Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής epson sx 115


melodicpunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχω ενα πολυμηχάνημα epson stylus sx115 το οποίο έχει μήνες αχρησιμοποίητο, σίγουρα πάνω απο 5. Πήγα να ρωτήσω για μελάνια και προς τιμή του ο πωλητής μου είπε ότι πολύ πιθανό να μη δουλέψει γιατί θα έχει πάρει αέρα η κεφαλή (κάτι που ήδη φοβόμουν). Είχα κάνει το λάθος και είχα αφαιρέσει τα μελάνια επειδή είχανε τελειώσει. Δοκίμασα το σκάνερ που έχει και δουλεύει μια χαρά ως σαρωτής. Τώρα να ρωτήσω:

1. Είναι ίδια η κεφαλή του σκάνερ με του εκτυπωτή; Δηλαδή εφόσον δουλεύει ως σαρωτής θα δουλεύει και ως εκτυπωτής;

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω τις κεφαλές αν είναι λειτουργικές χωρίς να αγοράσω μελάνια;

3. Εφόσον υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί;

Σας ευχαριστώ πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καμια σχεση η κεφαλή του scanner με του εκτυπωτή, θα το βλέπεις και εσύ εξάλλου οπτικα αυτο. Μπορείς να σαρωνεις αλλά αν έχει χαλάσει η κεφαλή εκτύπωσης δεν θα εκτυπώνει. 

2. Όχι. 

3. Ίσως ναι ίσως όχι. Κάποιες κεφαλές έχουν τρόπους καθαρισμού, πρέπει να βάλεις το μοντέλο στο google και αν σου βγάλει σχετικά video που εφαρμόζουν άλλοι μεθοδολογίες καθαρισμού κεφαλών. Σε κάποιες μπορεις να δοκιμάσεις με μια σύριγγα με νερο ισοπροπυλική αλκοόλη η azax. Κάποιες είναι αφαιρούμενες και κάποιες όχι. Γενικά ακόμα και καθαρισμό να κάνεις ίσως το αποτέλεσμα δεν ειναι καλο. Τέλος υπάρχει και η δυνατότητα αλλαγής κεφαλης αλλά μάλλον ασύμφορη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,Αν εχουν βουλωσει οι κεφαλες και δεν εκτυπωνει καλα μπορεις να τον εχεις απλα για σκανερ.

Για να τσεκαρεις αν εκτυπωνει, η αγοραζεις μελανια φθηνα ιμιτασιον και κανεις εναν καθαρισμο κεφαλης , η αν εχεις διαθεση αφαιρεις την κεφαλη και την πλενεις με ειδικο υγρο.

Για μενα μην ασχοληθεις καθολου.Με 30-40 ευρω αγοραζεις καινουργιο.Για φθηνα μελανια εγω παιρνω αυτα (εχω τον sx110)

http://www.discountink.gr/index.php?act=viewProd&productId=64

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Να είστε καλά :)

Συνέχεια...Κατέβασα τους drivers και παω να εκτυπωσω δοκιμαστική σελίδα αλλά δεν δίνει καν την εντολή, έστω να παει λευκη.

Το ενα αυθεντικό μελανι αναγνωρίζετε, τα μουφα οχι...έχει σχεση με την κεφαλη;

epson.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα ιμιτασιον μελάνια δεν αναγνωριζονται (στάθμη μελάνης κτλ) όμως μπορούν να εκτυπώσουν αν είναι εντάξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, melodicpunk είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Να είστε καλά :)

Συνέχεια...Κατέβασα τους drivers και παω να εκτυπωσω δοκιμαστική σελίδα αλλά δεν δίνει καν την εντολή, έστω να παει λευκη.

Το ενα αυθεντικό μελανι αναγνωρίζετε, τα μουφα οχι...έχει σχεση με την κεφαλη;

epson.png

Μην μπλέκεις τα διαφορετικά μελάνια μεταξύ τους. Έχεις 3 ιμιτασιόν και 1 γνήσιο. Δοκίμασε όλα ιμιτασιόν και θα δεις ότι θα παίξει.

Τι μου θύμισες, το είχα αυτό το μοντέλο! ΣΚΥΛΙ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, melodicpunk είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Να είστε καλά :)

Συνέχεια...Κατέβασα τους drivers και παω να εκτυπωσω δοκιμαστική σελίδα αλλά δεν δίνει καν την εντολή, έστω να παει λευκη.

Το ενα αυθεντικό μελανι αναγνωρίζετε, τα μουφα οχι...έχει σχεση με την κεφαλη;

epson.png

Προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα με τα ιμιτασιον μελανια που αγοραζω.
Βγαλε τα ιμιτασιον καθαρισε τις επαφες που ειναι πανω στο δοχειο με λιγο καθαρο οινοπνευμα και ξαναβαλτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προλαβα να δω τα μηνυματα σας και το χαλασα ο μ...κας :D  απο εκει που αναβοσβηνε μονο το μελανι τωρα αναβοσβηνει και το χαρτι...γενικο σφαλμα λεει και δεν δουλευει ουτε το σκανερ. Τα καταφερα 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, melodicpunk είπε

Δεν προλαβα να δω τα μηνυματα σας και το χαλασα ο μ...κας :D  απο εκει που αναβοσβηνε μονο το μελανι τωρα αναβοσβηνει και το χαρτι...γενικο σφαλμα λεει και δεν δουλευει ουτε το σκανερ. Τα καταφερα 😕

Κάποιο θέμα ηλεκτρονικό παίζει, δεν γνωρίζω πολυμηχανημα να μην σαρώνει όταν δεν υπάρχουν μελανια η έχει κάποιο θέμα ο εκτυπωτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, melodicpunk είπε

Καλημέρα. Έχω ενα πολυμηχάνημα epson stylus sx115 το οποίο έχει μήνες αχρησιμοποίητο, σίγουρα πάνω απο 5. Πήγα να ρωτήσω για μελάνια και προς τιμή του ο πωλητής μου είπε ότι πολύ πιθανό να μη δουλέψει γιατί θα έχει πάρει αέρα η κεφαλή (κάτι που ήδη φοβόμουν). Είχα κάνει το λάθος και είχα αφαιρέσει τα μελάνια επειδή είχανε τελειώσει. Δοκίμασα το σκάνερ που έχει και δουλεύει μια χαρά ως σαρωτής. Τώρα να ρωτήσω:

1. Είναι ίδια η κεφαλή του σκάνερ με του εκτυπωτή; Δηλαδή εφόσον δουλεύει ως σαρωτής θα δουλεύει και ως εκτυπωτής;

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω τις κεφαλές αν είναι λειτουργικές χωρίς να αγοράσω μελάνια;

3. Εφόσον υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί;

Σας ευχαριστώ πολυ! 

Κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν θα εκτυπώσει η κεφαλή ό όχι από τη στιγμή που ο εκτυπωτής έχει πέντε μήνες να εκτυπώσει. Το πιο πιθανό η κεφαλή θα έχει βουλώσει αλλά για να είσαι σίγουρος πρέπει να βάλεις πάνω καινούργια μελάνια. Με ένα καλό καθαρισμό μπορεί να λειτουργήσει αλλά μπορεί και όχι.

Από εκεί πέρα αποφασίζεις αν θα ρισκάρεις ή θα τον τζάσεις να πάρεις καινούργιο. Μπορεί με τίποτε φτηνά Κινέζικα να δοκίμαζα με γνήσια όχι θα τον έστελνα για ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...