Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μένω με νοίκι σε σπίτι που έχει για θέρμανση αντλία θερμότητας. Άκουσα πρόσφατα ότι θα δοθεί κάποια επιδότηση θέρμανσης και για όσους ζεσταίνονται  με ρεύμα οπότε μπήκα στην πλατφόρμα να κάνω αίτηση όμως δεν υπάρχει η επιλογή "ρεύμα" στο είδος καυσίμου. Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η διαδικασία για εμάς ή πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία?

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί δεν έχω παρακολουθήσει καλά το θέμα! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, plotolp είπε

Καλησπέρα. Μένω με νοίκι σε σπίτι που έχει για θέρμανση αντλία θερμότητας. Άκουσα πρόσφατα ότι θα δοθεί κάποια επιδότηση θέρμανσης και για όσους ζεσταίνονται  με ρεύμα οπότε μπήκα στην πλατφόρμα να κάνω αίτηση όμως δεν υπάρχει η επιλογή "ρεύμα" στο είδος καυσίμου. Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η διαδικασία για εμάς ή πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία?

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί δεν έχω παρακολουθήσει καλά το θέμα! Ευχαριστώ!

απο γεναρη θα ανοιξει, προς το παρον μεχρι τελος δεκεμβριου υπαρχει η καθετη κρατικη επιδοτηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς αν δικαιούνται το επίδομα αλλοδαποί πολίτες που διαμένουν και εργάζονται στην Ελλάδα εφόσον πληρούν τα εισοδηματικά κριτήρια; 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fredd0 είπε

απο γεναρη θα ανοιξει, προς το παρον μεχρι τελος δεκεμβριου υπαρχει η καθετη κρατικη επιδοτηση 

Α τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas70 είπε

Γνωρίζει κανείς αν δικαιούνται το επίδομα αλλοδαποί που διαμένουν και εργάζονται στην Ελλάδα; 

αν ειναι φορολογικοι κατοικοι ελλαδας (και φυσικα εχουν κανει φορολογικη δηλωση 2023) ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. 

Μετακομίσαμε Ιανουάριο του 23 σε σπίτι μεγαλύτερο από το προηγούμενο. 

Το νέο σπίτι είναι 115 τμ ενώ το παλιό 85. 

Τώρα δεν με αφηνει να κάνω αίτηση με την αιτιολογία ότι τα τμ του σπιτιού που δηλώνω ότι μένω είναι μεγαλύτερα από αυτά που έχω δηλώσει στην φορολογική για το έτος 22.(λογικό αφού το 22 ημασταν σε μικρότερο σπίτι)

 Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω την αίτηση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimmys61 είπε

Καλησπέρα. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. 

Μετακομίσαμε Ιανουάριο του 23 σε σπίτι μεγαλύτερο από το προηγούμενο. 

Το νέο σπίτι είναι 115 τμ ενώ το παλιό 85. 

Τώρα δεν με αφηνει να κάνω αίτηση με την αιτιολογία ότι τα τμ του σπιτιού που δηλώνω ότι μένω είναι μεγαλύτερα από αυτά που έχω δηλώσει στην φορολογική για το έτος 22.(λογικό αφού το 22 ημασταν σε μικρότερο σπίτι)

 Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω την αίτηση?

Ευχαριστώ

Δεν παίζουν ρόλο τα τετραγωνικά αλλά μόνο τα άτομα από τα οποία αποτελείται το νοικοκυριό και την περιοχή.

Οπότε βάλε τα παλιά τετραγωνικά για να προχωρήσει η αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδελφη μου, ΚΟΤ Α, θερμαινεται με κλιματιστικα κ εχει κλειστα τα σωματα που ειναι με τον λεβητα πετρελαιου.

Πληρωνει φυσικα το αναλογουν για κλειστα διαμερισματα ποσο θερμανσης.

Η διαχειριστρια της πολυκατοικιας, παρα το οτι ειναι κλειστα τα σωματα, της λεει οτι δικαιουται επιδομα θερμανσης.

Ειναι δυνατον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το έχω καταλάβει καλά, στην περίπτωση του αερίου (όπως και στα άλλα καύσιμα) έχει μία προθεσμία ως προς τις αποδείξεις που καταχωρούμε. Από τότε έως τότε.

Αυτό αφορά την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού ή την ημερομηνία της περιόδου κατανάλωσης; Δηλαδή ένας λογαριασμός που εκδόθηκε τώρα, αλλά αφορά προηγούμενους μήνες, καταχωρείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ο τύπος θέρμανσης που έχετε δηλώσει στην υποβολή αίτησης είναι: Υγραέριο

Πρώτη φορά καταχωρώ απόδειξη για υγραέριο και στην απόδειξη που έχω απο μίνι μάρκετ που αγόρασα την φιάλη υγραερίου δεν βλέπω αριθμό παραστατικού; Μηπως εκανα καμία σαχλαμάρα...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Επειδή δεν το έχω καταλάβει καλά, στην περίπτωση του αερίου (όπως και στα άλλα καύσιμα) έχει μία προθεσμία ως προς τις αποδείξεις που καταχωρούμε. Από τότε έως τότε.

Αυτό αφορά την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού ή την ημερομηνία της περιόδου κατανάλωσης; 

https://www.aade.gr/sites/default/files/2023-11/mythermansi_FAQs.pdf

Ερωτοαπαντήσεις 4 & 6.

Αναφορά σε κείμενο

... υπό τον όρο ο δικαιούχος να πραγματοποιήσει αγορές των επιδοτούμενων ειδών καυσίμων από την 1η Οκτωβρίου 2023 έως και την 31η Μαρτίου 2024 ...

Αναφορά σε κείμενο

Για αγορές από 1η Οκτωβρίου 2023 έως και 31η Μαρτίου 2024 η προθεσμία καταχώρισης είναι έως 15 Απριλίου 2024. Ειδικά για το φυσικό αέριο και την κατανάλωση θερμικής ενέργειας μέσω τηλεθέρμανσης η προθεσμία καταχώρησης είναι έως την 15η Ιουλίου 2024 για παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης έως την 30η Ιουνίου 2024

19 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Δηλαδή ένας λογαριασμός που εκδόθηκε τώρα, αλλά αφορά προηγούμενους μήνες, καταχωρείται;

Εάν αφορά μήνα/ες πριν τον Οκτώβριο, όχι, δεν καταχωρείται. Πρακτικά δηλαδή και να τον καταχωρήσεις στο σύστημα, δεν θα ληφθεί υπόψιν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kkaragki είπε

https://www.aade.gr/sites/default/files/2023-11/mythermansi_FAQs.pdf

Ερωτοαπαντήσεις 4 & 6.

Εάν αφορά μήνα/ες πριν τον Οκτώβριο, όχι, δεν καταχωρείται. Πρακτικά δηλαδή και να τον καταχωρήσεις στο σύστημα, δεν θα ληφθεί υπόψιν.

Ιδιαίτερα επεξηγηματικός και ξεκάθαρος. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Η αδελφη μου, ΚΟΤ Α, θερμαινεται με κλιματιστικα κ εχει κλειστα τα σωματα που ειναι με τον λεβητα πετρελαιου.

Πληρωνει φυσικα το αναλογουν για κλειστα διαμερισματα ποσο θερμανσης.

Η διαχειριστρια της πολυκατοικιας, παρα το οτι ειναι κλειστα τα σωματα, της λεει οτι δικαιουται επιδομα θερμανσης.

Ειναι δυνατον?

Αν μιλάς για πετρέλαιο, πρέπει να κοπεί απόδειξη στο όνομά της απ' το πρατήριο την οποία και θα καταθέσει το ίδιο πρατήριο.

Οπότε είτε πρέπει να πληρώσει το ποσό που αναγράφεται στην απόδειξη, είτε θα κάνει άτυπη εξυπηρέτηση η πολυκατοικία στην αδελφή σου, δηλαδή θα πληρώσουν εκείνοι για το δικό τους πετρέλαιο αλλά θα κόψουν την απόδειξη (ή μέρος της ποσότητας) στο ΑΦΜ της αδερφής σου (επειδή μπορεί εκείνοι να μη δικαιούνται ούτως ή άλλως). Γίνονται αυτά.

Εκτός κι αν προβλέπεται κάτι άλλο για τους ευάλωτους που δικαιούνται ΚΟΤ Α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος θελει να κανει πρωτη φορα αιτηση για το επιδομα και μου λεει πως ο λογαριασμος του ρευματος ειναι στο ονομα του πατερα του..(το σπιτι φαινεται κανονικα στο Ε9 50-50 σ αυτον και τη συζυγο).. Νομιζω δεν γινεται πρεπει να αλλαξει το ονομα στην παροχη ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...