Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, archimidis είπε

Δυστυχώς δεν έκανα αίτηση. 

Ξέρουμε αν θα ξανανοίξει πάλι αργότερα; ή ακόμα και να ανοίξει θα αφορά παραστατικά -αγορές άλλης περιόδου; 

Μάλλον δεν θα ξανά ανοίξει μέχρι τέλους τους έτους.. Για αργότερα θα φανεί.. 

Κάνε  μήπως για ρεύμα όταν ανοίξει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα. πέρισυ για πρώτη φορά ξεκίνησα με ατομικό φυσικό αέριο. Πιο πριν είχα κεντρικό πετρελαίου. Ετσι πέρισυ που έβαλαν διπλή προκαταβολή και ενώ είχα κάνει αίτηση πιο πριν για επίδομα με καύσιμο φυσικό αέριο στο mythermansi, που εβαλαν ένα ποσό ως προκαταβολή του επιδόματος θέρμανσης, το οποίο ήταν αρκετά πιο πάνω απο το συνολικό που δικαιούμουν απο αυτά που έκαψα στο φυσικό αέριο. Η ερώτησή μου είναι με ποια διαδικασία θα επιστρέψω την διαφορά? Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια, θα μου στείλουν αυτοί κάπου κάτι ή θα συμψηφιστεί με το φετινό επίδομα θέρμανσης? Το μόνο άγκος είναι μην το θεωρούν ως χρέος και το τοκίζουν.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. πέρισυ για πρώτη φορά ξεκίνησα με ατομικό φυσικό αέριο. Πιο πριν είχα κεντρικό πετρελαίου. Ετσι πέρισυ που έβαλαν διπλή προκαταβολή και ενώ είχα κάνει αίτηση πιο πριν για επίδομα με καύσιμο φυσικό αέριο στο mythermansi, που εβαλαν ένα ποσό ως προκαταβολή του επιδόματος θέρμανσης, το οποίο ήταν αρκετά πιο πάνω απο το συνολικό που δικαιούμουν απο αυτά που έκαψα στο φυσικό αέριο. Η ερώτησή μου είναι με ποια διαδικασία θα επιστρέψω την διαφορά? Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια, θα μου στείλουν αυτοί κάπου κάτι ή θα συμψηφιστεί με το φετινό επίδομα θέρμανσης? Το μόνο άγκος είναι μην το θεωρούν ως χρέος και το τοκίζουν.

Ευχαριστώ!!

Λογικα θα συμψηφιστει με το φετινο, κι εγω το ιδιο περιμενω θα δουμε σε λιγες μερες..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιον που καταναλώνει ΦΑ κ μένει σε πολυκατοικία ποιά είναι τα παραστατικά που πρέπει να καταθέσει; Βγαίνει κοινόχρηστος λογ για το ΦΑ κ οι χρεώσεις μοιράζονται σε χαρτάκι των κοινοχρήστων από το διαχειριστή.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειναι η πρωτη χρονια που θα παρω επιδομα θερμανσης για ΦΑ(τα προηγουμενα χρονια επαιρνα για πετρελαιο), στην εφαρμογη ανεβαζω τον λογαριασμο pdf οπως ειναι στο site του παροχου;

ο τελευταιος λογαριασμος ειναι εκκαθαριστικος που εχει απο 3/9 εως 2/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

επειδη ειναι η πρωτη χρονια που θα παρω επιδομα θερμανσης για ΦΑ(τα προηγουμενα χρονια επαιρνα για πετρελαιο), στην εφαρμογη ανεβαζω τον λογαριασμο pdf οπως ειναι στο site του παροχου;

ο τελευταιος λογαριασμος ειναι εκκαθαριστικος που εχει απο 3/9 εως 2/11

Ακολούθησε τις οδηγίες από το manual.

Ουσιαστικά θα πρέπει να καταχωρήσεις τα στοιχεία που αναγράφονται στο PDF του λογαριασμού.

Spoiler

image.png.ce09302cb3df15f2cf15d9b1f5516515.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα . αυτη η προκαταβολη που ειναι να μπει αυτες τις μερες τι φαση αν δεν εχεις βαλει ακομα τα συγκεκριμενα λιτρα πετρελαιο, η δεν βαλεις ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηραμε περυσι. Δεν θα επρεπε να εχουμε παρει την προκαταβολη ή υπηρχε συγκεκριμενη ημερομηνια για την υποβολη αιτησης για την 1η πληρωμη?

image.png.47334823be3c8ac3f2e4f94c24e6984f.png

image.png.b7abe1bcf31a17614fd507bf957b8d68.png

Μπορω να τσεκαρω καπου το IBAN αν υπαρχει/ειναι οκ?

image.png.14568a82cf0349dc401b4263577f90cc.png

Βασικα βλεπω αυτα στις αγορες (το ποσο αντιστοιχει στο pdf). Αν δεν μπουν σημερα, θα δω και αυριο αν αυτη η ημερομηνια αλλαζει 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε μένα που δεν ήμουν δικαιούχος πέρυσι, οπότε δεν δικαιούμαι προκαταβολή θα μου πληρώσουν το μισό του λογαριασμού που υπέβαλα (ο οποίος είχε μέσα καταναλώσεις καλοκαιριού μέχρι και μέσα Οκτωβρίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν δεν μπουν σημερα, θα δω και αυριο αν αυτη η ημερομηνια αλλαζει 

https://www.imerisia.gr/oikonomia/85623_epidoma-thermansis-antistrofi-metrisi-gia-tis-pliromes-poioi-tha-laboyn-prin-ta

Αναφορά σε κείμενο

Την προσεχή Παρασκευή θα ξεκινήσουν οι πληρωμές για το επίδομα θέρμανσης, ενώ θα ακολουθήσουν άλλες δύο φάσεις καταβολής των χρημάτων στους δικαιούχους, τον Φεβρουάριο και τον Απρίλιο.

Και σε εμένα "ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (19/12/2023)" γράφει, αλλά μάλλον η πληρωμή θα γίνει την Παρασκευή 22/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/11/2023 at 16:23, Arkin said:

Άρχισε πέφτει η τιμή οπότε ευκαιρία όσοι θέλατε να βάλετε. Αν πάει 1.10 και κάτω θα βάλω 2 3 χιλιάδες λίτρα γιατί όπως και πέρσι με το 1.38 στην αρχή και φέτος με το 1.41 ειναι πολλά λεφτά πεταμένα στα 2 3 χιλιάδες λίτρα από το 1.05 που είχε πέσει πέρσι και κακώς δεν έβαλα παραπάνω. 

Θυμάσαι ποιο μήνα είχε 1.05€/λτ πέρυσι;
Έχεις κάποιο λινκ;

Επί τη ευκαιρία, όποιος ενδιαφέρεται για τη διακύμανση τιμών παρελθόντων ετών, ας ρίξει μια ματιά στο αντίστοιχο νήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, neced2 είπε

Θυμάσαι ποιο μήνα είχε 1.05€/λτ πέρυσι;
Έχεις κάποιο λινκ;

Επί τη ευκαιρία, όποιος ενδιαφέρεται για τη διακύμανση τιμών παρελθόντων ετών, ας ρίξει μια ματιά στο αντίστοιχο νήμα.

 

Ηταν πριν τον Δεκεμβριο μεσα στο Νοεμβριο για 2 μερες ειχαμε βαλει με 1.38 και αρχισε να πεφτει πηγε 1.05 και βαλαμε παλι κοντα 2000 λιτρα και μετα αρχισε παλι να ανεβαινει εφτασε μεχρι 1.25 νομιζω μεχρι που το σταματησαν. Φετος ακομα χειροτερα ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ζω σε ενοικιασμενο διαμερισμα πολυκατοικιας με αυτονομη θερμανση. δικαιουμαι επιδομα οπως και περσυ αλλα φετος δεν δηλωσε η δχστρια την πολυκατοικια στο συστημα. θα μπορεσει να την δηλωσει ή χαθηκε το επιδομα επειδη δεν θα μπορω να προσκομισω αποδειξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...