Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά προσπαθώ εδώ και 2 ημέρες να κάνω την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης ρεύματος. Μου λέει πως "Όσοι δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του myAADE, μπορούν να συνδεθούν χρησιμοποιώντας ως Username τον ΑΦΜ τους και ως Password τον αριθμό ειδοποίησης μίας εκ των Πράξεων Προσδιορισμού Φόρου των τελευταίων πέντε (5) ετών. Ωστόσο ενώ τα βάζω σωστά μου βγάζει το μήνυμα "Έχετε δώσει λανθασμένους κωδικούς. Προσπαθήστε ξανά". Γνωρίζει κανείς κάτι; Έχω δοκιμάσει από πολλές χρονιές τον αριθμό ειδοποίηδης.

 

Άκυρο, το βρήκα,

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Μου λέει πως "Όσοι δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του myAADE

Καλα, γενικα δεν ειναι κακο να τους εχεις. Αν τα ζητησεις απο τον λογιστη, πρεπει να στα δωσει.

(ακομα και αν αφορα καποιον 3ο, να ειναι γραμμενα στο σπιτι τους)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, energy52 είπε

Περισυ ειχα παρει προκαταβολη κανονικα και φετος που αλλαξα απο υγραεριο σε φυσικο αεριο εγκριθηκε για 350 ευρω αλλα δεν μπηκε τιποτα ακομη..γνωριζουμε κατι; τραπεζα Εθνικη..

Σε οποιον δεν μπηκε προκαταβολη μαλλον η αιτια ειναι το παρακατω οπως αναφερεται στο Φεκ.. 

¨Σε περίπτωση που ένας δικαιούχος έλαβε κατά τη χειμερινή περίοδο 2022-2023 προκαταβολή που υπολειπόταν του ήμισυ (1/2) της αξίας των επιλέξιμων αγορών των επιδοτούμενων ειδών καυσίμων θέρμανσης ή θερμικής ενέργειας, δυνάμει της υπό στοιχεία Α.1156/3.11.2022 (Β’ 5646) κοινής υπουργικής απόφασης, τότε δεν είναι δικαιούχος προκαταβολής. Το ποσό που θα προκαταβάλλεται σύμφωνα με την παρούσα θα αφαιρείται από τις καταβολές του επιδόματος που γίνονται την ίδια ημερομηνία και τις αμέσως επόμενες.¨

 Το τελευταιο μπορει να το εξηγησει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Απο οτι διαβασα Οι ενταγμενοι σε ΚΟΤ δεν εχουν δικαιωμα να κανουν αιτηση για επιδομα θερμανσης
Γνωριζετε ανα θα εχουν καποια εξτρα εκπτωση στο ρευμα

Στις 22/12/2023 στις 11:37 ΜΜ, GreekGames είπε

Και ‘γώ έκανα αίτηση και έγινε αποδεκτή,μου έβγαλε και το ποσό που δικαιούμαι αλλά έχω κοτΒ πρέπει να ακυρώσω το κοινωνικό τιμολόγιο για να πάρω την επιδότηση θέρμανσης;

γιατί μου έβγαλε αυτό το μήνυμα: Η επιδότηση θα παρασχεθεί υπό μορφή έκπτωσης στον λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, εφόσον, κατά το πέρας της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, δεν ανήκετε στους δικαιούχους Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου και δεν έχετε αποδεκτή αίτηση επιδόματος θέρμανσης για άλλα καύσιμα.

Επίσης το ποσό που βγάζει η αίτηση είναι το μήνα η το μέγιστο ποσό σε όλη την διάρκεια της επιδότησης

Και εγω ειμαι σε διλημα αν με συμφερει να ακυρωσω το KOT (λογω καταναλωσης με βγαζει εκτος) και να κανω αιτηση για επιδοτηση θερμανσης  με ρευμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, antykaps είπε

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Απο οτι διαβασα Οι ενταγμενοι σε ΚΟΤ δεν εχουν δικαιωμα να κανουν αιτηση για επιδομα θερμανσης
Γνωριζετε ανα θα εχουν καποια εξτρα εκπτωση στο ρευμα

Και εγω ειμαι σε διλημα αν με συμφερει να ακυρωσω το KOT (λογω καταναλωσης με βγαζει εκτος) και να κανω αιτηση για επιδοτηση θερμανσης  με ρευμα

 

Καλημερα,απο οτι εχουν  πει,οσοι εχουν κοτ δεν εχει καποια extra επιδοτηση γιατι ηδη επιδοτουνται.

Να ρωτησω εγω επειδη δεν γνωριζω;

Εκανα για την μανα μου αιτηση,η αιτηση εγινε αποδεκτη γραφει σημερα και λεει και μεγιστο ποσο επιδοτησης.

Δηλαδη εγκριθηκε η υπαρχει περαιτερω ελεγχος;

Επεξ/σία από Giannis80x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω  να υπάρχει καποιο άλλο σταδιο ελέγχου

 

2 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Καλημερα,απο οτι εχου  πει,οσοι εχουν κοτ δεν εχει καποια extra επιδοτηση γιατι ηδη επιδοτουνται.

Καπου ειχα διαβασει οτι για τα ΚΟΤ θα συνεχίσει η παλια επιδοτηση ρευματος ΤΕΜ αλλά δεν ξερω αν θα ισχυσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antykaps είπε

Δεν νομιζω  να υπάρχει καποιο άλλο σταδιο ελέγχου

 

Γραφει κιολας 153 ευρω.

Εν τω μεταξυ βαζω τα τμ του λογαριασμου που τα ιδια λεει και στο ε9,δεν τα δεχοταν,βαζω μονο των κυριων χωρων,παλι ελεγε δεν συμβαδιζουν,οτι να ναι.

Παντως και με τα πρωτα τετραγωνικα την εκανε αποδεκτη και την τροποποιητικη με τα τμ των κυριων χωρων εκανε αποδεκτη με το ιδιο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Ο πατέρας μου δεν πήρε φέτος προκαταβολή ενώ τα πέρασε κανονικά τα παραστατικά περσι.

Μπήκα να δω τα παραστατικά του και του πέρασαν μόνο 2 και δίπλα σε αυτα έλεγε ληξη περιοδου χορηγησης (δεν θα γινει μελλοντικη πιστωση).

Τι θέλει να πει ο ποιητής? 

Από ότι είδα όλα τα έκανε σωστά. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγιστο ποσο επιδοτηση στα 120 ευρω. Οποτε μπορει να ειναι και λιγοτερο; Παει αναλογα με την καταναλωση; Ειναι 120 ευρω για 3 μηνες;

 

 

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Μεγιστο ποσο επιδοτηση στα 120 ευρω. Οποτε μπορει να ειναι και λιγοτερο; Παει αναλογα με την καταναλωση; Ειναι 120 ευρω για 3 μηνες;

 

 

Λογικα αυτο ειναι και μονο.

Για ολο το τριμηνο.

Απλα δεν ξερω εαν ηδη εχει εγκριθει και τελος η περιμενεις οριστικοποιηση αν εγκριθηκε η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα την αίτηση για επιδότηση θέρμανσης για ρεύμα με το ΑΦΜ της γυναίκας μου γιατί είναι στο όνομα της η παροχή και δεν έγινε δεκτή για τον λόγο:

ΜΗ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΛΟΓΩ ΠΛΗΘΟΥΣ Ή ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΣΥΝ/ΣΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ!!!!!!

🤔🤔🤔🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...."συνουσίας αυτοκινήτων"....; 

Spoiler

...με άλλα λόγια, σας γ,,,,τα αυτοκίνητά σας, με την συνιδιοκτησία....Ανάθεμα τα παραθυράκια που βάζουν οι μπούζντηδες για να κόψουν όσους μπορέσουν περισσότερους, από τα ψίχουλα που δίνουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

...."συνουσίας αυτοκινήτων"....; 

  Απόκρυψη περιεχομένων

...με άλλα λόγια, σας γ,,,,τα αυτοκίνητά σας, με την συνιδιοκτησία....Ανάθεμα τα παραθυράκια που βάζουν οι μπούζντηδες για να κόψουν όσους μπορέσουν περισσότερους, από τα ψίχουλα που δίνουν...

 

Με το ίδιο καθεστώς στα αμάξια έχω πάρει στο παρελθόν επίδομα θέρμανσης πετρελαίου 3 χρόνια πριν! Καινούργια παραθυράκια;; Ελεος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DinoSOS είπε

Με το ίδιο καθεστώς στα αμάξια έχω πάρει στο παρελθόν επίδομα θέρμανσης πετρελαίου 3 χρόνια πριν! Καινούργια παραθυράκια;; Ελεος!!

Spoiler

...όρεξη να 'χεις - ανεξάντλητοι είναι......

spacer.png

 

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, washcloud είπε

...."συνουσίας αυτοκινήτων"....; 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...με άλλα λόγια, σας γ,,,,τα αυτοκίνητά σας, με την συνιδιοκτησία....Ανάθεμα τα παραθυράκια που βάζουν οι μπούζντηδες για να κόψουν όσους μπορέσουν περισσότερους, από τα ψίχουλα που δίνουν...

 

Αν γεννήσουν κανένα σμαρτάκι μπορώ να το υιοθετήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...