωση καυσίμων υλών, θα πρέπει να έχεις πραγματοποιήσει αγορά, ενώ στο ρεύμα απλά - φαντάζομαι - αρκεί να έχεις παροχή στ' όνομά σου. Άλλωστε αν δεν καταναλώσεις ρεύμα, αναγκαστικά θα κάψεις καύσιμα - οπότε γιατί να μη δηλώσεις την αγορά τους για το ανάλογο επίδομα...; Κτλ...). Τεσπα η ουσία είναι τα εισοδηματικά, κι όχι κάποιος άλλος "έλεγχος"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα. Ενα απλοικό ερώτημα που ισως και η απάντηση του να ειναι απλή ή να εχει απαντηθεί ήδη.

Πως ελέγχουν αν κάποιος θερμαινεται με ρεύμα και όχι με κάτι άλλο?

Αν δεν ελέγχεται ,τοτε μπορεί να κάνει ο οποισδήποτε αιτηση?

Τι κανω λάθος στον συλλογισμό μου?

Που θες να καταλήξεις? Αν θερμαίνεσαι με κάτι άλλο και κάνεις αίτηση για το ρεύμα, μαλλον χαμένος θα βγεις. Αλλιώς, κάνεις αίτηση και ανεβάζεις παραστατικά. 

Γενικά όλοι μπορούν να κάνουν αίτηση. Προφανώς αυτοί που ξεπερνάνε τα κριτήρια δεν θα γίνουν δεκτοί. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7tasos7 είπε

Θα έχεις έκπτωση βάση των Κιλοβατωρων που καις μηνιαίως. Άρα κάθε μήνα από 1/1 έως 31/3 θα χεις έκπτωση στην κατανάλωση σου. Ναι έως τέλος Μαρτίου είναι όλα τα είδη καυσίμου μαζί και το ρεύμα 

Ρωτάω για μια φίλη που έχει μικρές καταναλώσεις και είναι στο ΚΟΤ Β, για να δω αν αξίζει να πάρει την επιδότηση με κίνδυνο να βγει εκτός ΚΟΤ.

Μάλλον δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πήρα την προκαταβολη του επίδοματος θέρμανσης (πετρέλαιο )αλλά δεν θα βάλω πετρέλαιο ποτέ μου τα περνούν πίσω τα χρηματα ; Όταν κάνω φορολογική δήλωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

"ενώ στο ρεύμα απλά - φαντάζομαι - αρκεί να έχεις παροχή στ' όνομά σου."

  ΔΕΝ χρειάζεται να είναι στο όνομά σου η παροχή, μόνο τον αριθμό της δηλώνεις και τα τετραγ. μέτρα του σπιτιού. Τα εισοδηματικά κριτήρια τα βρίσκουν μόνοι τους  ...έχουν το τρόπο.  😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και περιπτώσεις νοικοκυριών που χρησιμοποιούν ξύλα ή πέλλετ και δεν δικαιούνται επιδότηση για αυτά λόγω της περιοχής που μένουν. Αυτοί λοιπόν θα κάνουν αίτηση για επιδότηση ρεύματος (αν δεν έχουν ΚΟΤ) και ότι αρπάξουν.

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...