Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρχισε πέφτει η τιμή οπότε ευκαιρία όσοι θέλατε να βάλετε. Αν πάει 1.10 και κάτω θα βάλω 2 3 χιλιάδες λίτρα γιατί όπως και πέρσι με το 1.38 στην αρχή και φέτος με το 1.41 ειναι πολλά λεφτά πεταμένα στα 2 3 χιλιάδες λίτρα από το 1.05 που είχε πέσει πέρσι και κακώς δεν έβαλα παραπάνω. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s93060 είπε

Καλησπέρα παιδιά ποσά λίτρα πετρέλαιο πρέπει να βάλω για να πάρω ολόκληρο το επίδομα ;

Βρίσκομαι Αλεξανδρούπολη και είμαι τρίτεκνος με εισόδημα περίπου 18000€

 

1 ώρα πριν, s93060 είπε

Ναι έτσι θυμάμαι και εγώ αλλά δεν ξέρω ποσά δικαιούμαι 

 

 

1 ώρα πριν, s93060 είπε

Το βρηκα ευχαριστω 

Δικαιουμαι μου λέει 442€ το μέγιστο 

αρα εγώ πρέπει να βάλω τουλάχιστον 884€ ανεξάρτητα ποσο θα έχει εκείνη την στιγμή το λίτρο έτσι δεν είναι ;

Εδω σου βγαζει:

 

https://dikaios.tax/tools/ypologismos-epidomatos-thermansis/

 

image.png.3847263f5b4fe05e69f6ad8f3c79675c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, phanispal είπε

1.29€ είχε χθες ένας εδώ κοντά.

Εσύ είδες να έπεσε σήμερα σε σχέση με χθες;

Εγω βλεπω αυτους που πουλανε εδω Χαλκιδικη χθες ο πρωτος που το εχει 1.30 το ειχε 1.25 που μπηκα να δω και ειχε αρκετους ακομα με 1.26 μεχρι 1.30. Σημερα βλεπω ο φθηνοτερος 1.30 αρα τσιμπησε παλι λιγακι. Καμια σχεση με το 1.41-1.45 που ηταν πριν 1-2 βδομαδες. Δειχνει μια πτωτικη ταση επεσε παρα πολυ και το μπρεντ και αναμενετε και αλλη γερη πτωση οποτε ελπιδες υπαρχουν. Γενικως τα καυσιμα ειναι κυριως φορος+φπα για το κρατος οποτε και 10 ευρω να παει το μπρεντ παλι δεν θα δουμε τετοιες διαφορες εμεις στα καυσιμα αλλα εστω οσο παει προς το 1 ευρω κατι γινεται να βαλουν ολοι γιατι με 1.40 που ξεκινησε δεν εβαλε κανεις εδω που ειμαστε απο 2500 κατοικους ολοι παλευουν με ξυλα που και αυτα εχουν παει στο θεο οι τιμες τους.

https://www.4real.gr/FuelPrices/public/times/chalkidiki/petrelaio-thermanshs

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πριν λίγο που πέρασα ακόμα 1.29 το είχε.

Δεν έχω βάλει ακόμα, δε βιάζομαι πολύ κιόλας.

Αναμονη ναι εκει κατω απο το 1.20 αρχιζουν οι περισσοτεροι να βαζουν. Δεν επιασαν και τα πολλα κρυα ακομα πεφτει και το μπρεντ οποτε δεν υπαρχει λογος να κρατησει τοσο υψηλη τιμη ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, moumias είπε

Λοιπόν παιδιά έχω ερώτηση. 22-23 δεν έκανα αίτηση,πετρέλαιο έβαλε η πολυκατοικία φέτος πριν το καλοκαίρι δε θυμάμαι πότε. Από κάτω στις διασταυρωμένες δεν υπάρχει αγορά,έπρεπε να υπάρχει η επειδή δεν έκανα αίτηση δεν τη γράφει; φέτος έκανα αίτηση,έχει εγκριθεί αλλά δεν υπάρχει πάλι διασταυρωμένη,επειδή δεν έχει γίνει αγορά ακόμα; επίσης πήγα να κάνω αίτηση σαν διαχειριστής και να βάλω την πολυκατοικία  για πλάκα να δω τι γίνεται και με άφησε,μήπως δεν την έχει βάλει στο σύστημα γιατί λογικά δε θα μου έβγαζε σφάλμα;

Φεβρουάριο βάλανε πετρέλαιο. Θα έπρεπε να φαίνεται διασταυρωμένη πληρωμή;

Αν ειναι εύκολο κάποιος να απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, moumias είπε

Αν ειναι εύκολο κάποιος να απαντήσει.

Η φετινή αίτηση που έκανες αφορά αγορές από 01/10/2023 και μετά. 

Για το άλλο που λες για τον διαχειριστή, δεν το ξέρω. Ρώτα τον ίδιο αν έχει κάνει τις απαραίτητες ενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρσι είχα πάρει 200 ευρώ επίδομα για το φυσικό αέριο προκαταβολικά και ανέβασα γύρω στα 240 ευρώ αποδείξεις.  Σύμφωνα με την πιο πάνω εφαρμογή θα έπρεπε να πάρω 120 ευρώ.

Σε αυτή την περίπτωση τι ισχύει; Θα μου ζητήσουν κάπου επιστροφή;

Τα ίδια καίω κάθε χρόνο και ποτέ δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Πέρσι είχα πάρει 200 ευρώ επίδομα για το φυσικό αέριο προκαταβολικά και ανέβασα γύρω στα 240 ευρώ αποδείξεις.  Σύμφωνα με την πιο πάνω εφαρμογή θα έπρεπε να πάρω 120 ευρώ.

Σε αυτή την περίπτωση τι ισχύει; Θα μου ζητήσουν κάπου επιστροφή;

Τα ίδια καίω κάθε χρόνο και ποτέ δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση.

Θα πάρεις 200 - 120 = 80€ λιγότερη προκαταβολή φέτος. Έτσι κατάλαβα ότι λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2023 στις 4:00 ΜΜ, s93060 είπε

Το βρηκα ευχαριστω 

Δικαιουμαι μου λέει 442€ το μέγιστο 

αρα εγώ πρέπει να βάλω τουλάχιστον 884€ ανεξάρτητα ποσο θα έχει εκείνη την στιγμή το λίτρο έτσι δεν είναι ;

Ναι η τιμή του λίτρου δεν επηρεάζει την απόφαση. Για να το πάρεις όλο θα πρέπει να έχεις βάλει 884. Τα διπλά δηλ. Και προκαταβολή θα πάρεις ότι έκαψες πέρσι εάν είχες κάνει φυσικά και πέρσι. Ανεξαρτήτως εάν έχεις βάλει έως τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Ναι η τιμή του λίτρου δεν επηρεάζει την απόφαση. Για να το πάρεις όλο θα πρέπει να έχεις βάλει 884. Τα διπλά δηλ. Και προκαταβολή θα πάρεις ότι έκαψες πέρσι εάν είχες κάνει φυσικά και πέρσι. Ανεξαρτήτως εάν έχεις βάλει έως τότε.
 

Πέρσι εβαλα 1350€ άρα θα πάρω προκαταβολη ανεξάρτητα αν θα βαλω ή όχι πετρέλαιο ;

και αν δεν βαλω τελικά καθόλου θα τα επιστρέψω ;

Επεξ/σία από s93060
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μπήκα να κάνω την αίτηση για το επίδομα με όλα τα στοιχεία της πολυκατοικίας αλλά στο πεδίο που επιλέγω το διαμέρισμα βγάζει το όνομα του προηγούμενου ενοικιαστή ?πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή από τον διαχειριστή ή αν επιλέξω το διαμέρισμα με τ όνομα του προηγούμενου θα έχω θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manoskot είπε

Καλησπέρα μπήκα να κάνω την αίτηση για το επίδομα με όλα τα στοιχεία της πολυκατοικίας αλλά στο πεδίο που επιλέγω το διαμέρισμα βγάζει το όνομα του προηγούμενου ενοικιαστή ?πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή από τον διαχειριστή ή αν επιλέξω το διαμέρισμα με τ όνομα του προηγούμενου θα έχω θέμα?

Κανένα θέμα έτσι το έκανα και εγώ πρώτη φορά πέρυσι και ξανά φέτος με το προηγούμενο όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...