Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Ανοίγοντας το παρακάτω PDF: https://www.taxheaven.gr/attachment/15899 , θα κάνεις αναζήτηση (Ctrl + F) το ΤΚ σου. Δίπλα από το ΤΚ έχει έναν αριθμό (π.χ. 0.71), θα το πολλαπλασιάσεις με το 350 και το αποτέλεσμα είναι το μέγιστο ποσό που δικαιούσαι.

0,50 x 350 = 175 και μου έχουν κατατεθεί 224 ........τα υπόλοιπα θα τα πάρουν πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Mόλις είδα ότι μου έχει γίνει κατάθεση 224 € , αυτό είναι προκαταβολή ή ότι πήρα - πήρα ? 

Εάν πας στην αίτηση σου σου λέει το ποσό που δικαιούσαι. Τώρα θα πήρες την προκαταβολή το ποσό που έκαψες πέρσι. Ότι ποσό δικαιούσαι θέλει το διπλάσιο σε είδος καυσίμου σε παραστατικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

τα υπόλοιπα θα τα πάρουν πίσω ?

Δυστυχώς δε το γνωρίζω καθόλου αυτό, ας απαντήσει καλύτερα κάποιος άλλος που του έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paiktaras69 είπε

0,50 x 350 = 175 και μου έχουν κατατεθεί 224 ........τα υπόλοιπα θα τα πάρουν πίσω ?

Άμα πας στην υποβολή νέας αίτησης πάνω δεξιά έχει ένα αρχείο PDF δίπλα στο είναι ενεργοποιημενη η πληρωμή. Εκεί θα δεις το μέγιστο ποσό που δικαιούσαι. Κάνε ένα τσεκ εκεί να δεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Άμα πας στην υποβολή νέας αίτησης πάνω δεξιά έχει ένα αρχείο PDF δίπλα στο είναι ενεργοποιημενη η πληρωμή. Εκεί θα δεις το μέγιστο ποσό που δικαιούσαι. Κάνε ένα τσεκ εκεί να δεις 

245 αναφέρει......αρά άλλα 21 ευρώ τόταλ θα μπουν . Αρα για να τα πάρω όλα πρεπει να καταγράψω αποδείξεις 175 Χ 2 έως το τέλος Μαρτίου , σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

245 αναφέρει......αρά άλλα 21 ευρώ τόταλ θα μπουν . Αρα για να τα πάρω όλα πρεπει να καταγράψω αποδείξεις 175 Χ 2 έως το τέλος Μαρτίου , σωστά? 

Άμα σου λέει πως δικαιούσαι 245 ευρώ θες 490 σύνολο παραστατικών για το μέγιστο επίδομα. Περνάς παραστατικά έως και μέσα Ιουνίου αλλά με ημερομηνία παραστατικού έως τέλος Μαρτίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Άμα σου λέει πως δικαιούσαι 245 ευρώ θες 490 σύνολο παραστατικών για το μέγιστο επίδομα. Περνάς παραστατικά έως και μέσα Ιουνίου αλλά με ημερομηνία παραστατικού έως τέλος Μαρτίου. 

έχω συντελεστή 0,5 x 350 = 175 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

έχω συντελεστή 0,5 x 350 = 175 

Η αίτηση μετράει τι λέει. Μπορεί να έχεις παραπάνω λόγο οικογενειακής κατάστασης κλπ. Άμα σου λέει 245 η αίτηση τόσα θα δικαιούσαι και για αυτό βάλανε και προκαταβολή 224 αλλιώς κάτι πήγαινε λάθος. 

43 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

έχω συντελεστή 0,5 x 350 = 175 

Κάνε και ένα τσεκ εδώ https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Η αίτηση μετράει τι λέει. Μπορεί να έχεις παραπάνω λόγο οικογενειακής κατάστασης κλπ. Άμα σου λέει 245 η αίτηση τόσα θα δικαιούσαι και για αυτό βάλανε και προκαταβολή 224 αλλιώς κάτι πήγαινε λάθος. 

Κάνε και ένα τσεκ εδώ https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

ΌΝΤΩς 245 βγάζει μέγιστο με αποδείξεις αξίας τουλάχιστον 490 €

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2023 στις 10:46 ΠΜ, Klausx είπε

Στην Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2023 - 2024 φαίνεται αμέσως η απόδειξη από το πρατήριο πετρελαίου;

 

Στις 31/12/2023 στις 9:56 ΜΜ, esertas είπε

Λίγες μέρες πριν την εκταμίευση χρημάτων. 2-3 μέρες ήταν πέρσι.

Στην Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2023 - 2024  για αγορές που έγιναν 8/12/23 ακόμα φαίνεται ότι  Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2023 - 2024

Λογικό? Γίνεται και σε άλλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

 

Στην Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2023 - 2024  για αγορές που έγιναν 8/12/23 ακόμα φαίνεται ότι  Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2023 - 2024

Λογικό? Γίνεται και σε άλλους?

Ναι ούτε σε εμάς, όπως είπε ο @esertas θα φανούν 2-3 μέρες πριν την επόμενη πληρωμή (Φεβρουάριο) Επίσης πρέπει να αναγράφει Είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή στην αίτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δικαιουμε 311 ευρω αλλα εχουν προκαταβαλει το ποσο 265 ευρω μαλλον βασει περυσινης καταναλωσης!

Α) μπορω να επιτυχω αυξηση του ποσου στο μεγιστο δλδ τα 311 ευρω που δικαιουμε αντι τα 265 που μου προκαταβαλανε ηδη?

Β) με ποιον τροπο καταχωρω τους Λογαριασμους της ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιδια δικαιουμε 311 ευρω αλλα εχουν προκαταβαλει το ποσο 265 ευρω μαλλον βασει περυσινης καταναλωσης!

Α) μπορω να επιτυχω αυξηση του ποσου στο μεγιστο δλδ τα 311 ευρω που δικαιουμε αντι τα 265 που μου προκαταβαλανε ηδη?

Β) με ποιον τροπο καταχωρω τους Λογαριασμους της ΔΕΗ?

Τι είδος καυσίμου αφορά; όλα τα λεφτά τα 311 τα παίρνεις εάν παρουσιάσεις τα διπλά παραστατικά 622 δηλ. Πας καταχώριση παραστατικών εφόσον αφορά φυσικό αέριο ή άλλα είδη καυσίμου εκτός πετρελαίου και ρεύματος και τα καταχωρείς ένα ένα βάση του παραστατικού που λαμβάνεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Τι είδος καυσίμου αφορά; όλα τα λεφτά τα 311 τα παίρνεις εάν παρουσιάσεις τα διπλά παραστατικά 622 δηλ. Πας καταχώριση παραστατικών εφόσον αφορά φυσικό αέριο ή άλλα είδη καυσίμου εκτός πετρελαίου και ρεύματος και τα καταχωρείς ένα ένα βάση του παραστατικού που λαμβάνεις. 

δλδη ακομη και αν μου καταβαλνε προκαταβολη 265 μπορω να διεκδικησω πιο πανω!! σωστα με συμπληρωματικη καταθεση αργοτερα!!!! ευχαριστω θερμα (Φ.Α φετος περσι λεβητα πετρελαιου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

42 λεπτά πριν, PedroG είπε

δλδη ακομη και αν μου καταβαλνε προκαταβολη 265 μπορω να διεκδικησω πιο πανω!! σωστα με συμπληρωματικη καταθεση αργοτερα!!!! ευχαριστω θερμα (Φ.Α φετος περσι λεβητα πετρελαιου

εφόσον έχεις φέτος φυσικό αέριο τα περνάς μόνος σου ένα ένα σύμφωνα με αυτό που λαμβάνεις. Με περίοδο κατανάλωσης από 1/10-31/3.απλα επειδή αργούν να έρθουν αυτά έχουμε περιθώριο έως και 15/6 να ανεβάσουμε παραστατικά αρκεί να είναι έως 31/3 η περίοδος κατανάλωσης. Και όταν βάζεις πχ παραστατικά μην ξεχνάς να κάνεις υποβολή αίτησης.Επισης τα παραστατικά όταν τα περνάς να τα αποθηκεύεις και να τα κάνεις υποβολή λίγο πριν της ημερομηνίες πληρωμής και μετά εφόσον τα χεις υποβάλει κάνεις τροποποιητικη δήλωση και συνεχίζεις να τα περνάς με ίδιο τρόπο (αποθήκευση-υποβολή) 

Επεξ/σία από 7tasos7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...