Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^...νομίζω στα παίρνουν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ πίσω (ένα θέμα φυσικά είναι να έχεις στον λογαριασμό για να τα πάρουν - κατά τ' άλλα γίνεται, όπως όταν έχουν κάνει πέρσι λάθη με επιπλέον ποσά στην καταβολή των ΚΕΑ και μία που τα βάλανε, μία που τα ξανασηκώσανε), αλλά δεν,,,φοβάσαι του χρόνου (εκτός κι αν είναι να το γυρίσεις σε ρεύμα/να πάρεις την επιδότηση ρεύματος κτλκτλ) να α) μην έχεις δικαίωμα επιδόματος θέρμανσης (εισοδηματικά κριτήρια) β) να μην το,,,κόψουν εντελώς (ακόμη πιο απίθανο, αλλά) γ) να μην είναι απλησίαστο το πετρέλαιο (αν πεις να βάλεις) κτλ...;

Κι αν απλά ο λόγος είναι δεν σε παίρνει οικονομικά να βάλεις φέτος χωρίς να είναι να πάρεις άλλου είδους επιδότηση (πχ ρεύμα που είπαμε), να ξέρεις ότι μπορείς να συνεννοηθείς με βενζινά να βγάλει απόδειξη στο δικό σου όνομα, αλλά να παραδώσει πετρέλαιο σε άλλη διεύθυνση (όχι βέβαια ΑΘήνα η μία, Σπάρτη η άλλη) - με άλλα λόγια να κάνει χρήση κάποιος άλλος (φίλος/συγγενής κτλ), ίσως και σε φάση "είναι να πάρω επίδομα 200, θες να πάρεις εσύ το ανάλογο πετρέλαιο, να σου δώσω τα 100". Ή και ακόμη καλύτερα, να μην του δώσεις τίποτα κι αυτός να πάρει απλά την παραπάνω ποσότητα (ειδικά αν δεν παίρνει καν επίδομα ΚΑΙ τον παίρνει να παραγγείλει περισσότερο, ώστε να μείνει όλο το επίδομα σε εσένα. Απλά θα κοπούν δύο αποδείξεις, ενώ το βυτίο θα κάνει μόνο μία βόλτα. Μέχρι και να συνεννοηθείς μαζί τους στο βενζινάδικο να κόψουν στο συγκεκριμένο ΑΦΜ  "αγορά σε μπετόνια" αν όντως τελικά το βενζινάδικο είναι "αρκετά μακρυά από εσένα". Γενικά το συζητάς με το βενζινάδικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ! Εγώ ενώ περυσι πήρα κανονικά την προκαταβολή για επιδομα θερμανσης με φυσικο αέριο, φετος δεν μπηκε φράγκο. Η αίτηση εγκρίθηκε κανονικα, λεει μεγιστο ποσό 298 αλλα τίποτα. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το ίδιο, έχει εγκριθεί για 298 σε μένα.

Ομοίως και στη μητέρα μου το ίδιο ποσό αλλά δεν έχει μπει τίποτα.

Πέρσι εγώ πρέπει να είχα πάρει προκαταβολή περισσότερα απ' όσο έπρεπε αλλά δεν μου τα πήραν πίσω.

Η μητέρα μου πέρσι δεν είχε πάρει καθόλου επίδομα ενώ φέτος το δικαιούται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

και εγώ το ίδιο, έχει εγκριθεί για 298 σε μένα.

Ομοίως και στη μητέρα μου το ίδιο ποσό αλλά δεν έχει μπει τίποτα.

Πέρσι εγώ πρέπει να είχα πάρει προκαταβολή περισσότερα απ' όσο έπρεπε αλλά δεν μου τα πήραν πίσω.

Η μητέρα μου πέρσι δεν είχε πάρει καθόλου επίδομα ενώ φέτος το δικαιούται.

Μια χαρά, κοροϊδία! Το μόνο που με θλίβει είναι ότι δεν μπορώ να δηλώσω 0 εισόδημα και 5 παιδιά να τους κοροϊδέψω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, namenick είπε

Μια χαρά, κοροϊδία! Το μόνο που με θλίβει είναι ότι δεν μπορώ να δηλώσω 0 εισόδημα και 5 παιδιά να τους κοροϊδέψω και εγώ. 

Αγόρασες αυτό που αναλογούσε στο ποσό?

Στις 27/12/2023 στις 12:09 ΜΜ, savvinio82 είπε

Πήρα προκαταβολή επιδόματος θέρμανσης. Αν δε βάλω φέτος πετρέλαιο., το επιστρέφω πίσω;; 

ΕΣΥ τι λες?

1 ώρα πριν, namenick είπε

Μια χαρά, κοροϊδία! Το μόνο που με θλίβει είναι ότι δεν μπορώ να δηλώσω 0 εισόδημα και 5 παιδιά να τους κοροϊδέψω και εγώ. 

Η μισή Ελλάδα, το κάνει αυτό.

Αλλά ΤΩΡΑ με το τεκμαρτό θα σφίξουν τα πράγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στον ΗΡΩΝ, και θα παραμείνω, δικαιούμαι το επίσομα θέρμανσης , με ποσό επιδότησης 138€ περίπου (δεν είμαι δικαιούχος ΚΟΤ από φέτος). Η κατανάλωσή μου δεν ξεπερνά τα 160kw το μήνα που σημαίνει ότι σε τρεις μήνες, δεν θα προλάβω να τα καταναλώσω. Επειδή κάθε μήνα δίνω την κατανάλωση στον  ΗΡΩΝ (για τον λογαριασμό έναντι) και τώρα μου ήρθε το  email για να καταχωρήσω Δεκέμβριο, έχει νόημα να δώσουμε χαμηλότερη κατανάλωση Δεκεμβρίου ώστε οι κιλοβατώρες να επιβαρύνουν τον επόμενο μήνα που το ρεύμα επιδοτείται; (φαντάζομαι το ίδιο δίλημμα θα έχουν και άλλοι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αγόρασες αυτό που αναλογούσε στο ποσό?

ΕΣΥ τι λες?

Η μισή Ελλάδα, το κάνει αυτό.

Αλλά ΤΩΡΑ με το τεκμαρτό θα σφίξουν τα πράγματα 

700ε αγορές για την χρόνια που πέρασε. Πήρα στην ααδε και μου λένε πως και άλλοι δεν πήραν προκαταβολή αν και έχω υπερκαλύψει το ποσό. Δεν έχουν κασέρι μπραφ για όλους. Ίσως στην επόμενη πληρωμή και τέτοια. Δεν το λένε όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πολυκατοικία βάλαμε πετρέλαιο αλλά εγώ έχασα την προθεσμία. Κάθε χρόνο άνοιγε ξανά μέσα Γενάρη. Όμως φέτος έχει και αυτό με το ρεύμα που εμείς βάζουμε αρκετά το κλιματιστικό. Τι με συμφέρει να κάνω αυτό με το ρευμα ή να ρισκάρω να περιμένω μήπως ανοίξει το πετρελαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια. Πήρα για ρεύμα 128 ευρώ.

1. Θα πρέπει να είχε μπει η πρώτη δόση ήδη, ή απο Ιανουάριο;
2. Στον επόμενο λογαριασμό θα έχω πιστωτικό απο την Ελπέντισον, επειδή πήρα δώρο 100 ευρώ. Θα μπουν και τα 128 του επιδόματος;
3. Αν όχι, θα πρέπει να κάνω ανάληψη τα 100 ευρώ δώρου της ελπέντισον, για να πάρω τα υπόλοια 128 ως απρίλη;

ευχαριστώ πολύ

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη θεία μου 3φορες την απέρριψαν για το επίδομα… έχει δικαίωμα να κάνει κιάλλη προσπάθεια;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...ναι αλλά με προσοχή - στην 5η απόρριψη της στέλνουν σπίτι τον "Ανάπτυξης" να της εξηγήσει το πρόγραμμά του...:P

(Όσες θέλει μπορεί να κάνει - απλά αν δεν πληροί τα κριτήρια, τζάμπα ο κόπος....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ΝΟΜΙΖΩ, διότι όλες αυτές οι φόρμες τους γενικά δεν έχουν όριο: είτε αποδέχονται αιτήσεις, είτε όχι.  Και είναι και κάπου λογικό - ενώ μία "ποινή" δεν την λες ακριβώς λογική...(δεν είναι πχ τράπεζα, να είσαι bot που προσπαθεί να κάνει κάτι παράνομα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zoranb είπε

Τη θεία μου 3φορες την απέρριψαν για το επίδομα… έχει δικαίωμα να κάνει κιάλλη προσπάθεια;

Εννοεις 3 φορες τις προηγουμενες χρονιες? Αν ναι, καθε χρονο εχεις δικαιωμα. Αν γινει μια, και ξερεις οτι εγινε σωστα, δεν εχει νοημα η 2η προσπαθεια στην ιδια χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...