Προς το περιεχόμενο

3d printer


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα.

ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός 3d printer. μεχρι 1000ε διαθετω. το θεμα ειναι ομως ποιο αξιζει τι παραπανω εχει απο ενα που εχει τα μισα χρηματα, τι χρονο ζωης εχει, ποσο τυπωνει κτλ.

ωστόσο στην πράξη όλα αυτά διαφέρουν. έχει κανείς γνώση ή εμπειρία ; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickvas19 είπε

καλησπέρα.

ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός 3d printer. μεχρι 1000ε διαθετω. το θεμα ειναι ομως ποιο αξιζει τι παραπανω εχει απο ενα που εχει τα μισα χρηματα, τι χρονο ζωης εχει, ποσο τυπωνει κτλ.

ωστόσο στην πράξη όλα αυτά διαφέρουν. έχει κανείς γνώση ή εμπειρία ; ευχαριστώ 

μπες στο thread 3D PRINTING COMMUNITY και θα παρεις τις αναλογες απαντησεις απο χρηστες ....και ειναι παρα πολλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Μπήκα αλλά δεν απάντησε κανένας γι αυτό άνοιξα θεμα

δεν το είδα αλλά μιας και το άνοιξες μπες στο σίτε της PRUSA να παρεις μια γευση  και αναλογα μετην επιφανεια εκτυπωσης διαμορφωνονται και τα ποσα

αν κανείς μια αναζήτησή στο Ίντερνετ θα δεις κριτικές και πολλά αλλά.....και ότι είναι το συζητάμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου δεν ξερω εχει πολλα μοντελα και εχω μπερδευτει.

συν οτι καποια πραγματα πρεπει να κατσεις να διαβασεις και εγω δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια να διαβασω λεπτομεριες για τις θερμοκρασιες, για το ενα για το αλλο.... ειδα καποια αυτες τις μερες αλλα δεν βγαζω ακρη εχει μοντελα και μοντελα.

εγω κοιτουσα τα creality...εσυ μου λες για το Prusa....μπερδευτηκα.

πχ και το Prusa μου κανει για το 180χ180 που τυπωνει ....αλλα ειναι οτι καλυτερο μεχρι τα 1000ε; 

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και 150χ150 να τυπώνει εάν είναι άψογος με καλύπτει.

Άλλο ειπα φίλε μου....ότι να κάτσω να βλέπω πιο κάνει και τι κάνει για να αγοράσω. Ειπα να ρωτησω να μου πείτε να γλυτωσω και χρονο και να πάρω μια άποψη σε κάτι που δεν έχω σκεφτεί.

στα 1000ε σίγουρα θα υπάρχει εκτυπωτής που να τυπώσει σχεδόν τέλεια σε 150χ150 και να βγάλει αρκετές ώρε απροβλημάτιστα και εύχρηστα. Προτιμώ να χαλάσω ώρες σε σχεδιάσεις να μην έχω το νου μου σε μηχανήματα κτλ.

πχ διάβασα για τον monoprice vovel....και λένε ότι Τα ροδάκια που έχει το κρεβάτι δημιουργούν λακκούβα στο πάτωμα κατω υστερα από πολλές ώρες και βουλιάζει σε κάποια σημεία.

 

 

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η απάντηση που έχεις λάβει ήδη  σε καλύπτει... 

Στις 20/12/2020 στις 12:04 ΠΜ, panoskir είπε

Εάν δεν έχεις την πολυτέλεια και τον χρόνο να διαβάσεις και να ασχοληθείς μην παρεις 3d printer

Διαφορετικά μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις κάποιον επαγγελματικό, αλλά απο αυτούς δεν ξέρω να σου πω. Δεν διαθέτω 3Κ να δώσω για τέτοιους.

Πάντως για σχετικά μικρές εκτυπώσεις σε πολύ καλή ποιότητα (με μεγάλη λεπτομέρια δηλαδή) να κοιτάξεις προς SLA μεριά. 

Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ στο insomnia. Και σε σχέση με τους FDM θέλουν λιγότερο πειραματισμό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοίξω νέο θέμα... 

Για καθημερινά λειτουργικά εξαρτήματα, κοιτάζω τον da Vinci Jr pro x+. 

Είδα ότι μπορεί με αλλαγή κεφαλής να εκτυπώσει και άλλα υλικά αλλά είναι νομίζω ο ποιο plug n play. 

Γνώμες γι αυτόν? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...