Προς το περιεχόμενο

Κατάργηση PIN εισόδου Windows 10


vounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Για την εισοδο μου στα Win 10. ενας φιλος  μου εβαλε ενα τετραψηφιο PIN. Βλεπω ομως οτι δεν μου χρειαζεται γιατι ο Η/Υ ειναι οικιακος & μπαινω μονο εγω. Πως μπορω να τον διαγραψω & να μπαινω χωρις κωδικο(PIN) στα Win ? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vounisios είπε

Καλησπερα. Για την εισοδο μου στα Win 10. ενας φιλος  μου εβαλε ενα τετραψηφιο PIN. Βλεπω ομως οτι δεν μου χρειαζεται γιατι ο Η/Υ ειναι οικιακος & μπαινω μονο εγω. Πως μπορω να τον διαγραψω & να μπαινω χωρις κωδικο(PIN) στα Win ? Ευχαριστω.

https://www.tenforums.com/tutorials/6518-remove-pin-your-account-windows-10-a.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου έβαλε pin θα πρέπει να έχει ορίσει πρώτα και έναν κωδικό σύνδεσης. Τον ξέρεις αυτόν τον κωδικό;

Επίσης, ο λογαριασμός σου είναι τοπικός ή microsoft; Στο login σου βγάζει ένα απλό όνομα χρήστη ή σε συνδέει με email;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις επιλογες Εισοδου, εμενα μου βγαζει  αυτα που βαζω στη φωτο...Δεν βλεπω καποιο Remove,για διαγραφη του PIN....Επισης δεν θυμαμαι τωρα τι μου εκανε ο φιλος μου οταν περασε τα WIN & μου εκανε Format....Οποτε τωρα τι κανουμε ?    

ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν έχεις pin αλλά κωδικό για είσοδο. Δες αυτό που δείχνει ο plavlos και ξετσεκάρισε την επιλογή. Θα σου ζητήσει όμως τον κωδικό χρήστη (αν έχει κωδικό).

Βασικά ανέβασε μια φώτο από την οθόνη υποδοχής, εκεί που ζου ζητάει κωδικό να δούμε τι ακριβώς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο user είναι ο χρήστης που χρησιμοποιείς ή μπαίνεις αλλιώς; Δώσε μια φώτο από την οθόνη υποδοχής όταν σου ζητάει αυτό το pin που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβηγμενη με το κινητο μου,γιατι αλλοιως δεν μπορω.....οι τεσσερες τελειες ειναι το αριθμητικο PIN που βαζω για να μπω.....

 

BBBBB.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι pin αυτό αλλά κωδικός.

Άνοιξε γραμμή εντολών σαν διαχειριστής (στο πλαίσιο αναζήτηση γράψε cmd και πάτα Εκτέλεση με δικαιώματα διαχειριστή) και δώσε net user Giorgos

Δες εκεί που λέει Απαιτείται κωδικός πρόσβασης (θα πρέπει να λέει Ναι) και παρακάτω που λέει Μέλη του local group (θα πρέπει να λέει Administrators).

Μπορείς να μηδενίσεις τον κωδικό δίνοντας

net user Giorgos *

και όταν σου ζητήσει να δώσεις κωδικό πάτα απλώς enter. Κάνε επανεκκίνηση και δες τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι τα καταφερα....

Υ.Γ Εκλεισα τον υπολογιστη(τερματισμος), αλλα μου ζηταει παλι το PIN,οποτε τωρα τι κανουμε ?

2020-12-20_21-35-44.jpg

Επεξ/σία από vounisios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...