Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιδια μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος ΦΑ εκει που εδινα πετρελαιο καπου 100 ευρω τη φορα που εκαιγα τωρα στα 21 ευρω! αλλα ειναι πιστωτικος εχω λαμβανειν συγκεκριμενα 29 ευρω λογω επιδοτησης ΔΕΗ.

μπορω και πιο μετα να καταβαλω η θα βαλω τωρα τα στοιχεια εχω.... Κατανάλωση Φυσικού Αερίου 68,00 kWh Περίοδος Κατανάλωσης 05/09/2023 - 31/10/2023 Ημέρες 57 ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ -29,00€

ΑΠΟ την στιγμή που είναι αρνητικός ο λογαριασμός καλό είναι να μην το βάλεις τώρα. Έχει και Σεπτεμβρίο που δεν είναι μέσα στις ημερομηνίες. Άμα χρειαστεί και δεν συμπληρώσεις το ποσό το προσθέτεις κάπως στο τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

ΑΠΟ την στιγμή που είναι αρνητικός ο λογαριασμός καλό είναι να μην το βάλεις τώρα. Έχει και Σεπτεμβρίο που δεν είναι μέσα στις ημερομηνίες. Άμα χρειαστεί και δεν συμπληρώσεις το ποσό το προσθέτεις κάπως στο τέλος. 

το θεμα ειναι αν θα προλαβω να λαβω επιδοτηση (περσι δεν πηρα το συνολο του ποσου που δικαιουμουν λογω του οτι γυρισαμε στο ΦΑ και επρεπε να καψουμε το αποθεμα μας σε πετρελαιο) Φετος μεχρι ποτε μπορω να βαζω λογαριασμους και 2ον επιδοτηση παιρνεις βασει των Κιλοβατωρων ή του ποσου πληρωνεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PedroG είπε

το θεμα ειναι αν θα προλαβω να λαβω επιδοτηση (περσι δεν πηρα το συνολο του ποσου που δικαιουμουν λογω του οτι γυρισαμε στο ΦΑ και επρεπε να καψουμε το αποθεμα μας σε πετρελαιο) Φετος μεχρι ποτε μπορω να βαζω λογαριασμους και 2ον επιδοτηση παιρνεις βασει των Κιλοβατωρων ή του ποσου πληρωνεις?

 

Λογαριασμούς βάζεις που αφορούν καταναλωση από 1/10-31/3/2024. Παραστατικά περνάς έως και 15/7 αλλά με ημερομηνία έκδοσης έως 30/6/24.Αυτο γίνεται γιατί οι εταιρείες τα στέλνουν με κάνα 2μηνο καθυστέρηση. Η επιδότηση σου εξαρτάται από την φορολογική δήλωση που έκανες την οικογενειακή κατάσταση και την περιοχή που μένεις. Εάν έχεις κάνεις την αίτηση σου βγάζει και το ποσό που δικαιούσαι. Και εάν υποθετικά δικαιούσαι 300 πρέπει να πληρώσεις 600 για να το πάρεις όλο το ποσό επιδότησης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

Λογαριασμούς βάζεις που αφορούν καταναλωση από 1/10-31/3/2024. Παραστατικά περνάς έως και 15/7 αλλά με ημερομηνία έκδοσης έως 30/6/24.Αυτο γίνεται γιατί οι εταιρείες τα στέλνουν με κάνα 2μηνο καθυστέρηση. Η επιδότηση σου εξαρτάται από την φορολογική δήλωση που έκανες την οικογενειακή κατάσταση και την περιοχή που μένεις. Εάν έχεις κάνεις την αίτηση σου βγάζει και το ποσό που δικαιούσαι. Και εάν υποθετικά δικαιούσαι 300 πρέπει να πληρώσεις 600 για να το πάρεις όλο το ποσό επιδότησης. 

Αρα μπορω να βαζω λογαριασμους και ποσα καταναλωσης αυτο ειναι που μετραει και οχι Κιλοβατωρες!!!

Μπορω να βαζω μεχρι τον Ιουνιο παραστατικα

Πρεπει να εχω υποβαλλει την αιτηση μεχρι σημερα 7/12/23 για εγκριση.

Οσο περισσοτερο καιω τοσο περισσοτερο επιδοτουμε .....με Οριο Ταβανι τα 600 ευρω για ενα ατομο στην περιοχη μου

Ερωτηση : Τα χρηματα ποτε θα μπουν?  δεδομενου οτι δεν εχω παραστατικα με προσημο + ακομη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PedroG είπε

Αρα μπορω να βαζω λογαριασμους και ποσα καταναλωσης αυτο ειναι που μετραει και οχι Κιλοβατωρες!!!

Μπορω να βαζω μεχρι τον Ιουνιο παραστατικα

Πρεπει να εχω υποβαλλει την αιτηση μεχρι σημερα 7/12/23 για εγκριση.

Οσο περισσοτερο καιω τοσο περισσοτερο επιδοτουμε .....με Οριο Ταβανι τα 600 ευρω για ενα ατομο στην περιοχη μου

Ερωτηση : Τα χρηματα ποτε θα μπουν?  δεδομενου οτι δεν εχω παραστατικα με προσημο + ακομη!

https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1531156/epidoma-thermansis-mesa-noemvrioy-oi-aitiseis-pote-archizoyn-oi-pliromes/ τα έχει αναλυτικά το άρθρο. Μπορεί στην πρώτη πληρωμή 22/12 να πάρεις αυτά που έκαψες πέρσι σαν προκαταβολή αλλά επειδή είσαι από αλλαγή καυσίμου δεν είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7tasos7 είπε

https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1531156/epidoma-thermansis-mesa-noemvrioy-oi-aitiseis-pote-archizoyn-oi-pliromes/ τα έχει αναλυτικά το άρθρο. Μπορεί στην πρώτη πληρωμή 22/12 να πάρεις αυτά που έκαψες πέρσι σαν προκαταβολή αλλά επειδή είσαι από αλλαγή καυσίμου δεν είμαι σίγουρος. 

............αιτούντα που ήταν δικαιούχος του επιδόματος θέρμανσης και κατά τη χειμερινή περίοδο 2022-2023, λαμβάνει έως την 22η Δεκεμβρίου 2023 ως προκαταβολή επιδόματος θέρμανσης, σύμφωνα με την παρούσα, το συνολικό ποσό επιδόματος που του είχε καταβληθεί κατά τη χειμερινή περίοδο 2022-2023 δυνάμει της υπό στοιχεία Α.1156/3.11.2022 (Β’5646) κοινής υπουργικής απόφασης.....

 

Περσι ελαβα τα 2/3 του επιδοματος που δικαιουμουν λογω μη καταβολης παραστατικων....( δλδη εβαλα οτι εκαψα λιγοτερα απο 600 ευρω για αυτο με επιδοητησε με καπου 200 ευρω) 

φετος με βλεπω να λαμβανω σαν προκαταβολη το 200 ευρω αν και αλλαξα καυσιμο......απο πετρελαιο σε ΦΑ . Δε ξερω τι μελει γενεσθαι μετα ομως!!! αυτο καταλαβα εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PedroG είπε

............αιτούντα που ήταν δικαιούχος του επιδόματος θέρμανσης και κατά τη χειμερινή περίοδο 2022-2023, λαμβάνει έως την 22η Δεκεμβρίου 2023 ως προκαταβολή επιδόματος θέρμανσης, σύμφωνα με την παρούσα, το συνολικό ποσό επιδόματος που του είχε καταβληθεί κατά τη χειμερινή περίοδο 2022-2023 δυνάμει της υπό στοιχεία Α.1156/3.11.2022 (Β’5646) κοινής υπουργικής απόφασης.....

 

Περσι ελαβα τα 2/3 του επιδοματος που δικαιουμουν λογω μη καταβολης παραστατικων....( δλδη εβαλα οτι εκαψα λιγοτερα απο 600 ευρω για αυτο με επιδοητησε με καπου 200 ευρω) 

φετος με βλεπω να λαμβανω σαν προκαταβολη το 200 ευρω αν και αλλαξα καυσιμο......απο πετρελαιο σε ΦΑ . Δε ξερω τι μελει γενεσθαι μετα ομως!!! αυτο καταλαβα εγω!

Το θεμα εάν θα σου μπει η προκαταβολή τώρα Δεκέμβρη το ποσό που επιδοτηθηκες πέρσι. Μετά θα πληρωθεις κανονικά θα περνάς τα παραστατικά ένα ένα και θα τα πατάς υποβολή έγκαιρα. Μετά τροποποιητικη ξανά υποβολή και ούτω κάθε εξής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2023 at 01:00, VivianT said:

Καλησπέρα! Στην περίπτωση της εταιρείας Φυσικό Αέριο, όπου καταχωρούμε τον «Αριθμό Λογαριασμού», βάζουμε και το ψηφίο μετά το κενό; 
 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

IMG_6921.jpeg

Στείλε ηλεκτρονικό ερώτημα στην ΑΑΔΕ https://www.aade.gr/menoy/aade/epikoinonia

Κατηγορία επίδομα πετρελαίου. Στη σύντομη περιγραφή γράψε Αριθμός λογαριασμού Φυσικού Αερίου.

Από κάτω γράψε ότι έχεις αριθμός xxxxxxxx44 0... αν πρέπει να το καταχωρήσεις α) όπως είναι με το κενό και το μηδέν, β) με το 0 αλλα χωρίς κενό ή γ) χωρίς το μηδέν.

Συνήθως απαντάνε σε 2-3 μέρες.

On 06/12/2023 at 11:33, PedroG said:

αλλα ειναι πιστωτικος εχω λαμβανειν συγκεκριμενα 29 ευρω λογω επιδοτησης ΔΕΗ.

 

Τους πιστωτικούς δεν τους καταχωρούμε ποτέ. Δεν είναι υποχρεωτικό και δε συμφέρει να το κάνουμε.

 

10 hours ago, PedroG said:

 

Μπορω να βαζω μεχρι τον Ιουνιο παραστατικα

Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 15η Ιουλίου 2024 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2023 έως 31.03.2024, με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 30η Ιουνίου 2024 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 31η Ιουλίου 2024.

10 hours ago, PedroG said:

 

Πρεπει να εχω υποβαλλει την αιτηση μεχρι σημερα 7/12/23 για εγκριση.

Γιατί το άφησες για τελευταία στιγμή... κάντην άμεσα. Τα παραστατικά μπορείς να τα ανεβάσεις αργότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειναι να παρω 252€,εβαλα 21/11 600€ πετρελαιο.ΕΙδα οτι εβαλαν χθες 47€ και γραφει επιστροφη φορου καταναλωσεις πετρελαιο εσωτερικης καυσης (καπως ετσι τελοσπαντων).Τι ειναι αυτο?Παραστατικο δεν ειδα ακομη να υπαρχει αλλα νομιζω οτι θα φανει οταν κανουν διασταυρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια..

Εκανα αιτηση για επιδομα θερμανσης και εγκριθηκε.Εκανα αγορα πετρελαιου και παρελαβα το Σαββατο.Στις διασταυρωμενες αγορες 2022-2023 ειναι κενο.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Θα αργησει να ενημερωθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, freestyoler93 είπε

Καλησπερα παιδια..

Εκανα αιτηση για επιδομα θερμανσης και εγκριθηκε.Εκανα αγορα πετρελαιου και παρελαβα το Σαββατο.Στις διασταυρωμενες αγορες 2022-2023 ειναι κενο.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Θα αργησει να ενημερωθει?

Για 2023-2024 προφανώς εννοείς. Ναι είναι φυσιολογικό λογικά από την άλλη βδομάδα θα φανεί. Ούτως ή άλλως τώρα θα πάρεις προκαταβολή εάν είχες κάνει πέρσι γιατί η αγορά Δεκεμβρίο ενώ τώρα πληρώνουν έως 30/11 τιμολόγια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

Για 2023-2024 προφανώς εννοείς. Ναι είναι φυσιολογικό λογικά από την άλλη βδομάδα θα φανεί. Ούτως ή άλλως τώρα θα πάρεις προκαταβολή εάν είχες κάνει πέρσι γιατί η αγορά Δεκεμβρίο ενώ τώρα πληρώνουν έως 30/11 τιμολόγια. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Πρωτη φορα εκανα αιτηση οποτε λογικα θα περιμενω για Φεβρουαριο σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έκανα αίτηση. 

Ξέρουμε αν θα ξανανοίξει πάλι αργότερα; ή ακόμα και να ανοίξει θα αφορά παραστατικά -αγορές άλλης περιόδου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, freestyoler93 είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Πρωτη φορα εκανα αιτηση οποτε λογικα θα περιμενω για Φεβρουαριο σωστα?

Ναι σωστά πας για την επόμενη πληρωμή τον Φεβρουάριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...